1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Ogrzewanie sufitowe – wodne, na podczerwień czy elektryczne?

Trendy

5 miesięcy temu

Ogrzewanie sufitowe – wodne, na podczerwień czy elektryczne?

Budowa i remont
9
0
0
9
0

Ogrzewanie sufitowe to ciekawe rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Sprawdź, na jakie ogrzewanie sufitowe postawić – elektryczne, nadmuchowe, wodne czy na podczerwień. Każde z nich dokładnie poznasz w niniejszym artykule.

Ogrzewanie sufitowe – na czym polega?

Ogrzewanie sufitowe, podobnie jak ogrzewanie podłogowe, to ogrzewanie płaszczyznowe. Jego zadaniem jest podwyższenie temperatury w pomieszczeniu, pozostając niezauważoną częścią instalacji. Zarówno sufitowe, jak i podłogowe ogrzewanie działają na podobnej zasadzie oraz są wykonane niemal z identycznych materiałów. Różnią je natomiast konkretne właściwości.

Wyróżniamy:

  • elektryczne ogrzewanie sufitowe,
  • powietrzne ogrzewanie sufitowe,
  • wodne ogrzewanie sufitowe,
  • ogrzewanie sufitowe na podczerwień.
Ogrzewanie sufitowe
Rodzaj ogrzewania sufitowego musisz dobrać samodzielnie – do wyboru masz elektryczne, wodne lub nadmuchowe

Każdy z nich poznasz bliżej nieco później. Teraz chcielibyśmy opowiedzieć Ci, na czym polega ich fenomen. Ogrzewanie zwykłymi kaloryferami wymaga bardzo wysokiej temperatury, która zwykle rozgrzewa powietrze od dołu, a następnie idzie ono ku górze. Ogrzewanie ścienne, a dokładnie ogrzewanie sufitowe sprawia, że w jednym momencie nagrzewa się duża powierzchnia, oddająca ciepło całemu pomieszczeniu. Dzięki temu nie wymaga osiągania bardzo wysokich temperatur, by działać równie dobrze (a nawet lepiej), co kaloryfery. 

Sprawdź też: Ogrzewanie domu – jakie wybrać? Czym ogrzewać dom?

Ogrzewanie niskotemperaturowe pozwoli Ci na utrzymanie optymalnego i równomiernego ciepła w konkretnym pomieszczeniu. To znakomity pomysł na jedyne źródło ciepła, ale również dodatkowe dogrzewanie pokoju. Te nowoczesne rozwiązanie z pewnością spodoba się fanom minimalistycznych wnętrz i sprytnych rozwiązań. 

Rodzaje ogrzewania sufitowego

Każdy grzejnik sufitowy działa w nieco inny sposób. Niektóre są tańsze w montażu, lecz droższe w eksploatacji – a inne opłacają się ze względu na niskie koszty użytkowania, jednak ich zakup jest znacznie kosztowniejszy.

Poznaj wszystkie cztery grzejniki sufitowe i sprawdź, jakie są ich możliwości. Szczegółowo opiszemy ich budowę i stopień trudności montażu, tak byś mógł zdecydować, który z nich jest najlepszą opcją do Twojego lokum.

Ogrzewanie sufitowe wodne

Grzejniki sufitowe wodne zbudowane są z systemu cienkich rurek i przewodów. Wykorzystuje się do tego tak zwane maty kapilarne. Przepływa przez nie woda podgrzewana w kotle kondensacyjnym. Do tej instalacji może także zostać przyłączona pompa ciepła. Jak steruje się wodnym ogrzewaniem sufitowym? Wykorzystuje się do tego centralny system grzewczy, a same maty potrzebują około 15 minut, by nagrzać się do odpowiedniego poziomu. 

ogrzewanie sufitowe
Ogrzewanie wodne możemy zastosować jako system chłodzenia domu w upalne dni

Ogrzewanie sufitowe wodne jest zdecydowanie najdroższe w montażu, jednak koszta eksploatacji nie są aż tak wysokie. Ceny za wodę nawet nie równają się tym, które musimy płacić za prąd.

Ogrzewanie elektryczne sufitowe

Jeżeli w instalacji została zastosowana mata, panel lub folia grzewcza, to znak, że mamy do czynienia z ogrzewaniem elektrycznym. Elementy te nagrzewają się za pomocą prądu, którego ceny wciąż idą do góry – stąd jest to mało opłacalna opcja. 

Ogrzewanie elektryczne sufitowe, podobnie jak ogrzewanie podłogowe elektryczne, jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Sterowanie nim również cechuje się intuicyjnością i prostotą. Najczęściej ustawienia nanosi się w termostacie lub poprzez specjalny panel dotykowy, połączony z instalacją.

Zasada działania elektrycznego ogrzewania sufitowego jest taka sama jak w przypadku instalacji wodnej. Ogrzewa ono całe pomieszczenie poprzez oddawanie stosunkowo niskiej temperatury na dużym obszarze.

Ogrzewanie sufitowe na podczerwień

Jednym z odmian ogrzewania sufitowego jest ogrzewanie na podczerwień. Sufitowe rozwiązanie tego typu może działać na zasadzie paneli lub mat. Folia na podczerwień to również doskonały wybór.

Komponenty te dostarczają ciepło poprzez emitowanie promieni podczerwonych. Ogrzewanie elektryczne zapewnione przez instalację tego typu przekazuje ciepło, które odczuwalne jest jak promienie słoneczne. 

Sprawdź też: Ogrzewanie nadmuchowe – w jaki sposób działa? Czy jest opłacalne?

Ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa powietrza, a osoby, zwierzęta i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Dokładniej działa to w ten sposób, że oddziałuje ono na ciała znajdujące się w pokoju, sprawiając, że oddają one ciepło do powietrza.

Jeżeli zastanawiasz się, czy to bezpieczna opcja – zapewniamy, że tak. Tego typu rozwiązania stosowane są do hodowli zwierząt, a nawet w inkubatorach dla dzieci. Zużycie prądu w tym przypadku jest natomiast jednakowe jak dla innych elektrycznych opcji.   

Nadmuchowe ogrzewanie sufitowe

Ostatnie, jednak nie mniej wydajne, jest nadmuchowe ogrzewanie sufitowe. Koszty eksploatacji w tym przypadku nie są zbyt wysokie, a w ciągu około 10 lat zwracają nasze wszystkie pieniądze zainwestowane w montaż.

W tym przypadku konstrukcja składa się z pieca, skąd odprowadzane jest nagrzane powietrze, oraz specjalnych przewodów, które transportują ciepło do nawiewników. Pomieszczenia nagrzewają się poprzez jego prawidłowe doprowadzenie.

Ogrzewanie sufitowe – ile kosztuje?

Ile kosztuje ogrzewanie sufitowe? Cena nie jest całkowicie jednoznaczna. Wiele zależy od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Maty grzewcze, folie czy panele działające na prąd są najtańsze w montażu, jednak najdroższe w eksploatacji. Średnio cena montażu na metr kwadratowy wynosi od 150 do 450 złotych. Dodatkowo należy pamiętać o termoregulatorze oraz okablowaniu – to kolejne od 200 do 500 złotych. Trudno określić koszt eksploatacji – rachunki za prąd ukazują coraz to wyższe kwoty i niestety trzeba się z tym liczyć. 

Ogrzewanie sufitowe
Ogrzewanie sufitowe jest bardzo dyskretnym rozwiązaniem

Jak przedstawiają się wodne oraz nadmuchowe ogrzewanie sufitowe? Koszty eksploatacji są bardzo podobne w obu tych przypadkach. Pełna instalacja ogrzewania nadmuchowego to około 10-20 tysięcy złotych, a coroczny wydatek to jedynie 1000 złotych. Wodne ogrzewanie sufitowe to natomiast około 100-260 złotych za metr kwadratowy mat kapilarnych, około 80-150 złotych za metr kwadratowy montażu oraz od tysiąca złotych w górę za sterowniki. 

Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Pierwszą szczególną zaletą, którą może pochwalić się ogrzewanie sufitowe, jest jego dyskrecja. Nie wymaga ono montowania specjalnych grzejników, a jedynie sterowników lub nawiewników, jeśli wybierzesz nadmuchową opcję. Dzięki temu możesz zaaranżować wnętrze bez przejmowania się o dodatkowe centymetry, o które ograniczałyby Cię kaloryfery.

Dzięki wykorzystaniu niezbyt wysokiej temperatury oraz źródła ciepła znajdującego się na suficie nie ma możliwości, by ktoś się oparzył od nagrzanego kaloryfera. Ciepło rozchodzi się równomiernie po dużej powierzchni i nie jest blokowane przez meble lub inne elementy wyposażenia. Sterowanie nim jest bardzo łatwe. 

Sprawdź też: Czy ogrzewanie gazowe to dobry wybór? Jak wyglądają koszty w przypadku podjęcia takiego wyboru oraz jakie są wady i zalety instalacji c.o.?

Co oprócz tego gwarantuje nam ogrzewanie sufitowe? Opinie na jego temat są bardzo pozytywne i mało kto żałuje inwestycji w nie. Szczególnie polecane jest dla alergików, ponieważ podczas grzania w ten sposób ograniczone jest zjawisko konwekcji.

Znaczną zaletą ogrzewania wodnego w ostatnich latach jest możliwość chłodzenia pomieszczeń latem. Chłodzenie w ten sposób naprawdę potrafi przynieść ulgę w upalne dni.

Instalacje, panele, maty kapilarne i folia grzewcza – wady

Oczywiście oprócz szeregu zalet wyróżnić śmiało możemy wady ogrzewania sufitowego. Przede wszystkim umiejscowienie grzania – nie każdy będzie czuć się komfortowo, gdy odczuje grzanie od góry. Przez ten sam fakt należy ustawiać nieco wyższą temperaturę ogrzewania od takiej, którą odpowiednio ustawilibyśmy na ogrzewaniu podłogowym, co może generować większe koszty.

Następnym minusem są duże wydatki. Panele, instalacje, rurki, sterowniki czy folia grzewcza – cena może odstraszać. Jednak po przeliczeniu niewiele to się różni od jakiegokolwiek innego sposobu ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie, a dokładniej niezwykle kosztowna w eksploatacji jest każda pobierająca energię folia grzewcza. Zużycie prądu w tym przypadku potrafi przyprawić o zawrót głowy, szczególnie biorąc pod uwagę wciąż zwiększające się ceny za energię elektryczną.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czy warto postawić na ogrzewanie sufitowe oraz które z nich najbardziej opłaca się w Twoim przypadku! Koniecznie daj nam znać w sekcji komentarzy, co myślisz o takim rozwiązaniu!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – zapraszamy do zapoznania się z niniejszymi tytułami:

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.