1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Jak zrobić stół z drewna i żywicy w kilku prostych krokach!

Zrób to sam

4 miesiące temu

Jak zrobić stół z drewna i żywicy w kilku prostych krokach!

Wyposażenie
20
1
0
20
1

Jak zrobić stół z drewna i żywicy epoksydowej? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto natrafi w internecie na piękne, drewniane stoły wypełnione niebieską cieczą. Dla majsterkowicza to nie będzie wyzwanie – jednak czy każdy sobie z nim poradzi?

Zachwyceni internetowymi trendami często chcemy zdobyć to, co widzimy. Obecnie to nie problem, by zakupić stół – co jednak w przypadku, gdy chcemy go wykonać samodzielnie? Sprawdź, czego będziesz potrzebować i jak zrobić stół z drewna i żywicy!

Jak zrobić stół z drewna i żywicy? Czego będziemy potrzebować?

Aby przygotować stół z żywicą, będziesz potrzebować kilku specjalistycznych narzędzi. Jeżeli sam nie jesteś majsterkowiczem – może ktoś z Twoich znajomych posiada poniższe sprzęty i pozwoli Ci je pożyczyć? Tych elementów będziesz potrzebować:

 • żywica epoksydowa;
 • utwardzacz do żywicy;
 • plaster drewna lub deska z oflisem;
 • nogi do stołu;
 • płyta polipropylenowa lub pcv;
 • papier ścierny;
 • barwnik do żywicy;
 • wkrętarka;
 • opalarka;
 • frezarka;
 • mieszadło;
 • wiadro do mieszania żywicy;
 • lakier do drewna.
Jak zrobić stół z drewna i żywicy
To, jaki barwnik do żywicy wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie

W zależności od wybranego drewna możesz potrzebować mocniejszego urządzenia do przecięcia go. Jak w takim razie zrobić stół z drewna i żywicy? To nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

Sprawdź też: Co można zrobić z pnia drzewa? Kreatywne DIY!

Poradnik krok po kroku jak zrobić stół z drewna i żywicy

Jeśli przygotowałeś wszystkie potrzebne elementy – nie ma na co czekać, bierzemy się do roboty! Nie zapomnij o odzieży ochronnej i zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z niebezpiecznych narzędzi oraz urządzeń.

Przygotowanie drewna

W zależności, czy wybierzesz stolik z plastra drewna, czy też stół z desek będziesz musiał ciąć wybraną opcję odpowiednio – na cztery części lub na dwie. Na tym etapie zależy nam na przygotowaniu szkieletu stolika, nakreślając to, jak będzie wyglądać blat na stół.

morele.net_korzystne oferty

Kiedy mamy przygotowane cztery ćwiartki plastra drewna lub deskę przeciętą na pół – wypełniamy w niej wszystkie ubytki oraz usuwamy korę. Do tego celu nada się żywica z utwardzaczem. W tym momencie jeszcze nie ma sensu jej barwić – po zaschnięciu będzie niewidoczna i tym samym jedynie posłuży za zabezpieczenie surowego drewna.

Po obrobieniu drewna w ten sposób należy je ustawić na płycie pcv lub płycie polipropylenowej. Ćwiartki lub połówki powinny zostać ustawione zewnętrzną stroną do środka, z zewnątrz tworząc równy, kwadratowy lub prostokątny kształt. Pozostało już tylko zabezpieczyć krawędzie, przez które może wypłynąć wylewana żywica, i przystąpić do kolejnego kroku.

Wypełnianie żywicą

Upewnij się, że dobrze zabezpieczyłeś każdy z boków blatu. Stoły z żywicy epoksydowej wymagają dość sporo precyzji – jednak gdy ją zapewnimy, możemy uzyskać doskonały efekt. 

W tym etapie musisz wymieszać dużą ilość żywicy wraz z barwnikiem oraz utwardzaczem. Przyda Ci się do tego mieszadło i wiadro. Powstałą masę wlej pomiędzy ćwiartki lub połówki drewna. Poziom, który osiągnie wylewana żywica, nie powinien osiągnąć więcej niż połowę wysokości okalających ją kawałków drewna. Jeżeli zauważysz w masie z żywicy pęcherzyki powietrza – zniweluj je opalarką, zachowując szczególną ostrożność.

Sprawdź też: Półka na książki – jak własnoręcznie zrobić idealną? Porady i inspiracje

Jeśli się zastanawiasz „ile zastyga żywica?” – ten czas wynosi od 24 do 48 godzin. Po odczekaniu dnia lub dwóch możesz wylać kolejną dawkę płynu na stół z żywicy. Powinna ona zrównać się z wysokością drewnianych elementów. Gdy osiągniesz taki poziom – zostaw stół drewniany w spokoju, by żywica epoksydowa mogła się utwardzić.

Wykończenie stolika drewnianego

Już niemalże od A do Z wiesz, jak zrobić stół z drewna i żywicy – teraz został już tylko ostatni punkt dotyczący blatu – szlifowanie i lakierowanie. W jaki sposób to zrobić?

Do dokładnego oszlifowania będziesz potrzebować papieru ściernego o różnej gradacji lub szlifierki. Wykonuj tę czynność do momentu, aż efekt nie będzie zadowalający. Jeśli na tym etapie żywica do drewna nie osiąga pożądanego połysku, a cały stolik drewniany zdaje Ci się nie współgrać, jednak wszystkie powierzchnie są już oszlifowane – czas na kolejny, ostatni krok.

Sprawdź też: Pudełko na kable – samodzielnie zapanuj nad biurkowym chaosem!

Blat należy pokryć lakierem przeznaczonym dla wybranego przez nas drewna. Dzięki temu zabezpieczymy nasze dzieło, a przy okazji osiągniemy rezultat, na który poświęciliśmy dużo czasu i pracy.

Montaż nogi lub nóg do stołu nie powinien zająć nam dużo czasu. Do otrzymania ciekawego efektu wypróbuj metalowe egzemplarze. Do ich montażu musisz wywiercić frezarką odpowiednie otwory, a następnie umieścić w nich podtrzymanie stołu.

Aranżacja stołu z drewna i żywicy

Stoły z żywicą prezentują się doskonale – zarówno jako stolik kawowy, stół do jadalni, jak i wielki stół drewniany nadający się na salę konferencyjną. Aranżacja każdego z nich nie stanowi najmniejszego problemu – wpasują się one w zupełnie każde wnętrze! Spójrz, jak świetnie prezentuje się poniższy stolik kawowy – to, co można zrobić z żywicy epoksydowej, jest wręcz niemożliwe! Przecież to dzieło sztuki!

Poniższa fotografia przedstawia stół jadalniany – jedzenie przy nim obiadu musi być czystą przyjemnością! Tak przygotowany stolik prezentuje się wręcz doskonale, powala oryginalnością. Idealnie dopełniłby pomieszczenie w stylu minimalistycznym lub skandynawskim.

Nie każdy stół epoksydowy musi zostać wypełniony niebieską żywicą – poniższy przykład jest na to idealnym dowodem. Sala konferencyjna z takim stołem zachwyci każdego uczestnika dyskusji lub kluczowych ustaleń.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zrobić stół z żywicą epoksydową. Czy moda na ten mebel również i Ciebie pochłonęła? Czy podobają Ci się stoły z żywicy epoksydowej? Koniecznie podziel się swoim zdaniem w sekcji komentarzy!

A jeśli DIY na to, jak zrobić stół z drewna i żywicy, to jedynie przedsmak przed poznawaniem innych poradników majsterkowicza, koniecznie sprawdź te artykuły:

20
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *