1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Panele laminowane czy winylowe – które wybrać? Jakie lepsze?

Poradniki

2 lata temu

Panele laminowane czy winylowe – które wybrać? Jakie lepsze?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
16
1
0
16
1

Które panele lepsze – winylowe czy laminowane? W naszym artykule postaramy się opisać każde z nich. Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu poradnikowi będzie Ci łatwo podjąć decyzję, które kupić – czy panele laminowane, czy winylowe.

I choć cena paneli laminowanych może zachęcać do ich zakupu, to panele winylowe również zyskują obecnie na popularności. Warto więc prześledzić, jakie właściwości mają jedne i drugie. Panele laminowane czy winylowe będą dla Ciebie lepsze? Liczymy na to, że już za parę minut będziesz wiedział, co wybrać!

Panele laminowane czy winylowe – właściwości

Przewagą paneli winylowych jest z pewnością trwałość materiału. Oczywiście możesz wyposażyć się w wariant laminowany o wysokiej klasie ścieralności, co sprawia, że i one będą bardzo użyteczne, choć musisz się liczyć z wyższą ceną za materiał.

Jeśli jednak szukasz rozwiązania pewnego, postaw na panele winylowe. Polecamy wybór tego typu podłogi, zwłaszcza gdy po Twoim domu biegają zwierzęta. Unikniesz tym samym ryzyka pojawiania się nieestetycznych zarysowań. To również dobry wybór w jadalni pod stół z krzesłami lub w biurze pod fotel. Odsuwanie mebli nie będzie zagrażało panelom winylowym.

Sprawdź też: Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie inwestować? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Panele laminowane czy winylowe – ogrzewanie podłogi

Panele winylowe czy laminowane na ogrzewanie podłogi? Które lepiej wybrać? I w tym przypadku o wiele więcej przemawia za panelami winylowymi! Dlaczego?

  • Ich mocną zaletą jest dobre przewodnictwo cieplne. Dzięki temu sprawdzą się jako ogrzewanie podłogowe.
  • Druga, równie ważna zaleta to trwałość paneli winylowych. Zmieniająca się temperatura podłogi oraz napływ wilgoci nie są im straszne.

Jeśli chodzi natomiast o panele laminowane, możemy przyjąć podobną narrację jak w przypadku poprzedniej części artykułu. Wybrane modele nadają się pod ogrzewanie podłogowe, lecz ich budowa nie jest raczej najlepszym rozwiązaniem do tego typu instalacji. Podłoga może z czasem nieco się odkształcać.

Panele laminowane czy winylowe – montaż

Na które panele się zdecydować, jeśli chodzi o sposób ich montażu? Tutaj różnicy nie ma żadnej. Zarówno panele laminowane, jak i winylowe układa się w ten sam sposób. Musisz przygotować powierzchnię (wyrównać oraz wyczyścić ją), umieścić odpowiedni podkład, a następnie przystąpić do montowania docelowego materiału. Panele laminowane czy winylowe układa się na wcisk (tzw. kliknięcie). Po ułożenie całego pomieszczenia należy zamontować również dopasowane kolorystycznie listwy przypodłogowe.

Panele laminowane czy winylowe – cena

Panele laminowane wydają się tańszym, budżetowym rozwiązaniem. Ich cena jest niewątpliwie niższa od tych winylowych, lecz to się wiąże z nieco gorszymi właściwościami. Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe, panele laminowane nie są zwykle wskazane. Podobnie jeśli zależy Ci na długiej żywotności materiału na podłogę, który będzie odporny na różne uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza nieestetyczne zarysowania.

Cena paneli laminowanych

Ile kosztują panele laminowane czy winylowe? Na jaką kwotę musisz się przygotować? W 2022 roku za panele laminowane zapłacisz już tylko kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Mowa oczywiście o najtańszym, zwykle słabej jakości materiale, którego cechuje niska klasa ścieralności. Najdroższe panele laminowane mogą Cię kosztować nawet blisko 200 złotych za metr kwadratowy.

Cena paneli winylowych

Natomiast za najtańsze panele winylowe zapłacisz 50–70 złotych za metr kwadratowy. Droższe warianty, które wzorują się wyższą jakością wykonania, mogą kosztować nawet około 100 złotych za metr kwadratowy.

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o podłogach winylowych — czym są, gdzie je stosować, ile kosztują?

Jak widzisz, cena najtańszych paneli laminowanych bardzo zachęca do ich kupowania. Musisz jednak liczyć się z tym, że taka podłoga jest podatna na liczne uszkodzenia – zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie codziennie przewija się sporo osób. Jeśli szukasz na przykład taniego rozwiązania do pomieszczenia mało uczęszczanego (choćby strychu), to taki rodzaj taniej podłogi może się tam sprawdzić. Jednak jeśli myślisz o salonie czy przedpokoju – tutaj już warto postawić na coś lepszego, co wytrzyma próbę czasu.

A Ty na jakie panele podłogowe zdecydowałeś się w swoim domu? Postawiłeś na tańsze panele laminowane czy winylowe o wyższej jakości? Czy jesteś zadowolony ze swojego wyboru? Jak z wytrzymałością paneli, które zakupiłeś? Podziel się wszelkimi uwagami w sekcji komentarzy. Te z pewnością będą cenne dla pozostałych czytelników naszego bloga, którzy zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie postawione w tytule tego artykułu: panele laminowane czy winylowe?

Jeśli interesują Cię inne tematy związane ze sposobami na wykończenie podłogi, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na pięknie urządzone wnętrze w Twoim domu czy mieszkaniu!

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *