1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak dbać o mulenbekię i ją rozmnażać? Podpowiadamy!

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak dbać o mulenbekię i ją rozmnażać? Podpowiadamy!

Dekoracja wnętrz Rośliny
10
1
4
10
1

Mulenbekia to roślina, którą coraz częściej można spotkać w naszych domach. Jak ją rozmnażać i czy jej pielęgnacja jest skomplikowana? Odpowiadamy!

Jeżeli szukasz rośliny, która nie ma wygórowanych wymagań – muehlenbeckia może być idealna! Przeczytaj nasz poradnik, a zobaczysz, że właściwie każdy poradzi sobie z jej uprawą.

Jak wygląda mulenbekia?

Muehlenbeckia to popularna roślina doniczkowa, która jest łatwa w uprawie i nie wymaga mnóstwa uwagi. Zapewnienie jej podstawowych warunków rozwoju zaowocuje wspaniale rozwijającą się rośliną. Jak wygląda mulenbekia? Gdzie najlepiej ją umieścić?

mulenbekia jako pnącze
To pnącze może w ciekawy sposób ozdobić Twoje wnętrze!

Jest to pnącze osiągające do 1,5 m wysokości. Jego liście są ciemnozielone i mają jajowaty kształt. Co ważne zwłaszcza pod kątem dekoracyjnym – może być naprawdę gęste. Wspomniane bujne i splątane pędy wyglądają niezwykle zjawiskowo – zapewne dlatego muehlenbeckia zyskuje na popularności  i coraz częściej możesz spotkać ją w różnego rodzaju aranżacjach. Szczególnie chętnie jest umieszczana w kwietnikach wiszących z makramy.

Sprawdź też: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Mulenbekia – jak dbać o tę roślinę?  

Mulenbekia jest łatwa w uprawie i nie wymaga mnóstwa uwagi. Lubi żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby i słoneczne stanowiska. Roślina nie jest wybredna i dobrze rośnie na prawie każdym rodzaju podłoża. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy dbać o regularne nawożenie oraz podlewanie. Dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale preferuje te jaśniejsze stanowiska i to w takich warunkach czuje się najlepiej. Jej nasiona są bardzo drobne. Należy je wysiewać na początku wiosny w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 15-18 stopni Celsjusza. W zasadzie całą zimę roślina powinna spędzić w widnym pomieszczeniu, w którym jest nie cieplej niż około 15 stopni.

muehlenbeckia lubi światło słoneczne
Mulenbekia bardzo lubi słoneczne stanowiska

Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Mulenbekia – rozmnażanie. Czy to trudne zadanie?

Jednym z najpiękniejszych pnączy, na jakie możesz postawić w swoim domu, jest właśnie mulenbekia. Rozmnażanie tej rośliny umożliwi Ci cieszenie się dużą ilością pięknych roślin, które niewątpliwie cudownie ozdobią Twój parapet. Jak uzyskać sadzonkę z macierzystej rośliny? Najlepiej odciąć zdrewniałą łodyżkę, którą następnie należy ukorzeniać w wodzie. Zabieg ten przeprowadź jesienią – w październiku lub listopadzie. Długość odciętej gałązki powinna oscylować w granicy 5-10 centymetrów. Po ukorzenieniu się sadzonki umieść ją w ziemi i postępuj zgodnie z pielęgnacyjnymi wskazówkami z poprzedniego akapitu.

Sprawdź też: Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu

Czy muehlenbeckia to roślina dla Ciebie?

Jeżeli nie jesteś mistrzem uprawy roślin, nie masz czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne i lubisz gatunki, które szybko rosną oraz cudownie ozdabiają mieszkania – muehlenbeckia to zdecydowanie roślina dla Ciebie! Spełnia wszystkie wymienione warunki. W związku z tym zupełnie nie dziwi jej lawinowo rosnąca popularność. Jedynym problemem może być jej zimowanie, ponieważ nie każdy z nas dysponuje pomieszczeniem, w którym zimą temperatura oscyluje w okolicy 15 stopni Celsjusza. 

muehlenbeckia doskonale prezentuje się w białej doniczce
Muehlenbeckia to niezwykła ozdoba każdego wnętrza

Mulenbekia świetnie wpasowuje się jako ozdoba parapetu czy komody znajdującej się w zasięgu intensywnego światła słonecznego. Także wiszące kwietniki wspaniale będą się prezentować z tym uroczym pnączem. A czy Ty zdecydowałeś się na tę roślinę? Jak o nią dbasz i gdzie ją postawiłeś? Może masz jakieś rady dla pozostałych czytelników? Koniecznie napisz o tym w komentarzach!

Szukasz ciekawych roślin doniczkowych i chcesz wiedzieć, jak najlepiej je pielęgnować? Nasze poradniki Ci w tym pomogą!

10
1

Podziel się:

Komentarze (4)

Kolejny rok zimuje bez problemów w ogrodzie. Zimą traci liście ale z wiosną szybko i efektownie odrasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *