1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Jak zrobić antresolę? Antresola – budowa krok po kroku

Wnętrza

3 lata temu

Jak zrobić antresolę? Antresola – budowa krok po kroku

Budowa i remont Styl we wnętrzach
9
0
0
9
0

Antresola to niezwykle ciekawy sposób na wykorzystanie przestrzeni w wysokich pomieszczeniach. Co to jest antresola? Jak krok po kroku wykonać półpiętro samodzielnie? Czy łóżko na antresoli będzie dobrym rozwiązaniem?

Co to jest antresola? Definicja 

Jednym z najbardziej praktycznych i efektownych sposobów na wykorzystanie nieużytkowanej przestrzeni między kondygnacjami – w salonie, przedpokoju bądź innym pomieszczeniu – jest antresola. Definicja określona przez polskie prawo mówi, że to konstrukcja pomiędzy dwoma poziomami, która nie stanowi oddzielnej kondygnacji. Charakteryzuje je mniejsza powierzchnia w porównaniu do parteru lub piętra oraz brak ścian wydzielających obszar od strony wnętrza. Antresola mocno przypomina typowy balkon, choć występują między nimi wyraźne różnice.

Antresola w sypialni
Antresola pozwala na doskonałe wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Czy antresola to dobry pomysł? Gdzie najlepiej się sprawdzi? 

Jeśli wystarcza Ci miejsca w Twoim lokum, zbudowanie antresoli wydaje się doskonałym pomysłem. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia dodatkowy metraż, a ponadto potrafi wyglądać imponująco. Szczególnie mocno należy wyróżnić antresolę nad salonem, ponieważ we wspomnianej strefie świetnie spełnia ona swoją funkcję. Antresola w mieszkaniu bardzo często odgrywa rolę sypialni, co też znajduje uznanie wśród konsumentów. Tak czy inaczej, zaprojektowanie własnego półpiętra zazwyczaj służy właścicielowi – zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym. 

Budowa antresoli – co należy wziąć pod uwagę? 

Wzniesienie antresoli w domu bądź kawalerce powinno się planować już na etapie opracowywania koncepcji dotyczącej konfiguracji wnętrza. Nierzadko działanie to ma jednak miejsce później, gdy zachodzi konieczność zmodernizowania aranżacji. Nie ma większego znaczenia, którą opcję wybierasz, bo oba procesy wymagają podobnego podejścia technicznego. Kluczowe znaczenie ma rozmiar pomieszczenia oraz kwestie związane z wentylacją i oświetleniem stworzonej przestrzeni. 

Odpowiednia wysokość 

Wysokość pokoju przeznaczonego do zbudowania antresoli powinna wynosić minimum 4,6 metra. Wtedy masz pewność, że po skonstruowaniu półpiętra o grubości około 20-30 cm i zainstalowaniu go będziesz mógł swobodnie stać w pozycji wyprostowanej, nie dotykając sufitu głową. Jeśli interesuje Cię antresola w bloku, gdzie mieszkania cechuje wyjątkowo niski układ, wystarczą nawet 3 metry – wówczas spokojnie wsuniesz tam łóżko, organizując dodatkową sypialnię.

Stylowa antresola
Stawiając na antresolę w naszym wnętrzu musimy pamiętać o tym, by miała odpowiednią wysokość

Wentylacja 

Gdy w miejscu przewidzianym na antresolę nie znajdują się żadne okna, koniecznie zadbaj o odpowiedni system wentylacyjny. Zdecydowanie najlepiej postawić na wersję mechaniczną, ale standardowa kratka też dobrze spełnia swoją funkcję. Ewentualny brak oddzielnego układu cyrkulacyjnego może powodować dyskomfort oraz być przyczyną rozwoju pleśni – zarówno na ścianach, jak i przedmiotach znajdujących się na antresoli. Opisany aspekt odgrywa istotną rolę, choć wiele osób bardzo często go lekceważy. 

Sprawdź też: Salon z antresolą. Antresola w salonie – jak urządzić? Pomysły, inspiracje

Oświetlenie 

Każda antresola w pokoju powinna mieć osobne źródło światła, szczególnie jeśli mowa o konstrukcjach przeznaczonych na biura. Lampy zainstalowane we wnętrzu danego pomieszczenia rzadko wystarczają, dlatego warto już wcześniej zaplanować rozmieszczenie chociażby kinkietów. Oprócz tego należy dokładnie przemyśleć kwestię rozlokowania włączników, aby użytkowanie półpiętra gwarantowało pełną wygodę w dowolnej sytuacji. 

Czy na budowę antresoli trzeba mieć pozwolenie? 

Polskie prawo budowlane nie wymaga specjalnych pozwoleń na konstruowanie własnej antresoli. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wznoszenie półpiętra powoduje konieczność przesunięcia ścianek działowych. Wtedy istnieje bowiem ryzyko naruszenia konfiguracji nośnej budynku. Poza tym powinieneś zwrócić uwagę na wysokość antresoli, ponieważ przepisy precyzyjnie wskazują, że prosta antresola musi zapewniać swobodę wszystkim osobom, które tam przebywają.

Antresola może wprowadzić do wnętrza dużo przytulności i niezwykłego klimatu
Antresola może wprowadzić do wnętrza dużo przytulności i niezwykłego klimatu

Antresola – jak zbudować konstrukcję samodzielnie? 

Pierwszy etap budowy antresoli obejmuje rzecz jasna stworzenie projektu, abyś dokładnie wiedział, jaki efekt chcesz finalnie uzyskać. Później kupujesz niezbędne elementy i rozpoczynasz pracę. Najpierw wiercisz otwory pod belki, a następnie mocujesz je w wyznaczonych miejscach. Potem odpowiednio łączysz ze sobą wszystkie części, przykręcasz do nich deski oraz stawiasz drabinę. Kluczowe znaczenie ma precyzja realizowania wspomnianych zadań, dlatego w razie problemów poproś o pomoc specjalistę. 

Antresola – drewniana, stalowa czy żelbetonowa? 

Największą popularnością cieszą się antresole wykonywane z drewna, ponieważ ich składanie czy późniejsze modernizowanie nie stanowi większej trudności nawet dla osób z mniejszym doświadczeniem w zakresie prac remontowych. Antresole stalowe cechuje za to lepsza wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu wiesz, że półpiętro długo nie będzie wymagać remontu. Podobną solidnością charakteryzują się antresole żelbetonowe, lecz ten materiał mocno utrudnia samodzielne wzniesienie konstrukcji. 

Jak zbudować antresolę do spania? 

Antresola do spania nieco różni się od uniwersalnych półpięter, ponieważ w zasadzie służy ona wyłącznie jednemu celowi i raczej nie nadaje się do innych czynności niż wypoczynek. Proces budowy takiej antresoli przebiega niemal identycznie, jak w przypadku zwykłych wersji, ale należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Przede wszystkim trzeba zapewnić wystarczającą ilość miejsca na łóżko i szafki nocne oraz zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Typy wejść na antresolę 

Typ wejścia na antresolę powinieneś wybrać na podstawie tego, jak dużo masz dostępnej przestrzeni. Do antresoli w mieszkaniu świetnie pasuje drabina, ponieważ zajmuje ona stosunkowo niewiele metrażu, a umożliwia swobodne wchodzenie na górę. Antresola w domu jest zawsze nieco obszerniejsza i pozwala na instalację standardowych schodów. Wtedy Twój wybór dotyczy ich kształtu – proste wyglądają klasycznie, natomiast kręcone nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Sprawdź też: Jak urządzić modny salon w stylu nowoczesnym? Gotowe aranżacje, inspiracje i porady wnętrzarskie

Koszt budowy antresoli – materiały i robocizna 

Koszty wybudowania antresoli obejmują ewentualne zamówienie rysunków u architekta, stworzenie projektu, zakup materiałów i wydatki poniesione na pomoc doświadczonych fachowców. Pozyskanie wysokiej jakości drewna bądź stali wiąże się z opłatą rzędu 1000-5000 zł w zależności od ilości potrzebnych surowców. Znaczenie ma zatem rozmiar antresoli. Jeśli planujesz małe półpiętro dla dziecka, prawdopodobnie zmieścisz się nawet w kwocie kilkuset złotych, ale wzniesienie rozległej antresoli generuje zdecydowanie większe nakłady finansowe. 

Jeżeli chodzi o robociznę, specjaliści bardzo często oferują kompleksową usługę zainstalowania antresoli – od wywiercenia otworów pod belki, poprzez wykonanie niezbędnych połączeń, po wykończenie całości. W grę wchodzi między innymi malowanie podłogi i barierek. Za zrealizowanie wszystkich wspomnianych zadań trzeba zapłacić minimum 4000 zł, a cena znacznie wzrośnie, gdy zamówisz antresolę u ekipy majsterkowiczów cieszącej się uznaniem wśród klientów. 

Antresola stanowi świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce wykorzystać nieużytkowaną przestrzeń między kondygnacjami. Wysokie sufity pozwalają na budowanie obszernych półpięter, które poza spełnianiem praktycznej funkcji, mogą prezentować się naprawdę wyjątkowo. Możliwość wygospodarowania dodatkowych pokoi, biur bądź sypialni niesie ze sobą duży komfort, natomiast nowoczesny charakter antresoli dodaje domowemu wnętrzu prawdziwego uroku. Ponadto budowa własnej antresoli krok po kroku to jedynie z pozoru skomplikowany proces.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *