1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Jak zrobić stół z drewna i żywicy w kilku prostych krokach!

Zrób to sam

2 lata temu

Jak zrobić stół z drewna i żywicy w kilku prostych krokach!

Wyposażenie
15
1
0
15
1

Jak zrobić stół z drewna i żywicy epoksydowej? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto natrafi w internecie na piękne, drewniane stoły wypełnione niebieską cieczą. Dla majsterkowicza to nie będzie wyzwanie – jednak czy każdy sobie z nim poradzi?

Zachwyceni internetowymi trendami często chcemy zdobyć to, co widzimy. Obecnie to nie problem, by zakupić stół – co jednak w przypadku, gdy chcemy go wykonać samodzielnie? Sprawdź, czego będziesz potrzebować i jak zrobić stół z drewna i żywicy!

Jak zrobić stół z drewna i żywicy? Czego będziemy potrzebować?

Aby przygotować stół z żywicą, będziesz potrzebować kilku specjalistycznych narzędzi. Jeżeli sam nie jesteś majsterkowiczem – może ktoś z Twoich znajomych posiada poniższe sprzęty i pozwoli Ci je pożyczyć? Tych elementów będziesz potrzebować:

 • żywica epoksydowa;
 • utwardzacz do żywicy;
 • plaster drewna lub deska z oflisem;
 • nogi do stołu;
 • płyta polipropylenowa lub pcv;
 • papier ścierny;
 • barwnik do żywicy;
 • wkrętarka;
 • opalarka;
 • frezarka;
 • mieszadło;
 • wiadro do mieszania żywicy;
 • lakier do drewna.
Jak zrobić stół z drewna i żywicy
To, jaki barwnik do żywicy wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie

W zależności od wybranego drewna możesz potrzebować mocniejszego urządzenia do przecięcia go. Jak w takim razie zrobić stół z drewna i żywicy? To nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

Poradnik krok po kroku jak zrobić stół z drewna i żywicy

Jeśli przygotowałeś wszystkie potrzebne elementy – nie ma na co czekać, bierzemy się do roboty! Nie zapomnij o odzieży ochronnej i zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z niebezpiecznych narzędzi oraz urządzeń.

Przygotowanie drewna

W zależności, czy wybierzesz stolik z plastra drewna, czy też stół z desek będziesz musiał ciąć wybraną opcję odpowiednio – na cztery części lub na dwie. Na tym etapie zależy nam na przygotowaniu szkieletu stolika, nakreślając to, jak będzie wyglądać blat na stół.

Kiedy mamy przygotowane cztery ćwiartki plastra drewna lub deskę przeciętą na pół – wypełniamy w niej wszystkie ubytki oraz usuwamy korę. Do tego celu nada się żywica z utwardzaczem. W tym momencie jeszcze nie ma sensu jej barwić – po zaschnięciu będzie niewidoczna i tym samym jedynie posłuży za zabezpieczenie surowego drewna.

Po obrobieniu drewna w ten sposób należy je ustawić na płycie pcv lub płycie polipropylenowej. Ćwiartki lub połówki powinny zostać ustawione zewnętrzną stroną do środka, z zewnątrz tworząc równy, kwadratowy lub prostokątny kształt. Pozostało już tylko zabezpieczyć krawędzie, przez które może wypłynąć wylewana żywica, i przystąpić do kolejnego kroku.

Wypełnianie żywicą

Upewnij się, że dobrze zabezpieczyłeś każdy z boków blatu. Stoły z żywicy epoksydowej wymagają dość sporo precyzji – jednak gdy ją zapewnimy, możemy uzyskać doskonały efekt. 

W tym etapie musisz wymieszać dużą ilość żywicy wraz z barwnikiem oraz utwardzaczem. Przyda Ci się do tego mieszadło i wiadro. Powstałą masę wlej pomiędzy ćwiartki lub połówki drewna. Poziom, który osiągnie wylewana żywica, nie powinien osiągnąć więcej niż połowę wysokości okalających ją kawałków drewna. Jeżeli zauważysz w masie z żywicy pęcherzyki powietrza – zniweluj je opalarką, zachowując szczególną ostrożność.

Sprawdź też: Półka na książki – jak własnoręcznie zrobić idealną? Porady i inspiracje

Jeśli się zastanawiasz „ile zastyga żywica?” – ten czas wynosi od 24 do 48 godzin. Po odczekaniu dnia lub dwóch możesz wylać kolejną dawkę płynu na stół z żywicy. Powinna ona zrównać się z wysokością drewnianych elementów. Gdy osiągniesz taki poziom – zostaw stół drewniany w spokoju, by żywica epoksydowa mogła się utwardzić.

Wykończenie stolika drewnianego

Już niemalże od A do Z wiesz jak zrobić stół z drewna i żywicy – teraz został już tylko ostatni punkt dotyczący blatu – szlifowanie i lakierowanie. W jaki sposób to zrobić?

Do dokładnego oszlifowania będziesz potrzebować papieru ściernego o różnej gradacji lub szlifierki. Wykonuj tę czynność do momentu, aż efekt nie będzie zadowalający. Jeśli na tym etapie żywica do drewna nie osiąga pożądanego połysku, a cały stolik drewniany zdaje Ci się nie współgrać, jednak wszystkie powierzchnie są już oszlifowane – czas na kolejny, ostatni krok.

Sprawdź też: Pudełko na kable – samodzielnie zapanuj nad biurkowym chaosem!

Blat należy pokryć lakierem przeznaczonym dla wybranego przez nas drewna. Dzięki temu zabezpieczymy nasze dzieło, a przy okazji osiągniemy rezultat, na który poświęciliśmy dużo czasu i pracy.

Montaż nogi lub nóg do stołu nie powinien zająć nam dużo czasu. Do otrzymania ciekawego efektu wypróbuj metalowe egzemplarze. Do ich montażu musisz wywiercić frezarką odpowiednie otwory, a następnie umieścić w nich podtrzymanie stołu.

Aranżacja stołu z drewna i żywicy

Stoły z żywicą prezentują się doskonale – zarówno jako stolik kawowy, stół do jadalni, jak i wielki stół drewniany nadający się na salę konferencyjną. Aranżacja każdego z nich nie stanowi najmniejszego problemu – wpasują się one w zupełnie każde wnętrze! Spójrz, jak świetnie prezentuje się poniższy stolik kawowy – to, co można zrobić z żywicy epoksydowej, jest wręcz niemożliwe! Przecież to dzieło sztuki!

Poniższa fotografia przedstawia stół jadalniany – jedzenie przy nim obiadu musi być czystą przyjemnością! Tak przygotowany stolik prezentuje się wręcz doskonale, powala oryginalnością. Idealnie dopełniłby pomieszczenie w stylu minimalistycznym lub skandynawskim.

Nie każdy stół epoksydowy musi zostać wypełniony niebieską żywicą – poniższy przykład jest na to idealnym dowodem. Sala konferencyjna z takim stołem zachwyci każdego uczestnika dyskusji lub kluczowych ustaleń.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zrobić stół z żywicą epoksydową. Czy moda na ten mebel również i Ciebie pochłonęła? Czy podobają Ci się stoły z żywicy epoksydowej? Koniecznie podziel się swoim zdaniem w sekcji komentarzy!

A jeśli DIY na to, jak zrobić stół z drewna i żywicy, to jedynie przedsmak przed poznawaniem innych poradników majsterkowicza, koniecznie sprawdź te artykuły:

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.