1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Agregat prądotwórczy do domu – jaki kupić? Ile zapłacisz?

Poradniki

2 lata temu

Agregat prądotwórczy do domu – jaki kupić? Ile zapłacisz?

Budowa i remont Wyposażenie
6
0
0
6
0

Planujesz kupić agregat prądotwórczy do domu? A może nie jesteś przekonany i ciągle się wahasz? Mamy nadzieję, że nasz poradnik odpowie na nurtujące Cię pytania.

Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaki rodzaj tego typu urządzenia najlepiej sprawdzi się u Ciebie? Podpowiadamy!

Agregat prądotwórczy do domu – niepotrzebny wydatek, czy niezbędne zabezpieczenie?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego niektórym może wydawać się zupełnie niepotrzebnym zakupem. Z kolei inni uważają, że to jedno z najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym. Kto ma rację?

generator prądotwórczy do domu_jaki kupić
Jaki agregat prądotwórczy najlepiej kupić do domu?

Obecnie coraz więcej z nas pracuje na home office. Dodatkowo zima coraz bliżej, a to oznacza, że będziemy zapalać lampy w domu już około godziny 16. Brak prądu w czasie pracy lub w grudniowe popołudnie może być dla wielu osób niezwykle uciążliwy. Dlatego kupno agregatu prądotwórczego do domu może być naprawdę rozsądnym posunięciem. W jakich jeszcze przypadkach może się on przydać?

Sprawdź też: Współczynnik przenikania ciepła – jak go obliczyć? Czym jest?

Generator prądotwórczy będzie szczególnie przydatny na przykład  w domku w górach – intensywne opady śniegu mogą spowodować problemy w dostawie prądu oraz dojedzie ekip, które są w stanie naprawić usterkę. Jeśli masz w domu duże zapasy jedzenia w zamrażarce, to dłuższa awaria prądu może skończyć się zepsuciem tych produktów, dlatego agregat prądotwórczy będzie wybawieniem. Tego typu urządzenie może się przydać także podczas budowy domu, gdy na działce nie podłączono jeszcze prądu. Bezcenne okaże się także podczas biwaków czy imprez plenerowych.

Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej? Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, o których piszemy poniżej. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, że do najpopularniejszych generatorów prądu należą te spalinowe. W przeciwieństwie do tych akumulatorowych nie powinny one być używane w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na niebezpieczną emisję spalin oraz bardzo duży poziom generowanego hałasu. Najlepiej umiejscowić je na zewnątrz – koniecznie pod wiatą lub dachem, zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Jeżeli więc nie masz możliwości umieszczenia urządzenia poza domem – musisz zaopatrzyć się w agregat akumulatorowy.

Poza umiejscowieniem agregatu musisz zwrócić uwagę na to, jakie urządzenia może zasilać wybrany generator prądotwórczy. W przypadku urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery, sprzęt do odtwarzania muzyki – konieczny będzie generator inwertorowy. O czym jeszcze musisz pamiętać, kupując i eksploatując agregat prądotwórczy do domu? Nie może on zbyt długo być nieużywany. Minimum raz na kwartał koniecznie go włącz! Jeżeli chodzi o wymianę paliwa – zazwyczaj zaleca się jego wymianę co miesiąc.

agregat do domu_cena
Agregat spalinowy powinien znajdować się na zewnątrz domu

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed zakupem? Agregaty z silnikami Diesla są bardziej ekonomiczne, ponieważ spalają o połowę mniej paliwa niż te benzynowe. Warto także postawić na model z katalizatorem, który ograniczy ilość trujących spalin. Zważywszy na podane powyżej informacje – jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Taki który spełnia wymagania podane już w naszym artykule oraz o odpowiedniej mocy. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w kolejnym paragrafie.

Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego to niemały wydatek, dlatego powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio dobrany do potrzeb domowników. Zbyt mała moc urządzenia sprawi, że jego kupno będzie bezsensowne. 

Sprawdź też: Korzystne oferty na Morele.net dla Twojego domu i ogrodu!

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać? Na pewno taki, którego moc będzie większa, niż łączna moc urządzeń, które do niego podłączymy. Koniecznie należy wziąć pod uwagę nie moc znamionową, a maksymalną. Przydatny będzie także agregat ze zbiornikiem na paliwo o odpowiedniej objętości. Większy zbiornik oznacza oczywiście dłuższą pracę generatora.

Jeżeli potrzebujesz generatora do domu – warto rozważyć agregat prądotwórczy trójfazowy. Umożliwia on pracę wielu urządzeń jednocześnie i rozdziela moc równomiernie. Co z kolei pozwala uniknąć przeciążenia a w rezultacie uszkodzenia sprzętu.

Agregat prądotwórczy – cena

Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu? Jego cena na pewno ma znaczenie dla wielu gospodarstw domowych. Sprawa jednak jest dość złożona, ponieważ wszystko zależy od parametrów urządzenia. Im większa moc, tym wyższa cena zakupu, ale także eksploatacji, gdyż generator będzie zużywał więcej paliwa. 

Sprawdź też: Narzędzia w promocji na morele.net! Sprawdź, czy coś wpadnie Ci w oko

Dodatkowe elementy, takie jak katalizator czy system tłumienia hałasu także wpływają na koszt. Podobnie jak rozrusznik elektroniczny, który jest droższy od tego ręcznego. Aby jednak wybrać dobry agregat prądotwórczy do domu, na pewno musimy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Urządzenie za 4-5 tysięcy na pewno idealnie sprawdzi się we wszelkich sytuacjach kryzysowych i dostarczy prąd wielu urządzeniom gospodarstwa domowego jednocześnie.

Cichy agregat prądotwórczy do domu – czy to możliwe?

Czy istnieją ciche agregaty prądotwórcze? Na pewno wiele osób ucieszy fakt, że odpowiedź jest twierdząca. Niestety większość z nich to generatory podróżne, czyli takie, które można zabrać ze sobą na camping czy plac budowy. Mają one specjalne obudowy walizkowe, które stanowią doskonałą izolację akustyczną. 

generator do domu powinien stać na dworze
Generator prądu powinien być odpowiednio osłonięty przed czynnikami atmosferycznymi

Na szczęście producenci w ostatnich czasach coraz częściej oferują specjalne ciche agregaty prądotwórcze, które mają tłumiki, systemy antywibracyjne bądź dźwiękoszczelne obudowy. Elementy te sprawiają, że ich praca jest mniej uciążliwa. Co jest oczywiście szczególnie ważne, jeśli generator znajduje się blisko pomieszczenia, w którym się uczysz lub próbujesz zrelaksować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o generatorach, polecamy artykuł: Agregat prądotwórczy – jak działa? Do czego służy?.

A czy Ty kupiłeś agregat prądotwórczy do domu? Czy jesteś z niego zadowolony i czy poleciłbyś go innym? Twoje wskazówki mogą być bardzo cenne dla pozostałych czytelników, dlatego czekamy na nie w sekcji komentarzy.

Planujesz remont? Nasze poradniki pomogą Ci go zaplanować i wykonać.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *