1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Poradniki

3 miesiące temu

Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Budowa i remont Styl we wnętrzach
18
0
0
18
0

Działka rekreacyjna (lub jej alternatywa – działka ROD) to wspaniały sposób na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Ile kosztuje działka rekreacyjna i na co zwrócić uwagę podczas jej kupna? Jakie są przepisy prawne w tym zakresie?

Czym jest działka rekreacyjna?

Status prawny działki rekreacyjnej określa ustawa o prawie budowlanym. Choć definicja ta jest często nowelizowana, pozostaje ona jasna: jest to teren łączący w sobie cechy działki budowlanej oraz rolnej. Sama nazwa tego bytu prawnego jest dość sugestywna: ustawodawca przewidział, że obywatele będą chętni do kupowania działki w celach wypoczynkowych, konstruując przepisy prawne właśnie pod te potrzeby.

działka rekreacyjna

Działka rekreacyjna charakteryzuje się tym, że możemy stać się bezpośrednim właścicielem zarówno gruntu, jak i stojącej na nim nieruchomości. Pozwala to na dokonywanie na tym terenie dowolnych zmian i remontów bez konieczności uzyskiwania zgody od takich instytucji jak np. Rodzinne Ogródki Działkowe, wspólnoty czy jakiekolwiek spółdzielni. Jest to zauważalnie droższa inwestycja niż inne rodzaje działek – właśnie ze względu na prawo pełnej własności przysługujące po jej zakupie.

Dlaczego warto zainwestować w działkę rekreacyjną?

Korzyści związane z posiadaniem tego rodzaju terenu wynikają bezpośrednio z prawa. Pierwsza z nich to wspomniana wyżej niezależność od jakichkolwiek instytucji zarządzających. Na działce, do której mamy pełne prawo własności, można wprowadzać dowolne zmiany w nieruchomości. Lokale postawione na tego rodzaju gruntach są zwykle niezrzeszone we wspólnotach, zatem charakteryzują się tzw. bezczynszowością. Właściciel samodzielnie odpowiada za stan swojej ziemi oraz stojącego na niej lokalu.

Działka rekreacyjna a budowlana

Jedne z najczęściej zadawanych pytań dotyczących działek z domkami to różnice pomiędzy ich klasyfikacją. Działki budowlane przeznaczone są przede wszystkim na lokale całoroczne, czyli np. domy jednorodzinne o dużej powierzchni. Aby wybudować taki dom, trzeba spełnić szereg rygorystycznych wymogów, z których działki rekreacyjne są całkowicie zwolnione. Między innymi dlatego ceny tych drugich są znacznie niższe w większości ofert sprzedażowych.

Kupno działki rekreacyjnej – przepisy

Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące powierzchni ziemi, którą możemy kupić, a także rozmiarów domu, który mamy prawo na niej postawić. Z ustawy o Prawie budowlanym wynika, że przy zakupie działki o powierzchni powyżej 36 arów należy powiadomić o tym fakcie zarząd gminy, na której terenie znajduje się działka, a gmina ta nie jest stałym miejscem zamieszkania kupującego.

Nieco bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w kontekście zabudowy rekreacyjnej, czyli np. domków letniskowych. Podstawowym dokumentem referencyjnym jest w tym przypadku lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Wymagania te różnią się w zależności od wydającej je instytucji i dotyczą takich cech nieruchomości jak np. ogólna powierzchnia.

Działka rekreacyjna czyli gdzie ją kupić

Istnieje jednak swoista „taryfa ulgowa” dla drobnej zabudowy, na postawienie której nie są wymagane żadne pozwolenia. Ich maksymalna powierzchnia wynosi 35 metrów kwadratowych, a wysokość pokoi nie może przekraczać 2,2 metra – w takim przypadku można budować się swobodnie.

Jak kupić działkę rekreacyjną?

Najlepszym źródłem ofert są, podobnie jak w przypadku mieszkań, te publikowane na popularnych portalach ogłoszeniowych. Zawsze warto sprawdzić, czy ogłoszenie wystawione jest przez agencję nieruchomości, czy też prywatnie. Fakt ten może mieć zauważalny wpływ na cenę, ponieważ agenci zawsze pobierają prowizję od transakcji. Rozsądnym krokiem jest sprawdzenie statusu działki we wspomnianym powyżej planie zagospodarowania przestrzennego.

Kupno działki rekreacyjnej

Krok ten jest istotny z punktu widzenia nabywcy, ponieważ jeśli zakupiona zostanie działka rekreacyjna z samowolą budowlaną, to nowy właściciel będzie odpowiedzialny za jej rozbiórkę. Koniecznie trzeba też sprawdzić status prawny nabywanego przybytku. Jeśli właścicielem działki jest taka organizacja jak np. Rodzinne Ogrody Działkowe, kupujący nie zostanie jej bezpośrednim właścicielem – będzie ją tylko dzierżawił.

Czy można mieszkać na działce rekreacyjnej?

Przepisy prawa stanowią jasno, że domek na działkę rekreacyjną nie może być miejscem stałego zamieszkania. Sama nazwa „działka rekreacyjna” sugeruje, że grunt ten powinien być wykorzystywany przede wszystkim do rekreacji, a zatem okresowych aktywności np. w sezonie letnim podczas urlopu, w czasie weekendów czy krótkich odpoczynków. Nie oznacza to jednak, że na działce nie można np. nocować, jednak pod warunkiem, że nie odbywa się to na stałej i regularnej zasadzie. Działka nie powinna stać się zatem miejscem naszego stałego pobytu.

Czym się kierować przy zakupie działki rekreacyjnej?

Wytyczne przy selekcjonowaniu atrakcyjnych ofert działek rekreacyjnych nieco przypominają poszukiwanie idealnego mieszkania. Pierwszym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie powinien być stan prawny terenu. Możliwości są dwie – pełna własność lub dzierżawa od instytucji. Drugi czynnik to lokalizacja. Działki zrzeszone w ramach ROD często znajdują się stosunkowo blisko miast. Ich minusem może być nadmierna koncentracja dużej liczby właścicieli na stosunkowo niewielkich powierzchniach. Niektórzy cenią sobie całkowity spokój i brak ciekawskich oczu, co skłania raczej w kierunku decyzji o zakupie działki rekreacyjnej niepodlegającej władzy wspólnoty ROD. 

Działka rekreacyjna - czym się kierować?

Jak już wspomniano, koniecznie trzeba również sprawdzić, czy na kupowanej przez nas działce nie znajduje się samowola budowlana. Odpowiednim krokiem jest zweryfikowanie faktycznej zawartości działki z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie wykryjemy nielegalnej zabudowy, nie będziemy po zakupie obarczeni obowiązkiem jej kosztownej likwidacji.

Uwaga na oszustów! 

Zgodnie ze znaną maksymą – przezorny zawsze ubezpieczony. Zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy sugerują możliwość kupna działki rekreacyjnej na zasadzie pełnej własności, która w rzeczywistości jest zrzeszona w ROD, a zatem kupujący nie zostaje jej właścicielem. Oszuści widzą w tym procederze możliwość szybkiego wzbogacenia się, bo ceny własnościowych działek rekreacyjnych są o wiele wyższe. Pamiętajmy – plan zagospodarowania przestrzennego jest najlepszym przewodnikiem po rynku działek.

Woda i prąd na działce rekreacyjnej

W przypadku działek rekreacyjnych zrzeszonych w ROD kwestia prądu jest najczęściej załatwiona od lat. Środki pozyskiwane przez te instytucje od poszczególnych mieszkańców przeznaczane są na szeroko zakrojone przyłączenia, dzięki czemu większość działkowiczów cieszy się nieograniczonym dostępem do energii elektrycznej. W przypadku własnościowej działki rekreacyjnej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – to właściciel jest odpowiedzialny za przyłączenie prądu i wody.

Uzbrojenie działki w prąd wymaga skontaktowania się z najbliższym dystrybutorem prądu, takim jak Energa lub Tauron. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o tzw. określenie warunków przyłączenia. Należy dostarczyć dokumenty potwierdzające nasze prawo do władania działką, w zamian otrzymuje się finansowe warunki przyłączenia. Tzw. opłata przyłączeniowa (jeśli najbliższe przyłącze znajduje się w odległości 200 metrów) różni się w zależności od dystrybutora i waha się w granicach od ok. 40 do 60 złotych.

Zapewnienie prądu

Aby uzbroić naszą działkę w wodę, trzeba zwrócić się do najbliższego przedsiębiorstwa komunalnego, które indywidualnie określa koszty przyłączenia. Ceny mogą w tym przypadku być zauważalnie wyższe niż w przypadku prądu. Wykonanie projektu kosztuje do 2500 zł, tzw. opłaty geodezyjne ok. 2000 zł, a samo podłączenie – kolejne 2000 zł.

Domek na działce rekreacyjnej

Najczęściej spotykany scenariusz to kupno działki rekreacyjnej z już wybudowanym domkiem. Jest to wariant wygodny, choć nie zawsze spełnia indywidualne wymagania estetyczne – niektórzy uważają, że lepiej jest wybudować wszystko samemu. Na szczęście, dzięki ogromnemu popytowi na rynku działek, w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych można zlecić wykonanie projektu aranżacji działki rekreacyjnej, który będzie spełniał wszelkie wymagania prawne.

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

Koszt większości działek rekreacyjnych oscyluje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Determinantą tych cen jest przede wszystkim stan zabudowy, położenie, stan prawny oraz przyłączenie mediów. Warto pamiętać, że działki w pobliżu dużych aglomeracji miejskich kosztują zwykle więcej niż w okolicach mniejszych miast oraz wsi. Po raz kolejny trzeba też podkreślić, że działka własnościowa będzie zwykle znacznie droższa niż ROD, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

Zobacz też: Koszt wykończenia mieszkania – ile kosztuje wykończenie mieszkania za 1 m kwadratowy?

Różnice cenowe w zależności od województwa

Niekwestionowanym liderem w „wyścigu cenowym” jest województwo mazowieckie. Wielu warszawiaków próbuje uciec od codziennego zgiełku głośnej stolicy, co zauważalnie winduje koszty działek w jej okolicach. Wysoko na podium jest także województwo pomorskie – nadmorskie ziemie potrafią osiągnąć astronomiczne ceny. Najtańszym województwem okazuje się lubuskie, w którym metr kwadratowy działki kosztuje zaledwie ok. 63 zł (dane te pochodzą z maja 2021).

Cena działki rekreacyjnej z domkiem i bez

Oczywiste jest, że grunty z już postawionymi domkami sprzedawane są znacznie drożej niż te bez jakiejkolwiek zabudowy. Kupno działki rekreacyjnej bez domku, a następnie postawienie nieruchomości we własnym zakresie może okazać się bardzo korzystną inwestycją. Ceny niewielkich działek wokół mniejszych miast potrafią wynosić mniej niż 10 000 zł, co w połączeniu z projektem domu za 3 lub 4 tysiące zł oraz robocizną jest naprawdę opłacalnym wariantem.

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Pomysły i inspiracje

Najlepszym sposobem na znalezienie inspiracji do projektowania działki rekreacyjnej jest odwiedzenie stron internetowych biur projektowych. Brak konieczności uzyskiwania pozwoleń na budowę niewielkich konstrukcji doprowadził do rozbudzenia wyobraźni wielu projektantów. Twórcze i fantazyjne projekty obejmują nie tylko kolory ścian i elewacji, lecz także np. sam kształt domów – kapsuły, styl dworkowy, nadmorski – wszystko jest kwestią inwencji twórczej!

Sprawdź: Modne ozdoby do pokoju 2021 – jakie wybrać? Najmodniejsze dekoracje do wnętrz

Jak widzisz, rynek działek rekreacyjnych jest dość duży. Najważniejsze przy poszukiwaniach są ocena stanu prawnego gruntu oraz decyzja, czy chcesz kupić teren zabudowany, czy samodzielnie zadbać o aranżację. Później pozostaje już tylko korzystać z uroków wypoczynku na własnej ziemi.

18
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.