1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Schody półkowe – cena, konstrukcja, mocowanie. Wady i zalety schodów półkowych

Poradniki

3 lata temu

Schody półkowe – cena, konstrukcja, mocowanie. Wady i zalety schodów półkowych

Budowa i remont Styl we wnętrzach
6
0
0
6
0

Schody półkowe mogą być praktyczną, a równocześnie elegancką częścią wyposażenia domu. Ile kosztują i czy są wytrzymałe? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Schody półkowe – co to dokładnie jest?

Wybór odpowiednich schodów, które są jednocześnie wytrzymałe i dobrze wyglądają w najbardziej reprezentatywnym miejscu, nie jest łatwą sprawą. Schody półkowe to stopnie mocowane do jednej ze ścian, niewymagające stawiania dodatkowych instalacji i stelaży, zatem są jednym z ciekawszych rozwiązań i rozstrzygnięciem dylematów najbardziej wymagających klientów. Mogą spodobać się przede wszystkim właścicielom domów w stylu nowoczesnym.

schody półkowe jak wykorzystać przestrzeń pod schodami
Przestrzeń pod schodami półkowymi może być praktycznie wykorzystana

Schody półkowe są minimalistyczne, wyglądają na lekkie, nie zabierają miejsca pod schodami i nie zamykają przestrzeni. Wizualnie wyglądają, jakby wręcz zawisły w powietrzu. Decydując się na taki pomysł, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość miejsca na piętrze i ogólny charakter wnętrza, a ponadto cenę surowców i samego wykonania. Te kwestie poruszymy w dalszej części artykułu.

Spośród różnych dostępnych na rynku rodzajów materiałów, możesz kupić: 

  • schody półkowe metalowe – jedna z najczęściej wybieranych opcji głównie przez miłośników nowatorskich projektów wnętrzarskich; 
  • schody półkowe drewniane – równie popularne, co metalowe. Te z kolei pasują do większości wystrojów i mebli. Dostępne są schody bukowe, dębowe i jesionowe; 
  • schody półkowe betonowe – ten wariant przypadnie do gustu zwolennikom niekonwencjonalnie urządzonych rezydencji; 
  • schody półkowe szklane – masywne, prawie niewidoczne stopnie, które pasują do ogromnych holi w luksusowym stylu. 

Sprawdź też: Czy schody modułowe są dobrym wyborem? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Schody półkowe – cena. Ile kosztują schody półkowe i czy są droższe od tradycyjnych rozwiązań? 

Trudno podać całkowitą kwotę, za jaką można kupić schody półkowe. Cena zależy od wielu czynników oraz tego, iż jest to artykuł wykonywany przeważnie na zamówienie. Wybór odpowiedniego materiału, przygotowanie ściany i sam montaż schodów przez profesjonalną ekipę – wszystko należy uwzględnić przed planowaną budową. W zależności od asortymentu musisz liczyć się z kosztami rzędu od kilkuset do nawet 1600 złotych za stopień. W całkowity koszt wlicza się zazwyczaj wsporniki i obudowę.

schody półkowe maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod konstrukcją
Półki pod schodami półkowymi sprawiają, że maksymalnie wykorzystujemy wolną przestrzeń

Stawkę za montaż schodów ustalisz indywidualnie u stolarza lub w sklepie. Tam też dowiesz się, jak zrobić schody półkowe, by długo Ci służyły. Jeżeli chcesz również zainstalować poręcz czy też balustrady, koszty mogą wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych. W zestawieniu półkowych z tradycyjnymi, pod względem oszczędności pieniędzy tańszym rozwiązaniem okazują się te drugie. Za schody wspornikowe zapłacisz około 15 tysięcy złotych.

Montaż schodów półkowych – czy takie schody są wytrzymałe?

Przygotowaniem oraz łączeniem poszczególnych segmentów ze ścianą, jak już wspominaliśmy, może zająć się wykwalifikowana ekipa lub stolarz, który wcześniej tworzył konkretne schody półkowe. Ich wymiary są identyczne co standardowych schodków. Jest to bowiem określone ścisłymi normami. Co więcej, tego typu poziomy na wspornikach utrzymają ciężar od 300 do 400 kilogramów. Czy to wszystko, co należy wiedzieć, jeśli chodzi o schody półkowe?

Stelaż w większości przypadków ułatwia montowanie, a tutaj on nie występuje. Każdy ze stopni ma natomiast ukryty fragment nośny wewnątrz. Ten będzie umieszczony bardzo głęboko w ścianie, na której docelowo znajdą się Twoje schody półkowe. Konstrukcja jest stabilna tylko wtedy, gdy w ścianie nośnej nie cieńszej niż 20 centymetrów będzie element żelbetowy – to do niego mocujemy wsporniki.

Wady i zalety schodów półkowych – podsumowanie

Jeśli w swoim wnętrzu stawiasz na przestrzeń i nowatorskie rozwiązania, bez wahania wybierz schody półkowe. Montaż stopni to czasochłonny proces i wymaga ingerencji w ścianę nośną, lecz jest to projekt na długie lata. W jakich codziennych sytuacjach takie schody mogą się nie sprawdzić? Czy luźno ułożone stopnie będą problematyczne w użytkowaniu?

Nad koncepcją domu ze schodami wspornikowymi muszą pomyśleć szczególnie rodzice małych dzieci. Nie jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów, gdyż łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Mała stopa dziecka może się zwyczajnie zsunąć ze stopnia w pustą przestrzeń między dwoma elementami. Jeżeli postanowisz kupić schodki bez poręczy od strony pomieszczenia, zastanów się, czy domownicy nie mają lęku wysokości. W tej sytuacji codzienne poruszanie się po nich będzie stresujące. 

Schody półkowe – inspiracje

Przed ostatecznym zakupem i podczas przeglądania ofert przeczytaj komentarze o poszczególnych modelach. Ponadto sprawdź, czy do stylu mieszkania będą pasowały wybrane przez Ciebie schody półkowe. Opinie dotyczą najczęściej konkretnych towarów. My przygotowaliśmy dla Ciebie garść inspiracji z Instagrama. 

Drewniane akcenty w mieszkaniu idealnie dopełniają drewniane schody półkowe. Mocowanie ukryte jest w ścianie o jasnym kolorze, przez co przestrzeń pod schodami można dodatkowo zagospodarować

Stopnie w neutralnym odcieniu na tle ciemnej ściany zdecydowanie nadają temu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Kwintesencja nowoczesności i przytulności w jednym. 

W tym domu do schodów wspornikowych została dodana szklana barierka, przez co każdy ze stopni jest doskonale widoczny i zgrywa się z innymi elementami piętra. 

Sprawdź też: Schody drewniane – ponadczasowa elegancja i praktyczność na klatce schodowej

Schody półkowe to niezwykle efektowny produkt do wnętrz. Nie musisz się także martwić o wystający i zabierający sporo miejsca fundament, ponieważ w każdym stopniu ukryty jest stelaż. Schody półkowe, wprawdzie droższe od tych standardowych, są bardzo często wybieranym produktem. Warto więc rozważyć ich zakup. 

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *