1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kiedy przycinać wrzosy i wrzośce? Jak to robić?

Ogród i balkon

2 miesiące temu

Kiedy przycinać wrzosy i wrzośce? Jak to robić?

Rośliny
10
0
0
10
0

Kiedy przycinać wrzosy? W jaki sposób się za to zabrać? A co ze wrzoścami? Te pytania nie dają spokoju wielu ogrodnikom. W tym artykule poznasz najlepsze daty na przycinanie wrzosów, dowiesz się, jak powinno odbywać się cięcie wrzosów i dlaczego w ogóle się to robi!

Czy musisz znać termin, kiedy przycinać wrzosy i wrzośce?

Jeżeli masz doskonały, puszysty dywanik w ogrodzie, składający się z pięknych kwiatów – musisz poznać termin, kiedy przycinać wrzosy! One, tak samo jak inne kwitnące krzewy i krzewiki ozdobne, wymagają cięcia, by zakwitły w odpowiednim terminie.

Kiedy przycinać wrzosy - kolorowe wrzosy
Wrzosy w różnych kolorach, posadzone razem prezentują się obłędnie

Z reguły większość roślin kwitnie w okolicy lata/wczesnej jesieni, dlatego tak ważne jest ich przycinanie w odpowiednim momencie. Dzięki temu oprócz zawiązania nowych kwiatów są one w stanie wykształcić nowe pędy.

Odpowiednie daty nieco różnią się od siebie, zestawiając ze sobą nie tylko wrzos i wrzosiec, ale również konkretne odmiany kwiatów. Między wrzosami a wrzoścami istnieje jeszcze jedna różnica – to, w jaki sposób powinno się je przycinać.

Sprawdź też: Wrzosy w domu: jak je pielęgnować we wnętrzu? Zasady uprawy oraz pomysły na dekoracje z wrzosami

Jakie są najodpowiedniejsze daty? Kiedy i jak przycinać wrzosy oraz wrzośce? Czy potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi? Przekonaj się!

Kiedy przycinać wrzosy?

W pierwszej kolejności zorientuj się, czy rośliny w Twoim ogrodzie to wrzośce czy wrzosy! Kiedy przycinać te rośliny? To bardzo proste! Znaczna większość wrzośców kwitnie wiosną – to głównie odróżnia je od wrzosów, dlatego je należy ciąć zaraz po przekwitnięciu. Umożliwi to wrzoścom zawiązanie nowych pędów i kwiatów na jesień, dzięki czemu kolejnej wiosny znów będziemy mogli cieszyć się idealnymi pąkami kwiatowymi! Dobre przykłady to wrzosiec krwisty lub wrzosiec drzewiasty – niezwykle popularne odmiany występujące w naszych ogrodach.

A w takim razie skoro wrzosy i niektóre odmiany wrzośców kwitną latem lub na początku jesieni, kiedy powinno odbyć się ich przycinanie? Kiedy przycinać wrzosy? Po zimie? Właśnie tak! Rośliny kwitnące w drugiej części sezonu do odpowiedniego wzrostu wymagają cięcia wiosną, najlepiej w okolicy kwietnia.

Do powyżej przedstawionych reguł stosuj się regularnie, co roku – a wtedy zarówno Twoje wrzośce, jak i wrzosy będą o wiele bardziej zwarte, gęste, a ich kwitnienie z roku na rok coraz obfitsze. 

Jak przycinać wrzosy?

Wrzosy po zimie aż się proszą o przycinanie! Jeżeli wiesz już, kiedy przycinać wrzosy i wrzośce – sprawdź także, jak poprawnie to zrobić! Najlepiej użyć do tego narzędzi ogrodowych, takich jak sekator lub nożyczki, a do naprawdę dużych okazów zastosuj ręczne nożyce ogrodowe. Nie zapomnij o założeniu rękawic, które ochronią Cię przed uszkodzeniami skóry oraz ułatwią całą pracę.

Jeżeli masz już odpowiednie narzędzia – czas dowiedzieć się, jak przycinać wrzosy! Najważniejsze, byś po zimie odciął wszystkie ubiegłoroczne przekwitnięte kwiatostany roślin kwitnących w okresie letnim. Powstrzymaj się od zrobienia tego przed zimą – dzięki temu ułatwisz im przetrwanie mroźnych miesięcy.

Sprawdź też: Modny fiolet, czyli kolor wrzosowy – z czym łączyć, aranżacje, inspiracje

Niektóre wrzosy oraz większość wrzośców, które kwitną na początku roku, warto po przekwitnięciu od razu skrócić o pędy, które utraciły kwiaty. Dzięki temu odpowiednio przygotują się one na miesiące jesienne oraz zimowe, a od pierwszych cieplejszych dni powrócą znacznie gęstsze i intensywniej kwitnące.

Nie zapomnij również na bieżąco usuwać uszkodzonych pędów lub tych dotkniętych chorobami. Pozostawienie takich części nie sprzyja pozytywnemu wzrostowi rośliny.

Jak dbać o wrzosy i wrzośce, kiedy je przytniemy?

Jak pielęgnować wrzosy po cięciu? Wtedy należy wyjątkowo dobrze o nie zadbać. Niezbędne minimum to zapewnienie roślinie dobrze dobranego nawozu oraz podsypanie jej świeżą ściółką. Najlepiej, by była to bardzo drobno zmielona kora sosnowa.

Odpowiedni nawóz do wrzosów powinien być albo im przeznaczony, albo z dodatkami wspierającymi rośliny lubujące się w kwaśnym podłożu. Nigdy nie stosuj w takim przypadku nawozów wzbogaconych o wapń – wrzosy i wrzośce tego nie tolerują.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak ciąć wrzośce i wrzosy! Przycinanie ich nie jest takie trudne, prawda? A Ty jak uważasz – kiedy przycinać wrzosy? Popełniłeś kiedyś jakiś błąd w związku z tym? Wrzos a wrzosiec – co wybierasz? Koniecznie podziel się z innymi czytelnikami w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami i radami!

A jeśli chcesz poznać więcej roślin idealnych na balkon lub do ogrodu – koniecznie sprawdź te propozycje:

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.