1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile kosztuje malowanie ścian? Cena w 2024 roku

Poradniki

6 miesięcy temu

Ile kosztuje malowanie ścian? Cena w 2024 roku

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
36
10
19
36
10

Ile kosztuje malowanie ścian? Jak kształtuje się cennik malowania pokoju w 2024 roku? Ile kosztują poszczególne zadania podczas malowania ścian? Cena robocizny, materiału, prac przygotowawczych – z tym wszystkim musisz liczyć się przy remoncie.

Ile kosztuje malowanie ścian? Cena w 2024 roku

Wzrost cen z roku na rok jest coraz bardziej zauważalny. Cennik malowania ścian w porównaniu z rokiem 2021 różni się od 5 do 10 procent. Na koszt wynajęcia fachowej ekipy remontowej, która zajmie się wykonaniem dla nas tego zadania, wpływa zarówno konieczność wykonania prac przygotowawczych, jak i koszt samej robocizny. Więc ile za malowanie ścian zapłacisz, pragnąc wynająć do tego zadania fachowca? Średnia cena w zależności od regionu, w którym się zamieszkuje, wynosi od 14 do około 19 zł za m2 malowanej powierzchni.

ile kosztuje malowanie ścian
Od jakości przygotowania i pomalowania ścian zależy, czy efekt będzie trwały

Tak kształtuje się sam cennik malowania ścian i sufitów. Wszelkie prace przygotowawcze, jak mycie, usuwanie starej farby, gruntowanie, zabezpieczanie powierzchni folią i naprawianie ubytków mają wpływ na podwyższenie kosztów wykonania tej pracy. Więcej zapłacisz, gdy konieczne będzie wyrównanie powierzchni i szpachlowanie – cena takiego remontu bywa więc zmienna. Najwięcej wyłożysz za taką usługę w województwie mazowieckim i samej Warszawie. Najniższą cenę spotkasz w województwach zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

Co wpływa na koszt malowania ścian?

Duży wpływ na kształtowanie się ceny za malowanie ścian mają koszty związane z użytkowaniem całego sprzętu malarskiego w postaci wałków, pędzli i innych, w połączeniu z kosztem materiałów i robocizny. Zakup gruntu do ścian i sufitów, ale i samej farby do pokoju będzie tym droższy, im bardziej zależeć Ci będzie na produktach z górnej półki. Ponadto do ceny wykonania tych prac remontowych trzeba doliczyć wszelkie koszty robocizny, położenia nie jednej, lecz dwóch lub nawet trzech warstw farby w różnych odstępach czasu. Także pamiętać, że przed położeniem kolejnych należy odczekać, aż farba wyschnie.

Zakup pędzli do malowania
Produkty naprawdę dobrej jakości sprawią, że malowanie ścian stanie się znacznie droższe

Schnięcie farby może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Czas remontu i dostępność fachowca jest więc konieczna nie w jeden, lecz czasem i więcej dni roboczych. Im mniej pracy pragniesz wykonać samodzielnie, im mniej przyłożysz się do przygotowania ścian pod malowanie, tym koszt usługi znów może rosnąć. Usuwanie starej farby, czyszczenie i wszystkie inne czynności niezbędne do wykonania przed przystąpieniem do głównego zadania, jakim jest malowanie pokoju, znów mogą mieć wpływ na ostateczną cenę takiej fachowej usługi.

Klasyczna biel? A może chcesz do domu wprowadzić radosne barwy? Wybierz kolor, który najbardziej Ci odpowiada!

Na co patrzeć przy wyborze fachowca do malowania ścian?

Przy wyborze dobrej ekipy remontowej, której powierzysz zadanie pomalowania ścian w pokojach Twojego domu czy mieszkania, powinieneś kierować się przede wszystkim rzetelną opinią przyjaciół, rodziny, znajomych lub skorzystać z okazji i poczytać co nieco na temat każdego z wykonawców na forach internetowych. Doskonałym miejscem na znalezienie dobrych rekomendacji będzie też przykładowo internetowy sklep zajmujący się sprzedażą farb i narzędzi malarskich dobrej jakości. Pracują tam przecież specjaliści, którzy doskonale znają rzetelnych wykonawców i zawsze są w stanie kogoś polecić.

Sprawdź też: Malowanie drewna – jak to zrobić? Czym i po co malować drewno?

Zanim zdecydujesz się na pomoc danego specjalisty, koniecznie dopytaj o zakres wykonywanych przez niego prac oraz możliwość wypunktowania ich na podpisywanej przez was później umowie. Dobrze jest, gdy wszystko masz czarno na białym i wiesz, czego możesz oczekiwać. Powinieneś także dopytać się o koszt malowania ścian i najlepiej porównać ze sobą kilka otrzymanych ofert. Przed rozpoczęciem prac musisz wiedzieć, ile kosztuje malowanie ścian przez konkretnego specjalistę. Ostateczną decyzję musisz podjąć samodzielnie. Najważniejsze, by specjalista świetnie wykonał malowanie. Cennik powinien być sprawą drugorzędna, chyba że bardzo zależy Ci, by odrobinę zaoszczędzić.

ile kosztuje malowanie ścian
Specjalista od malowania ścian powinien cieszyć się pozytywnymi opiniami

W wielu przypadkach sam będziesz musiał zająć się zorganizowaniem materiału w postaci gruntu i farby. Cena farby w puszce o pojemności 2,5 litra oscyluje w granicach od 60 do 100 zł. Droższe są farby o szczególnych, wyższych parametrach, takich jak łatwość ich czyszczenia, podwyższona odporność itp. Także farby specjalistyczne, które być może chętnie wykorzystasz w jednym czy kilku pokojach.

morele.net_korzystne oferty

Z wyższym kosztem wykonania prac malarskich spotkasz się przy planowaniu specyficznych, artystycznych prac. Przykładowo w pokoje dziecięce często urozmaica się wyjątkowymi, fantazyjnymi malowidłami. W takim przypadku cennik usług malarskich wykaże wyższy koszt robocizny, ponieważ taka praca wymaga dodatkowych, specyficznych umiejętności i dłuższego czasu realizacji. Mniej zapłacisz, gdy zaplanujesz pomalowanie wszystkich ścian na jednolity kolor.

Jaka jest cena za prace przygotowawcze w 2024 roku? Ile tak naprawdę kosztuje malowanie ścian?

Zakres prac przygotowawczych może różnić się w zależności od stanu danego budynku lub mieszkania. Gdy wprowadzasz się dopiero do domu wybudowanego w stanie deweloperskim, ekipa remontowa będzie mogła zacząć malowanie bez konieczności wykonania dodatkowych prac. W innym przypadku, gdy już zamieszkujesz dany lokal, pewnie konieczne będzie usunięcie tapet lub starej farby, oczyszczenie powierzchni ścian i wykonanie kilku innych dodatkowych prac przygotowawczych, zanim wykonane zostanie malowanie. Cena i całkowity koszt mogą być różne w zależności od regionu realizacji tych zadań. Uśrednione ceny wahają się więc między:

 • 11 do 14 zł za czyszczenie ścian przed gruntowaniem,
 • 8 do 12 zł za usuwanie zastałej na ścianach farby, której pragniesz się pozbyć,
 • 5 do 7 zł za wykonanie gruntowania,
 • około 13 zł za wykonanie prac mających na celu wyrównanie powierzchni ścian i szpachlowanie,
 • od 12 do 15 zł za zabezpieczenie innych powierzchni folią.

Sprawdź też: Koszt wykończenia mieszkania – ile kosztuje wykończenie mieszkania za 1 m kwadratowy?

Malowanie właściwe – cennik 2024. Ile kosztuje malowanie ścian?

Pod terminem malowania właściwego kryje się możliwość pomalowania ścian, ale i innych powierzchni, których realizację równie często zleca się specjalistom. Malowaniu można poddać więc elewację, ramy okienne, oczywiście ściany i sufity pomieszczeń użytkowych, ale możesz zdecydować się też na lakierowanie lub akrylowanie powierzchni oraz impregnację drewna. Wykonanie każdej z tych czynności wymaga wykorzystania specyficznych farb i posiadania odrobiny doświadczenia. Ponadto malowania można dokonać na kilka sposobów. Cena malowania i podobnych usług kreują się następująco:

 • za malowanie ścian i sufitów zapłacisz od 14 do 17 zł za m2,
 • za malowanie artystyczne, przykładowo pokojów dziecięcych, zapłacisz minimum 50 zł za m2 i więcej, im trudniejszą pracę zlecisz,
 • za malowanie natryskowe około 12 zł za m2,
 • za malowanie grzejników około 8 zł za żebro,
 • za malowanie ram okiennych do 95-100 zł za sztukę,
 • za lakierowanie farbami olejnymi do około 55 zł za m2,
 • za impregnację drewna do około 30 zł za m2,
 • za malowanie farbą akrylową od 7 do 9 zł za m2,
 • za malowanie elewacji od 27 do 40 zł za m2.
Malowanie właściwe cennik
Oto ile kosztuje malowanie ścian. Z roku na rok ceny w cennikach powiększają się

Cena malowania pokoju o powierzchni 20 m2

Przed przystąpieniem do obliczania zakresu powierzchni, które pragniesz poddać malowaniu, musisz wykonać pomiar wszystkich rozmiarów ścian danego pokoju. Przy pomocy miarki zmierz więc długość każdej ze ścian i wysokość pomieszczenia. Standardowe pomieszczenie o powierzchni 20 m2 może wyróżniać się 2 ścianami o długości 4 m i 2 ścianami o długości 5 m. Dla przykładowych obliczeń przyjmijmy wysokość pokoju równą 2,5 m.

Chcesz sam odnowić mieszkanie? Do malowania ścian na pewno przyda Ci się profesjonalny wałek malarski:

Jedna ściana o długości 4 m i wysokości 2,5 m ma powierzchnię równą 4 × 2,5 m = 10 m2. Ponieważ masz 2 takie ściany, to suma ich powierzchni wyniesie 2 × 10 m2 = 20 m2. Ściana 5 × 2,5 będzie miała powierzchnię równą 5 × 2,5 m = 12,5 m2. One także są 2, więc 2 × 12,5 m2 = 25 m2.

Łączna powierzchnia ścian będzie równa: 20 m2 + 25 m2 = 45 m2. Jeżeli planujesz malowanie sufitu, którego powierzchnia jest równa 20 m2, to zlecenie obejmie powierzchnię o wielkości 45 m2 + 20 m2 = 65 m2.

ile kosztuje malowanie ścian
Zapłata za dobrze wykonaną pracę może nas całkiem sporo kosztować

Dzięki znajomości uśrednionych cen wykonania prac przygotowawczych oraz malowania właściwego jesteś już w stanie obliczyć, ile wyniesie suma kosztów wynajęcia fachowej ekipy remontowej, którą zatrudnisz w celu wykonania dla Ciebie malowania pokoju o powierzchni 20 m2. Załóżmy więc, że:

 • cena gruntowania wyniesie 5 zł za m2,
 • cena malowania będzie równa 15 zł za m2,
 • za zabezpieczenie podłogi i mebli folią zapłacisz 13 zł za m2 powierzchni pokoju, a nie powierzchni ścian i sufitów.

Podsumowując:

 • koszt gruntowania wyniesie więc: 5 × 65 = około 325 zł,
 • wydatek na malowanie właściwe będzie równy: 15 × 65 = około 1000 zł,
 • cena zabezpieczenia pozostałych powierzchni: 13 × 20 = 260 zł.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki? Koszt robocizny oraz materiałów

Suma kosztów poniesionych na malowanie pokoju o powierzchni 20 m2 będzie więc równać się: 325 + 1000 + 260 = około 1600 zł. Jest to więc przystępna cena, dzięki której nie będziesz musiał rezygnować z ulubionych zajęć, by poświęcić czas na samodzielny remont. Wszelkie prace wykonają za Ciebie specjaliści, na których z pewnością będziesz mógł polegać. Malowanie ścian oraz sufitu zostanie wykonane perfekcyjnie, bez zacieków, bez konieczności samodzielnego organizowania, zakupu sprzętu malarskiego, a przede wszystkim bez obciążenia dodatkowym obowiązkiem po pracy, a może i wykonywania nadgodzin.

Wałek malarski i farba to nie wszystko. Wyposaż się w dodatkowe akcesoria:

Mamy nadzieję, że wiesz już, ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku. Najlepszym sposobem na wykonanie malowania ścian i małego remontu jest zatrudnienie fachowej ekipy remontowej. Choć koszt takiej usługi będzie wyższy niż próba samodzielnego poradzenia sobie z tym zadaniem, to zdecydowanie opłaci się wydać tę niewielką kwotę, zamiast tracić na to czas po długich godzinach spędzonych w pracy.

36
10

Podziel się:

Komentarze (19)

Tak czytam to i niektórym się dziwię jak łatwo sobie piszą że za drogo.
Zawsze jest opcja pomaluj sobie sam – będzie taniej.

w/g pana „ZIBI” to wyrwanie zęba trwa 10 sekund i kosztuje 150zł , wiec na minutę 6 zębów po 150zł = 900zł ,wiec na godzinę 60minut x 900zł= 54000zł więc na 8godzin 8×54000 = 432000zł dniówki , to cóz dac takiemu za pomalowanie babinetu 5000zł
Panie ZIBI tak to się liczy w chorych mózgach -no nie?

W/g powyższych danych pomalowanie z zagruntowaniem 1 m2 kosztuje 20 zł. Trwa to 3÷4 minut. Sprawdziłem. Czyli 400zł/godzinę. 3200zł dniówka. Ludzie skąd ta cena za pracę którą można wykonać dysponując minimalną wiedzą.

Wymieniacie na początku poszczególne etapy wraz z ceną, a na koniec pomijacie: mycie ścian, drapanie starej farby i wyrównanie ubytków.
Faktyczny koszt pomalowania pokoju 20 m2, to minimum 3000 zł + materiał.

srednio 2000pln na rekę? nawet minimalna była wyższa w tamtym czasie, wiec chyba kolego cię pracodawca ostro dymal

czytam i jestem zdziwiony, amortyzacja naszego zycia idzie w gore po kilkadziesiat procent i wiecej a tu…..5..10% wiecej TYLKo dla malarza ?! wychodzi na to ze pracujac trzeba jeszcze dorabiac zeby przezyc z rodzina!!! i tu sie zgadzam z gosciem ze to calkowita wina okupanta obcej agentury pisoskiej i ukrainizacji Polski na koszt Polakow wbrew woli Polakow na sile!!! calosc inflacji to ukraincy, cos na koniec—–SREDNIA pensji w uni tej normalnej nie okupowanej 18.000zl miesiecznie a tu jakies darcia zlotowkowe zeby przezyc i to wielka dyskusja? 800zl za 20m2 pokoju to dorabianie majac inna stala posade i tym samym psujac rynek zawodowcom, pozdrawiam zawodowych malarzy

I tu się mylisz 2000euro za mieszkanie ale oni średnio zarabiają 2000 euro
A w pl zarabia się średnio 2000pln a za malowanie mieszkania wyjdzie 7000pln
Wiec siła nabywcza pieniądza nieporównywalna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *