1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Skoczogonki – czym są? Czy trzeba je zwalczać?

Ogród i balkon

1 rok temu

Skoczogonki – czym są? Czy trzeba je zwalczać?

Szkodniki
18
3
4
18
3

Skoczogonki – czy są pożyteczne? Jak wyglądają i gdzie występują skoczogonki? Zdradzamy, czego nie lubią skoczogonki, jak się pozbyć tych białych robaczków w doniczce oraz skąd biorą się w naszych kwiatach!

Skoczogonki – charakterystyka

Skoczogonki, które spotkamy w naszych donicach lub ogrodzie, wyglądem przypominają niewielkie przecinki. Robaki osiągają długość 2–4 milimetrów, a ich ciała są najczęściej w kolorze białym, szarym, czarnym lub brązowym. Ponadto jest ono podłużne, w zależności od gatunku wyposażone lub niewyposażone w część ciała, która pozwala im na skakanie.

Na świecie istnieje mniej więcej 8000 rodzajów skoczogonków. W naszym kraju występuje niecałe 300 z nich! 

morele.net_korzystne oferty

Skoczogonki nie mają oczu ani skrzydeł. Są zupełnie ślepe. Te białe robaki w doniczce całe swoje życie spędzają na odżywianiu się substancjami organicznymi i tkankami roślinnymi. Uwielbiają wysoką wilgotność. W ostatnich latach bardzo głośno zrobiło się o tym, żeby uważać na skoczogonki w grzybach! Ze zbiorów grzybiarskich w ciągu pół godziny potrafiły wychodzić wręcz całe bataliony, na które składały się te małe, białe robaczki znane jako „leśne pchełki”.

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

A skoro znaleźliśmy skoczogonki w grzybach – czy można jeść tak „zainfekowane” dary lasu? Oczywiście, że można – jednak najpierw należy dokładnie wymoczyć grzyby, zalewając je czystą wodą i dociskając do dna. Takie działanie ma na celu dosłownie wyciągnięcie skoczogonków na powierzchnię wody i tym samym skuteczne wyproszenie ich z grzybów.

Zalety i wady. Czy skoczogonki na pewno są aż takie złe?

Na ogół skoczogonki to bardzo pomocna ekipa sprzątająca, jednak gdy jest ich za dużo – zaczyna się robić niebezpiecznie. Czy zawsze trzeba bezwzględnie zwalczać skoczogonki?

Sposobem na pozbycie się skoczogonków może być przesadzenie rośliny do świeżej ziemi:

Zalety skoczogonków

Te malutkie, białe robaczki w doniczce lub glebie można porównać do dżdżownic. Dzięki obecności skoczogonków w ziemi nie pojawiają się grzyby, zjadane są martwe części roślin, mech lub algi. Dlatego określenie „ekipa sprzątająca” jest bardzo trafne. Dzięki nim nie musimy się obawiać o to, że ziemia w naszej doniczce będzie mieć potencjalnie szkodliwe substancje.  

Dopóki skoczogonki występują w niewielkiej ilości oraz mają dość pożywienia – nie są groźne. W takim razie, w którym momencie można powiedzieć, że naszym problemem są skoczogonki? Czy są szkodliwe?

Wady skoczogonków

Skoczogonki w doniczce zaczynają być problematyczne, gdy jest ich za dużo. Wtedy z miłych, utrzymujących jedynie porządek przecinków zmieniają się w siejące zamęt szkodniki.

Skoczogonki – skąd się biorą w naszych ogrodach i donicach? Istnieje kilka opcji. Pierwszą z nich jest zakup ziemi, w której bytują skoczogonki. Gdy zapewnimy im wysoką wilgotność w doniczce, możemy być pewni, że białe robaczki przeniosą się z ziemi także na łodygi i liście naszych roślin. W tym momencie żadna część kwiatu nie jest bezpieczna – od korzeni, aż po najnowsze, świeże liście.

Innym scenariuszem, którego finałem jest plaga skoczogonków, rozpoczyna się od nawożenia. Zdarza się to bardzo często, że w kompoście te robaki mają się świetnie. Podczas rozkładania go po działce zapewniamy sobie ich towarzystwo wszędzie tam, gdzie rozłożyliśmy substancję.

Sprawdź też: Pułapka na muchy – skuteczne porady na walkę z muchami!

A czy na przykład skoczogonki w storczyku są dla nas groźne? Czy skoczogonki gryzą? Nie ma się o co martwić – skoczogonki nie mają złych zamiarów w stosunku do ludzi! Jedyne, co je interesuje podczas „głodówki”, to podgryzanie korzeni, łodyg oraz liści roślin.

A jakie objawy powinny nas martwić? Nie wolno lekceważyć:

  • zasychania i opadania liści,
  • wolniejszego wzrostu,
  • chorób grzybowych.

Zadbaj o dobrą kondycję swoich roślin za pomocą odpowiednich preparatów:

Domowe sposoby na skoczogonki

Skoczogonki w mieszkaniu potrafią być naprawdę uciążliwe. Rozmnażając się w nieskończoność na małym obszarze (w doniczce), potrafią całkowicie zniszczyć znajdującą się w niej roślinę. Co zastosować na skoczogonki? Jak się pozbyć tych robaczków?

Nie musisz od razu sięgać po chemię lub wydawać pieniędzy na specjalistyczne preparaty na skoczogonki! Domowe sposoby mogą okazać się wystarczające! Pamiętasz sposób na skoczogonki w grzybach? Jak się pozbyć skoczogonków z doniczki podobnym działaniem? Bardzo prosto! Wystarczy, że zamoczysz doniczkę w wiadrze z wodą tak, by tafla była kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi. Najlepiej docisnąć czymś roślinę do dna wiadra. Po 2–3 godzinach wyciągnij roślinę z wody, nie zabierając przy okazji skoczogonków z lustra wody i gotowe! Pamiętaj, by po tym zabiegu nie podlewać rośliny przynajmniej przez tydzień!

Sposób z namaczaniem sprawdzi się jedynie na dorosłe skoczogonki – jaja wciąż pozostaną w ziemi. Warto wtedy wdrożyć inne działania. Z pewnością dobrym pomysłem jest całkowita wymiana ziemi lub poszukanie przepisów w internecie, wpisując w wyszukiwarkę „czosnek na skoczogonki”, „soda na skoczogonki” lub „cynamon na skoczogonki”. Zadziałać również powinna odpowiednio rozrobiona woda utleniona.

Chemia i pochodne sposoby na trudną walkę

A jeśli domowe sposoby nie zadziałają – oczywiście istnieją inne rozwiązania na skoczogonki! Zwalczanie ich może być ekologiczne lub czysto chemiczne. Przedstawiamy niektóre z nich!

Pierwszym niezwykle skutecznym (i bezpiecznym) sposobem są pożyteczne roztocza na skoczogonki! Drapieżnych pomocników dostaniesz w każdym dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym. Są one skuteczne jednakowo na dorosłe osobniki, larwy oraz jaja. Skoczogonki w ziemi już nie będą Twoim problemem!

Zanim przedstawimy jakiś preparat na skoczogonki – warto zwrócić uwagę na zabieg, jakim jest parowanie gleby. Dzięki tej metodzie giną również wszystkie robaczki – „przecinki” skaczące po ziemi, larwy oraz jaja.

Sprawdź też: Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?

Środki chemiczne to mało popularne działanie na skoczogonki. Preparat, który zamierzasz zastosować, przygotuj najlepiej wieczorem – wtedy „przecinki” są najbardziej aktywne. Jeżeli nie zamierzasz robić mieszanek – wypróbuj pałeczki owadobójcze! Skoczogonki nie będą z pewnością żyć z nimi w zgodzie. Przygotuj się jednak na to, że prawdopodobnie nie znajdziesz konkretnego produktu, który jest nazwany jako „pałeczki na skoczogonki”.

Inne popularne środki owadobójcze na różne insekty:

Jak zapobiegać rozmnażaniu skoczogonków?

Skoczogonki można określić jako pojawiające się robaki z wilgoci. Zdjęcia w tym artykule jasno pokazują, że skaczących przecinków jest mnóstwo, gdy gleba w doniczce jest bardzo mokra. Najlepszym sposobem na powstrzymanie inwazji jest zastosowanie któregoś ze środków zwalczających oraz pilnowanie odpowiedniej wilgotności ziemi w doniczce. Nie wolno jednak zupełnie zapominać o podlewaniu roślin – przez to nasze kwiaty mogą być w bardzo złej kondycji, a skoczogonki chętnie zajmą się zajadaniem zdrowych, jędrnych korzeni.

Innym sposobem jest używanie dobrej jakościowo ziemi, która nie jest bogata w mech, grzyby lub algi. Te elementy uchodzą za przysmak skoczogonków – warto unikać ich w domowej uprawie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym są, jak wyglądają i jak zwalczać skoczogonki. Czarne, białe, szare czy brązowe – nie zawsze są mile widziane w naszej domowej dżungli. W jaki sposób Ty radzisz sobie z tymi robaczkami? Czy widziałeś je gdziekolwiek indziej – na przykład skoczogonki na liściach? Koniecznie podziel się z nami swoją historią w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać inne szkodniki roślin – sprawdź te artykuły:

18
3

Podziel się:

Komentarze (4)

„rozrobiona woda utleniona”? Jeśli chcesz szybko i sprawnie dobić storczyki zastosuj taką wodę. Silne utleniacze bardzo destrukcyjnie działają na grzyby mikoryzowe w podłożu. A te w przypadku niektórych roślin są kluczowe (storczyki). Bardzo duże rozcieńczenie wody utlenionej – niczego nie zwalczy.

Z punktu widzenia biologii skoczogonki to nie są żadne robaki. Nie są nimi nawet dżdżownice i gąsienice! To poważny błąd. Robaki to typ bezkręgowców, do którego należą m. in. tasiemce i glisty. A skoczogonki należą do typu stawonogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *