1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Współczynnik przenikania ciepła – jak go obliczyć? Czym jest?

Poradniki

3 miesiące temu

Współczynnik przenikania ciepła – jak go obliczyć? Czym jest?

Budowa i remont Prawo
9
0
0
9
0

Współczynnik przenikania ciepła to istotny element w trakcie budowania domu. Pozwala oszacować, w jakim stopniu budynek jest energooszczędny. Sprawdź, jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła dla dachu, ścian czy drzwi. Dowiedz się, co dokładnie oznacza.

Wyliczając współczynnik przenikania ciepła, możesz oszacować, jaką izolację posiadają poszczególne przegrody termiczne. Mowa tu oczywiście o fundamentach, dachu, wszystkich ścianach, oknach czy drzwiach. Warto więc dowiedzieć się, jak dokładnie obliczać współczynnik przenikania ciepła, ponieważ jest on ważny przy wznoszeniu każdego nowego obiektu budowlanego. 

Jak zdefiniować współczynnik przenikania ciepła U?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła (symbol U)? Nie będziemy podawać podręcznikowej definicji tego pojęcia, lecz postaramy się wytłumaczyć je własnymi słowami.

Termodetektor umożliwia sprawdzenie, gdzie ucieka najwięcej ciepła
Termodetektor pozwala zmierzyć temperaturę danej powierzchni, dzięki czemu łatwo oszacujesz, w którym miejscu ucieka najwięcej ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to wartość, którą wyliczamy w celu oszacowania strat energii w danej przegrodzie termicznej (np. ściany, dachu, okien lub drzwi). W trakcie jej obliczania bierzemy pod uwagę dwa istotne elementy – wielkość powierzchni wybranej przegrody i panujące temperatury ze strony wewnętrznej i zewnętrznej budynku. 

Sprawdź też: Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia, ścian, dachu? Obliczanie m2 krok po kroku

Zadaniem współczynnika przenikania ciepła jest określenie, jak dobrą izolację mają wszystkie przegrody budowlane. Dzięki niemu możesz sprawdzić, ile ciepła będzie wydostawać się poza budynek, co znacząco wpływa na mniejsze lub większe koszty rachunków za ogrzewanie. Zasada jest bardzo prosta – im mniejsza wartość współczynnika przenikania ciepła U, tym przegrody mają lepszą izolację termiczną. W następnej części poradnika wytłumaczymy, jak go obliczyć.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła? Wzór

Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła wystarczy wzór: U = λ/d. Co oznaczają poszczególne wartości? λ określa przewodność ciepła, a d – grubość przegrody lub konkretnego materiału. Oczywiście wzór ten służy do obliczania współczynnika przenikania ciepła dla konkretnej powierzchni, która jest zbudowana wyłącznie z jednego materiału.

W sytuacji, gdy użyte są różne materiały w przegrodzie budowlanej, konieczne jest zastosowanie innego wzoru na opór cieplny całej przegrody, czyli R = 1/U, z którego powstaje w następstwie ten na współczynnik przenikania ciepła – U = 1/R. Każdą warstwę wyliczysz natomiast ze wzoru R = d/λ – wyniki musisz następne zsumować. Warto również wspomnieć, że jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m2*K).

Zapamiętaj, że współczynnik lambda (λ) określa przewodzenie ciepła i skupia się na konkretnym materiale. Natomiast współczynnik U określa przenikanie ciepła, a więc służy do sprawdzenia izolacyjności konkretnej przegrody.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła krok po kroku?

 1. Musisz zgromadzić dane dotyczące współczynnika lambda dla wszystkich materiałów, które tworzą konkretną przegrodę budowlaną. Potrzebne Ci też będą informacje o jej grubości.
 2. Za pomocą wzoru R = d/λ obliczasz opór cieplny dla każdej warstwy przegrody.
 3. Sumujesz wszystkie wyniki otrzymane w poprzednim punkcie. Będzie ich oczywiście tyle, ile warstw posiada dana przegroda termiczna. Ważną zasadą jest pamiętanie o dodaniu również dwóch stałych wartości (według norm) oporu cieplnego dla poziomego przepływu ciepła, czyli Rsi = 0,13 (m2K)/W oraz Rse = 0,04 (m2K)/W.
 4. Za pomocą wzoru U = 1/R otrzymasz współczynnik przenikania ciepła.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Jeśli wciąż nie możesz poradzić sobie z obliczeniami, mamy dla Ciebie znakomitą wiadomość. W internecie znajdują się strony, które oszacują tę wartość błyskawicznie. Wystarczy, że wpiszesz „jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła kalkulator”. Tym samym szybko upewnisz się, czy Twoje dotychczasowe obliczenia były poprawne.

Jaki jest dobry współczynnik przenikania ciepła?

Poszczególne przegrody budowlane muszą spełniać pewne wymagania, które są zawarte w polskich przepisach. Od 2021 roku obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które aktualne jest także w obecnym 2022 roku. Jaki jest więc wymagany (i dobry) współczynnik przenikania ciepła? Poniżej wartości dla wybranych przegród – współczynnik U dla każdej z nich nie może być wyższy niż przedstawiony.

 • okna: 0,9 W/(m2K);
 • okna połaciowe: 1,1 W/(m2K);
 • drzwi zewnętrzne: 1,3 W/(m2K);
 • ściany zewnętrzne: 0,2 W/(m2K);
 • podłoga na gruncie: 0,3 W/(m2K);
 • dachy i stropodachy: 0,15 W/(m2K).

Co wpływa na wartość współczynnika przenikania ciepła?

Budując dom, zapewne starasz się stworzyć energooszczędny obiekt, który nie będzie generował wysokich rachunków za ogrzewanie. Warto więc wiedzieć, nie tylko jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła, ale także jakie rozwiązania stosować, by znacząco obniżały jego ostateczną wartość. Co możesz więc zrobić? Od czego zależy współczynnik przenikania ciepła?

Wybór odpowiednich materiałów

Jednym z podstawowych czynników wpływających na dobrą izolację termiczną przegród budowlanych jest stosowanie sprawdzonych materiałów. Jeśli każdy z nich będzie wzorował się niskim współczynnikiem lambda, to w konsekwencji przełoży się to na dobrą izolację całej ściany, dachu czy innych elementów.

Grubość przegród termicznych

Oczywiście nie bez znaczenia jest również grubość warstwy izolacyjnej. Z tego powodu także i ten parametr bierzemy pod uwagę, obliczając współczynnik przenikania ciepła. Im grubsze ściany czy okna/drzwi, tym łatwiej zatrzymać ciepło wewnątrz budynku.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont kuchni? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Inny współczynnik w zależności od przegrody budowlanej

Jak wiadomo, skuteczność izolacyjna nie zawsze jest taka sama dla wszystkich przegród termicznych. Trudno spodziewać się takich samych wyników, porównując przykładowo ścianę zewnętrzną z oknami. Dlatego też Rozporządzenie Ministra Infrastruktury uwzględnia różne minimalne wartości dla poszczególnych przegród budowlanych.

Współczynnik przenikania ciepła, jak widać, jest bardzo ważnym elementem podczas planowania budowy domu. Nie można o nim zapominać, ponieważ pomaga on w określeniu, jakie materiały budowlane warto kupować, a także jak je stosować (jak grube ściany mają być). Jeśli więc do tej pory bagatelizowałeś wartość współczynnika przenikania ciepła, powinieneś jeszcze raz przeanalizować, czy nie warto wrócić do tego tematu i przeliczyć go ponownie. Ma on bowiem ogromne znaczenie dla utrzymania ciepła wewnątrz budynku

Niska wartość współczynnika przenikania ciepła to niższe rachunki za ogrzewanie
Zadbanie o jak najniższą wartość współczynnika przenikania ciepła przełoży się na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie

Jeśli masz cenne doświadczenie dotyczące budowania domu od fundamentów, podziel się z nami, czy trudno było wyliczyć współczynnik przenikania ciepła? Ile czasu Ci to zajęło? Wykonywałeś obliczenia samodzielnie czy z pomocą specjalisty lub internetowego kalkulatora? Twoje uwagi z pewnością przydadzą się naszym pozostałym czytelnikom, którzy dopiero szykują się do przeprowadzenia stosownych wyliczeń według powyższych wzorów.

A jeśli interesują Cię tematy związane z budową, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Z pewnością ich wiedza pomoże Ci podejmować korzystniejsze decyzje, które wpłyną choćby na energooszczędność domu czy wygodę codziennego życia.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.