1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia, ścian, dachu? Obliczanie m2 krok po kroku

Poradniki

1 rok temu

Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia, ścian, dachu? Obliczanie m2 krok po kroku

Budowa i remont DIY
12
5
0
12
5

To, jak obliczyć metry kwadratowe, sześcienne czy bieżące, jest niezbędną umiejętnością przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych. Planujesz gruntowny remont lub malowanie ścian? Podpowiadamy, jak zmierzyć powierzchnię mieszkania w m2.

Metr kwadratowy (m2) – ile to jest? Do czego ta miara jest niezbędna?

W branży budowlanej nie można obejść się bez znajomości jednostek miary i umiejętności sprawnego się nimi posługiwania. Dzięki nim określisz nie tylko wymiary pomieszczenia lub powierzchnię działki, które są niezbędne przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych, ale również ilość materiałów potrzebnych do wykonania zadań – na przykład płytek do wyłożenia podłogi czy farby do malowania ścian. Podstawową jednostką służącą określaniu pola powierzchni jest metr kwadratowy.

Metr kwadratowy czy jest trudne
Obliczanie metrów kwadratowych w pomieszczeniu nie jest trudne

Ile dokładnie wynosi metr kwadratowy? Odpowiedź jest bardzo prosta – to pole powierzchni kwadratu o boku 1 m. Metr kwadratowy stanowi podstawową jednostkę układu SI, w której najczęściej podawane są wymiary powierzchni przy pracach remontowych. Oznacza się ją jako m2, choć niekiedy zamiast małej litery „m” oraz cyfry „2” w indeksie górnym spotkać można zapis m kw. lub mkw. Skoro jest tak przydatną miarą, to jak obliczyć metry kwadratowe?

Niezbędne przyrządy pomiarowe:

Obliczanie metrów kwadratowych – podstawowe wskazówki

Czy obliczanie pola powierzchni jest trudne? Zdecydowanie nie. Wszystko sprowadza się do matematycznych wzorów, które chcąc nie chcąc towarzyszą nam na co dzień. Nie zniechęcaj się, jeśli królowa nauk nigdy nie była Twoją mocną stroną, to naprawdę proste. Bez problemu poradzisz sobie z obliczeniem powierzchni prostokąta – w tym celu wystarczy pomnożyć przez siebie długości dwóch jego boków.

Co zrobić w przypadku pomieszczeń o nieregularnym kształcie? Najłatwiej jest podzielić je na mniejsze części o podstawowych kształtach, czyli prostokąty, trójkąty oraz trapezy. Wiadomo już, jak obliczyć pole prostokąta – co jednak z trójkątem i trapezem? W przypadku trójkąta będzie to iloczyn długości podstawy i wysokości podzielony przez dwa, a trapezu – iloczyn połowy sumy długości podstaw i wysokości.

Sprawdź też: Remont kuchni – jak go zaplanować, ile kosztuje? Wszystko o remoncie kuchni

Od czego zacząć mierzenie i co jest do niego potrzebne? Aby praca przebiegała sprawnie, należy zaopatrzyć się w pomocne narzędzia. Przede wszystkim warto mieć przy sobie ołówek i kartkę służącą do zapisywania obliczeń. Przydaje się też kalkulator, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i unikniesz pomyłek w rachunkach. Pomiary możesz wykonywać za pomocą zwykłej miarki, jednak bardziej praktyczny jest dokładny dalmierz – dostępny w sklepach za mniej niż 100 zł.

Jak obliczyć metry kwadratowe w zależności od powierzchni?

Jeśli planujesz jakiekolwiek zmiany w swoim domu, powinieneś zacząć od obliczenia metrów kwadratowych jego powierzchni. Jest to proste zadanie, do którego wykonania z pewnością nie potrzebujesz fachowca. Warto jednak odpowiednio się do niego przygotować, by poprawnie określić ilość materiałów do zakupienia lub wyliczyć cenę usługi budowlanej, gdy dalsze działania zamierzasz zlecić profesjonaliście. Jak obliczyć metry kwadratowe ściany, sufitu i dachu? Oto niezbędne wskazówki.

morele.net_korzystne oferty

Obliczanie metrów kwadratowych mieszkania/domu

Jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu albo gruntowny remont, dobrze, abyś nauczył się obliczać m2 zarówno powierzchni użytkowej, jak i wewnętrznej. Czym jest powierzchnia użytkowa mieszkania? To przestrzeń mierzona po wewnętrznej długości ścian. Aby wykonać jej prawidłowy pomiar, mieszkanie powinno być wykończone, a miarka umieszczona na poziomie podłogi. Do powierzchni użytkowej wliczane są wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu – zarówno pokoje, jak i łazienka, kuchnia oraz korytarze. Pomija się natomiast m.in. strychy i piwnice.

Jak obliczyć metr kwadratowy pomocne narzędzia
W obliczaniu metrów kwadratowych pomocny może być nawet kalkulator w telefonie

Czym zatem jest powierzchnia wewnętrzna? W odróżnieniu od powierzchni użytkowej obejmuje ona również przestrzeń pod ściankami działowymi, której tak naprawdę nie wykorzystujesz. Sposób pomiaru niczym nie odbiega jednak od tego wykorzystywanego przy określaniu powierzchni użytkowej – miarka także powinna znajdować się przy podłodze. Rozróżnienie powierzchni użytkowej od wewnętrznej ma szczególne znaczenie w przypadku kupna mieszkania i negocjacji jego ceny. Warto być świadomym, w jaki sposób zmierzony został lokal.

Obliczanie metrów kwadratowych ścian i sufitów

Jak obliczyć powierzchnię ściany w m2? Należy zacząć od starannego zmierzenia wysokości i szerokości ściany. Następnym krokiem jest pomnożenie uzyskanych liczb, by otrzymać wartość powierzchni. Później wykonuje się pomiar wielkości okien oraz drzwi, a otrzymane wartości odejmuje od całkowitej powierzchni ściany. W ten sposób trzeba postąpić ze wszystkimi ścianami w pomieszczeniu. Jak się liczy metry kwadratowe sufitu? Metoda jest bardzo podobna – należy zmierzyć i pomnożyć przez siebie długość oraz szerokość pomieszczenia.

Metry kwadratowe sufitu staranne obliczanie
Pamiętaj, że obliczanie metrów kwadratowych powinno być przeprowadzane bardzo starannie

Jeśli nie czujesz się pewnie w wykonywaniu obliczeń matematycznych i chcesz jak najbardziej ułatwić sobie pracę, możesz skorzystać z kalkulatora metrów kwadratowych. Dzięki temu prostemu programowi zarówno obliczysz pole powierzchni na podstawie wykonanych pomiarów, jak i przełożysz je na inne jednostki – wystarczy wprowadzić do programu odpowiednie liczby, a ten wszystko wykona za Ciebie. To dobra opcja, jeśli praca ma przebiegać szybko i sprawnie.

Obliczanie metrów kwadratowych dachu

Zajmuje Cię budowa lub całkowity remont domu i zastanawiasz się, jak obliczyć powierzchnię dachu? To już nie jest tak proste zadanie. Jeśli obawiasz się, że sam nie dasz sobie z tym rady, poproś o pomoc fachowców, którzy zrobią to szybko, sprawnie i precyzyjnie. Jednak gdy masz zamiar samodzielnie wykonać obliczenia, istnieje sposób, by sobie w tym pomóc – jeszcze raz sięgnij po kalkulator metrów kwadratowych.

W internecie można znaleźć wiele narzędzi służących do określenia powierzchni dachu. W jaki sposób one działają i jak się nimi posłużyć? Pierwszym krokiem jest oczywiście zmierzenie krawędzi dachu, które są niezbędne do wykonania obliczeń. Warto znać też kąt nachylenia połaci dachu. Po uruchomieniu kalkulatora należy zaznaczyć, ilospadowy jest dach, a następnie wprowadzić zmierzone wartości. Kalkulator wykonuje całą dalszą pracę za Ciebie – wystarczy tylko poczekać na wynik obliczeń.

Nie męcz się z obliczeniami!

Za pomocą takiego kalkulatora możesz również dowiedzieć się, jaka ilość konkretnych materiałów będzie potrzebna do pokrycia powierzchni dachu. Ta informacja przydaje się przy zamawianiu konkretnych elementów budowlanych, takich jak dachówki, termoizolacje, wkręty itd. Do czego jeszcze niezbędne jest obliczenie powierzchni dachu? Do określenia orientacyjnego kosztu jego malowania przez fachowców. W tym przypadku należy pamiętać również o zmierzeniu wysokości blachy ułożonej na budynku.

Jakie produkty i materiały sprzedawane są na metry kwadratowe?

Metry kwadratowe to podstawowa jednostka spotykana w sklepach i hurtowniach budowlanych. Natkniesz się na nią, planując np. odświeżenie koloru ścian i sufitów. Już przy oczyszczaniu ścian przed malowaniem zauważyć można, że na opakowaniu szarego mydła – przeznaczonego do tego celu – posłużono się oznaczeniem m2. Również na folii malarskiej, używanej do zabezpieczenia powierzchni przed zabrudzeniem, widnieje liczba metrów kwadratowych, które jest w stanie ona zakryć. Podobnie w przypadku gruntów oraz farb.

Metry kwadratowe - dla jakich materiałów
Metr kwadratowy jest podstawową jednostką miary, którą spotkasz w każdym sklepie budowlanym

Z metrami kwadratowymi możesz spotkać się także przy wyborze materiałów przeznaczonych do ułożenia podłogi – kafelki, płytki czy panele są oznaczone właśnie w ten sposób. Jest to najwygodniejsza metoda określenia powierzchni, jaką dany materiał może pokryć. Sprzedaż na metry kwadratowe na pewno zauważysz też w przypadku podstawowych materiałów budowlanych – typu pokrycia dachowe, tynki, ocieplenia i izolacje.

Jak obliczyć metry kwadratowe i jak zakupić odpowiednią ilość płytek, farby, paneli etc.

Określanie metrów kwadratowych powierzchni nie jest więc trudne wystarczy wykonać odpowiednie pomiary i przeprowadzić staranne obliczenia. Jednak czy jest jakiś patent na dostosowanie ilości potrzebnego do wykończenia mieszkania materiału tak, by ani go nie zabrakło, ani za dużo nie zostało? Planując zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, z pewnością powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jak określić idealną ilość litrów farby potrzebnych do pokrycia pomieszczenia? Należy oczywiście zacząć od wykonania pomiarów. Trzeba zmierzyć wysokość oraz szerokość każdej ściany i je przez siebie pomnożyć, a następnie odjąć powierzchnię okien i drzwi. Po wybraniu koloru farby, czas na przyjrzenie się etykietom producent deklaruje tam, ile m2 jesteś w stanie pokryć za pomocą jednego litra substancji. Pamiętaj, że każdą ścianę musisz zazwyczaj pomalować dwa razy. Zostaw też zapas farby na ostatnie poprawki.

Obliczanie metra kwadratowego czy jest trudne
Obliczanie powierzchni ściany nie jest trudne wystarczą do tego proste narzędzia

W przypadku płytek sytuacja wygląda bardzo podobnie mierzenie i obliczanie powierzchni przebiega dokładnie w ten sam sposób. Istotną informację przy ceramice stanowi natomiast sposób, w jaki ma zostać ułożona. W przypadku ułożenia kafli w tzw. karo musisz na przykład być przygotowany na straty rzędu 15% zmierzonej powierzchni, dlatego zawsze należy kupić większą ilość materiału, niż wynika to z obliczeń. Warto także mieć dodatkowe płytki w razie ewentualnego uszkodzenia w przyszłości tych już ułożonych.

Jeśli decydujesz się na panele, również musisz wziąć pod uwagę ewentualne straty materiału mogą one być spowodowane np. nieostrożnymi cięciami. Pamiętaj też o kilku dodatkowych elementach w razie poprawek w przyszłości. Na wielu stronach internetowych możesz znaleźć przydatne kalkulatory, które pomogą Ci w obliczeniu ilości niezbędnych paneli. Aby skorzystać z takiej pomocy, należy w odpowiednie pole wprowadzić wymiary pomieszczenia oraz ilość metrów kwadratowych paneli na opakowanie.

Metr kwadratowy (m2) a metr sześcienny (m3) i metr bieżący – różnice

Metr kwadratowy, sześcienny, a może bieżący? Łatwo się pogubić. Tym, co niewątpliwie je łączy, jest oparcie się na podstawowej jednostce długości, czyli na 1 m. A jakie zachodzą między nimi różnice? Wiesz już, co określa metr kwadratowy i do czego może się przydać. Pora więc przybliżyć dwie pozostałe miary to niezbędne informacje dla każdego, kto buduje, wykańcza lub remontuje dom.

Do czego więc służy metr bieżący i co on właściwie oznacza? Jest to jednostka miary stosowana najczęściej przy materiałach sprzedawanych w rolkach, mających zawsze jednakową szerokość. Długość stanowi zatem jedyną zmienną w ich przypadku wartość. Cena za 1 metr bieżący określa, ile zapłacisz za fragment długości 1 m danego produktu. W ten sposób wyceniane są m.in. tapety, wykładziny, firany, tkaniny, ale również meble kuchenne oraz balustrady. Metr bieżący oznacza się skrótem m. b. lub m b.

Metr szcześcienny
Metr kwadratowy a metr sześcienny

Ostatnim, który może wzbudzać wątpliwości, jest metr sześcienny. To jednostka miary objętości określająca sześcian o krawędziach długości 1 m. Jak obliczyć m3? W tym celu wystarczy zmierzyć długość, szerokość oraz wysokość danego obiektu, a następnie pomnożyć przez siebie otrzymane wartości. Tę jednostkę stosuje się najczęściej przy określaniu ilości drewna potrzebnej do budowy lub opału, ale również przy zakupie niektórych materiałów ociepleniowych. 

Obliczanie metrów kwadratowych pomieszczeń, ścian oraz dachów nie jest trudnym zadaniem pod warunkiem, że robisz to uważnie i starannie. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w przydatne narzędzia, które z pewnością ułatwią Ci pracę. Gdy tego potrzebujesz, korzystaj z kalkulatorów powierzchni i materiałów dostępnych w internecie z nimi praca będzie szła szybko i sprawnie. A jeśli nie jesteś pewny swoich kroków, nie wahaj się poprosić o pomoc fachowców. 

Sprawdź też: Detektor kabli – by remont był bezpieczny!

12
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *