- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Ćma bukszpanowa – jak wygląda? Jakie są objawy jej żerowania i jak ją zwalczyć?
Ćma bukszpanowa to trudny przeciwnik. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda, po czym poznać jej żerowanie oraz w jaki sposób ją zwalczać. Zdradzimy również sekret, czego nie lubi ćma bukszpanowa!
Jak wygląda ćma bukszpanowa? Krótka charakterystyka
Aby móc walczyć z nieznośnym szkodnikiem, najpierw dobrze byłoby wiedzieć, jak on dokładnie wygląda. Przekonaj się, skąd pochodzi i czym charakteryzuje się ćma bukszpanowa, a także w jaki sposób wyglądają jej larwy oraz jaja.
Pochodzenie ćmy bukszpanowej
Nie tak dawno temu, bo w 2016 roku w Polsce pojawiły się pierwsze ćmy bukszpanowe. Pochodzą one z Azji, a znalazły się u nas przywiezione na towarach ze wschodniej części globu. Nie bez przyczyny ćma bukszpanowa znana jest również jako ćma azjatycka.
Cydalima perspectalis czuje się w Polsce świetnie – klimat jak najbardziej przypadł jej do gustu, a dodatkowo z początku nie miała tu żadnych naturalnych wrogów. Obecnie larwami ćmy azjatyckiej chętnie odżywiają się niektóre ptaki oraz owady (sikorki oraz wróble, a także osy). Dla innych stworzeń larwy ćmy bukszpanowej są trujące.
Wygląd ćmy bukszpanowej
Coraz gorzej wyglądający bukszpan prawdopodobnie może doczekać się głównie jednej diagnozy. Jak wygląda ćma bukszpanowa? Dorosły osobnik jest duży – posiada skrzydła o rozpiętości mniej więcej 40 milimetrów, co pozwala mu objąć podium w zawodach na największego przedstawiciela wachlarzykowatych w naszym kraju.
Charakterystyczne jest również ubarwienie skrzydeł – są one jasnobrązowe z fioletowo-niebieskim połyskiem oraz białą plamą w zajmującą znaczną część skrzydełek. Podobnie jak inne ćmy – te również chętnie lecą do źródeł światła.
Sprawdź też: Choroby roślin doniczkowych – szkodniki i inne przyczyny
Warto wspomnieć o tym, że to nie sama ćma atakuje bukszpan zwyczajny, a jej larwy. Jednak, aby pozbyć się problemu, dorosłe osobniki również trzeba zniwelować.
Larwy i jaja ćmy bukszpanowej
Jaj ćmy bukszpanowej należy poszukiwać na spodnich częściach liści. Są one bardzo niewielkie – mają około milimetr średnicy, są koloru jasnożółtego, a także wyróżniają się charakterystyczną kropką. W pewności może nas utwierdzić jeszcze jeden fakt – lepki śluz. On wskazuje na to, że naszym przeciwnikiem jest ćma bukszpanowa. Jaja i larwy niezwłocznie należy usunąć, korzystając ze znajdującego się poniżej poradnika.
A jak w kolejnym stadium rozwoju prezentuje się ćma bukszpanowa? Gąsienica dorasta do 4 centymetrów i charakteryzuje się zielono-brązowym ubarwieniem. Tuż przed samą zmianą w latającego owada przyjmuje barwę niemalże całkowicie brązową.
Co i kiedy atakuje ćma bukszpanowa? Po czym poznać jej żerowanie?
Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? W ogóle – czy ćma bukszpanowa atakuje inne rośliny? Nie, wszystko oprócz bukszpanów jest bezpieczne. Gatunki Buxus, czyli każdy gryszpan może zostać zainfekowany ekspresowo. Po czym jednak poznać, że na naszym żywopłocie w najlepsze namnaża się ćma bukszpanowa?
Gąsienice z chęcią odżywiają się najnowszymi pędami i liśćmi bukszpanu. Są to najdelikatniejsze części rośliny, których zniszczeń z początku możemy nie zauważyć, jednak po jakimś czasie zaczyna być gorzej. Kiedy na bukszpanie zaczynają buszować dorosłe formy larw (brązowe osobniki), potrafią wyrządzić ogromne szkody. Ich żerowanie może się skończyć uschnięciem całej rośliny.
Żerowanie larw ćmy bukszpanowej cechuje się:
- brązowieniem, usychaniem rośliny;
- nadgryzionymi liśćmi i pędami – głównie najnowszymi;
- wełnistą powłoką na roślinie.
Sprawdź też: Domowe sposoby na mszyce. Skuteczne metody zwalczania mszyc
A kiedy atakuje ćma bukszpanowa? Zwykle od wiosny do jesieni (kwiecień–wrzesień). Nieznośne szkodniki mogą pojawić się nawet kilka razy w roku na tym samym krzewie. W takim razie – jak skutecznie je zwalczać? Czy są jakieś domowe sposoby?
Jak zwalczać ćmę bukszpanową?
Najważniejszym punktem w zwalczaniu ćmy bukszpanowej jest częste i dokładne przeglądanie żywopłotu z bukszpanu. Każdy pojedynczy krzew musi przechodzić regularną inspekcję – dzięki temu możemy we wczesnym stadium wykryć nieproszonych gości i odpowiednio zareagować. Pojedyncze pajęczynki lub sklejone listki na wewnętrznych gałązkach to jasny sygnał, że naszą roślinę powoli przejmuje ćma bukszpanowa. Zwalczanie jej może odbyć się na kilka sposobów.
Wszystko zależy od stadium rozwoju infekcji – czy mamy do czynienia z jajami, larwami, a może już rzuciła nam się w oczy dorosła ćma bukszpanowa? Oprysk chemiczny to jeden ze skuteczniejszych sposobów – dzięki niemu najpewniej pozbędziemy się zarówno larw, jak i dorosłych osobników. A czy są jakieś domowe sposoby na zwalczanie tego nieproszonego gościa?
Płyn do mycia naczyń na ćmę bukszpanową stosuje się jako dodatek do pułapki feromonowej. Nie jest ona zbyt skuteczna, ponieważ kusi jedynie męskie osobniki – żeńskie należy zwalczyć w inny sposób.
Oprysk można również wykonać naturalnymi składnikami zamiast kupnej chemii. W takim zwalczaniu pomoże nam ocet na ćmę bukszpanową, którego 4 łyżki należy rozmieszać z 3 łyżkami oleju rzepakowego w 0,5 litra wody. Bukszpany dokładnie spryskane taką mieszanką powinny odetchnąć – martwe larwy opadną na ziemię. Nie wolno jednak zostawić tej emulsji na krzaku zbyt długo – po 30 minutach opłucz silnym strumieniem wody każdy bukszpan nią pokryty.
Powinieneś też ręcznie usuwać larwy lub strącać je myjką ciśnieniową na plastikowy worek, który odpowiednio następnie zutylizujesz. A czego nie lubi ćma bukszpanowa? Zniechęcić ją do żerowania powinien oprysk preparatem na bazie wrotyczu.
A czy Ty miałeś do czynienia z ćmą bukszpanową? Jak rozpoznałeś jej żerowanie i w jaki sposób udało Ci się ją zwalczyć? Koniecznie podziel się z nami tą wiedzą w komentarzu!
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na szkodniki – zapoznaj się z tymi artykułami!
- Czym mogą być małe czerwone robaczki w domu? Jak się ich pozbyć?
- Sprawdź, jak pozbyć się rybików! Przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii!
- Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć
- Mrówki w domu – jak pozbyć się mrówek? Różne sposoby na mrówki
Ja spotkałem ten gatunek w moim pokoju i nic z nią nie zrobiłem, bo chyba nie atakuje ludzi.
Niestety to nie jest prawda ze wszystkie rosliny oprocz bukszpanow sa bwzpieczne. Dwa lata temu cma zaatakowaka krzew bzu w ubieglym roku pelargonie a w tym roku krzak rozy. Zadne domowe srodki nie pomogly. Wlasnie wczoraj wykopalam resztki rozy I spalilam.
Dzień dobry.
Potwierdzam skuteczność naturalnych środków. Od 2 lat stosuje miksturę octu, oleju wody i kropli płynu do mycia naczyń:). Spryskuję krzewy, a po 30 min. zmywam oprysk
Bardzo mocno ograniczyłam populację ćmy. Uważam też, że mechaniczne traktowanie krzewu w delikatny sposób, aby nie połamać gałęzi, również przynosi pozytywny skutek. Larwy spadały na plastikowy worek a potem do utylizacji… Nie próbowałam skuteczności mąki ani sody oczyszczonej. Pozdrawiam