1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czyszczenie kostki brukowej: jak i czym skutecznie wymyć kostkę? Porady i najlepsze metody

Poradniki

1 rok temu

Czyszczenie kostki brukowej: jak i czym skutecznie wymyć kostkę? Porady i najlepsze metody

Ogród
13
6
1
13
6

Regularne czyszczenie kostki brukowej to sposób na piękny podjazd i opaskę wokół domu. Co zrobić, gdy pojawią się na nich plamy? Przedstawiamy sprawdzone i skuteczne sposoby na mycie kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej — jak często należy myć kostkę?

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do wykonywania podjazdów oraz opasek wokół posesji. Nawierzchnia jest niezwykle trwała oraz pięknie komponuje się z zielenią trawnika. Warunkiem estetycznego wyglądu jest jednak jej odpowiednia pielęgnacja.

Kostka brukowa jest narażona na działanie słońca, deszczu, wiatru oraz innych warunków atmosferycznych, które sprawiają, że materiał szybko się brudzi. Istotne jest więc uzupełnianie przestrzeni między kostkami piaskiem oraz regularne czyszczenie kostki brukowej z mchu. Pozwoli to utrzymać odpowiednie odstępy oraz zwartą konstrukcję podjazdu, dzięki czemu nie straci on swojego pierwotnego kształtu i jednolitej nawierzchni.

Systematyczne czyszczenie i pielęgnacja kostki pozwoli Ci utrzymać jej estetyczny wygląd oraz sprawi, że podjazd będzie służył przez długie lata. Warto więc praktykować mycie kostki brukowej przed i po każdym sezonie zimowym oraz regularnie usuwać opadające z drzew liście, źdźbła trawy z kosiarki czy piasek. Preparaty impregnujące warto nanosić raz na 3-4 lata.

Czyszczenie kostki brukowej - przed i po

Osobną kwestią jest czyszczenie kostki z oleju oraz rdzy, które mogą się pojawić wskutek rozlania lub nieszczelności samochodu oraz kontaktu kostki z innymi metalowymi urządzeniami. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma czas oraz dobór odpowiedniego sprzętu i preparatu do czyszczenia kostki brukowej.

Do czyszczenia kostki brukowej mogą przydać się różne akcesoria do myjek:

Mycie kostki brukowej — jaki sprzęt i akcesoria wybrać?

Dobór odpowiednich akcesoriów to ważna kwestia, jeśli zależy nam na skutecznym oczyszczeniu podjazdu czy chodnika. Szczotka do czyszczenia kostki brukowej pomoże Ci pozbyć się zabrudzeń w mechaniczny sposób. Narzędzie sprawdzi się w usuwaniu mchu, błota, piasku i kurzu. Wykonane z hartowanego metalu włosie dociera do trudnych zakamarków oraz przestrzeni między kostkami, dzięki czemu czyszczenie jest bardzo precyzyjne. Szczotka często posiada również radełko, za pomocą którego możesz usunąć twardsze, zaschnięte zabrudzenia.

Sprawdź: Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?

Zastanawiasz się, czym jeszcze możesz skutecznie umyć kostkę brukową? Myjka ciśnieniowa pozwoli Ci łatwo i skutecznie pozbyć się większości zabrudzeń. Wystarczy, że podepniesz ją do prądu, a następnie skierujesz strumień wody na powierzchnię podjazdu lub chodnika. Czyszczenie kostki myjką nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów myjących oraz jest bardzo wygodne.

Najlepsze preparaty do czyszczenia kostki brukowej

Preparaty, których użyjesz do czyszczenia kostki brukowej, powinny być skuteczne i równocześnie bezpieczne dla powierzchni. Czym wyczyścić kostkę brukową i jak usunąć z niej mech? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby.

morele.net_korzystne oferty

Płyn do mycia kostki

Do codziennej pielęgnacji kostki zwykle wystarczy woda pod ciśnieniem. Są jednak zabrudzenia, które wymagają specjalistycznego środka chemicznego, jakim jest płyn do mycia kostki. Preparat sprawdzi się jako środek do czyszczenia kostki brukowej z rdzy oraz oleju. Płyn do mycia kostki brukowej wykorzystuje specjalną formułę, która ma działanie impregnujące.

Spray do mycia kostki

Inny środek do mycia kostki brukowej to spray. Wygodna aplikacja pozwoli Ci nałożyć go precyzyjnie na trudną do usunięcia plamę bez ryzyka, że inwazyjna formuła zaszkodzi nawierzchni. Spray do mycia kostki sprawdzi się w przypadku tłustych plam z oleju, zabrudzeń z rdzy oraz czyszczenia kostki brukowej z cementu. Możesz także kupić specjalny preparat do usuwania mchu z kostki.

Myjka do czyszczenia kostki brukowej
Myjka ciśnieniowa to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do czyszczenia kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami

Istnieją także domowe sposoby na pielęgnację kostki brukowej oraz pozbycie się uciążliwych zabrudzeń. Aby je zastosować, będziesz potrzebował jedynie kilku preparatów, które z pewnością masz w domu. Jak wyczyścić kostkę brukową domowymi sposobami?

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona znana jest ze swoich właściwości rozpuszczających trudne zabrudzenia. Może być także używana jako środek do czyszczenia kostki brukowej. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tzw. trudnych plam z oleju lub smaru. Wystarczy, że naniesiesz roztwór bezpośrednio na plamę za pomocą szczoteczki i po kilku minutach pienienia zmyjesz go zimną wodą. Soda wsypana do szczeliny to również skuteczny sposób na chwasty i mech.

Ocet

W roli środka do czyszczenia i pielęgnacji kostki brukowej sprawdzi się również ocet. Jest to doskonały sposób na usunięcie mchu i chwastów oraz wymycie kostki z kurzu. Ocet jest tani, ekologiczny oraz nie pozostawia przebarwień na kostce. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 2:1, a następnie spryskać kostkę.

Środki czystości, które warto mieć w domu:

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń sprawdzi się w przypadku plam z olejów i smarów. Rozpuszczająca tłuszcze formuła dobrze poradzi sobie również z zabrudzeniami na kostce brukowej. Równocześnie jest to tani i bezpieczny sposób mycia wybrukowanej powierzchni.

Zobacz: Czyszczenie fug – czym wyczyścić fugi? Szybkie i skuteczne sposoby na wyczyszczenie fug

Coca-cola

Jej obecność w tym zestawieniu może nieco zaskakiwać. Coca-cola jest jednak bardzo skutecznym sposobem na usuwanie tłustych plam oraz rdzy z powierzchni kostki. Wystarczy, że wylejesz zawartość butelki lub puszki na nawierzchnię i pozostawisz na noc. Następnego dnia wystarczy usunąć plamę za pomocą ręczników papierowych i umyć powierzchnię wodą. Efekt gwarantowany!

Jak i czym wyczyścić kostkę brukową? Najczęstsze problemy

Wśród najczęstszych wyzwań związanych z utrzymaniem estetycznego wyglądu podjazdu znajdują się takie problemy, jak mech, białe zacieki, cement, olej czy rdza. Jak i czym wyczyścić kostkę brukową, aby skutecznie i trwale pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń i porostów?

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Czyszczenie kostki z mchu jest ważne nie tylko ze względu na estetykę. Rozrastający się w szczelinach mech może także rozszczelnić powierzchnię kostki, prowadząc do naruszenia struktury pojazdu. Domowym sposobem na pozbycie się mchu jest zastosowanie roztworu z wody i octu kuchennego w proporcjach 1:2. Jeśli jednak metoda okaże się zbyt delikatna, możesz sięgnąć po spray lub płyn do czyszczenia kostki o działaniu biobójczym.

Czyszczenie kostki brukowej przy pomocy szczotki do fug
Specjalna szczotka do fug w kostce pozwala uporać się z mchem i trawą, które rosną w szczelinach

Czyszczenie kostki brukowej z białych zacieków

Białe zacieki na kostce brukowej pojawiają się często na świeżo wykonanych nawierzchniach. Jest to wapienny osad, który powstaje w wyniku reakcji cementu na wilgoć podłoża oraz opadów atmosferycznych. Zacieki możesz usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej lub piaskowania. Skuteczna może okazać się również szczotka do kostki brukowej i metoda mechaniczna.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Mechaniczne metody sprawdzą się także podczas czyszczenia kostki brukowej z cementu i zaprawy. Zaschnięte materiały spróbuj rozpuścić za pomocą myjki ciśnieniowej oraz zdrapać z nawierzchni twardym włosiem szczotki. Jeśli zabiegi nie przyniosą efektu, możesz spróbować piaskowania lub zdecydować się profesjonalne czyszczenie kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Tłuste plamy z oleju lub smaru to niestety częsty problem na przydomowych podjazdach. Olej wnika w strukturę kostki i może trwale oszpecić nawierzchnię. Jak wyczyścić kostkę brukową, aby pozbyć się uporczywych plam? Kluczowe znaczenie ma czas reakcji. Plamę polej strumieniem ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Sprawdzi się tu m.in. płyn do mycia naczyń. Jeśli po wyschnięciu plama będzie nadal widoczna, możesz powtórzyć czynność lub zastosować profesjonalny preparat do czyszczenia kostki.

Najlepsze myjki ciśnieniowe do oczyszczania kostki brukowej!

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Rdza to obok plam oleju najtrudniejsze zabrudzenie do usunięcia. Możesz spróbować ją usunąć za pomocą coca-coli lub używając sprayu czy płynu do mycia kostki. Jeśli to nie pomoże, warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie kostki brukowej.

Impregnacja kostki brukowej: ostatni etap czyszczenia

Równie ważna, jak czyszczenie i regularne mycie jest impregnacja kostki brukowej. Warto wykonać ją już na samym początku, jednak nie wcześniej niż miesiąc po położeniu nawierzchni, tak aby beton uzyskał maksymalną wytrzymałość. Pierwszym krokiem jest dokładne czyszczenie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej i mechanicznej szczotki. Gdy nawierzchnia wyschnie, zamieć ją, a następnie nałóż preparat impregnacyjny. Możesz wykorzystać do tego celu szczotkę z długim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy.

Wśród preparatów do impregnacji kostki polecane są środki na bazie silikonów i butonalu, które zabezpieczą Twoją kostkę na kilka lat oraz nadadzą jej piękny, nasycony kolor. Inną grupą są wyjątkowo wytrzymałe na warunki zewnętrzne preparaty polimerowe.

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie kostki brukowej?

Jeśli Twoja kostka brukowa jest wyjątkowo zaniedbana lub powstały na niej plamy, których nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy zajmującej się pielęgnacją podjazdów i chodników. Ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej? Cena uzależniona jest od powierzchni oraz stopnia zabrudzenia, ale też oczywiście od cennika firmy. Orientacyjnie można przyjąć, że koszt mycia kostki brukowej mieści się w przedziale od 5 do 15 zł za m2 przy delikatnym zabrudzeniu oraz 20 do 50 zł za m2, gdy plamy lub zabrudzenia są trudne do usunięcia.

Pielęgnacja kostki brukowej — profilaktyka i regularność

Odpowiednia pielęgnacja podjazdu i chodnika powinna polegać przede wszystkim na codziennej profilaktyce oraz regularnym myciu kostki brukowej przed i po każdym sezonie zimowym. Jest to niezbędne minimum sprzyjające utrzymaniu nawierzchni w dobrej kondycji. Pamiętaj także o tym, aby systematycznie usuwać z kostki mech, trawę, nadmiar piachu po opadach i liście.

Aby nie było to uciążliwe, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria, które ułatwią Ci pracę, jak myjka ciśnieniowa, szczotka z twardym włosiem oraz preparaty czyszczące i impregnujące. Upewnij się także, że w razie potrzeby masz w domu płyn do mycia naczyń i sodę oczyszczoną.

13
6

Podziel się:

Komentarze (1)

bez sensu. „zastosowac spray” – jaki? nazwa, firma, cena. zero informacji. Szczotka mechaniczna – to samo. Moze choc jakies zdjecia. Nic. Do zapomnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *