1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co sadzić w sierpniu? Rośliny na balkon i do ogrodu

Ogród i balkon

2 lata temu

Co sadzić w sierpniu? Rośliny na balkon i do ogrodu

Rośliny
8
1
0
8
1

Co można sadzić w sierpniu? Na jakie rośliny jest to odpowiedni czas? Które gatunki kwiatów czy krzewów sprawdzą się w ogrodzie lub na balkonie? Co siać w sierpniu z warzyw?

Prawdopodobnie wydaje Ci się, że sierpień, czyli już druga połowa lata, to nie czas na zajmowanie się roślinami od siewu czy rozsady. Warto jednak wiedzieć, jakie prace mogą czekać na Ciebie w ogrodzie w tym okresie. Dlatego w niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć, co można sadzić w sierpniu. Zapraszamy do lektury!

Co sadzić w sierpniu? Kwiaty

Jakie kwiaty można sadzić w sierpniu w ogrodzie? Jest ich całkiem sporo. To odpowiedni czas na sadzenie roślin dwuletnich. Nie ma znaczenia, czy zajmiesz się tym na początku sierpnia czy jednak pod koniec miesiąca. Jakie więc gatunki można posadzić w sierpniu?

Wymienić tu warto bratki. Sprawdzą się one nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie. Kompozycje, jakie możesz uzyskać dzięki tej roślinie, są niesamowite. Bratki kwitną bowiem na przeróżne kolory – jasne i ciemne. Możesz spotkać odmiany w białych, żółtych, pomarańczowych, niebieskich, różowych, czerwonych, purpurowych czy fioletowych barwach. Jest to zatem fantastyczna dekoracja każdego ogrodu.

Sprawdź też: Co sadzić w czerwcu? Jakie rośliny należy wtedy siać?

Co jeszcze sadzić w sierpniu? Dobrym pomysłem będzie także umieszczone w ogrodzie rozsad malw, stokrotek, bulwy zimowitów, dzwonków ogrodowych czy niezapominajek. Oprócz przesadzania młodych sadzonek możesz też umieszczać w ziemi cebulki niektórych gatunków. To znakomity czas na szachownice czy narcyzy. Możesz też uzupełnić ziemię w ogrodzie o cebulki tulipanów, irysów, szafirków czy hiacyntów. Dzięki temu już wczesną wiosną będziesz cieszyć się pięknym ogrodem. 

Jeśli chodzi o prace ogrodowe w sierpniu, często pojawia się pytanie: kiedy przesadzać piwonie? Końcówka lata to już dobry termin na te czynności. W sierpniu karpy piwonii (oraz inne gatunki jak złocienie czy liliowce) możesz dzielić i przesadzać. Najpierw musisz przyciąć pędy rośliny, a po upływie około dwóch tygodni dopiero ją wykopać. Staraj się nie uszkodzić systemu korzeniowego kwiatu w trakcie tej czynności.

Co sadzić w sierpniu? Krzewy i drzewa

Jakie krzewy sadzić w sierpniu? Wiele gatunków tych roślin możesz zacząć przesadzać do gruntu, jeśli kupiłeś młode sadzonki w pojemnikach. Na pewno spotkasz w sklepach ogrodniczych krzewy zimotrwałe. Zaliczają się do nich między innymi jałowce, cyprysiki czy różaneczniki. Sadzić możesz również ostrokrzewy, szczodrzeńce, ogniki i berberysy.

Warto w tym miejscu polecić nasze dwa artykuły, które wyjaśniają, jak dbać o żywopłot: Żywopłot kwitnący, liściasty czy iglasty? Jaki wybrać? oraz Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać! We wspomnianych publikacjach znajdziesz wskazówki pozwalające na stworzenie pięknego, naturalnego, zielonego ogrodzenia, które nie tylko zapewni prywatność w ogrodzie, ale także znakomicie go udekoruje.

A co z drzewami? Późnym latem (ewentualnie wczesną jesienią) warto postawić na odmiany drzew zimozielonych, a także iglaki. Oprócz tego sierpień to dobry czas przycinania drzew owocowych. Jeśli masz w swoim ogrodzie wiśnie, jabłonie, czereśnie, brzoskwinie czy grusze, powinieneś usunąć część gałązek z korony drzew, które ograniczają dopływ światła do owoców. Dokładne terminy sadzenie drzew owocowych znajdują się w artykule: Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Co sadzić w sierpniu? Warzywa

Jakie warzywa możesz natomiast sadzić w sierpniu? Czy druga połowa lata to odpowiedni czas na tego typu rośliny? Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz cieszyć się pysznym zbiorem nawet jesienią, możesz w sierpniu postawić na warzywa poplonowe oraz wybrane zioła. Warto tu wymienić koper ogrodowy, rzodkiew, rzepę, kapustę pekińską, szpinak, endywię, roszponkę, szczaw, sałatę masłową i kruchą, jarmuż, kalarepę czy fenkuł.

Sprawdź też: Uprawianie ziół na balkonie. Co posadzić, jak pielęgnować?

Jak widzisz, sierpień to nie tylko czas odpoczynku. To dobry okres na sadzenie przeróżnych kwiatów ozdobnych (zarówno w gruncie, jak i w donicach na balkonie), krzewów czy nawet drzew i warzyw. Pamiętaj, że w wielu przypadkach to zazwyczaj przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu. Dzięki włożonej pracy w sierpniu będziesz mógł cieszyć się estetycznym, kolorowym podwórkiem już wczesną wiosną następnego roku. A jeśli dobrze zaplanujesz siew w drugiej połowie lata, nawet jesienią zbierzesz całkiem smaczny plon warzywny.

A Ty jakie rośliny sadzisz w sierpniu? Czy wymienione przez nas gatunki znajdują się w Twoim ogrodzie? A może masz inne propozycje, co sadzić w sierpniu? Daj nam koniecznie znać w sekcji komentarzy, jakie prace czekają na Ciebie w drugiej połowie lata. Cenne uwagi przydadzą się nie tylko nam, ale również pozostałym czytelnikom bloga!

Prace w ogrodzie? Zapoznaj się z naszą serią artykułów, które przedstawiają dokładny kalendarz ogrodnika. Każda publikacja dotyczy innego kwartału, więc możesz szybko znaleźć wskazówki, jakie prace czekają na Ciebie w poszczególnych porach roku!

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *