1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ogrzewanie nadmuchowe – w jaki sposób działa? Czy jest opłacalne?

Poradniki

2 lata temu

Ogrzewanie nadmuchowe – w jaki sposób działa? Czy jest opłacalne?

Budowa i remont
10
0
0
10
0

Ogrzewanie nadmuchowe – czym jest, ile ono kosztuje i czy się opłaca? Czym zasilany jest piec nadmuchowy? Przedstawiamy wszystkie zalety i wady ogrzewania nadmuchowego!

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe? W jaki sposób działa?

Ogrzewanie nadmuchowe polega na grzaniu budynku ciepłym powietrzem. W tym systemie powietrze ogrzewane jest poprzez piec nadmuchowy zasilany olejem opałowym, gazem ziemnym lub płynnym. Innym sposobem, w jaki może być grzane powietrze, które poprzez sieć kanałów ogrzewa budynek, jest pompa ciepła działająca na energię elektryczną. Sieć kanałów doprowadza ogrzane powietrze po całym budynku w zależności od ustawień, jakie wprowadzimy w sterowniku.

ogrzewanie nadmuchowe - klimatyzacja
Ogrzewanie nadmuchowe jest ciekawą opcją, ponieważ można wykorzystać je jako wentylację lub klimatyzację

Powietrze z ogrzewania nadmuchowego wpada do pomieszczeń poprzez kratki. Mogą one znajdować się jednakowo w podłodze, ścianach lub suficie. Oprócz kratek, które pozwalają na wlot nagrzanego powietrza w budynku, muszą się znaleźć również elementy pozwalające na wylot powietrza, które powędruje z domu wprost do pieca.

Sprawdź też: Czym jest wentylacja grawitacyjna? W jaki sposób działa i czym się różni od wentylacji mechanicznej?

Ogrzewanie nadmuchowe to schemat, w którym powietrze jest zasysane przez rury do pieca poprzez tak zwaną czerpnię wewnętrzną i po nagrzaniu wypuszczane kratkami do pomieszczeń. Umożliwia to odpowiednio zabezpieczona sieć kanałów natychmiastowo dostarczająca powietrze w optymalnej temperaturze. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie nadmuchowe z opcją wentylacji, należy zaopatrzyć się w czerpnię zewnętrzną, czyli dodatkową instalację pozwalającą na pobieranie powietrza z zewnątrz.

Nagrzewnice, czyli wcześniej omawiane piece nadmuchowe możemy zakupić w dwóch wariantach – kondensacyjnym lub niekondensacyjnym. Różni je sprawność, a tym samym wydajność i opłacalność. Piec kondensacyjny jest droższy, jednak jego zużycie paliwa niższe, co długofalowo przekłada się na korzyść. Do ogrzewania powietrza możemy również użyć pomp ciepła.

Ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe? Cena różnych opcji

Koszta związane z ogrzewaniem nadmuchowym zaczynają się już na etapie planowania instalacji i zakupu wybranego pieca. Sam koszt instalacji będzie się różnił w zależności od użytych materiałów, ich jakości, robocizny oraz ogólnej wielkości domu. Można przyjąć, uwzględniając wszystkie elementy, czyli rury, kształtki, płyty, taśmy i kratki zapłacimy od 10 do 20 tysięcy złotych.

Sprawdź też: Wodne ogrzewanie podłogowe — co musisz o tym wiedzieć?

Piec to osobny koszt. Wybierając niekondensacyjny, z początku zapłacisz mniej, jednak musisz się liczyć z tym, że w późniejszym rozrachunku będziesz wydawać więcej na paliwa niż w przypadku wyboru pieca kondensacyjnego. Zakup najtańszego pieca niekondensacyjnego to koszt około 6 tysięcy złotych, za to kondensacyjnego mniej więcej 10 tysięcy złotych. Jednak mowa tu o najtańszych egzemplarzach – standardowo ceny pieców kondensacyjnych wahają się między 10, a 14 tysięcy. Inną opcją, o której już wspomnieliśmy, jest pompa ciepła, jej użytkowanie również nie jest drogie, jednak sam zakup to koszt od 15, do nawet ponad 40 tysięcy złotych.

Do pieca (niezależnie czy kondensacyjnego, czy nie) warto dokupić sterownik. Dzięki niemu możemy ułatwić sobie ustawianie urządzenia. Egzemplarze, które można zaprogramować, automatycznie ustawiają grzanie w ustalonych dniach, temperaturach i porach. Koszt takiego rozwiązania to około 500 złotych. Na rynku znajdziesz również opcje, które umożliwią Ci sterowanie piecem z poziomu telefonu lub komputera – to jednak jest już wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. 

Zalety i wady ogrzewania nadmuchowego

Szczególną zaletą ogrzewania nadmuchowego, wyróżniającą je na tle innych sposobów ogrzewania jest to, że nagrzewa ono pomieszczenie znacznie szybciej od wody. Wystarczy moment, a pokój osiągnie temperaturę taką, jaką chcemy. Jednak – tę cechę można uznać również za wadę, ponieważ tak szybko, jak ciepłe powietrze się nagrzewa – równie szybko się wyziębia.

Niewątpliwą zaletą za to jest to, że z powietrzem nigdy nic się nie stanie w instalacji – w przeciwieństwie do wody. Nie musimy więc martwić się, że nasze rury zamarzną, zniszczą się lub dojdzie w nich do wycieku. To niewątpliwy plus, ponieważ w razie takiego wypadku z wodą jesteśmy zmuszeni do wydania dużej ilości pieniędzy na naprawę i remont.

Ogrzewanie nadmuchowe można wykorzystać jako wentylację i klimatyzację pomieszczeń. Dzięki temu nie musimy oddzielnie planować montażu dodatkowych urządzeń, a wykorzystamy to, co już mamy.

Sprawdź też: Panele na ogrzewanie podłogowe — jakie wybrać? Jaki podkład zastosować? Poradnik

Mamy nadzieję, że wiesz już, ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe oraz czy piec nadmuchowy się opłaca. A czy Ty zastanawiasz się nad zainwestowaniem w ogrzewanie nadmuchowe? Może masz tę instalację u siebie w domu? Koniecznie podziel się z nami w komentarzach czy jesteś zadowolony z tego zakupu!

Jeżeli rozważasz inne opcje ogrzewania, koniecznie sprawdź te artykuły:

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *