1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Jak zrobić makramę krok po kroku! Makrama DIY

Zrób to sam

2 lata temu

Jak zrobić makramę krok po kroku! Makrama DIY

Dodatki Wyposażenie
15
0
0
15
0

Jak zrobić makramę? To pytanie zadaje sobie mnóstwo fanów ręcznie robionych dzieł sztuki. Co to makrama? Jakich sznurków użyć do jej stworzenia? W jaki sposób wykonywać węzły? A może zastanawiasz się, jak zrobić makramę na doniczkę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest makrama i jak powinna wyglądać?

Makrama to nic innego jak ozdoba składająca się głównie z odpowiednio splecionych sznurków oraz drobnych dodatków – jak patyków, piór, elementów drewnianych. Mogą one przybierać przeróżne formy takie jak kwietnik wiszący czy ozdoba ścienna, którą przedstawimy w tym poradniku.

Jak zrobić makramę?
Makramy to doskonała ozdoba do wnętrz w stylu boho!

Makramy są przepięknymi dodatkami, które nadają wnętrzu styl boho. Nic więc nie jest w tym dziwnego, że ta ozdoba idealnie wpasuje się do naturalnych pomieszczeń pełnych jasnych kolorów i drewnianych elementów. 

Sprawdź też: Kosze wiklinowe – inspiracje. Sprawdzone i estetyczne dodatki

Do tego, jak zrobić makramę, nie będziesz potrzebować specjalnych narzędzi lub produktów – niezbędne minimum przedstawiamy poniżej. Możesz wybierać w wielu rodzajach wiązań, przeróżnych kolorach i kształtach! A więc – jak zrobić makramę na ścianę? Oto bardzo podstawowa makrama krok po kroku!

Jak zrobić makramę krok po kroku

Makrama na ścianę z pewnością wzbudzi zachwyt Twoich gości. Nie potrzebujesz wiele do jej stworzenia – wiszący kwietnik wymagałby trudniej dostępnych elementów, a tu przy minimalnym wkładzie możesz stworzyć prawdziwe cuda ze sznurka bawełnianego! Jesteś gotowy? No to zaczynamy!

Jak zrobić makramę, nie wydając zbyt dużo? Potrzebne produkty

Makrama dla początkujących różni się nieco od takiej, którą robi profesjonalista. Na potrzeby jednorazowego splatania węzłów potrzebne Ci będą:

 • patyk, około 55–65-centymetrowy;
 • nożyczki – im ostrzejsze, tym lepiej;
 • wieszak na ubrania, oparcie krzesła – coś, na czym będziesz mógł zaczepić makramę podczas jej wyplatania;
 • miarka – może być też centymetr krawiecki; 
 • 24 sznurki do makramy (najlepiej bawełniane, skręcane pojedynczo – o ich długościach przeczytasz w dalszej części artykułu).

Kwietnik na ścianę zamiast patyka składałby się ze specjalnego kółka, które służy do lepszego utrzymania ozdoby. W specjalistycznych sklepach możesz kupić zestaw do makramy – często są one wyposażone od razu w instrukcję dotyczącą tego, jak zrobić makramę według producenta.

Jeżeli korzystasz z patyka przyniesionego z lasu lub podwórka – najpierw należy go obrobić. Przetrzeć papierem ściernym, usunąć korę i wyrównać końce. Łatwiejszą drogą jest zakup kijka w sklepie budowlanym – tam bez problemu dostaniesz odpowiedni egzemplarz. Jeśli efekt nas zadowala – możemy przejść dalej.

Sprawdź też: Kawa z ekspresu — jaka jest najzdrowsza?

Wszystkie elementy gotowe? Każdy sznurek do makramy przygotowany? No to zaczynamy poradnik „makrama krok po kroku”!

Z tymi splotami od razu załapiesz, jak zrobić makramę!

 • Pętla mocująca – cały wstęp do tego, jak zrobić makramę, zaczyna się od pętli mocującej. Przygotowany sznurek złóż na pół i połóż na kijku. W tym momencie z jednej strony zwisa pętelka, a z drugiej zwisają dwa sznurki. Linki przeciągnij przez powstałą pętlę i bardzo mocno ściśnij. W ten sposób masz przygotowaną podstawę makramy.
 • Węzły płaskie – używane są do robienia najbardziej podstawowych wiązań. Aby wyszedł poprawnie, musisz mieć zamocowane pętlami mocującymi dwa sznurki – czyli w istocie pracujesz na czterech. Polegają one na tym, że używasz jedynie zewnętrznych linek do splątania „kwadratowego” węzła. Pierwszy sznurek formujesz w kształt liczby 4 i układasz go pod linkami, natomiast czwarty również kształtujesz w czwórkę – tylko na wierzchu dekoracji. Postaraj się przeciągnąć czwarty sznurek przez pętelkę powstałą na skutek zrobienia czwórki z pierwszej linki.
 • Podwójne węzły płaskie – robi się je dokładnie tak samo, jak węzły płaskie, jednak w odbiciu lustrzanym. Tym razem pierwszy sznurek idzie na wierzch, a czwarty pod spód. Pętelkę również teraz tworzy czwarta linka.
 • Węzeł żebrowy – przyda Ci się do zwykłych makram oraz do tego, jak zrobić makramę kwietnik. Ten splot polega na tym, że tworzymy linię skośną. Do jej wyplecenia potrzebujesz minimum trzech sznurków. Zaczynając skos w prawą stronę – musisz rozpocząć od skrajnego lewego sznurka. Oplatamy go drugą linką dwukrotnie, za każdym razem przechodząc przez powstałą pętelkę, i zaciskamy. Trzeci sznurek również owijamy o pierwszy i tak dalej, o ile pracujemy na większej liczbie linek.

Wszystko gotowe, a więc – jak zrobić makramę?

Nasze sznurki do tego, jak zrobić makramę potrzebują mieć określoną długość. Będziesz potrzebować:

 • czterech sznurków o długości około 300 centymetrów,
 • dwóch sznurków o długości 340 centymetrów,
 • dwóch o długości 380 centymetrów,
 • czterech o długości 300 centymetrów.

Oprócz tego musisz przygotować sznurki do makramy na tak zwane boczne pasy. To będzie w sumie dodatkowo 10 sznurków o długości około 460 centymetrów – ale je na razie zostawmy w spokoju.

Na początku zamocuj na patyku 12 sznurków. Najkrótsze powinny znaleźć się na zewnętrznych stronach, a im dłuższe – tym bliżej środka je zwiąż. Należy zapleść je pętlą mocującą i dobrze docisnąć.

Wiszące sznurki w następnym kroku związujemy węzłami prostymi – zaczynając od prawej strony, naprzemiennie rób to raz wyżej – przy samym patyku, a raz około jednego centymetra lub dwóch centymetrów niżej. Ma to posłużyć dodaniu „piętra”, które zostanie związane w kształt kulek. 

„Kulki” stworzysz, splatając wąsko jeden sznurek do makramy trzykrotnie z drugim węzłem prostym. By ukończyć ten splot – przeciągnij skrajne sznurki przez szparę powstałą między patykiem a linkami. Środkowe sznurki również przepleć przez oczko w środku i naciągnij.

Okrągłe zdobienia zrób na wszystkich zaplecionych na niższym „piętrze” węzłach. Gdy to już jest gotowe, przechodzimy do węzłów żebrowych. Stworzone przez nas kulki to podstawa do rozpoczęcia pod nią linii skośnej. Aby to wykonać, sięgnij po zewnętrzny sznurek i opleć go dwukrotnie wokół sznurka znajdującego się wewnątrz. Należy to robić naprzemiennie – raz dołem, a raz górą. Skosy stworzymy z 3 sznurków – jednego odchodzącego od kulki oraz dwóch znajdujących się obok. Robimy tak od każdej kulki w obie strony, by stworzyć płynne przejścia w prawą i lewą stronę. Należy zrobić podwójną linię.

W następnym kroku robimy ponownie splot jak na początku – i na przemian tworzymy kulki tym razem w miejscach, gdzie nie było ich poprzednio. Nie zapomnij o zostawieniu wolnych przestrzeni na przeciągnięcie zakończenia kulek u góry. Tę czynność powtarzamy za każdym razem, zmniejszając liczbę kulek, tworząc tym samym spiczasty kształt. Gdy zostanie już tylko jedna kulka pośrodku – makrama jest gotowa.

Wykończenie makramy

Mamy nadzieję, że żadna z poprzednich wskazówek na to, jak zrobić makramę, nie sprawiła Ci zbyt dużych trudności. Najważniejsze, by próbować i się nie poddawać aż do pożądanego skutku!

Zaproponowany przez nas kształt to tylko jedna i dodatkowo dość łatwa makrama. Wzory są niemal nieskończone! Nawet ten pas zakańczający, który zaraz przedstawimy, bardzo się różni od samej podstawy naszej ozdoby. Jak wykończyć makramę?

Na naszym kijku musimy zawiesić węzłem mocującym po pięć linek na stronę. Rozpoczynamy węzłem żebrowym – od środkowego sznurka zaplatamy w prawą i lewą stronę skośne linie. Ponownie – robimy to podwójnie.

Następnie tworzymy węzeł prosty z dwóch sznurków, nieco poniżej końca linii węzłów żebrowych. Zwróć uwagę na to, by były to trzecie od końca sznurki w kolejności. Gdy go dociśniemy – należy zabrać się za tworzenie kolejnych skośnych splotów do środka, tak by tworzyły kształt rombu.

Sprawdź też: Domowy plac zabaw – czy warto zrobić? W jakim pomieszczeniu?

Stwórz po pięć rombów z każdej strony makramy, a następnie połącz ze sobą oba pasy boczne, wiążąc węzłem prostym 4 odpowiednie sznurki z góry oraz 4 sznurki z dołu. W miejsca łączeń rombów przewlecz wszystkie linki z podstawy makramy – zastosuj węzły mocujące.

Gotowe! Wystarczy, że obetniesz teraz zwisające sznurki na zadowalającą Cię długość.

Aranżacja makramy

Skoro wiesz już, jak samemu zrobić makramę – czas ją także zaaranżować! Jeśli korzystasz z naszego poradnika – będzie ona wyglądać podobnie jak na poniższej fotografii. Tu jednak została zawieszona nie na patyku, a na kole! Przepiękna praca.

O wiele większa makrama w akcji! Niesamowita pleciona praca, która znakomicie prezentuje się powieszona między obrazami. Tak jak widzisz – liczba sznurków i „pasów bocznych”, a także ich grubość potrafią bardzo wiele zmienić.

A może chcesz dowiedzieć się, jak zrobić makramę sowę? Jeśli tak, poinformuj nas o tym w komentarzu! A teraz spójrz, jak ciekawie prezentują się inne kolory sznurków do makram! Takiej sówki na ścianie nie powstydziłoby się żadne dziecko, a nawet dorośli!

Mamy nadzieję, że po tym artykule wiesz już, jak zrobić makramę! Kwietnik wiszący znajdujący się w naszym innym artykule jest bardzo popularnym tematem – tu jednak jest nieco łatwiej! A czy Ty masz inny sposób na to, jak zrobić makramę? Jakie sznurki do makram są Twoimi ulubionymi? Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać bliżej styl boho – sprawdź te artykuły:

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *