1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak usunąć farbę z ubrania? Domowe sposoby na plamy z farby

Poradniki

6 miesięcy temu

Jak usunąć farbę z ubrania? Domowe sposoby na plamy z farby

Budowa i remont Porządki domowe
3
1
0
3
1

Oto domowe sposoby na to, jak usunąć farbę z ubrania. Malowanie ścian to dla wielu z nas czysta przyjemność, bo później czeka nas wspaniały efekt naszej pracy. Jednak w drodze do rezultatu mogą ucierpieć nasze ubrania. Jak pozbyć się plam po farbie?

Jak usunąć farbę z ubrania? Wszystko zależy od rodzaju farby

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje szansa na usunięcie farby z ubrania. Zła, że zależy to od rodzaju farby, która spowodowała plamę. Co do tego więc musisz się przekonać, korzystając z zaprezentowanych poniżej domowych sposobów na usunięcie farby. Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania na ten problem. Dlatego zabierając się za malowanie ścian warto zachować ostrożność, a przynajmniej nie ubierać wtedy ulubionej bluzki czy spodni.

morele.net_korzystne oferty

Wśród farb, które często plamią nasze ubrania wyróżniamy:

 • malarskie,
 • artystyczne,
 • specjalne (np. ochronne, fluorescencyjne),
 • farby do włosów, paznokci lub ciała.

Nie zalecamy prób usunięcia farby z ubrania bez wcześniejszego zapoznania się z poradnikiem. Nieodpowiedni dobór specyfiku do tkaniny może skutkować zniszczeniem ukochanego ubrania. A w takim wypadku czy w braku możliwości usunięcia farby pozostaje poświęcić rzeczone ubranie innym domowym robótkom, gdzie już brudzić będą mogły się na dobre. Przynajmniej nadal będą z nami.

Domowe sposoby na usunięcie farby z ubrania

Jeśli nie jesteś pewny, jakiego specyfiku użyć, aby usunąć farbę z ubrania, wypróbuj go w małej ilości w jak najmniej widocznym miejscu. To na wypadek, gdyby miało to doprowadzić do uszkodzenia tkaniny. Przed tym można jeszcze sprawdzić opakowanie po farbie, czy nie umieszczono na nim żadnych informacji na temat wrażliwości materiału na jakieś związki chemiczne.

Sprawdź też: Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

Jak usunąć zaschniętą farbę z ubrania?

Jeżeli mamy do czynienia z zaschniętą farbą na ubraniu z takiego materiału, jak jeans lub sztruks, wystarczy użyć lakieru do włosów. Nie żałuj i spryskaj po całości miejsce zabrudzenia, a następnie pozostaw ubranie w ciepłej wodzie na 15 minut. Potem przy użyciu szczotki pozbądź się farby z ubrania.

dwoje ludzi malujących ścianę
Wspólne malowanie to miła odskocznia od codzienności, ale nietrudno pobrudzić ulubione ubranie

Innym sposobem jest starcie zaschniętej farby pilnikiem kosmetycznym. Z tym że podobnie jak sposób poprzedni, wymaga, żeby nasz ciuch był z solidniejszego materiału. Na tkaninach delikatniejszych te sposoby mogą się nie sprawdzić, ba, mogą nawet dodatkowo uszkodzić ubranie.

Jak usunąć farbę akrylową z ubrania?

Plamy z farby akrylowej na ubraniu trudno usunąć. Co do tego rodzaju farby istnieją dwie zasady: plama nie może zdążyć zaschnąć oraz nie używamy gorącej wody – to drugie spowoduje tylko jej utrwalenie.

Trzy kroki, jak usunąć plamę po farbie akrylowej:

 1. Użyj bawełnianej szmatki do osuszenia mokrej plamy z farby akrylowej na ubraniu.
 2. Odwróć ubranie na drugą stronę i namocz w zimnej wodzie.
 3. Natrzyj plamę z farby płynem do naczyń.

Sprawdź też: Aplikacje do sprzedaży ubrań. Gdzie sprzedawać ubrania w Internecie

Ubranie z plamą po farbie akrylowej można też namoczyć w roztworze z proszku do prania i łyżeczki octu. Takie ubranie pozostawiamy wówczas na kilka godzin.

A co jeśli plama jednak zaschnie?

Chcąc usunąć farbę akrylową z ubrania, która już zaschła, możesz wypróbować sposobu z lakierem do włosów. Spryskaj lakierem gąbkę, którą nałożysz specyfik na plamę, a następnie postaraj się wypłukać ubranie. Do pożądanego efektu może to wymagać kilku powtórzeń. Zaschnięta farba akrylowa to kłopot z tego względu, że od teraz próby jej usunięcia mogą spowodować zniszczenie tkaniny lub przebarwienia.

wrzucanie do prania żeby usunąć farbę z ubrania
Pobrudzone farbą ubranie na pewno nie ominie pralki

Innym rozwiązaniem na taką plamę będzie przetarcie jej mieszanką amoniaku i octu z dodatkiem soli. Po wykonanym zabiegu ubranie należy przepłukać i wyprać. Gdyby i to nie pomogło, to ostatnim sposobem jest wykorzystanie mieszanki płynu do naczyń z alkoholem etylowym, w której namaczamy szczoteczkę do zębów i z jej pomocą pozbywamy się plamy. Może to być skuteczne z tego względu, że preparaty zawierające alkohol normalnie rozpuszczają farbę akrylową.

W jaki sposób usunąć zaschniętą farbę olejną z ubrania?

W przypadku zaschniętej farby olejnej pozostaje usunąć ją szczoteczką do zębów bądź tępym narzędziem. Resztki na ubraniu trzeba nasączyć wodą z płynem lub proszkiem do prania i spłukać, a następnie wyprać ubranie. Gdyby plama była jeszcze mokra, wystarczyłoby zebrać jak najwięcej farby z ubrania, a pozostałość potraktować rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną i oczywiście wrzucić ciuch do prania.

Czym usunąć farbę do włosów z ubrania?

Usunięcie farby do włosów z ubrania nie stawia trudniejszego wyzwania od pozostałych. Do pozbycia się plamy z farby do włosów wystarczy albo chusteczką, albo tępy nóż do wydrapania zabrudzonego miejsca. Później przepłucz ubranie zimną wodą i wetrzyj w miejsce plamy płyn do prania. Spłucz ponownie i wrzuć ubranie do pralki zgodnie z zaleceniami na metce. Jeżeli farba do włosów nie zniknęła z ubrania przed wysuszeniem, powtórz czynność.

Sprawdź też: Zabrudzone obuwie? Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić?

Plamy nie da się pozbyć? Nic straconego!

Użyj poplamionego farbą ubrania do innych czynności w domu. Może ubrudzona koszulka przyda się na kolejne malowanie ścian. A może potrzebujesz spodni do pracy w ogrodzie, których nie boisz się pobrudzić. Co zrobić z zabrudzonym ubraniem pozostawiam Tobie, niewykluczone, że rzeczywiście znajdzie się dla niego zastosowanie w domostwie.

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *