- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Tarczniki – nieznośne szkodniki roślin. Jak je zwalczyć?
Tarczniki to siejące zamęt szkodniki roślin doniczkowych, których stosunkowo łatwo się pozbyć. Jak w takim razie to robić? Czy domowe sposoby na zwalczanie tarcznika okażą się wystarczające? Poznaj je i przekonaj się sam!
Jak wyglądają tarczniki? Czy miseczniki i tarczniki są tym samym?
Tarczniki i miseczniki, mimo wielu podobieństw, to różne pasożyty roślin doniczkowych. Wywołują one podobne choroby kwiatów doniczkowych, a także doprowadzają do niemal identycznych zniszczeń. Jak w takim razie je od siebie odróżnić?
Misecznik jest silniejszym przeciwnikiem od tarcznika. Wynika to z tego, że u nich „tarcza” znajdująca się na grzbiecie jest częścią ciała – przez co trudniej docierają do owadów środki, którymi usiłujemy się ich pozbyć. Oprócz tego żerowanie miseczników objawia się lepką rosą, którą szkodniki pozostawiają na roślinie podczas żerowania.
Tarczniki są nieco prostsze – ich „tarczkę” można oddzielić od ciała. Za to oba te szkodniki są podobnych wymiarów (około 3–5 milimetrów długości), mają spłaszczoną budowę ciała i należą do nadrodziny czerwców.
Sprawdź też: Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady
Tarcze są koloru białego, brązowego, czarnego, a także mogą być zupełnie przezroczyste – co odróżnia od innych pasożytów miseczniki i tarczniki. Skąd się biorą one w naszych domowych dżunglach? Najczęściej przynosimy je wraz z nowym nabytkiem – nieodpowiednie odseparowanie nowych roślin może przyczynić się do prawdziwej plagi.
Ochroń swoje rośliny specjalnymi środkami:
Jakie warunki sprzyjają namnażaniu się tarczników?
Chwila nieuwagi, braku dokładnej inspekcji roślin, może zwiastować choroby kwiatów doniczkowych. Tarczniki rozmnażają się w okamgnieniu i mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla sadzonek domowych, jak i ogrodowych. W jakich okolicznościach możemy bać się wizyty tego szkodnika?
Tarczniki najlepiej rozwijają się wtedy, gdy w otoczeniu kwiatów panują wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza oraz gdy stosujemy środki ochrony roślin, które działają na naturalnych wrogów tego czerwca.
Możemy szukać tarczników na łodygach roślin, spodnich częściach liści, a także w ziemi. Ich bytowanie zauważymy w momencie, gdy liście zaczynają obumierać, zmieniać kolor, korkowacieć, a także, gdy cała roślina zahamuje rozwój.
Jak zwalczyć tarczniki? Domowe sposoby na pasożyty będą wystarczające czy trzeba zastosować chemiczny oprysk na tarczniki?
Domowe sposoby na tarczniki
Jeśli jeszcze nie mamy do czynienia z całą plagą – prawdopodobnie domowe sposoby na tarczniki okażą się wystarczające. Jaki domowy środek na tarczniki jest najskuteczniejszy? W jaki sposób go wykonać?
Sprawdź też: Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?
Zawsze w pierwszej kolejności odseparuj zainfekowane rośliny od zdrowych, niezajętych przez szkodnika egzemplarzy. Dopiero wtedy przystąp do walki. Omijając ten krok, możesz przyczynić się do rozpowszechnienia ich na innych roślinach.
Mechaniczne usuwanie tarczników
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tarczników jest ich zdejmowanie jeden po drugim. Najłatwiej to zrobić wykałaczką, wcześniej zakrywając doniczkę workiem, by nie zagnieździły się one w ziemi.
Do ich ręcznego usuwania można również zastosować wacik lub patyczek higieniczny nasączony w przygotowanym roztworze. Można go stworzyć przy pomocy wody i płynu do mycia naczyń lub wody oraz octu, ewentualnie alkoholu etylowego. Po usunięciu wszystkich widocznych szkodników – dokładnie przetrzyj emulsją wszystkie liście i łodygi oraz wymień ziemię.
Naturalny oprysk na tarczniki
Bardzo popularnym sposobem są przeróżne opryski na tarczniki. Jak zwalczać te opancerzone szkodniki naturalnymi sposobami? Do tego możesz wykorzystać gotowy preparat na tarczniki na bazie olejowej lub z dodatkami czosnku, pokrzywy albo cebuli.
Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!
Zwalczanie tarczników będzie najprostsze i najskuteczniejsze, jeśli wykorzystasz oprysk z produktów olejowych. Sprawia on, że młode owady, często niezauważalne gołym okiem, duszą się i tym samym umierają. Dorosłe osobniki wciąż należy zdejmować ręcznie – ich gruby pancerzyk potrafi skutecznie je uchronić przed naszą mieszanką. Pamiętaj, że oprysk i kontrole roślin trzeba powtarzać regularnie!
Preparaty z czosnku, pokrzywy lub cebuli mogą być wykorzystywane jako środki zapobiegawcze. Stosowanie ich regularnie może skutecznie odstraszać tarczniki oraz inne pasożyty roślin. W internecie można szukać również przepisów typu „soda na tarczniki” lub „cynamon na tarczniki”, lecz w naszej opinii nie są one wystarczająco skuteczne.
Jak tarcznik poradzi sobie z chemią?
Gdy mamy do czynienia z plagą – domowe sposoby mogą nie wystarczyć na tarczniki. Zwalczanie chemiczne w momencie krytycznym to jedyne wyjście! Jaki moment wskazuje na to, że na wygranej pozycji są tarczniki? Objawy wtedy są już widoczne gołym okiem. Dokładnie zobaczymy mnóstwo małych tarczek robaków przyssanych do łodyg oraz liści. Możemy też zaobserwować obumieranie całej rośliny – w takiej chwili może być już za późno na walkę, jednak warto wypróbować chemiczne sposoby. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy ich stosowaniu.
Szczególnie polecanym preparatem jest Target Emulpar, który jest produktem pochodzenia naturalnego. Nadaje się do wszystkich roślin. Przed jego użyciem zapoznaj się z etykietą i instrukcją do niego załączoną. Nie zapomnij o stosowaniu środków bezpieczeństwa.
Równie dobrym wyborem może okazać się Agrecol preparat w płynie na mszyce i inne szkodniki, który bez kłopotu radzi sobie z tarcznikami, misecznikami, wełnowcami i przędziorkami. Szerokie spektrum działania pozwala na zwalczenie różnorodnych szkodników, a jego aplikacja jest bardzo łatwa.
Działanie doglebowe
Z racji, że tarczniki potrafią przebywać w ziemi – warto wypróbować specjalne preparaty doglebowe. Pałeczki na tarczniki są łatwo dostępnym produktem – zakupisz go w niemal każdym sklepie posiadającym dział ogrodniczy.
Roztwory płynne doglebowe, tak samo, jak i specjalne patyczki zadziałają nie tylko w ziemi, ale i na całą roślinę. Pod wpływem podlewania zainfekowanego kwiatu rozpuszczone, szkodliwe dla tarczników substancje rozejdą się po wszystkich częściach rośliny, zatruwając żerujące owady.
Łatwa aplikacja i potwierdzone działanie zapewnia produkt Zielony Dom pałeczki owadobójcze. Polecane są one zwłaszcza do walki z ziemiórkami, jednak zapobiegawczo tarcznikom również powinny odpowiednio zadziałać.
Opryski chemiczne
Gdy nie ma rady – czas na oprysk chemiczny. Stosując go, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta.
Bardzo częstym zjawiskiem są tarczniki na storczykach, palmie, ale także na wielu roślinach ogrodowych. Tarcznik niszczyciel to wyjątkowo częsty nieproszony gość, który z chęcią żeruje w naszych ogrodach – aby uniknąć jego namnażania, należy regularnie przeglądać rośliny i usuwać go z użyciem odpowiednich środków. Jest on znacznie trudniejszy do zwalczenia, dlatego sposób postępowania z nim opisano w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
A czy Ty walczyłeś już z tym nieproszonym gościem? Dojrzałeś tarczniki na palmie, storczyku lub jakichś ogrodowych kwiatach? Koniecznie podziel się z nami sposobami, którymi zwalczałeś nieznośnego szkodnika! Przy okazji, warto pamiętać, że tarczniki nie są jedynymi szkodnikami w ogrodzie – poznaj więcej gatunków, które mogą mu zagrozić, z naszego artykułu.
A jeśli chcesz poznać więcej roślinnych treści, koniecznie sprawdź te artykuły:
- Przesadzanie storczyków – jak się za to zabrać? Kiedy przesadzać storczyki i w jaki sposób to robić?
- Roślina na prezent – storczyk! W jaki sposób go pielęgnować? Jaką odmianę wybrać?
- Krasnale ogrodowe – czy to modna dekoracja ogrodu? Jak je zaaranżować?
- Mango z pestki, czyli jak wyhodować drzewko od zera!
Ponoć Mospilan zobaczę na dniach czy działa 2 drzewka laurowe w doniczkach i 5 storczyków
Tarczniki pojawiły się właśnie po podlewaniu wodą z czosnkiem. Nie przynosiłam nowych roślin do domu przez całą zimę i nagle się pojawiły w lutym.
Mnie na razie pomogło przy gruboszach cynamon i mgiełka z rozpylacza wodna co tydzień, ale wystawione są one na klatce z ok 10 – 15 stopni C. Suche powietrze i niska temperatura chyba najbardziej ogranicza teraz ten pokot tarczników, ale przy czerwcach właśnie uważam, że wilgoć umiarkowana jest czynnikiem ważnym. Na zamiokulkasach w domu – staram się przemyć rośliny co miesiąc wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń, teraz dodałem cynamonu; wilgoć to główny czynnik odstraszający czerwce moim zdaniem. W ostateczności używam tego najbardziej znanego oktanolu… no polysect – poradził sobie z większościąszkodników na gruboszach, ale niektóre zachamowały rozwój, ale też nie mogę powiedzieć, że w dzungli mojej robiłem prawidłowo i niektóre wymagały powtórki, a teraz niektóre wyniosłem na klatkę schodową, więc tam działałem cynamonem też, więc trudno ocenić sytuację całkowicie. Co tydzień robię chmurkę zadymkę „mgławicę klatki schodowej”
ja zastosowałam emuplar i nie działa
substral też sobie nie radzi
a mam te tarczniki na gruboszu 24 letnim i ręce mi już opadają
jaja se robicie . tak ciężko podać nazwę środka chemicznego????
domowymi sposobami to se mleko można kisić a nie 3 metrowe drzewo wycierać liść po liściu .
A gdzie nazwy preparatow niszczacych tarczniki?