1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ogrzewanie gazowe to dobry wybór? Wady i zalety instalacji c.o.

Poradniki

2 lata temu

Ogrzewanie gazowe to dobry wybór? Wady i zalety instalacji c.o.

Budowa i remont
16
0
8
16
0

Ogrzewanie gazowe zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko ze względu na relatywnie niskie koszty, ale również dotacje, które mają zachęcić do instalacji grzewczych mniej zanieczyszczających powietrze. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na gaz?

Ogrzewanie gazowe – co trzeba mieć, by z niego korzystać?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i chcesz skorzystać z ogrzewania gazowego, musisz mieć:

 • przyłącze gazowe (na gaz ziemny lub płynny) lub zbiornik na płynny gaz, który trzeba minimum raz w roku zatankować oraz przeprowadzać okresową kontrolę szczelności (to takie ogrzewanie gazowe „z butli” w skali makro, bo objętość zbiornika wynosi np. 2700 l),
 • odpowiedni piec (np. piec gazowy jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, kondensacyjny, pulsacyjny itd.)
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe, czyli coraz częstszy wybór, jeśli chodzi o ocieplanie domu

Która opcja bardziej się opłaca? Wszystko zależy od odległości domu od sieci gazociągowej. W większości miejsc w Polsce zrobienie przyłącza najczęściej kosztuje mniej niż montaż zbiornika. W tym artykule poznasz wszystkie kwoty, które będziesz musiał zapłacić za ogrzewanie gazowe – koszt instalacji, konkretny piec oraz jego użytkowanie.

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów pieców gazowych. Różnią się sposobem montażu, zastosowaną technologią oraz ceną zakupu i eksploatacji. Wśród nich na pewno wybierzesz model odpowiedni do Twojego domu.

Sprawdź też: Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie?

Piec stojący

Piece stojące stawia się na podłodze. Zazwyczaj mają dużą objętość wodną (ok. 70 l), co oznacza, że wolniej się nagrzewają do ustawionej temperatury, ale też wolniej stygną. W okresie przejściowym (jesień, wiosna) to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż piec wiszący. Osprzęt do kotła stojącego kupuje się osobno, co zwiększa jego cenę.

Piec gazowy stojący - ogrzewanie gazowe
Piec gazowy stojący | Źródło: budownictwob2b.pl

Ogrzewanie gazowe domu – piec wiszący

Ze względu na małą pojemność wodną (w porównaniu do pieca stojącego o tej samej mocy wynosi ona nie 70, a 5 litrów) piece wiszące często są na tyle kompaktowe, że nie wymagają oddzielnego pomieszczenia. Osprzęt montuje się wewnątrz kotła. Taki piec można umieścić w dowolnym pokoju, a nawet zabudować – nie ma więc przeciwwskazań do montażu urządzenia w kuchni czy łazience. Nie tylko nie zajmuje dużo miejsca, ale jest także bardzo wydajny. Istnieją modele o mocy nawet 100-120 kW.

Dwufunkcyjny

Piec dwufunkcyjny jednocześnie ogrzewa dom oraz podgrzewa wodę. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i miejsce w kotłowni, ponieważ nie musisz dokupywać oddzielnego zasobnika c.w.u. (ciepłej wody użytkowej). Podgrzewanie wody następuje w czasie jej używania, czyli w sposób przepływowy. Minusem jest jednak dłuższy czas oczekiwania na to, aż z kranu popłynie gorąca woda.

Jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny służy jedynie do ogrzewania mieszkania. Aby podgrzewał również wodę, trzeba dokupić pojemnik c.w.u. i podłączyć go do pieca za pomocą wężownicy.

Jednofunkcyjny piec gazowy
Jednofunkcyjny piec gazowy to idealny wybór do mieszkania

Kotły tradycyjne

Kotły tradycyjnenajtańsze w chwili zakupu (3-6 tys. zł), ale najdroższe w eksploatacji. Temperatura spalin uciekających przez komin wynosi ponad 100°C. Poza tym taki kocioł gazowy może mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania.

Piece gazowe kondensacyjne

Piece kondensacyjne zawsze mają zamkniętą komorę spalania i odbierają część ciepła ze spalin (ich temperatura wynosi 45-60°C). Oznacza to wydajniejsze i bardziej energooszczędne ogrzewanie domu.

Kotły z otwartą i zamkniętą komora spalania

Zamknięta komora spalania sprawia, że kocioł pobiera powietrze z zewnątrz budynku (np. z szachtu kominowego, przez rurę poprowadzoną przez ścianę itp.). W związku z tym nie jest potrzebna wentylacja nawiewna w kotłowni, a samo pomieszczenie się nie wychładza. Poza tym spaliny nie mają możliwości dostania się do środka.

Kotły z otwartą i zamkniętą komora spalania
Kotły z otwartą i zamkniętą komora spalania | Źródło: budujemydom.pl

W piecach tradycyjnych z otwartą komorą spalania kocioł pobiera powietrze z wnętrza budynku. Wymaga to montażu kratki w ścianie pomieszczenia, przez którą napływa powietrze z zewnątrz.

Ogrzewanie gazowe – koszty związane z c.o.

Zastanawiając się, jakie ogrzewanie do domu się sprawdzi, trzeba ustalić, ile wynosi koszt instalacji gazowej. Znaczenie ma zarówno cena projektów, pozwoleń materiałów i robocizny, jak i późniejsze rachunki za gaz. Ile kosztuje ogrzewanie gazowe? 

Instalacja

W zależności od długości przewodów, użytych materiałów i rodzaju pieca całkowity koszt instalacji gazowej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Pamiętaj, że sam kocioł może kosztować 3-17 tys. zł.

W tym miejscu warto wspomnieć o czymś, co znacznie obniża koszt montażu instalacji. Są to rządowe dotacje na ogrzewanie gazowe w ramach programu „Czyste powietrze”. Maksymalna kwota dofinansowania (a właściwie refundacja kosztów) wynosi 37 tys. zł. Jeśli więc rozważasz modernizację ogrzewania, warto zajrzeć na oficjalną stronę programu (znajdziesz tam np. praktyczny kalkulator dotacji).

Co ciekawe, niektóre banki oferują kredyty na planowaną inwestycję o dość niskim RRSO (na poziomie 7-8% w skali roku). Jednocześnie składasz wniosek o pożyczkę oraz pismo o dotację do WFOŚiGW. Środki na wymianę pieca otrzymasz z banku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, a dotację – po rozliczeniu inwestycji. Pieniądze z dofinansowania zostaną przeznaczone na spłatę części kapitału zaciągniętego kredytu.

Użytkowanie

Wysokość rachunku za gaz zależy od wielkości budynku, jak również jego szczelności i energooszczędności. Oto szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m² z piecem kondensacyjnym:

 • nieocieplony, starszy budynek – ok. 5500 zł,
 • budynek ocieplony, ze szczelnymi oknami – ok. 3100 zł,
 • nowoczesny dom energooszczędny – ok. 1400 zł,
 • dom pasywny – ok. 450 zł.

Jednym z kosztów związanych z użytkowaniem pieca jest także podbicie gwarancji (ok. 60 zł) czy okresowe sprawdzenie szczelności instalacji (ok. 150 zł).

Sprawdź też: Ogrzewanie domu – jakie wybrać? Czym ogrzewać dom?

A jak w ujęciu miesięcznym przedstawia się ogrzewanie gazowe? Koszt miesięczny można oszacować, biorąc pod uwagę powyższe dane. Należy się jednak liczyć z tym, że chłodne miesiące pochłaniać będą znacznie więcej gazu niż te ciepłe. Wydatek ten jednak pozwoli Ci na komfortowe ogrzanie domu.

Zalety i wady ogrzewania c.o.

Jak wiadomo, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. To samo dotyczy ogrzewania gazowego. Jakie są jego wady i zalety?

Zalety ogrzewania gazowego

Jak instalacja gazowa w domu wypada w porównaniu z innymi systemami grzewczymi? Trzy najważniejsze zalety ogrzewania gazowego to:

 • względnie niski koszt w porównaniu np. z ogrzewaniem elektrycznym (rachunki za gaz opiewają na mniejsze sumy niż za prąd),
 • ogrzewanie podłogowe gazowe cenowo wypada podobnie jak ogrzewanie podłogowe wodne,
 • mniejsza emisja zanieczyszczeń niż w przypadku pieców na węgiel czy drewno (gaz spala się całkowicie, nie powstają więc sadza i popioły).

Poza tym ogrzewanie na gaz jest po prostu wygodne. Wystarczy ustawić kocioł gazowy na odpowiednią temperaturę. Nie ma potrzeby dokładania do pieca ani pilnowania płomienia. Oprócz tego w tym roku mogliśmy liczyć na dofinansowanie do gazu. 2022 nie był w tym wyjątkowy – w kolejnych latach z pewnością pojawią się podobne akcje, dzięki którym będziemy mogli nieco zaoszczędzić.

Wady ogrzewania gazowego

Podstawowe ograniczenie ogrzewania gazowego dotyczy budynku, w którym mieszkasz. To opcja dostępna dla domów jedno- lub wielorodzinnych. Lokatorzy bloków, kamienic czy wieżowców nie mają możliwości zainstalowania autonomicznego ogrzewania gazowego w swoim mieszkaniu – chyba że na doprowadzenie przyłącza zgodzą się wszyscy mieszkańcy.

korzystne oferty morele

Ogrzewanie gazowe jest traktowane przez UE jako tzw. pomostowe – lepsze niż to na paliwa stałe, ale gorsze niż np. elektryczne zasilane własnymi panelami słonecznymi. Dlatego do 2050 roku wszystkie piece na gaz mają zniknąć.

Jeśli budujesz nowy dom albo planujesz w tym momencie wymienić piec na gazowy, będziesz musiał liczyć się z koniecznością modernizacji ogrzewania w ciągu najbliższych 30 lat. Czy to poważna niedogodność? Cóż, prawdopodobnie w ciągu 2-3 dekad i tak zaszłaby konieczność wymiany, przebudowy lub usprawnienia instalacji grzewczej.

Sprawdź też: Co to jest koks opałowy? Ile kosztuje? Koks opałowy czy węgiel?

Inną wadą ogrzewania na gaz jest to, że od 2024 ustanie obowiązek urzędowego zatwierdzania cen gazu. Może to oznaczać podwyżki ze strony dostawców, nad którymi ani konsumenci, ani tym bardziej rząd nie będą mieć żadnej kontroli.

Podsumowanie: czy warto inwestować w ogrzewanie gazowe?

Czy warto inwestować w ogrzewanie gazowe? Póki co tak. Wszystko wskazuje na to, że minimum przez najbliższe 2 dekady będzie to jedno z bardziej opłacalnych i ekologicznych rozwiązań. Ogrzewanie na gaz znacznie poprawia jakość powietrza (w porównaniu z piecami na paliwa stałe) i jest tańsze niż ogrzewanie elektryczne (chyba, że masz już własną instalację fotowoltaiczną).

Czy masz piec na gaz? Czy uważasz, że ogrzewanie gazowe jest dobrym rozwiązaniem? Czy to, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, jest dla Ciebie opłacalne? Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź te artykuły:

16
0

Podziel się:

Komentarze (8)

Co za rozbieżności. Mam kocioł gazowy zbiornik 4850 na działce. Roczne zużycia to od 2250l/rok do 2700l/rok koszt w PLN to ok 4000 PLN rok ogrzewanie i c.w.u. dla 5 osób. Budynek z 2009 roku kocioł gazowy ATAG i wspomaganie solarami. Powierzchnia 3 kondygnacje po 120m2 razem około 360m2. Nie potrzebuję nic innego, a to co czytam w internecie to jakieś nieporozumienie.

Trzeba tylko jeszcze wspomnieć, że od 2025 roku będzie zakaz dotacji do gazu. Obecnie cena gazu dla ludności to 20-50% ceny rynkowej. Nie będzie zakazu, ale kotły gazowe staną się znacznie mniej opłacalne bez dotacje niż obecnie, może nawet nieopłacalne.

Laboratoryjne testy jako wyznacznik kosztów a po instalacji jak wychodzi drożej w tedy są różne parametry i winny jest zawsze klient , temperatura ja mam kocioł węglowy i na termometrze mam 18/19C chodzę po domu jak po plaży a znajomy ma peleciaka cały osprzęt czujników temperaturę 21C ale u niego już w spodenkach i koszulce nie pochodzisz . zużycie zależy od kaloryczności 28 węgiel to 750 kg. na miesiąc przy normalnej zimie a przy obecnej 560kg. 23 idzie tona na miesiąc 160m2 budynek nie ocieplony super ciepłym styropianem dlaczego nikt nie napiszę jakie są realne koszty za gaz żeby inni się nie na cieli jak są wysokie koszty tak samo przy pompie ciepła po co zachwalać bubel czy ktoś płaci za naciąganie innych ?

Jaką moc cieplną ma gaz jaką temperaturę osiąga w jakim czasie nagrzewa wodę np. 60 litrów do 60C i ile litrów gazu zużyje podawanie laboratoryjnych testów jako wyznacznik kosztów a po instalacji jak jest inaczej to wymyśla się dodatkowe przeszkody jak ocieplenie temperaturę źle podłączenie itp. kolejnym problemem jest temperatura ja mam 18/19C i mogę chodzić po domu w koszulce a mój znajomy ma 21C i już bez swetra

Mam piec na gaz – wcześniej w ostrą zimę schodziło 4 tony węgla (3500zł z transportem i w do,u było22-23 stopnie) teraz trzymam 17-20 stopni, a rachunki zapowiadają się po 3-4 tysiące na miesiąc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *