1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Czy dom z kontenerów to dobry pomysł na tanie miejsce do życia? Informacje o domach z kontenerów

Poradniki

2 lata temu

Czy dom z kontenerów to dobry pomysł na tanie miejsce do życia? Informacje o domach z kontenerów

Budowa i remont
10
2
0
10
2

Chociaż dom z kontenerów nie ma jeszcze w Polsce wieloletniej tradycji, a dla niektórych wciąż nie jest to prawdziwe budownictwo, ma on szereg zalet i stanowi ciekawą alternatywę dla domów murowanych. Podpowiadamy, co musisz o nim wiedzieć!

Jakie kontenery wybrać pod budowę domu?

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, pojawiła się moda na przywracanie życia rzeczom używanym. Między innymi na bazie takiego podejścia zaczęto konstruować domy z nowych lub używanych kontenerów morskich. Ich pierwotną rolą jest transportowanie ładunków, po jakimś czasie jednak się zużywają i nie są na tyle wytrzymałe, aby w trakcie sztormu dać sobie radę. Z łatwością można je odrestaurować i używany kiedyś kontener morski zamienić na designerski kontener mieszkalny. Jeśli nie chcesz przerabiać kontenera używanego, możesz kupić taki zaprojektowany specjalnie pod cele mieszkaniowe.

dom z kontenerów
Dom z kontenerów czyli tanie, a dobre | Źródło: internityhome.pl

Sprawdź też: Jak zbudować dom w lesie? O czym warto pamiętać?

Gdzie kupić kontenery? Co sprawdzić przy zakupie?

Metoda budowania domów z kontenerów zyskuje coraz więcej zwolenników, na rynku pojawiają się zatem firmy oferujące usługi w tym zakresie – od sprowadzenia kontenera do postawienia gotowego budynku. Kontenery można także zamówić samodzielnie, na przykład przez internet. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny wybór i zakup kontenera, sprawdź kilka rzeczy. Kupując produkt używany, tak jak w przypadku samochodu, musisz liczyć się z tym, że nie wszystko będzie w stanie idealnym. Oto, co koniecznie musisz sprawdzić:

 • szczelność – to podstawa, żeby w ogóle brać kontener pod uwagę jako potencjalny materiał na mieszkanie,
 • rdza – niewielkie ślady korozji są normalne i nie trzeba się nimi przejmować, natomiast kontener pokryty dużymi rdzawymi plamami albo widocznymi wżerami to sygnał, że to nie takiego kontenera szukasz. Jeśli możesz, wejdź na dach i zajrzyj pod spód, aby się upewnić, że nie ma tam rdzy w zaawansowanej postaci,
 • zapach – zwróć uwagę, czy nie czuć w nim zapachu pleśni lub zgnilizny – może to świadczyć o nadgniłej podłodze. Podobnie z intensywnym chemicznym zapachem – wiele środków chemicznych stanowi truciznę dla organizmu człowieka, a niestety z kontenera nie dasz rady się ich pozbyć,
 • podłoga – kontener musi mieć sztywną i suchą podłogę,
 • drzwi – powinny bez problemu się otwierać i nie zacinać,
 • producent – budowanie domu często wymaga więcej niż jednego kontenera. Żeby mieć pewność, że te się do siebie dopasują i nie będą różnić się wymiarami, powinny pochodzić od jednego producenta.

Ceny kontenerów

Cena zależy od tego, czy zdecydujesz się na kontener nowy, czy używany. Oczywiście te używane są dużo tańsze, znajdując więc taki, który będzie w sensownym stanie technicznym, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na jednej sztuce. Cena nowych kontenerów to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – za taki sam używany zapłacisz mniej więcej połowę. Finalna cena domu z kontenerów będzie więc w dużym stopniu zależeć od tego wyboru.

Czy do budowy domu z kontenerów potrzeba pozwolenia na budowę?

Dom z kontenerów a przepisy – to temat nie do końca klarowny i oczywisty. Dom z kontenerów to pomysł stosunkowo nowy, za którym prawo nie do końca nadąża. Oznacza to tyle, że tego typu budynki podlegają prawu budowlanemu i wymagają pozwolenia na budowę, jeżeli są „trwale połączone z gruntem”, czyli jeśli mają fundamenty.

Budowa domu z kontenera
Budowa domu z kontenera

Jedną z zalet konstrukcji z kontenerów jest przecież jednak możliwość postawienia jej bez wylewania fundamentów. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie budowy, jednak dom z kontenerów uznaje się wtedy za obiekt tymczasowy. To pozwala Ci użytkować go przez 120 dni od rozpoczęcia prac, a po ich upływie musisz go rozebrać i zmienić miejsce. Przepisy dotyczące domów z kontenerów i pozwoleń są niestety wciąż nie do końca uregulowane i pozostawiają furtkę do swobodnej interpretacji – nie do końca wiadomo, czy coś jeszcze, poza fundamentami, można rozumieć jako trwałe połączenie z gruntem.

Czy dom z kontenerów to dobre rozwiązanie?

Rozwiązanie to pojawiło się jako odpowiedź na coraz większe problemy ze środowiskiem i klimatem. Wielu osobom się spodobało, bo nie tylko pozwala wykorzystać to, co zostałoby w innym razie zezłomowane, ale jest także pomysłem ciekawym architektonicznie. Dom z kontenerów w Polsce to wciąż rzadko spotykane zjawisko. Opinie na temat tych budowli są podzielone – jedni uważają je za fanaberię i silenie się na oryginalność, innym kontener kojarzy się z miejscem do spania dla pracowników budowy. Jest też szerokie grono osób, które korzystają z zaaranżowanych w taki sposób obiektów turystycznych.

Do plusów należy na pewno cena. Temu pomysłowi warto się przyjrzeć i przed wyrobieniem sobie opinii poznać jego wady i zalety.

Sieć domków z kontenerów
Sieć domków z kontenerów

Zalety

 • Ekologia – jeśli wykorzystasz używany kontener, przyczynisz się do odzyskania materiału, który w innym razie zostałby zezłomowany.
 • Szybkość montażudomy tego typu można wznieść już w kilka tygodni, co jest czasem znacznie krótszym niż tradycyjna budowa; głównym czynnikiem przyspieszającym proces jest gotowy kontener.
 • Mobilność – dom z kontenera można łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce, a nawet bezproblemowo powiększyć, dostawiając kolejny kontener.
 • Cena dom z kontenerów jest względnie tani, jeżeli porównamy go do standardowej budowy.

Wady

 • Skojarzenia z budynkami robotniczymi.
 • Niejasności w prawie – możliwe problemy formalne.
 • Utrzymanie odpowiedniej temperatury kontenera – latem może się on nagrzewać, co zmusza do zainstalowania klimatyzacji, zimą ogrzanie kontenera będzie wymagało sporo energii.
 • Estetyka – domy z kontenerów mają charakterystyczny wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Przygotowania do postawienia domu z kontenerów

Fundament, elewacja, wszystkie podłączenia – czym różni się to w kontenerach mieszkalnych od tradycyjnej budowy i o czym nie możesz zapomnieć? Wyjaśniamy, jak zbudować dom z kontenerów krok po kroku.

Jaki fundament wybrać?

To, jaki fundament zastosować pod dom z kontenerów, zależy od wielkości budowy. Nieduże kontenery nie potrzebują fundamentów, wystarczy wypoziomować i wzmocnić je betonowymi bloczkami. Jeśli budujesz większą konstrukcję, należałoby wzmocnić ją stopami fundamentowymi, a w punktach podparcia wylać beton. Jeśli chcesz, żeby Twój kontener został uznany za stały, a nie tymczasowy, budynek mieszkalny, musisz niestety wylać fundament, gdyż jest to uregulowane prawnie.

Fundament na "dom z blachy"
Fundament na „dom z blachy”

Umiejscowienie kontenera

Kontener powinien stać na równym terenie – wybierz więc miejsce na działce, które nie jest wzniesieniem. Dom z kontenerów musi mieć stabilne, równe podłoże. Jeśli trzeba, zanim postawisz kontener – wyrównaj teren. Miejsce, które wybierzesz, nie może też być w żadnym razie podmokłe. Latem kontener może się szybko nagrzewać – jeśli nie chcesz inwestować w klimatyzację – o ile to możliwe – postaw go w cieniu.

Podłączenie mediów

Dom z kontenerów ma się nadawać do komfortowego mieszkania niczym nieróżniącego od tego w tradycyjnym budownictwie. Z tego względu powinien być zaopatrzony we wszystkie instalacje: elektryczną, grzewczą (zaleca się ogrzewanie elektryczne, zwykle podłogowe), wodno-kanalizacyjną. W związku z tym, że kontenery mają pewne problemy z utrzymaniem chłodu latem, a ciepła zimą, rekomenduje się także zainstalowanie klimatyzacji i rekuperatora. Rozprowadzeniem wszystkich mediów powinna zająć się specjalistyczna firma.

Kwestie ocieplenia kontenera

Podobnie jak w przypadku instalacji, zadbanie o odpowiednie ocieplenie budynku zagwarantuje nam komfort całorocznego mieszkania w kontenerze mieszkalnym. Dodatkowa instalacja cieplna powoduje, że cena domu z kontenerów w Polsce wzrasta – głównie ze względu na dość długi okres zimnych temperatur. Przede wszystkim potrzebna jest dodatkowa warstwa izolacji na zewnątrz – wykonana na przykład ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Kontenery ociepla się tak samo jak klasyczne budynki.

Ocieplenie kontenera od wewnątrz - jak się do tego zabrać?
Ocieplenie kontenera od wewnątrz – jak się do tego zabrać?

Jeśli stawiasz kontener, który nie jest bardzo duży, żeby zaoszczędzić miejsce, możesz postawić na ogrzewanie podłogowe. W kontenerach mieszkalnych można również zainstalować kominek – nie tylko jest bardzo klimatycznym dodatkiem, ale dzięki niemu łatwo i szybko dogrzejesz pomieszczenie.

Co z dachem?

W przypadku domu z kontenerów dach nie musi być zwykły i nudny! Jakie masz opcje?

 • Dach płaski – prosty i łatwy w budowie, należy natomiast pamiętać, że śnieg i woda deszczowa będą go obciążać; trzeba zadbać o ich odprowadzanie.
 • Dach żywy – to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie pasujące do budownictwa kontenerowego, bazującego na ideach ekologicznych i zero waste; taki dach pokryty jest roślinnością.
 • Dach spadzisty – sprawdzi się w klimacie, gdzie jest dużo śniegu i innych opadów, jego budowa jest natomiast bardziej skomplikowana niż dachu płaskiego.
 • Dach z tarasem – to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzasz przestrzeń przed domem i projektujesz sobie dodatkową strefę wypoczynku.

Jak zadbać o elewację?

Po ociepleniu domu od zewnątrz musisz zadbać o jego elewację. Do wyboru masz między innymi klasyczny tynk, okładzinę z desek albo wodoodporną sklejkę. Jeśli decydujesz się na deskę, możesz wybrać klasyczne, tanie drewno świerkowe albo droższe, ale i bardziej jakościowe drewno modrzewiowe czy egzotyczne (np. cedr). Jeszcze inną alternatywą są panele i kasetony elewacyjne – jest ich sporo do wyboru, w różnych kolorach, wzorach, przedziałach cenowych.

Elewacja w takim domu - co powinieneś wiedzieć?
Elewacja w takim domu – co powinieneś wiedzieć? | Źródło: magahomes.com

To, jak wykończysz dom, zależy nie tylko od możliwości finansowych, ale także od stylu, w jakim chcesz to zrobić. Dom z kontenerów świetnie pasuje do stylu industrialnego, minimalistycznego albo boho.

Podsumowanie kosztów postawienia domu z kontenerów

Czy rzeczywiście da się postawić tani dom z kontenerów? Podsumowujemy, ile kosztuje taka konstrukcja. Na cenę domu z kontenerów morskich składa się kilka elementów:

 • kontener (lub kontenery – w zależności od metrażu, jaki chcesz mieć),
 • ocieplenie,
 • instalacje,
 • dach,
 • urządzenie wnętrza.

Każdy z tych elementów można zrobić taniej albo drożej, wybierając materiały w odpowiadającej Twojemu budżetowi cenie. Przyjmuje się, że cena za metr kwadratowy takiego domu z wykończeniem pod klucz oscyluje w granicach 2-3 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty transportu kontenerów (im więcej kontenerów, tym wyższe), które wahają się od 1 do 3 tysięcy za kontener oraz koszt montażu, czyli ok. 3 tysięcy (za połączenie dwóch kontenerów).

Koszty i opłacalność takiego domku
Koszty i opłacalność takiego domku

Najtańsze domy, o powierzchni do 35 m2, można postawić za niewielkie pieniądze, na pewno mniejsze niż kupno kawalerki (szczególnie w większych miastach). W zależności od użytych materiałów i kosztów robocizny da się to zrobić za 60-70 tysięcy złotych. Dom z kontenerów morskich dla rodziny kilkuosobowej to większy koszt, sięgający (wraz z wyposażeniem) 300 tysięcy złotych. Liczby te są jedynie szacunkowe, ponieważ konkretna oferta może się różnić w zależności na przykład o cen robocizny w różnych regionach Polski albo tego, skąd sprowadzane są kontenery.

Dom z kontenerów to pomysł nieoczywisty, ale nie tak trudny w realizacji, jak mogłoby się wydawać. Domy modułowe można pięknie i nowocześnie wykończyć, a także zastosować w nich wiele nowinek technologicznych. To, co jest ich ogromną zaletą to czas realizacji. Na pytanie, jak zbudować dom z kontenerów morskich, odpowiadamy: odważyć się, znaleźć ekipę i działać!

10
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.