1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Pokój Montessori. Jak go urządzić? Na co zwrócić uwagę?

Trendy

2 lata temu

Pokój Montessori. Jak go urządzić? Na co zwrócić uwagę?

Aranżacja Pokój dziecięcy Wyposażenie
9
0
0
9
0

Czy pokój Montessori jest trudny w urządzeniu? Jakie ma plusy zaaranżowanie pokoju dziecięcego w duchu Montessori? Jak to zrobić? Odpowiadamy!

Zależy Ci na bezpiecznej przestrzeni dla swojego dziecka? Chcesz, aby jego pokój był estetyczny, ale zarazem sprzyjał kreatywnej i rozwijającej zabawie? Metoda Montessori od lat zdobywa coraz więcej zwolenników. Według wielu pedagogów jej założenia są niezwykle korzystne dla najmłodszych i warto z nich czerpać garściami. Między innymi podczas aranżowania przestrzeni do zabawy i nauki. 

Maria Montessori, czyli twórczyni nowoczesnej metody pedagogicznej, która wzięła nazwę od jej nazwiska, uważała, że głównym zadaniem osób dorosłych jest wspieranie spontaniczności oraz twórczości dzieci. Należy tym samym stwarzać ku temu jak najlepsze warunki. Pokój dziecka to miejsce, gdzie maluszek spędza bardzo dużo czasu, zwłaszcza jeśli nie chodzi do żłobka czy przedszkola. Dlatego warto postawić na jak najlepsze rozwiązania i zadbać o przestrzeń sprzyjającą nieustannemu i jednocześnie przyjemnemu doskonaleniu wszelkich umiejętności.

Pokój Montessori – czy to dobry pomysł?

Zabawki Montessori zyskują coraz większą popularność. Na dobre zagościły w pokojach dzieci w najróżniejszym wieku. Rodzice coraz częściej zastępują głośne plastikowe zabawki kreatywnymi drewnianymi zestawami, które skłaniają do bardziej pomysłowych aktywności. Jak wyglądają Montessori zabawki? Czy są niezbędne w pokoju w stylu Montessori? 

drewniane zabawki Montessori oraz drewniany regał
Zabawki Montessori najczęściej są drewniane i stanowią ważny element pokoju w duchu montesoriańskim

Jak powinien wyglądać sam pokój Montessori? Musi przede wszystkim być przestrzenią, w której wszystko jest w zasięgu rąk dziecka. Dostępne elementy powinny wspierać rozwój młodego człowieka i być dla niego bezpieczne. W związku z tym, jeśli zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie lub wykorzystasz chociażby część założeń Montessori – Twoje dziecko otrzyma cudowne miejsce do pasjonujących zabaw. Dowiedz się, jak najlepiej zaaranżować Montessori pokój.

Pokój dziecięcy. Jak powinien wyglądać pokój w duchu Montessori?

Pokój dziecięcy Montessori charakteryzuje się porządkiem, odpowiednią ilością przestrzeni do zabawy oraz uaktywniania pomysłowości dziecka. Powinien być urządzony tak, by nie stwarzać zagrożenia dla maluszka. Unikaj więc szkła, niebezpiecznych przedmiotów w zasięgu ręki malucha, zwłaszcza małych, którymi może się udławić.

Sprawdź też: Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Pomysły, aranżacje, inspiracje

Jeżeli chodzi o kolorystykę – może być stonowana, ale odważne barwy także są mile widziane. Najbardziej istotna jest harmonia. Ważniejsze niż kolory są odpowiednie materiały. Te z kolei powinny być naturalne – im mniej sztucznego plastiku, tym lepiej. Zdecydowanie najlepszym pomysłem są drewno oraz wiklina.

pokój w duchu Montessori
W pokoju w duchu Montessori powinien panować porządek. Bardzo ważne są także stoliczek oraz niskie łóżeczko lub materac

Jak urządzić mały pokój Montessori? Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne. Dzięki wspomnianemu już ograniczeniu zabawek nawet na niewielkiej przestrzeni możesz stworzyć raj dla swojego dziecka! Jak to zrobić? Co powinno znaleźć się w pokoju Montessori? 

Niezbędne elementy pokoju Montessori

Jak urządzić pokój dziecięcy Montessori? O czym koniecznie pamiętać? Naczelna zasada mówi, że wszystko powinno być na takiej wysokości, by dziecko samo mogło ściągnąć to z półki czy regału. Świetnym rozwiązaniem są więc pudła z zabawkami – nawet najmłodsi poradzą sobie z ich wyjmowaniem. Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę? Jakie elementy umieścić w pokoju dziecka w duchu Montessori?

  • Meble – powinny być niskie. Świetnie sprawdzą się specjalne regały z wysuwanymi pudełkami, które przecież tak dobrze wpasowują się w nurt Montessori. Z kolei ubrania dobrze przechowywać w komodzie, a nie wysokiej szafie. Dzięki temu dziecko może samo wybierać i wyciągać ubrania. 
  • Kącik do zabawy – to absolutnie niezbędny element wyposażenia pokoju dziecięcego. Mogą to być mały stolik lub duże biurko, zależnie od wieku dziecka oraz ilości miejsca. Najważniejsze, by dziecko miało możliwość wygodnego oglądania książek czy wykonywania prac plastycznych oraz innych zajęć zgodnych ze swoimi zainteresowaniami.
  • Łóżko – to nie tylko miejsce do spania, ale także do zabawy! Dobrze, by było na tyle niskie, aby nawet małe dziecko mogło samo bezpiecznie z niego zejść. Idealnym rozwiązaniem jest także spanie tylko na materacu.
  • Dywan – miękki dywan skłoni do zabawy na podłodze, która jest częstą rozrywką, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Jeżeli nie chcesz zdecydować się na dywan – rozłóż gruby koc albo specjalną matę.
  • Lustro – jest niezwykle mile  widziane w pokoju Montessori. Dzieci uwielbiają się w nim przeglądać i stroić miny! Jeżeli obawiasz się, że Twój maluch może je rozbić i zrobić sobie krzywdę, zdecyduj się na lustro akrylowe.
  • Dekoracje – powinny być umieszczone na takiej wysokości, by dziecko mogło ich dotknąć. Co za tym idzie – muszą być wykonane z materiałów odpowiednich do wieku dziecka. Nie mogą bowiem stanowić zagrożenia dla jego zdrowia. Postaw na naturalne ozdoby – wiklinowe koszyki, drewniane zabawki czy miłe w dotyku pluszaki, na przykład z wełny.

Sprawdź też: Jaki dywan do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka w duchu Montessori?

W przypadku pokoju Montessori dużo mówi się o wolności dziecka, swobodnym sięganiu przez nie po zabawki z niskich półek. A jak urządzić pokój dla niemowlaka, który jeszcze nie chodzi i nie sięga po przedmioty z regałów? Czy stosowanie się do zasad metody Montessori ma sens? Zdecydowanie tak. Wiele mebli z pokoju dziecięcego wymienia się dopiero po wielu latach, dlatego nawet aranżując pokój dla noworodka, pomyśl o takich, które posłużą przez długi czas. Kup drewnianą komodę, wiklinowe kosze na zabawki – idealnie sprawdzą się zarówno w pokoju noworodka, jak i starszego dziecka. Zadbaj także o dywan, który ułatwi pierwsze kroki maluszkowi na miękkim podłożu, a w przyszłości będzie stanowił miejsce, gdzie będzie się bawić klockami lub leżeć na brzuchu, oglądając książki.

Sprawdź też: Zabawki dla rocznego dziecka. Co wybrać i jak przechowywać?

Pokój Montessori dla maluszka nie musi być wyposażony w przewijak – z powodzeniem możesz zmieniać pieluchy na podłodze na specjalnie rozłożonej macie. Nie będziesz tym samym obawiać się, że maluszek spadnie z przewijaka, gdy Ty na chwilę będziesz musiał nagle oddalić się, bo skończyły się pampersy czy chusteczki, a ich zapas jest w drugiej części pokoju czy innym pomieszczeniu.

dziecko bierze zabawki Montessori z regału
Swobodne wybieranie przez dziecko interesujących je zabawek jest ważnym elementem pedagogiki Montessori

A Ty na co szczególnie zwracałeś uwagę, urządzając pokój dla dziecka? Może dopiero stoisz przed tym zadaniem? Czy uważasz, że pokój dziecięcy Montessori to dobry pomysł? Koniecznie podziel się z pozostałymi czytelnikami swoimi spostrzeżeniami w sekcji komentarzy! Na pewno będą Ci wdzięczni.

Jeżeli urządzasz pokój dla dziecka, na pewno zainteresują Cię nasze artykuły.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *