Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Koszt budowy domu 2022 – ile zapłacisz w obecnym roku?

Poradniki

8 miesięcy temu

Koszt budowy domu 2022 – ile zapłacisz w obecnym roku?

Budowa i remont
23
1
1
23
1

Koszt budowy domu 2022 roku – to zapewne pierwsze, o czym myślisz, gdy chcesz postawić swoje cztery ściany. Ile musisz więc zapłacić? Co wpływa na całkowity koszt budowy domu?

Dostępne w internecie kalkulatory budowlane pozwolą Ci obliczyć, ile będzie kosztować wykończenie domu pod klucz. My jednak skupmy się wyłącznie na stanie surowym zamkniętym. Wszystkie wydatki, które przedstawimy, będą wchodzić w całkowity koszt budowy domu o powierzchni 100 m2.

Koszt budowy domu 2022 roku – całkowita cena

Zbierając wszystkie dostępne informacje o cenniku poszczególnych usług oraz materiałów budowlanych, jakie są aktualne dla obecnego miesiąca – a więc września – trzeba przygotować się na wydatek rzędu 220 tysięcy złotych za dom o powierzchni 100 m2. Mowa oczywiście o stanie surowym zamkniętym. Za stan deweloperski zapłacisz blisko 350 tysięcy złotych. Czy to dużo?

projekt budowlany również wlicza się w koszt budowy domu w 2022 roku
Pamiętaj, że musisz zapłacić również za projekt budowlany – on również wlicza się w całkowity koszt budowy domu w 2022 roku

Patrząc na lata poprzednie – niestety tak. Cena wzrosła nawet o kilkanaście procent, choć niestety wciąż się nie unormowała. Jeśli więc myślisz o wybudowaniu domu w 2022 roku, przygotuj się na spory wydatek. Jak jednak wygląda cennik na poszczególnych etapach budowy?

Elementy, które wpływają na całkowity koszt budowy domu 2022 roku

Przeanalizujmy, ile zapłacisz za poszczególne części budowy – oczywiście przy założeniu, że powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 100 m2. Jest to dom parterowy, a więc jeden z najtańszych wariantów.

Sprawdź też: Wjazd: brama przesuwna. Sprawdź, w jaki sposób działa, ile kosztuje i jakiej powinna być szerokości!

Na początku zaznaczamy, że nie bierzemy pod uwagę kosztów związanych z kupnem działki czy projektu od architekta. Tutaj ceny mogą znacząco się różnić. W przypadku działki największe znaczenie ma jej lokalizacja. Wydatek na projekt zależy od tego, czy jest on gotowy, czy przygotowywany pod indywidualne upodobania zamawiającego.

Ile zapłacisz za fundamenty?

O dokładnej cenie fundamentów pisaliśmy już w innym artykule. Są one bowiem bardzo ważnym elementem każdego obiektu budowlanego, dlatego stanowią nawet ⅕ jego kwoty całkowitej. Za fundamenty dla domu o powierzchni 100 m2 zapłacisz około 35 tysięcy złotych.

Ile zapłacisz za murowanie ścian?

Jeśli chodzi o postawienie ścian nośnych oraz działowych i wybudowanie kominów, cena waha się w granicach 21-25 tysięcy złotych. Doliczając opłacenie fachowca, ten etap budowy będzie kosztował Cię do ok. 40 tysięcy złotych. Cena ta uwzględnia wymagane materiały budowlane, czyli bloczki, zaprawę oraz izolację.

Ile zapłacisz za strop?

Nasze wyliczenia dotyczą domu jednorodzinnego parterowego. Wnioskujemy więc, że poddasze nie będzie zamieszkane. Możesz więc postawić na strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 zapłacisz 35-40 tysięcy złotych. Cena ta dotyczy wszelkich materiałów, które są niezbędne w budowie, a także robocizny.

korzystne oferty morele

Ile kosztuje dach oraz jego wykończenie?

Za dach dwuspadowy zapłacisz o wiele więcej niż za elementy do tej pory wymienione. Musisz przygotować się na wydatek rzędu blisko 80 tysięcy złotych. Cena oczywiście uwzględnia wykończenie oraz robociznę. Mimo wszystko jest to niemała kwota, która niestety nie umknie Twojej uwadze, jeśli myślisz o tym, co wpływa na całkowity koszt budowy domu 2022 roku.

Ile kosztuje zamknięcie stanu surowego domu parterowego?

Kolejnym wydatkiem będzie zakup okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Ich koszt wyniesie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Same okna drewniane to wydatek około 20 tysięcy złotych – przy założeniu, że myślisz o zakupie produktów ze średniej półki cenowej. Za drzwi wejściowe zapłacisz ok. 4-6 tysięcy złotych. Podobna cena dotyczy bramy garażowej.

Na jakie wydatki jeszcze się przygotować? O czym warto wiedzieć, by koszt budowy domu 2022 roku Cię nie zaskoczył?

Przedstawiliśmy kilka etapów budowy domu i określiliśmy średni wydatek na każdy z nich. Zwróciliśmy również uwagę, że trzeba uwzględnić koszt związany z kupnem projektu budowlanego oraz działki. Liczy się również jej uzbrojenie, czyli doprowadzenie do niej wody czy prądu. Jakie jeszcze wydatki na Ciebie czekają, jeśli chcesz wybudować dom jednorodzinny?

koszt budowy domu pod klucz, czyli miejsce gotowe do zamieszkania
Budowa pod klucz, czyli całkowity koszt budowy domu, z jakim musisz się zmierzyć

Wykończenie domu – to bardzo istotny etap, który pozwala Ci wprowadzić się do budynku. Co najważniejsze, sprawia on najwięcej frajdy, ponieważ urządzając każde z pomieszczeń, wnętrze staje się coraz ładniejsze. Cena ostateczna wykończenia nie jest zawsze taka sama. Wszystko zależy od tego, na jakie materiały oraz wyposażenie się zdecydujesz. Możesz zapłacić w sumie ok. 100 tysięcy złotych, a może to być nawet kilka razy więcej.

Sprawdź też: Domofon z kamerą – praktyczny stróż domowego bezpieczeństwa

Również ważnym elementem posiadania własnego domu jest ogród. Jego zagospodarowanie także ma znaczenie, choć w pierwszej kolejności najważniejsze jest to, co wewnątrz budynku.

Jak widzisz, czekają Cię spore wydatki, jeśli zdecydujesz się na wybudowanie własnego domu od podstaw. Najważniejszym pytaniem jest jednak, czy warto obecnie podejmować się tego zadania, czy nie lepiej inwestować w działki z już postawionymi czterema ścianami. Całkowity koszt budowy domu 2022 roku może wydawać się bardzo duży, ale chyba nic tak nie cieszy, jak zaplanowanie każdego pomieszczenia pod własne upodobania.

Jeśli interesują Cię tematy związane z wykończeniem domu, sprawdź nasze inne artykuły!

kody rabatowe morele
23
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.