Quantcast
 1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Lampion ze słoika DIY: jak go wykonać? Poradnik krok po kroku

Zrób to sam

3 dni temu

Lampion ze słoika DIY: jak go wykonać? Poradnik krok po kroku

DIY
14
2
0
14
2

Moda na wykonywanie projektów DIY znów powraca! Mały lampion wypełniony ciepłym światłem świecy, a może naczynie ozdobione kolorowymi bibułkami? Przekonaj się, jak łatwo jest stworzyć oryginalny lampion ze słoika z rzeczy dostępnych pod ręką.

Lampion ze słoika DIY: co jest potrzebne do wykonania?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze narzędzia potrzebne do wykonania projektu. Wszystkie są łatwo dostępne, a większość możliwe, że masz we własnym domu!

 • Słoiki: Słoiki można kupić nowe lub dać drugie życie tym po przetworach. Należy pamiętać o umyciu naczynia i przygotowaniu powierzchni. Jeśli na Twoim słoiku wciąż jest etykieta, a próba ściągnięcia jej skończyła się poszarpanym papierem i klejem na szkle nie przejmuj się! Jest kilka dobrych sposobów na usunięcie zbędnej naklejki.
lampion ze słoika

Metodą na mniej uparte etykiety jest kąpiel w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Słoik wystarczy włożyć do takiej mieszanki i pozostawić na kilka godzin (najlepiej na noc), a następnie zdjąć namoczoną naklejkę. Pozostały klej łatwo zejdzie za pomocą alkoholu (nada się do tego najlepiej izopropanol).

 • Sznurek jutowy: Sznurki jutowe znane są ze swojej wytrzymałości. Żeby Twój lampion mógł bezpiecznie wisieć, jeśli zdecydujesz się na taką opcję, a przy okazji ładnie się prezentować będziesz potrzebować kilku metrów właśnie takiego sznurka. Oczywiście może sprawdzić się każdy inny wytrzymały sznurek lub drut, jednak głęboko polecamy jutę, wygląda wspaniale.
 • Klej na gorąco: Niezwykle trudno wyobrazić sobie projekty DIY bez kleju na gorąco. Szybko skleja ze sobą materiały i jest dość wytrzymały. Jeśli jednak nie masz potrzebnego do tego sprzętu, kleje uniwersalne polimerowe lub odpowiednie produkty do szkła także się nadadzą.
 • Bibuła: Może być gładka, pofałdowana lub w formie papieru bibułkowego. Ta ostatnia będzie dobra do oklejania lampionu, a fałdowana do tworzenia efektownych kompozycji.

Zobacz: Las w szkle, czyli las w słoiku – jak dbać? Jak samodzielnie zrobić?

 • Klej do decoupage: Jeśli zamierzasz ozdabiać swój słoik bibułą, papierem ryżowym lub innymi delikatnymi materiałami to dobrze będzie użyć do tego produktu właśnie do decoupage. Jest on najczęściej zrobiony na bazie wody, dzięki czemu jest dostatecznie delikatny, żeby nie porwać delikatnych arkuszy. Jeśli natomiast nie masz takiego kleju i nie planujesz w przyszłości wykonywać innych projektów DIY, zwykły wikol rozcieńczony małą ilością wody wystarczy.
 • Pędzle lub gąbki: Spoiwo trzeba czymś rozprowadzić! Pędzle gąbkowe bardzo ułatwiają pracę, ale te z włosiem też się nadadzą.
 • Wstążka: Lampiony można ozdabiać na różne sposoby. Wybór wstążek na rynku jest ogromny — od cienkich satynowych po szerokie welurowe czy koronkowe o nieregularnym kształcie. Każdy amator DIY znajdzie coś dla siebie.
 • Dodatki: Do ozdabiania można użyć praktycznie wszystkiego — koralików, naklejek, cekinów, plasteliny, muszelek… Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Lampion ze słoika — wykonanie krok po kroku

Lampion ze słoika i bibuły to jeden z najprzyjemniejszych projektów, jaki można wykonać. Pozwala się zrelaksować i spędzić miło czas z innymi, jeśli zaangażujemy do tej czynności bliskie osoby, a przy tym stworzyć coś, co posłuży nam przez długie lata.

 1. Bibułę można porwać na różnej szerokości paski lub pozostawić w całości — wszystko zależy od upodobań i wielkości słoika, z którego wykonujemy lampion.
 2. Kiedy bibuła jest gotowa, szklaną powierzchnię można zacząć pokrywać klejem i przykładać do niej porwane paski. Ten etap zależy od preferencji wykonującego, jednak najprostszym sposobem będzie klejenie materiału kawałek po kawałku — w ten sposób spoiwo nie zaschnie i nie będzie trzeba nakładać go kilka razy.
 3. Po zaklejeniu całego słoika można zacząć przygotowania do najprzyjemniejszego elementu tworzenia — dekoracji!
 4. Na tym etapie wszystko jest możliwe. Wycinki z papieru i płaskie przedmioty będą estetycznie prezentować się na powierzchni lampionu. Wokół otworu można zawiązać wybraną wcześniej wstążkę.
 5. Na sam koniec warto dać lampionowi chwilę na odpoczynek, a po kilku godzinach sprawdzić, czy wszystko dobrze się trzyma. Wszystkie odstające elementy, których nie udało się skutecznie przykleić, można teraz dokleić. Jedyne co nam pozostaje, gdy ozdoba jest już gotowa, to umieścić ją na wcześniej wybranym miejscu!

Jak wykonać wiszący lampion ze słoika?

Do tego projektu przydadzą się: słoik, sznurek jutowy i klej na gorąco lub uniwersalny. Jest kilka sposobów, żeby wykonać wiszący lampion ze słoika, ale poniżej opisaliśmy najłatwiejszy, który nie wymaga wiązania makram czy innych skomplikowanych supłów.

 1. Na samym początku warto przygotować słoik. Ten projekt nie wymaga przygotowania szklanej powierzchni, bo ma pozostać przejrzysty. Pozbądź się etykiety i kleju.
 2. Słoik gotowy? Teraz pora na rączkę! Najlepiej dostosować ją do swoich preferencji. Ciekawym rozwiązaniem jest ucięcie dłuższego kawałka linki, złożenie jej na pół i zakręcenie. Na obu końcach powinny znajdować się supły.
 3. Teraz możesz zacząć oplatać sznurek wokół otworu naczynia. Oplot powinien być ciasny i co jakiś czas zabezpieczony klejem. Bez obaw, nie będzie go widać, bo wszystko przykryją kawałki sznurka.
 4. Przyklej rączkę klejem na gorąco — supły powinny znaleźć się po dwóch stronach otworu. Upewnij się, że wszystko się trzyma i gotowe!

Pomysły na ozdobienie lampionu ze słoika

Inspiracji do wykonania lampionów warto szukać w Internecie. Dużo osób dzieli się ze światem wykonanymi przez siebie projektami, zachęcając do wykonywania podobnych. Oprócz bibuły do ozdobienia lampionu można użyć drobnych elementów takich jak muszelki czy naklejki. Przy użyciu drucika i koralików można wykonać ciekawy splot służący za rączkę lampionu lub dekorację otworu naczynia. Dodając sztuczny szron na szklaną powierzchnię uda się stworzyć świąteczny lampion.

ozdobiony lampion ze słoika

Lampion ze słoika i sznurka to łatwy i szybki sposób na udekorowanie każdego wnętrza. Oprócz tego sam proces odpręża i relaksuje. To kiedy robisz swój?

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.