1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Uprawa i pielęgnacja wisterii (glicynia) – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie

Ogród i balkon

2 lata temu

Uprawa i pielęgnacja wisterii (glicynia) – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie

Rośliny
24
1
12
24
1

Wisteria, znana także pod nazwą glicynia, to roślina kojarząca się z Dalekim Wschodem. Jej kwiaty o intensywnie wrzosowym kolorze tworzą piękne pnącza dające wrażenie kwietnego wodospadu. Wszystko o uprawie wisterii znajdziesz w naszym artykule!

Glicynia – podstawowe informacje, pochodzenie, wygląd

Glicynia to bardzo interesująca roślina. Pierwszą ciekawostką może być długowieczność tej rośliny: wisteria jest w stanie przeżyć nawet 100 lat! Drugim jest jej pochodzenie. Wisteria pierwotnie rosła wyłącznie w dalekiej Azji (w Chinach i Japonii), a do Europy trafiła z Ameryki dopiero w 1724 roku.

glicynia uprawa

Glicynia budową kwiatów nieco przypomina powszechnie występującą w Polsce akację. Nic dziwnego – obie rośliny należą do rodziny bobowatych. Pomimo swojego orientalnego pochodzenia wisteria bardzo dobrze radzi sobie również w polskich warunkach, a długość jej pnącz dochodzi nawet do 10 m!

Glicynia w rozkwicie może przywoływać na myśl kiście winogron. Kwiaty mają jedną podstawę w formie łodyżk, z której wyrastają rozmaite żagle, łódeczki i wyrostki o przyjemnym, dość intensywnym zapachu. Ogromna liczba kwiatów w pełni rozwiniętej glicynii może zapierać dech w piersiach. W zależności od odmiany kolor kwiatów może przybrać barwę:

 • niebieską (odmiana „Ludwik Lawin”),
 • wrzosową („Violacea Plena”),
 • fioletową („Multijuga”),
 • różową („Honbeni”),
 • białą („Shiro-noda”).

Popularne odmiany w Polsce – jakie przyjmą się najlepiej w naszym klimacie?

Wisteria zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. To zasługa jej pochodzenia: roślina pochodzi bowiem z krajów o umiarkowanym klimacie i najlepiej też czuje się w podobnych miejscach. Najlepiej posadzić ją w miejscu o ekspozycji południowo-zachodniej – na wschodzie i północy może być jej zbyt zimno.

uprawa wisterii

Jeśli zadba się o odpowiednią pielęgnację i uprawę, glicynia odwdzięczy się pięknymi pełnymi kwiatami. Roślina jest w stanie rosnąć w tempie średnio od metra do trzech metrów rocznie. Ważne jest przy tym, aby zapewnić wisterii odpowiednie podparcie masywnych, ciężkich gałęzi. Dobrze jest więc sadzić wisterię blisko ścian, altanek, pergoli, wiat, na których będzie mogła się oprzeć.

W rodzimych ogrodach można odnaleźć zasadniczo dwa rodzaje wisterii:

 • glicynia chińska – glicynia chińska to prawdziwy olbrzym, bo dorasta aż do 15 metrów. Kwitnie w maju i ma bardzo gęste „pierzaste” kwiaty. Dzięki czemu mają one dużą objętość i wydają się bardzo lekkie – niczym pierze;
 • glicynia kwiecista – dorasta do 8 metrów. Ma liście skręcone w prawą stronę, kwitnąc na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty przypominają potężne, bardzo długie grona. Roślina prezentuje się zjawiskowo zwłaszcza w fazie pełnego kwitnienia.

Zobacz też: Laurowiśnia wschodnia – uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej

Kiedy, jak i gdzie sadzić wisterię?

Kiedy najlepiej sadzić glicynię? Najbardziej odpowiedni czas to wiosna, kiedy ziemia i otoczenia zaczynają być już nieco cieplejsze. Wyhodowanie wisterii od nasionek do sadzonek może zająć nawet od 2 do 3 lat, dlatego niecierpliwym polecane jest zakupienie gotowych sadzonek.

Glicynię należy sadzić w miejscach nasłonecznionych i w pobliżu podpórek, na których roślina będzie mogła się oprzeć. Każda odmiana wisterii lubi słońce i to właśnie dzięki niemu jest w stanie zakwitnąć.

Glicynia nie jest polecana do małych ogrodów, bo potrafi rozrosnąć się do bardzo dużych rozmiarów. Ponadto jej pnącza są bardzo silne i będą czepiać się każdej napotkanej podpórki: rynny, anteny satelitarnej czy kabli sieciowych. Najlepiej więc rozsądnie zaplanować miejsce posadzenia tej rośliny. Dobrze jest to zrobić przy solidnych, wcześniej zaplanowanych konstrukcjach. Samoistnie wisteria może np. owinąć się wokół starego drzewa, co będzie wyglądało zjawiskowo.

korzystne oferty morele

Po posadzeniu rośliny należy pamiętać, aby regularnie ją podlewać i nawozić. Roślina wymaga intensywnego nawożenia średnio raz w roku, ponieważ potrzeba jej dużo składników pokarmowych do intensywnego wzrostu. Najlepiej dostarczyć roślinie naturalnego kompostu lub obornika jesienią, aby odżywić ją jeszcze przed zimą. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wisterii przed zimą, aby nie zmarzła.

Nawożenie, podlewanie i pielęgnacja rośliny

Glicynia wymaga gleby luźnej z dużą ilością próchnicy. Odczyn powinien być lekko kwaśny lub kwaśny. Dla kwitnięcia rośliny ważny jest jak najdłuższy dostęp do światła słonecznego, dlatego spokojnie można ją sadzić na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Warto też wybrać miejsce, w którym słońce znajduje się przez co najmniej 6 godzin w ciągu doby. Wisteria w zacienionych miejscach też będzie rosła, ale nie zakwitnie.

wisteria pielęgnacja

Najlepszy dla glicynii jest naturalny obornik. Ze względu na współpracę z bakteriami brodawkowymi, jak ma to miejsce w przypadku większości roślin bobowatych, nie należy dodatkowo stosować nawozów azotowych.

Pielęgnacja glicynii nie jest skomplikowana, co jest kolejnym argumentem, aby wybrać tę widowiskową roślinę do swojego ogrodu. Przycinanie glicynii odbywa się latem, a następnie wczesną wiosną. Pnącza należy skrócić średnio o 15-20 centymetrów. Latem także należy przycinać pnącza, zwłaszcza te, które podrosły w bieżącym roku. Wiosną przygotowuje się roślinę do kwitnienia i usuwa uszkodzone pnącza: chore, przemarznięte, suche, a także pędy (wilki) wyrastające z ziemi. Regularne przycinanie rośliny zapewni jej zdrowie i piękny wygląd.

Jak glicynia znosi zimę?

Obie glicynie dobrze znoszą polską zimę, jednak glicynia kwiecista jest nieco odporniejsza od chińskiej odmiany. Roślinę należy przykrywać, aby nie przemarzły. W początkowym okresie (do 3 lat po posadzeniu) najlepiej przykrywać wisterię agrowłókniną lub matą ze słomy. Następnie, gdy roślina jest już nieco większa, można usypać kopczyk z ziemi, która zakryje pień wisterii.

Pędy i pień powinno się zaś otoczyć matą, która będzie sięgać tak wysoko, jak tylko się da. Nie warto przy tym usuwać śniegu zalegającego na pędach rośliny, bo on skutecznie izoluje ją od mrozu i zabezpiecza przed chłodem. Tak przygotowana wisteria bez problemów powinna przezimować i być przygotowana na kolejny sezon kwitnienia.

Ostrzeżenie o toksycznych właściwościach glicynii

Glicynia w ogrodzie robi niesamowite wrażenie, ale czy jej hodowla jest bezpieczna? Roślina wykazuje bowiem toksyczne właściwości. Trujące są wszystkie elementy wisterii: liście, kwiaty, pędy i nasiona. Glicynia zawiera szkodliwe substancje, w tym m.in. glikozyd, wisterin i toksyczną żywicę. Objawami zatrucia są przede wszystkim nudności, ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Wisteria nie jest więc polecana do ogrodów, w których często przebywają dzieci i zwierzęta. Można ją jednak odgrodzić lub zwrócić szczególną uwagę swoim podopiecznym na zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw w pobliżu ogrodu.

Glicynia jest długowieczną, efektowną rośliną, ale bywa również niebezpieczna. Jej uprawa nie jest trudna, jednak wymaga zachowania kilku zasad. Piękne, bujnie kwitnące kwiaty rekompensują cały wysiłek związany z jej przycinaniem i okrywaniem na zimę.

kody rabatowe morele
24
1

Podziel się:

Komentarze (12)

Nasza 2 raz obficie kwitnie teraz 4 sierpnia.
W maju było mniej kwiatow. Na początku lipca była przycinana nad 4 listkiem oraz wszystkie wilki.

Dzień dobry .Wisteria puściła pędy od korzenia.Pytanie czy można zrobić z nich sadzonki po oddzieleniu ich od korzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.