1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Latające mrówki – czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

Ogród i balkon

11 miesięcy temu

Latające mrówki – czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

Szkodniki
17
7
9
17
7

Latające mrówki mogą stać się istnym utrapieniem! Jak one wyglądają? Skąd się biorą? Czy gryzą? Czy istnieje jakiś uniwersalny sposób na mrówki latające? Zdradzamy sekrety uskrzydlonych mrówek! 

Latające mrówki – czym są i czy gryzą?

Latająca mrówka, czyli hurtnica pospolita, to owad ze skrzydłami o długości 5-7 milimetrów. Wyjątkowość tych mrówek polega właśnie na tym, że potrafią one latać, a przez to mogą stać się bardzo niemiłym współlokatorem.

Hurtnice pospolite nie są aż tak groźne jak muchy, które przenoszą na swoim ciele mnóstwo niebezpiecznych patogenów. A czy istnieją gryzące latające mrówki? Ukąszenia są w ogóle możliwe? A jeśli tak, to czy są bolesne?

latające mrówki
Przyszła królowa mrówek w poszukiwaniu dogodnego miejsca na założenie kolonii

Nie! Hurtnice pospolite nie gryzą! Jeżeli zauważysz na swoim ciele jakieś zmiany – to na pewno nie latające mrówki. Ugryzienie za to może być spowodowane przez wiele innych owadów – sprawdź, czy przykładowo małe czarne muszki na oknie to na pewno mrówki ze skrzydłami, a nie meszki lub inne gryzące szkodniki!

Masz kłopot z latającymi mrówkami? Zobacz różne skuteczne odstraszacze owadów:

Latające mrówki – skąd się biorą?

Latające mrówki, tak jak i każde inne, najchętniej lgną do rzeczy słodkich. Dlatego słodzone przekąski czy napoje, a nawet najzwyklejszy cukier to dla nich niezwykła uczta. Na szczęście nie są one aż tak niebezpieczne jak muchy, które przenoszą na sobie mnóstwo rzeczy, których na pewno nie chcielibyśmy mieć w ustach.

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Niezwykle często zauważamy wzmożoną aktywność mrówek ze skrzydłami w okresie od czerwca do sierpnia. Skąd hurtnice pospolite biorą się akurat wtedy? Wyjaśniamy! W tym okresie te owady mają rójkę, tak zwany lot godowy. Tysiące, jeśli nie miliony uskrzydlonych mrówek wyrusza wtedy z mrowisk i dochodzi do zapłodnienia mnóstwa samic.

morele.net_korzystne oferty

Po takim wysiłku samce giną, a żeńska część udaje się w poszukiwanie idealnego gniazdka. Często doskonałym miejscem mogą okazać się nasze cztery kąty. Więc jeśli w tych miesiącach zauważysz latające mrówki w domu – to może być odpowiedź na to, skąd one się biorą.

Gdzie możemy spotkać hurtnice pospolite?

Latające mrówki upodobały sobie mieszkanie w spróchniałych pniach, piasku, pod kostkami brukowymi. Mogą one zalęgnąć się niemal wszędzie! Dlatego bardzo ważnym jest – jeśli nie chcemy mieć z nimi do czynienia – szybkie podjęcie odpowiednich środków. Piszemy o nich w kolejnych akapitach naszego poradnika.

Mrówki latające – jak zwalczyć te ogrodowe szkodniki?

Latające mrówki w ogrodzie należy zwalczać w ten sam sposób, co ich bezskrzydłych kuzynów. Znakomicie sprawdzą się przeróżne trutki – zrobione samodzielnie lub gotowe produkty. 

W miejscach, gdzie nie dotrą krople deszczu, możesz również stosować preparaty na mrówki, których używa się w domu. W podlinkowanym artykule znajdziesz między innymi przepisy takie jak: boraks na mrówki, ocet na mrówki czy sodę na mrówki. Poznasz tam także przeróżne odstraszacze i środki chemiczne.

Istnieje również inny domowy sposób na mrówki – jest bardzo skuteczny, stosuje się go od wielu lat i zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. A jest to… proszek do pieczenia na mrówki! Wystarczy, że niewielką ilością substancji ogrodzisz miejsca, gdzie nie chcesz, by pojawiły się mrówki.

Sprawdź też: Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?

Świetnym sposobem na latające mrówki w ogrodzie jest posadzenie roślin, które odstraszają te niewielkie owady. Na pewno sprawdzą się: lawenda, tymianek oraz mięta!

Zwalczanie mrówek, a w szczególności latających mrówek na otwartym terenie nie jest proste. A jak wytępić latające mrówki w domu?

Jak usunąć latające mrówki w domu?

Pierwszym krokiem, by w uniemożliwić hurtnicom pospolitym dostanie się do naszego domu lub mieszkania, jest zamontowanie moskitiery. Latające mrówki przez swój całkiem pokaźny rozmiar nie będą miały możliwości wtargnięcia do naszych czterech kątów! A jeśli nie zrobiliśmy tego przed sezonem? Jak zwalczyć mrówki ze skrzydłami?

Latające mrówki – jak się pozbyć domowymi sposobami?

Zanim sięgniesz po chemię – lepiej wypróbuj łatwiejsze, domowe sposoby na mrówki latające! Jak zwalczyć te owady, nie wydając dodatkowych pieniędzy? Przygotuj aceton lub ocet! Wybranym preparatem regularnie przemywaj powierzchnię, na której zauważysz bytowanie mrówek.

Zabezpiecz produkty spożywcze przed insektami:

Ostre zapachy preparatów działają skutecznie, odstraszając nieproszonych gości. A oprócz tego może interesuje Cię pułapka na latające mrówki? Do jej stworzenia będziesz potrzebować jedynie talerzyka oraz miodu. Niewielką ilość słodkiej cieczy umieść w naczyniu i postaw w pobliżu hurtnic. Latające mrówki skuszone słodkością przykleją się do zastawionej pułapki.

A jeśli każdy domowy sposób zawiedzie i wciąż Twoim głównym wrogiem będą latające mrówki w domu? Jak się pozbyć tych nieproszonych gości, stosując specjalistyczne środki?

Czy istnieje chemia na mrówki latające?

Domowe sposoby na latające mrówki to nie wszystko! W ofercie sklepów znajdziesz całe mnóstwo granulatów, sprayów lub trutek, które podłącza się do kontaktu. Ze wszystkich tych opcji najchętniej kupowany jest wariant elektroniczny. Kiedy zawiodą Cię wszystkie domowe sposoby na latające mrówki – skorzystaj z produktów do tego przeznaczonych!

Sprawdź też: Wtyk amerykański w domu – jak się go pozbyć? Czy jest groźny?

Jeżeli mrówki w domu to nie jedyne Twoje owadowe zmartwienie – wkłady do kontaktu to najlepsze rozwiązanie. Ten preparat na latające mrówki nie jest dla nas szkodliwy, lecz może wpływać na organizmy wodne. Przed użyciem któregokolwiek z tych środków zawsze dokładnie czytaj instrukcję dodaną do produktu, by nie narażać zdrowia lub życia swojego, swoich bliskich lub zwierząt.

Znakomitym rozwiązaniem, które zadziała również na inne owady, są lampy owadobójcze. Zastosowanie ich to doskonały przepis na to, jak usunąć latające mrówki w domu!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wytępić mrówki latające! Jak Ty sobie z nimi radzisz? Jakie znasz domowe sposoby na latające mrówki? Koniecznie podziel się z nami własnymi poradami w sekcji komentarzy! 

A jeśli chcesz poznać więcej nieproszonych gości, którzy chętnie zamieszkają w Twoich czterech ścianach – sprawdź te artykuły:

17
7

Podziel się:

Komentarze (9)

Ludzie nie zabijajcie ich bo można mieć problemy prawne na przykład formicarufa i inne gatunki są pod ochroną ????????????????????

Nie prawda, mnie ugryzla ta mrowka, mam swedzaca grubą plamę od tygodnia. Zabolało jak by malutka igiełka się wbiła. Synavta sama mrowka zaatakowała.

Wleciała do domu i usiadła na pluszaku. Tylko my z nim dotknęliśmy zabawki i w tym momencie poczuliśmy urządzenie. Stąd wiem że to nie był inny owad.

Nie tylko hurtnice pospolite mają skrzydła, tylko każdy gatunek mrówek ma skrzydła, ale to są tylko przyszłe królowe mrówek i samce

Niekoniecznie to hurtnice pospolite to mogą być parwie wszystkie mrówki- prawie każde samce i samice mrówek (nie robotnice) są uskrzydlone – królowe po locie godowym tracą skrzydła a samce umierają. Hurtnice pospolite nie są jakieś niezwykłe na tle innych gatunków

Polecam Substral granulki na mrówki, w instrukcji jest napisane, aby rozcieńczyć z wodą- ja posypałam trochę ziemię w doniczkach, polał po tym deszcz i w ciągu 1 dnia mrówki zniknęły (a nie mogłam sobie z nimi poradzić od 3 miesięcy)

Mam w ogrodzie bardzo dużo tymianku, okazałe lawendy i mięte również. Wcale to nie odstrasza mrówek wszelkiego gatunku ani ślimaków . Nie pomaga cynamon, soda ani proszek do pieczenia. Pozostaje ostra chemia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *