1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pułapka na muchy – skuteczne porady na walkę z muchami!

Poradniki

2 lata temu

Pułapka na muchy – skuteczne porady na walkę z muchami!

Szkodniki
14
2
0
14
2

Pułapka na muchy to obowiązkowy punkt wyposażenia domu, jeśli nie masz zamontowanych w oknach i drzwiach moskitier. W jaki sposób wykonać ją samodzielnie? Czy istnieją pułapki na muchy na zewnątrz? Jaka pułapka na muchy będzie najlepsza? Po co w ogóle pozbywać się much?

Domowa pułapka na muchy na 3 sposoby

Najprostszym pomysłem na to, jak pozbyć się much z domu, jest wypróbowanie przepisów zawierających w sobie łatwo dostępne produkty. Domowy sposób na muchy nie musi być skomplikowany – wykorzystując niektóre z nich, nie będziesz potrzebować więcej niż dwóch produktów! Pułapka na muchy – jak zrobić skuteczny wabik z łatwo dostępnych produktów?

Pułapka z cukru i wody

Zaręczamy, że pułapka na muchy z butelki jest bardzo łatwa w wykonaniu. Aby ją stworzyć, potrzebujesz jedynie plastikowej butelki, którą przetniesz mniej więcej w ⅓ wysokości, oraz kilka produktów, które z pewnością masz w domu! Są to:

  • 2 łyżeczki cukru,
  • niewielka ilość wody – około 4–5 łyżeczek.

Sprawdź też: Najlepsze domowe sposoby na muchy — zwalczanie much w domu

Prościej się już nie da! Górę przeciętej butelki umieść w dolnej części „do góry nogami”, tak by część, na którą nakłada się korek, znajdowała się wewnątrz. Do butelki wlej roztwór wody z cukrem i pozostaw tak przygotowaną butelkę w miejscu, gdzie zbierają się muchy. Pułapka działa natychmiastowo, zachęcając latające owady, które topią się w roztworze, szukając drogi ucieczki.

Banan z cukrem na muchy

Wabikiem w takiej samej formie jest sporządzenie mikstury z banana i cukru. Gwarantujemy, że jest to skuteczna pułapka na muchy – jednak może wytwarzać nieco nieprzyjemny zapach. Podczas jej stosowania należy częściej do niej zaglądać i wymieniać owoc co jakiś czas. 

W tak samo przygotowanej butelce połącz ze sobą cukier oraz rozdrobniony miąższ z banana. Możesz do tak powstałej emulsji dodać trochę wody – z pewnością nie zaszkodzi. Muchy wlatujące do butelki nie będą w stanie się wydostać, a Ty w końcu nieco odpoczniesz od brzęczących nad uchem owadów.

Ta propozycja sprawdzi się również doskonale jako pułapka na muchy owocówki oraz inne latające insekty, które lgną do słodkich zapachów. Odpowiada ona na pytanie „czym żywią się muchy” i w ten sposób idealnie działa jako naturalny wabik. Zdecydowanie jest to najlepsza pułapka na muchy stworzona w domu, jeśli chodzi o szerokie spektrum działania.

Czy piwo zadziała na muchy domowe?

Okazuje się, że pułapka na muchy nie musi koniecznie być zrobiona na słodko! W tej roli również idealnie sprawdzi się… Piwo! Co prawda należy je dosłodzić, jednak dla niektórych będzie to bardziej znośny zapach niż powoli rozkładający się banan. Jak pozbyć się much z domu, wykorzystując piwo?

Do przygotowania roztworu będziesz potrzebować: 100 mililitrów piwa, dwie łyżeczki cukru oraz łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Wymieszaj wszystkie produkty i wlej do przeciętej butelki z górną częścią wsadzoną w dolną. W przeciągu dwóch dni pułapka zacznie działać na dobre, skutecznie wabiąc nieznośne owady.

Sprawdź też: Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

Każda z powyższych to ekologiczna pułapka na muchy. Domowa mucha już nigdy nie będzie brzęczeć Ci nad uchem, jeśli skorzystasz z tych przepisów! Aby nie musieć oglądać zwłok zatopionych lub wykończonych much – możesz ukryć wnętrze butelki, odpowiednio zaklejając ją naklejkami lub oblekając materiałem z zewnątrz.

Pułapka na muchy na zewnątrz

Pułapka na muchy DIY, jak już zdążyłeś zauważyć – nie musi być trudna. Do stworzenia idealnej pułapki na zewnątrz możesz wykorzystać zwykły woreczek foliowy, wodę oraz kilka monet. Wystarczy, że w woreczku umieścisz monety i zalejesz je wodą, a doskonały odstraszacz much będzie gotowy! Zawieszając te „urządzenie” na tarasie, możesz być pewien, że muchy nie pokonają tej przeszkody.

Innym sposobem jest zawieszenie starego, dobrego lepu. Taka pułapka na muchy do domu sprawdzi się również na zewnątrz. W obecnych czasach lep na muchy może być odporny na różne czynniki atmosferyczne, więc gdy zostawisz go zawieszonego po udanym grillowaniu – wciąż powinien dobrze działać, nawet po kilku chłodniejszych lub deszczowych dniach.

pułapka na muchy - lep na muchy domowe
Lep na muchy nie zawodzi zarówno wewnątrz domu, jak i na podwórku

Innym sposobem, który sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, są elektryczne pułapki na muchy. W jaki sposób one działają? Czy spełniają swoją funkcję?

Elektryczne pułapki na muchy – czy są skuteczne?

Lampy owadobójcze są fenomenalnym wyborem! Może nie jest to naturalna pułapka na muchy, lecz jest szalenie skuteczna w walce z naprawdę wieloma owadami. Przyciąga ona światłem UV zarówno komary, osy, ćmy, jak i wiele innych insektów. Każdy podlatujący nieproszony gość zostaje porażony prądem, co skutkuje jego zdechnięciem. Można powiedzieć kolokwialnie, że jest to łapka na muchy, która robi za nas całą brudną robotę. 

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Rozwiązanie te cieszy się popularnością, ponieważ nie jest groźne dla ludzi oraz zwierząt domowych. W przeciągu pół godziny może wyłapać wszystkie owady nagromadzone w zamkniętym pomieszczeniu.

Czy muchy w domu są groźne? Czy warto wykorzystywać te sposoby na muchy?

Każdy z nas wie, że muchy domowe nie gryzą – jednak nie wszyscy wiedzą, jakie one mogą być niebezpieczne. Te latające owady prowadzą bardzo niehigieniczny tryb życia – siadają na przeróżnych rzeczach, których nigdy nie chcielibyśmy spróbować. Przenoszą na odnóżach wiele patogenów, które mogą być niezwykle groźne dla ludzi, więc gdy zauważymy, że mucha latająca po naszym mieszkaniu usiadła na przygotowaną żywność – należy to dokładnie umyć, odciąć lub bezwzględnie wyrzucić.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, jak pozbyć się much domowym sposobem, a także jaka pułapka na muchy jest najlepsza dla Twojego domostwa. A Ty jak sobie radzisz z latającymi owadami? Jaki sposób na muchy jest według Ciebie najlepszy? Koniecznie podziel się tą wiedzą z nami oraz innymi czytelnikami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak walczyć z innymi uporczywymi nieproszonymi gośćmi – sprawdź koniecznie te artykuły:

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.