1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ogrodzenie betonowe – czy warto? Ile kosztuje płot betonowy?

Poradniki

2 lata temu

Ogrodzenie betonowe – czy warto? Ile kosztuje płot betonowy?

Budowa i remont Ogród
12
3
1
12
3

Czy warto inwestować w ogrodzenie betonowe? Jakie są jego zalety? Ile kosztuje płot betonowy? Jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego? Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe? Odpowiadamy!

Popularne obecnie ogrodzenie betonowe to dobre rozwiązanie. Nie jest zbyt kosztowne, choć to bardzo trwały płot na długie lata. W naszym poradniku wyjaśniamy, ile kosztuje ogrodzenie betonowe, a także jak je wykonać. Skupimy się również na jego rodzajach. Poznaj więc najważniejsze informacje o tego typu płocie i spraw sobie znakomite ogrodzenie betonowe w nowoczesnym wydaniu.

Co to jest ogrodzenie betonowe?

Zgodnie z nazwą opisywane w niniejszym poradniku ogrodzenie jest wykonane z betonu. To zatem bardzo trwałe rozwiązanie, które skutecznie zabezpiecza inne osoby oraz obce zwierzęta przed wtargnięciem na naszą posesję (podobne jak ogrodzenie murowane). Beton jest kompozytem, który może jednak zniechęcać do siebie niektóre osoby za sprawą mniej estetycznego wyglądu. Mamy jednak bardzo dobrą wiadomość. Ogrodzenie betonowe możesz malować. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zakupić płyty betonowe w wybranym wzorze.

Popularny wzór prefabrykatów na ogrodzenie z betonu
Ogrodzenie betonowe wykonane z jednych z najpopularniejszych prefabrykatów

Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe? To już zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj o zastosowaniu gruntu, dzięki czemu farba do betonu będzie lepiej kryła, przez co o wiele mniej jej zużyjesz (co przekłada się oczywiście na więcej pieniędzy zostawionych w portfelu). Wybieraj taki kolor farby, aby dopasować styl ogrodzenia do ogrodu i architektury budynku. Stwórz kontrast z rosnącą wzdłuż płotu roślinnością lub barwą ścian budynku stojącego na posesji.

Sprawdź też: Nowoczesne ogrodzenie metalowe – czy warto?

Ogrodzenie betonowe – rodzaje

Jakie rodzaje płotów betonowych są popularne na rynku? Tak naprawdę możesz stworzyć ogrodzenie tego typu na trzy całkiem odmienne sposoby. Postaramy się pokrótce wyjaśnić każdy z dostępnych wariantów.

Ogrodzenie betonowe prefabrykowane

Płot, który postawisz najszybciej ze wszystkich opisanych tutaj propozycji. Ogrodzenie betonowe prefabrykowane składa się bowiem z gotowych paneli, które umieszcza się we wcześniej przygotowanych słupkach. Niestety potrzebna jest dodatkowa osoba do pomocy, zwłaszcza przy wsuwaniu płaskich bloczków. Najwięcej czasu zajmie Ci oczywiście zamontowanie słupków, które muszą być położone w odpowiedniej odległości względem siebie. Nie zapominaj, że najlepiej jest je zamurować w gruncie, aby płot był stabilny. W przypadku prefabrykatów dobrze jest wspomnieć, że występują w różnych wzorach, więc z pewnością znajdziesz coś w swoim guście.

Ogrodzenie betonowe – bloczki ogrodzeniowe, czyli murowanie płotu

Ogrodzenie murowane pochłonie więcej Twojego czasu. Plusem jest na pewno fakt, że zbudujesz taki płot samodzielnie. Musisz jednak znać zasady murowania, więc jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia, powinieneś skorzystać z pomocy fachowców. Ogrodzenie z najtańszych bloczków będzie wymagało jeszcze wykończenia, aby dobrze się prezentowało.

Ogrodzenie betonowe wylewane

Podobnie jak ogrodzenie betonowe z bloczków ogrodzeniowych, tutaj też musisz poświęcić więcej czasu na jego zbudowanie. Masz jednak szansę stworzyć jednolitą konstrukcję, która skutecznie odgrodzi Cię od tego, co poza posesją. Plusem jest niewątpliwie lepsze wyciszenie dźwięków docierających spoza ogrodu.

Szukasz innego rodzaju płotu, który wyciszy dźwięki docierające z ulicy? Postaw na ogrodzenie gabionowe. Nie tylko świetnie i oryginalnie się prezentuje, ale również zapewnia całkowitą prywatność, kiedy odpoczywasz na łonie natury.

Jak wykonać ogrodzenie betonowe?

Czy betonowe ogrodzenie jest trudne w montażu? Oczywiście, że nie! Z tym zadaniem poradzisz sobie samodzielnie, choć pamiętaj, że do dźwigania ciężkich płyt betonowych przyda Ci się druga para rąk. Skupmy się na wykonaniu ogrodzenia z prefabrykatów.

Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie podłoża pod płot. Musisz określić dokładną linię granicy działki. Zwracaj szczególną uwagę zwłaszcza na granicę z posesją sąsiada, aby uniknąć przykrych i spornych konsekwencji w przyszłości. Więcej o tym napisaliśmy w artykule: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy.

Standardowe wymiary prefabrykatów to 50 x 200 cm
Jakie wymiary mają prefabrykaty? To zwykle 50 x 200 cm

Kolejnym krokiem jest wykopanie dołków na słupki ogrodzeniowe, które najlepiej jest zabetonować. Pamiętaj, że powinny być one oddalone od siebie w odpowiednio wymierzonych odległościach. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z montażem paneli betonowych, czyli prefabrykatów. Dobrze jest wcześniej przygotować podmurówkę. Dzięki niej konstrukcja ogrodzenia będzie jeszcze bardziej trwała i odporna na uszkodzenia.

Sprawdź też: Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Cena i montaż

Po przygotowaniu słupków pozostaje montaż prefabrykatów. Płyty betonowe musisz z czyjąś pomocą wsuwać od góry. Najpopularniejsze jest stosowanie od dwóch do czterech płyt w jednym segmencie (wiele zależy od tego, czy postawiłeś na podmurówkę, a także jak wysoki płot chcesz uzyskać). I to tyle! Możesz cieszyć się dobrej jakości ogrodzeniem, którego montaż z pewnością nie zajął Ci zbyt wiele czasu.

Jak wykonać ogrodzenie z betonu architektonicznego?

Ogrodzenie z betonu architektonicznego również nie wymaga skomplikowanych zabiegów czy urządzeń potrzebnych do jego montażu. Proces jego stawiania można porównać z murowaniem. Na początku musisz wylać fundamenty, a następnie przystąpić do układania bloczków. Co dalej? Słupki powinieneś zalać betonem i wykończyć je przykładowo dekoracyjnym daszkiem. Pozostaje montaż przęseł ogrodzeniowych, jeśli je w ogóle uwzględniłeś. Oczywiście pomijamy oczywiste kwestie jak instalacja furtki czy bramy wjazdowej.

Ogrodzenie betonowe – zalety i wady

Jak każdy płot, tak i ogrodzenie betonowe ma plusy i minusy. Co możemy uznać za zalety, a co za wady? Kilka z nich na pewno wymieniliśmy już w poprzedniej części tekstu, ale zbierzmy wszystkie najważniejsze informacje poniżej.

Zalety ogrodzenia betonowego

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że jedną z zalet ogrodzenia betonowego jest łatwość jego montażu – zwłaszcza gdy zdecydujesz się na użycie prefabrykatów. Nie zajmie to zbyt wiele czasu, a płot postawisz w ciągu kilku dni (oczywiście przy odpowiedniej wprawie).

Sprawdź też: Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Ile kosztuje płot panelowy?

Na plus zasługuje także możliwość jego malowania. O tym, na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe i jakiej farby użyć, wspominaliśmy na początku niniejszego artykułu. W tym momencie warto zaznaczyć jeszcze, że oprócz malowania (które i tak zależy głównie od Ciebie) nie musisz decydować się na żadne zabiegi konserwacyjne.

Ogrodzenie z prefabrykatów możesz pomalować na dowolny kolor farbą do betonu
Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe? Zależy to wyłącznie od Ciebie!

Płynnie więc przejdźmy do kolejnej zalety. Ogrodzenie betonowe jest bardzo trwałe, więc to rozwiązanie na lata, które jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. To oczywiście o wiele solidniejsza propozycja niż przykładowo ogrodzenie drewniane.

W zaletach warto też wymienić koszt płyt betonowych. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zainwestować w trwałe ogrodzenie, lecz w niewygórowanej cenie. I oczywiście nie zapominaj o zapewnieniu prywatności przez ogrodzenie tego typu i wielu wzorach prefabrykatów. W przypadku wymurowania czy wylania betonowego płotu możesz wykończyć płot wybranym materiałem, np. kamieniem ozdobnym czy płytkami.

Wady ogrodzenia betonowego

Jedyna wada, jaka nam się nasuwa, to względy estetyczne. Ogrodzenie jest bowiem wykonane z betonu, więc nie wszystkich będzie satysfakcjonować ten kompozyt. Często nawet pomalowanie płotu nie ukryje tak naprawdę tego, z jakiego materiału został on wykonany. Jeśli więc ogrodzenie betonowe nie będzie wpisywało się w Twoje estetyczne kategorie, prawdopodobnie nie będzie to propozycja dla Ciebie. 

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe? Cena

Czy drogie jest ogrodzenie betonowe? Cena jest akceptowalna za tego typu płot? Ile kosztuje ogrodzenie betonowe?

Wspominaliśmy już o niskiej cenie ogrodzenia betonowego. Jedna płyta o standardowych wymiarach 50 x 200 cm wyniesie Cię kilkadziesiąt złotych. Zwykle jest to cena od 20 do około 50 złotych. W dodatku potrzebujesz słupków betonowych, których cena oscyluje w przedziale od 15 do 30 złotych. 

Czy zatem można powiedzieć, że drogie jest ogrodzenie betonowe? Cena minimalna za materiały za jeden segment (płot o wysokości 150 cm, a więc trzy płyty i dwa słupki) to nawet tylko 90 złotych. W skrajnych przypadkach zapłacisz maksymalnie blisko 200 złotych. Oczywiście jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług fachowców, musisz doliczyć koszt robocizny. Dodatkowo płatne będzie także wykonanie podmurówki.

Sprawdź też: Ogrodzenie kompozytowe – cena. Czy warto kupić?

Jak widzisz, ogrodzenie betonowe to świetna alternatywa dla drogich płotów. Dzięki niemu masz szansę cieszyć się prywatnością na swojej posesji, a to wszystko w niewygórowanej cenie. Dużym udogodnieniem jest możliwość malowania ogrodzenia betonowego, co oczywiście daje Ci okazję do częstych zmian aranżacyjnych w ogrodzie. Jeśli więc materiał, z którego został wykonany ten płot, jest dla Ciebie akceptowalny pod względem estetycznym, powinieneś być zadowolony z inwestycji.

Ogrodzenie betonowe w nowoczesnym stylu
A może murowane ogrodzenie z betonu?

A Ty co sądzisz o ogrodzeniu betonowym? Postawiłeś na tego typu płot? A może cenisz sobie inne rozwiązania? Czekamy na Twoje komentarze w poniższej sekcji. Liczymy na przydatne wskazówki, z których skorzystają przede wszystkim nasi pozostali czytelnicy.

Jeśli interesują Cię inne artykuły związane z aranżacją ogrodu, sprawdź koniecznie nasze wybrane publikacje. Mamy nadzieję, że ich lektura pozwoli Ci estetycznie i praktycznie urządzić podwórko przy swoim domu.

12
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *