- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Doniczki do storczyków – w jakim powinny być rozmiarze, jak powinny wyglądać i gdzie je umiejscowić?
Doniczki do storczyków – w jakim powinny być rozmiarze, jak powinny wyglądać i gdzie je umiejscowić?
Doniczki do storczyków powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale jednocześnie ładnie wyglądać. Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów domowych. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, wybierając odpowiednią doniczkę!
Doniczki do storczyków – jak powinny wyglądać?
Najpraktyczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci prawidłowo zadbać o kwiat, jest przezroczysta doniczka, umożliwiająca swobodną obserwację stanu ziemi i korzeni storczyka. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jakiej kondycji jest roślina oraz czy wymaga podlania. Co więcej, korzenie wielu odmian storczyka potrzebują dostępu do światła.
Przezroczysta lub lekko przyciemniana doniczka umożliwia docieranie promieni słonecznych do korzeni kwiatu i przekłada się na jego prawidłowy rozwój. Mimo to, większość storczyków jest w stanie funkcjonować w ciemniejszych pojemnikach. Możesz więc wziąć pod uwagę także kolorowe osłonki ozdobne, wykonane z tworzyw sztucznych.
Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje
Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie korzeniom dostępu do powietrza. Z tego powodu, doniczka do storczyka powinna być wyposażona w otwory, umożliwiające swobodny dopływ tlenu oraz zapobiegające powstawaniu grzybów w wyniku nadmiaru wilgoci.
Z jakich materiałów są wykonywane doniczki do storczyków?
Doniczki, w których kupujemy storczyki, zazwyczaj wykonane są z bezbarwnego tworzywa sztucznego, na przykład plastiku. Ich wygląd jest dość prosty i nie będzie pasował do wystroju każdego wnętrza. Aby storczyk spełniał funkcję dekoracyjną, możesz umieścić go w ozdobnej osłonce. W przeciwieństwie do doniczki osłonka na storczyka nie powinna posiadać otworów, służąc jako podstawka, przechowująca nadmiar wody z doniczki.
Powszechnym wyborem są szklane doniczki do storczyków o różnych kształtach, ozdobione pęknięciami, wzorami lub delikatnie barwione. Alternatywą dla donic, wykonanych ze szkła są ich ceramiczne wersje, których zaletą jest ciężar, pozwalający zachować stabilność rośliny. Z drugiej zaś strony, storczyk w doniczce powinien mieć możliwość swobodnego odprowadzania nadmiaru wody, czego takie tworzywo nie jest w stanie w pełni zapewnić. Jeśli zależy Ci na ceramicznym dodatku, lepszym rozwiązaniem od doniczki będzie osłonka.
Jak dobrać wielkość doniczki do storczyków?
Kwiaty tego typu nie wymagają wiele przestrzeni, dlatego duże doniczki do storczyków nie są odpowiednim rozwiązaniem. Rośliny świetnie odnajdą się w stosunkowo małych doniczkach. Co więcej, storczyków nie uprawia się w uniwersalnych mieszankach ziemi do kwiatów doniczkowych. Kwiat ten wymaga luźnego, przepuszczającego powietrze podłoża, składającego się między innymi z kory, keramzytu i torfu.
Sprawdź też: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko
Rozmiar doniczki powinien być dopasowany do wielkości systemu korzeniowego storczyka. Jeśli zauważysz, że korzenie zajmują niemal całą przestrzeń doniczki i zaczynają z niej wychodzić, należy wymienić ją na nieco większą, jednocześnie pamiętając o tym, by nie była zbyt duża.
Na jakim stanowisku powinien stać storczyk?
Istnieje wiele odmian storczyków o różnych wymaganiach, a najpopularniejszą z nich jest Phalaenopsis. Kupisz ją zarówno w sklepie ogrodniczym, kwiaciarni, jak i w zwykłym markecie. Storczyki tej odmiany wymagają słonecznego stanowiska, dlatego odpowiednim miejscem będzie dla nich wschodni bądź zachodni parapet. Nie jest wskazane umieszczanie storczyka przy oknie po północnej stronie domu, ponieważ nie będzie do niego docierać wystarczająca ilość światła. Pamiętaj także o tym, że storczyki nie lubią częstych zmian stanowiska. Gdy wybierzesz odpowiednie miejsce dla swojej rośliny, zadbaj o to, aby w miarę możliwości pozostawało niezmienne.
Storczyki to kwiaty, które w zamian za właściwą pielęgnację odwdzięczą się pięknym wyglądem. Osobom, rozpoczynającym swoją przygodę z tą rośliną, poleca się wybór transparentnej doniczki, która umożliwi regularne kontrolowanie stanu korzeni storczyka.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych zachwycających kwiatach, koniecznie sprawdź te artykuły:
- Jak uratować storczyka? Problemy ze storczykiem – jak reagować?
- Storczyk vanda – jak wygląda, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować?
- Odmiany storczyków – najpiękniejsze gatunki storczyka. Jaką orchideę wybrać i jak dbać? Podpowiadamy!
Mój storczyk pięknie i długo kwitł na północnym oknie, podlewam go raz w miesiącu naparem z łupin czosnku