1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile kosztuje remont łazienki? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Poradniki

6 miesięcy temu

Ile kosztuje remont łazienki? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Budowa i remont Łazienka
21
1
4
21
1

Ile zapłacisz za remont łazienki? Jakie są aktualne ceny na 2022 rok? Sprawdź, ile trwa remont łazienki. Przedstawimy przykładowy kosztorys dla łazienki o powierzchni 5 m2.

Łazienka to podstawowe pomieszczenie każdego domu. Jest wizytówką mieszkania i miejscem codziennego użytku, dlatego warto zadbać o jej estetyczny wygląd. Ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku?

Koszt remontu łazienki w 2022 roku – wszystko o przygotowaniu wyceny

Nie jest łatwo dokonać dokładnej wyceny poszczególnych etapów remontu łazienki. Jednym z elementów, które potwierdzają tę tezę, są przyłącza wody. Ich koszt zależy od tego, w jakim stanie są ściany (z jakich materiałów wykonane), a także jakiej długości są rury hydrauliczne. Przygotuj się jednak na wydatek rzędu przynajmniej 600 złotych.

Jasne ściany przy remontowaniu łazienki powiększają optycznie wnętrze
Jeśli planujesz remont łazienki, pamiętaj, że jasne ściany optycznie powiększają wnętrze

Następne wydatki związane będą z materiałem wykończeniowym, a więc ilością płytek – w zależności, czy decydujesz się na nie tylko na podłodze, czy na ścianach również. Musisz też zaplanować, jak będzie wyglądał sufit. Doliczyć trzeba koszta związane z armaturą, umeblowaniem oraz sprzętem AGD. Nie bez znaczenia dla całkowitej wyceny będą również akcesoria łazienkowe. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć wartość robocizny, która jest zależna od wielu czynników.

Sprawdź też: Odnawiamy starą wannę – jaka emalia do wanny się sprawdzi?

Jeśli możesz sobie pozwolić na dodatkowy wydatek, warto rozważyć skorzystanie z usług architekta. Dzięki niemu nie będziesz musiał samodzielnie planować remontu łazienki, ponieważ dostaniesz gotowy projekt – w tym sporo wskazówek oraz cennik poszczególnych materiałów (ewentualnie rady odnośnie do cięcia kosztów). Pamiętaj, że wysokość wynagrodzenia dla architekta zależy od stopnia jego doświadczenia. Musisz liczyć się z kosztem od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Obliczanie kosztorysu remontu łazienki – te elementy uwzględniaj w wyliczeniach

Prawdopodobnie trudno będzie Ci wykonać dokładny kosztorys remontu łazienki, gdy nie masz zbyt dużej wiedzy na temat aktualnych cen oraz materiałów, jakich warto użyć. O ile jesteś w stanie ocenić, jakie wyposażenie chcesz umieścić w swojej łazience, o tyle sprawa komplikuje się w przypadku zakupu rur, syfonów itp.

Jaki jest koszt materiałów budowlanych, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Zanim dojdziesz do etapu wykończeniowego, najpierw trzeba odpowiednio przygotować wnętrze. Jak już wspominaliśmy, ważne jest poprowadzenie instalacji hydraulicznej w taki sposób, aby później odpowiadało Ci ustawienie wanny/prysznica, umywalki czy muszli klozetowej. Trzeba to dokładnie zaplanować – jeśli jednak zrezygnujesz ze zmian w układzie urządzeń sanitarnych, to koszt remontu znacznie się obniży. 

Pod uwagę należy wziąć również ewentualne wyrównywanie ścian (zatem liczyć koszt zaprawy tynkarskiej) oraz materiały związane z hydroizolacją powierzchni (masa uszczelniająca czy folia w płynie). Całkowity koszt może sięgnąć od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Wykończenie i podstawowe wyposażenie łazienki

Kolejnym wydatkiem będą płytki. Oprócz tego, na jaki ich model się zdecydujesz – a tu cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy – to musisz również obliczyć, ile ich potrzebujesz. Czy będą one tylko na podłodze i przy wannie/prysznicu? A może pokryją wszystkie ściany aż do sufitu?

Remont łazienki uwzględnia również wydatki na akcesoria łazienkowe
Akcesoria łazienkowe (np. mydelniczka) również wpływają na całkowity koszt remontu łazienki

Następnie trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych za podstawowe wyposażenie, czyli muszlę klozetową, umywalkę oraz wannę czy kabinę prysznicową. Trudno sobie wyobrazić łazienkę bez szafek czy mebli na akcesoria – dolicz przynajmniej kilkaset złotych do dotychczasowego kosztorysu.

Cena robocizny przy remoncie łazienki

Tutaj pod uwagę należy wziąć kilka czynników, które pozwolą oszacować całkowity koszt robocizny podczas remontu łazienki.

Od jakiego momentu wkracza ekipa remontowa? Czy trzeba skuwać poprzednie materiały? Jeśli pomieszczenie nie jest w stanie surowym, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Remont łazienki rozpoczyna się od etapu usuwania starego wyposażenia oraz skuwania płytek. Dolicz koszt wynajęcia kontenera na odpady.

Sprawdź też: Wysokość umywalki – na jakiej wysokości powinna być umieszczona umywalka? Wszystko o wysokości mocowania różnych typów umywalek

Nie bez znaczenia jest również liczba elementów wyposażenia. Jeśli fachowcy będą musieli zamontować więcej armatury, koszt oczywiście wzrośnie. Jednak podstawowym czynnikiem decydującym, jaka będzie ostateczna cena robocizny, jest powierzchnia wnętrza. Remont łazienki pochłonie o wiele więcej pieniędzy, jeśli specjalista będzie musiał położyć więcej kafelków, pomalować więcej metrów kwadratowych ściany czy zamontować więcej przyłączy hydraulicznych. Całkowity koszt wyniesie kilka tysięcy złotych. Przy łazience o powierzchni 5 m2 najprawdopodobniej zapłacisz ok. 12 tysięcy złotych.

Ceny robocizny remontu łazienki na 2022 rok

Ceny ciągle wzrastają – zarówno budowania domów, jak i wykończeniówki. Dlatego musisz przygotować się na większy wydatek niż w latach poprzednich. Remont łazienki (robocizny) w 2022 roku możesz łatwo obliczyć, korzystając z poniższych danych. Wystarczy, że dopasujesz je do powierzchni konkretnego pomieszczenia.

 • skucie starych płytek – 41–60 zł/m2
 • wyrównanie powierzchni – 30–42 zł/m2,
 • ogrzewanie podłogowe (razem z materiałami) – 200–280 zł/m2,
 • instalacje wodno-kanalizacyjne (razem z materiałami) – 600–720 zł/pkt,
 • hydroizolacja – 25–65 zł/m2,
 • zrywanie starych tapet – 8–11 zł/m2,
 • przeróbki instalacji elektrycznych – 70–90 zł/pkt
 • gruntowanie ścian przed malowaniem – 5 zł/m2
 • malowanie sufitu lub ścian jednokrotne – 13–18 zł/m2,
 • układanie glazury i fugowanie – 90–160 zł/m2,
 • biały montaż urządzeń sanitarnych – 100–400 zł za sprzęt,
 • montaż mebli łazienkowych – 50–80 zł za godzinę,
 • montaż akcesoriów łazienkowych – 20–50 zł za sztukę.
korzystne oferty morele

Pamiętaj, że są to tylko szacunkowe kwoty związane z remontem łazienki. Czasem fachowcy mogą obniżyć całkowity koszt ich pracy, jeśli powierzchnia pomieszczenia będzie duża. Negocjacje zależą jednak wyłącznie od Ciebie i konkretnych specjalistów. 

Ceny materiałów potrzebnych do remontu łazienki na 2022 rok

Cena materiałów remontu łazienki zależy od jakości i marki produktów. Postaramy się przedstawić przykładowe kwoty, z którymi możesz się spotkać w średniej półce cenowej. Niższa wartość oznacza wersję budżetową, wyższa – materiały lepsze jakościowo, których zakup warto rozważyć, aby cieszyć się ładną łazienką przez dłuższy czas.

 • wylewka (cementowa, anhydrytowa, betonowa lub samopoziomująca) – 55–95 zł/m2,
 • płytki na podłogę – od 50–200 zł/m2,
 • płytki ścienne – od 35–120 zł/m2,
 • fuga (cementowa lub epoksydowa) – 12–80 zł/2 kg,
 • klej do płytek (zwykły, szybkowiążący lub odkształcalny) – 40–90 zł/25 kg,
 • grunt – 5–8 zł/l,
 • farba (winylowa, akrylowa, lateksowa lub ceramiczna) – 1,5–7 zł/m2.

Sprawdź też: Koszt budowy domu 2022 – ile zapłacisz w obecnym roku?

Pamiętaj jednak, abyś znalazł materiały, które będą wypadkową ceny do jakości. Ważne, aby remont łazienki zakończył się Twoim zadowoleniem, a jednocześnie, abyś nie poczuł, że wydałeś na nią zbyt dużo. Staraj się rozsądnie dobierać wszystkie materiały, ponieważ tym samym unikniesz poprawek oraz ponownego remontu łazienki po niedługim czasie.

Ceny urządzeń sanitarnych aktualne dla 2022 roku

Chyba najbardziej cieszy montaż urządzeń sanitarnych w łazience, ponieważ świadczy on o kończących się pracach remontowych w tym pomieszczeniu. Jednak ta przyjemność również ma swoją cenę. Poniżej przedstawiamy przykładową wartość rynkową poszczególnych urządzeń sanitarnych (oraz dodatkowo ścianki i drzwiczek do kabiny prysznicowej):

 • wanna (wolnostojąca, prostokątna, narożna, z hydromasażem, siedząca lub z parawanem) – 500–9000 zł,
 • brodzik (akrylowy, stalowy lub z konglomeratu ze sproszkowanych minerałów oraz żywic) – 200–2000 zł,
 • ścianki lub drzwiczki do kabiny prysznicowej (z tworzywa sztucznego lub ze szkła hartowanego) – 300–2000 zł,
 • umywalka (nablatowa, podblatowa, narożna lub wpuszczona w blat) – 200–1000 zł,
 • muszla klozetowa (stojąca lub wisząca) – 250–1000 zł.
Ceny za sprzęt sanitarny są przeróżne, ponieważ na rynku dostępne są różne warianty
Cennik urządzeń sanitarnych zależy od ich jakości wykonania

Jak widzisz, różnice w cenach pomiędzy najtańszymi a najdroższymi modelami urządzeń sanitarnych potrafią być wręcz ogromne. Najbardziej widać to na przykładzie wanny, gdzie dysproporcja sięga ponad 8 tysięcy złotych. Jednak różnica ta wynika z jej budowy – jeśli bowiem chcesz wyposażyć się w hydromasaż, musisz przygotować się na wydatek przynajmniej trzech lub czterech tysięcy złotych. Podobnie jest z innym sprzętem, ponieważ to funkcjonalność podwyższa wartość produktu.

Drugim niewątpliwym czynnikiem sprawiającym, że rośnie cena danego urządzenia sanitarnego, jest jakość jego wykonania. Im lepszych materiałów użyje producent  do wytworzenia danego sprzętu, tym w teorii dla Ciebie lepiej. Dzięki temu zainwestujesz w urządzenia, które nawet po wielu latach będą się dobrze prezentowały.

Przykładowa wycena remontu łazienki o powierzchni 5 m2

Jeśli przeprowadzasz remont łazienki w bloku, zapewne nie dysponujesz pomieszczeniem o dużej powierzchni. Nawet w domu jednorodzinnym wnętrze może mieć podobną liczbę metrów kwadratowych. Ponieważ łazienki zwykle bywają niewielkie, warto przeanalizować wydatki właśnie na zagospodarowanie takiej przestrzeni. Zatem ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 5 m2?

Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej przytoczone informacje o cenach poszczególnych materiałów, najważniejszego wyposażenia oraz robocizny – dodając jeszcze do tego kluczowe dodatki typu ręczniki czy mydelniczkę – powinieneś przygotować się na wydatek w okolicach przynajmniej kilku tysięcy złotych. Jednak jest to bardzo optymistyczny kosztorys, jeśli uwzględnisz aktualnie najtańsze, niekoniecznie dobrej jakości materiały. Dlatego przy wybieraniu materiałów ze średniej półki cenowej cena za metr kwadratowy może wynieść 3000-3500 zł. Najprawdopodobniej zapłacisz ok. 15 tysięcy złotych za remont łazienki o powierzchni 5 m2 w 2022 roku

Pamiętaj, że są to tylko szacunkowe wyliczenia. Możesz postarać się nieco obniżyć całkowity wydatek na remont łazienki. Niektóre etapy wykonasz z pewnością samodzielnie, co automatycznie zredukuje wydatki na fachowca. Nie zabieraj się jednak sam za przeprowadzanie prac związanych z hydrauliką czy elektryką (lub innych wymagających specjalistycznych umiejętności). Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, zamiast zmniejszyć całkowitą wartość kosztorysu, możesz ją nieumyślnie (i znacząco) zwiększyć.

Co może zaskoczyć Cię podczas remontu łazienki? Nieprzewidziane koszta

Warto, abyś zwrócił uwagę na wybranie doświadczonej grupy specjalistów, którzy wykonają remont łazienki bez ryzyka niepotrzebnie rosnących kosztów. Oczywiście zdarza się, że część dodatkowych i nagłych wydatków może pojawić się bez ich wcześniejszego zaplanowania. Wtedy nie należy winić fachowców, którzy nawet przy precyzyjnie przeprowadzanych pracach remontowych nie mogliby ich uniknąć. Stare rury hydrauliczne, których nie chciałeś wymieniać, mogą zacząć przeciekać przy ich naruszeniu

Sprawdź też: Czy zlew ceramiczny to dobry wybór do Twojej łazienki lub kuchni? Prezentujemy najważniejsze plusy zlewów ceramicznych

Tego typu sytuacje się zdarzają i są niestety trudne do przewidzenia. Jednak zatrudnienie fachowców, którzy potrafią ocenić daną sytuację (a w dodatku ich praca przebiega starannie), przełoży się na zmniejszenie intensywności nieprzyjemnych niespodzianek do minimum. Dodatkowo specjaliści przeprowadzą remont łazienki bardzo sprawnie, co skróci całkowity czas na niego poświęcony.

Jak długo trwa remont łazienki?

Remont łazienki może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Od czego to zależy? Jeżeli decydujesz się na gruntowną zmianę aranżacji – w tym modyfikacje hydrauliczne – nie powinno Cię dziwić, jeśli ekipa remontowa będzie przeprowadzać odpowiednie prace budowlano-remontowe przez przynajmniej kilka tygodni. Jeśli jednak chcesz wprowadzić drobne, kosmetyczne zmiany, sfinalizowanie remontu łazienki może zakończyć się już nawet po niespełna tygodniu. Wiele też zależy od konkretnej ekipy specjalistów, na których zatrudnienie się zdecydujesz. Niewątpliwie ich zaangażowanie i staranność w wykonywaniu pracy przełożą się na szybsze tempo remontu całego pomieszczenia.

Zanim rozpoczniesz remont łazienki

Pamiętaj, że rozpoczęcie remontu łazienki przez ekipę remontową powinno być poprzedzone dogłębną analizą tego, co chcesz uzyskać. Dzięki temu zatrudnieni fachowcy będą wiedzieli, jak zaplanować kolejne etapy swojej pracy. Lepiej nieco opóźnić początek remontu łazienki i dokładnie przemyśleć, jaki układ wyposażenia oraz styl wnętrzarski będą Ci odpowiadać przez dłuższy czas. Rozważ kilka możliwości i do każdego rozwiązania postaraj się przyporządkować po kilka plusów oraz minusów. Pozwoli Ci to rozstrzygnąć, która opcja aranżacyjna będzie dla Ciebie najwygodniejsza i usatysfakcjonuje Cię z dobrze wydanych pieniędzy na jej wprowadzenie.

Podziel się z nami w komentarzu swoim doświadczeniem! Czy podczas remontu łazienki zatrudniłeś ekipę remontową do wszystkich prac? A może część robót wykonałeś samodzielnie? Dzięki Twoim spostrzeżeniom i cennym radom nasi czytelnicy będą mogli jeszcze lepiej planować remont łazienki! Pozwoli im to również na zwracanie uwagi na detale, które z początku mogły wydawać się mniej istotne, przykładowo: jak wydatki na akcesoria wykończeniowe mogą znacząco podwyższyć całkowity koszt przebudowy pomieszczenia.

kody rabatowe morele

A jeśli interesują Cię tematy związane z remontem łazienki oraz aranżacją jej wnętrza, to koniecznie sprawdź nasze inne artykuły poradnikowe!

21
1

Podziel się:

Komentarze (4)

Tydzień temu, ekipa remontowa oszacowała koszt remontu mojej 3 metrowej łazienki w Warszawie, na 12 tyś. zł za samą robociznę. Rozmieszczenie poszczególnych elementów miało się nie zmienić, chciałem tylko wymienić stare na nowe. Moim zdaniem strasznie drogo, zważywszy, że nawet stara glazura nie sięga sufitu a jedynie wysokości 140 cm, więc do zbicia nie byłoby dużo. Chyba niektórzy chcą sobie odbić covid oraz inflację. Ekipie podziękowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.