1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić? Rodzaje karm dla różnych ptaków na dane pory roku!

Poradniki

3 lata temu

Czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić? Rodzaje karm dla różnych ptaków na dane pory roku!

Balkon Ogród
15
1
0
15
1

Dokarmianie ptaków jest bardzo ważne, szczególnie zimą. Jednak braki naturalnego pożywienia występują również w innych porach roku. Czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić? 

Czym karmić ptaki? Czy jest jakiś uniwersalny pokarm?

Pewnie zastanawiasz się, czym karmić dzikie ptaki zimą i o innych porach roku. W tym celu najlepiej używać tylko naturalnych wyrobów, czyli nieprzetworzonych. Znakomicie sprawdzą się zboża, kasze, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz inne gotowe mieszanki. Jest to pokarm, który spożywa większość ptaków zimujących w Polsce. Tłuszcz zwierzęcy (łój lub słonina) również jest przysmakiem dla wielu z nich. Pamiętaj jednak, aby słonina wisiała krótko (do 2-3 tyg.), bo jeżeli zjełczeje, zaszkodzi ptakom.

czym karmić ptaki - karmnik, ptaki, ziarna, pestki
Idealny pokarm dla ptaków to ziarna, zboża i gotowe, dedykowane mieszanki

Sprawdź też: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Sprawdź nasze pomysły!

Karma dla ptaków na jesień i zimę

Czym karmić ptaki zimujące? To właśnie podczas okresu jesienno-zimowego ptaki są najbardziej narażone na brak pożywienia. Powinieneś więc zadbać o regularne wystawianie poidełka z wodą i jedzenia, szczególnie w przypadku ciężkich warunków atmosferycznych. Wybieraj wyłącznie wartościowe, wysokoenergetyczne jedzenie, dzięki któremu ptaki zimowe utrzymają zapasy tłuszczu w mroźne zimowe poranki. Co jedzą sikorki, które są częstymi gośćmi Twojego ogrodu? Surowa słonina, łuskane nasiona orzechów włoskich lub słonecznika są  dla nich idealnym pokarmem. 

Zimą umieść w ogrodzie karmnik dla sikorek i innych mniejszych gatunków ptaków, jak wróble. Możesz go kupić lub wykonać samodzielnie z drewna. Dostosuj jego rozmiary do wielkości zwierząt, które chcesz gościć. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w nim deski lub tacki, aby łatwiej utrzymać czystość i szybko pozbyć się resztek odchodów czy pokarmu. Pamiętaj także o zabezpieczeniu karmnika daszkiem, który chroni pokarm przed rozwianiem oraz zamoczeniem. Jednocześnie ptaki zimowe powinny móc swobodnie do niego przylatywać i odlatywać.

Wiosenno-letnie pożywienie dla ptaków — co powinno zawierać?

Czym karmić ptaki latem? Podczas cieplejszego okresu letniego i wiosennego warto dostarczać im pokarm, który jest bogaty w białko. Świetną propozycją menu w cieplejszych porach roku są nasiona słonecznika czy owoce takie jak gruszki, jabłka oraz  śliwki. Zdecydowanie możesz podawać ptakom również płatki owsiane. 

Nie stosuj w tym czasie pożywienia charakteryzującego się wysoką zawartością tłuszczu, ponieważ będzie on szybko jełczał w wysokich temperaturach. Unikaj także mleka i jego przetworów, bo ptaki go nie strawią. Pamiętaj, że w okresie letnim i wiosennym ptaki jeżyki oraz inne owadożerne stanowią pomoc w walce ze szkodnikami roślin. Warto więc postarać się o budkę dla tego gatunku, dzięki czemu zminimalizujesz użycie chemicznych środków, a ptaki zdobędą pożywienie.

A co z ptakami wodnymi?

Czym karmić ptaki wodne zimą? Idąc na zimowy spacer, nie zapomnij o kaczkach i łabędziach. Dobrą propozycją jest nakarmienie ich ziarnami zbóż oraz drobno pokrojonymi warzywami. Oczywiście możesz również zakupić specjalny granulat dla ptaków wodnych, który przydaje się w trakcie surowej zimy. Świeży i rozdrobniony chleb stanowi wyłącznie uzupełnienie pokarmu, jednak nie powinno się go stosować, ponieważ prowadzi do występowania chorób układu pokarmowego u ptaków. 

czym karmić ptaki - łabędzie, zima, jezioro
Ptaki wodne również potrzebują pomocy

Sprawdź też: Domek dla jeża — jak to zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

Czego kategorycznie nie robić będąc ptasią stołówką?

Jeżeli wiesz już, czym karmić ptaki zimą, to teraz warto zastanowić się, czego należy unikać, aby im nie zaszkodzić. Weź pod uwagę fakt, że ptaki są często dokarmiane w niewłaściwy sposób, co powoduje wiele szkód. Te głodne stworzenia zjedzą wszystko, jednak skutki mogą być nieprzyjemne dla ich zdrowia. Na co zatem należy uważać? 

Nie dokarmiaj ptaków solonymi produktami (solonymi orzeszkami, pieczywem). Niebezpieczeństwem jest dla nich także spleśniałe lub namoczone i zamarznięte bułki oraz chleb. Pod żadnym pozorem nie dawaj ptakom nieugotowanej kaszy pęczak czy innych, pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren. To wszystko może doprowadzić do groźnych chorób, a nawet do śmierci zwierząt.

Zwracaj uwagę na to, dokarmiasz ptaki w karmniku oraz w jaki sposób pomagasz przedstawicielom gatunków wodnych. Pamiętaj o przestrzeganiu pewnych zasad i wybieraj odpowiednie pożywienie dla ptaków o każdej porze roku, w taki sposób, aby nie zaszkodzić tym pięknym stworzeniom, a rzeczywiście wesprzeć je w przetrwaniu zimy.

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *