1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Garaż wolnostojący — wszystko, co musisz wiedzieć! Ile wynoszą koszta, jakie pozwolenia są wymagane i na co zwrócić uwagę przy budowie?

Ogród i balkon

2 lata temu

Garaż wolnostojący — wszystko, co musisz wiedzieć! Ile wynoszą koszta, jakie pozwolenia są wymagane i na co zwrócić uwagę przy budowie?

Auto i garaż Budowa i remont
4
1
1
4
1

Garaż wolnostojący to w XXI wieku bardzo popularny obiekt, zdolny pomieścić samochód oraz wiele przydatnych sprzętów.  Jego konstrukcja wcale nie musi być skomplikowana. Jak wygląda budowa takiego garażu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Garaż wolnostojący — jak powinien wyglądać?

Nowoczesny garaż wolnostojący musi być przede wszystkim funkcjonalny i spełniać pewne, z góry określone standardy. Zgodnie z przyjętą praktyką, garaż jest obiektem niezależnym, służącym do przechowywania pojazdów oraz maszyn. Podczas planowania samej budowy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze dokładnie określ kształt swojej działki, wymiary oraz rozmieszczenie poszczególnych budynków względem wjazdu na posesję. Odpowiednie rozplanowanie pozwoli dobrać optymalną odległość od domu.

Po drugie sam garaż wolnostojący przed domem powinien być wybudowany w ściśle określony sposób. Zadbaj o właściwą wysokość, zwróć uwagę na kwestie warunków przestrzennych, dokładnie dopasuj ilość miejsca do Twojego pojazdu. Zaprojektuj sprawdzoną instalację elektryczną oraz przeciwpożarową. Na sam koniec zadbaj o odpowiednie odprowadzenie wody i uwzględnij niezbędne wymiary samej bramy wjazdowej.

Sprawdź też: Czy regały metalowe nadają się tylko do magazynu? Czy można je wykorzystać w mieszkaniu? Pokażemy Ci, do jakich pomieszczeń i stylów pasują najlepiej!

Gdzie najlepiej umiejscowić garaż wolnostojący?

Usytuowanie garażu w zabudowie jednorodzinnej podlega ściśle określonym przepisom prawnym. Najważniejsza jest jednak jego dobra lokalizacja, a przy tym zachowanie odpowiednich odległości od krańca posesji.  Ta wartość to około 4 m od granicy działki. Jest to zatem nieprzekraczalna linia zabudowy, a garaż wolnostojący niemający żadnych zabudowań okiennych oraz dodatkowych drzwi można umieścić nieco bliżej – 3 m od brzegu.

Projekt garażu wolnostojącego

Budowa zależy głównie od możliwości działki oraz Twoich preferencji odnośnie do tego, jak ma wyglądać garaż wolnostojący. Projekt powinien uwzględnić ścisłe wymiary parceli. Na niedużej posesji warto rozważyć wybór budynku jednostanowiskowego, natomiast jeżeli dysponujesz większą ilością przestrzeni lub potrzebujesz miejsca na więcej pojazdów, garaż wolnostojący dwustanowiskowy będzie najlepszą opcją.

Co więcej, w trakcie projektowania garażu dokładnie przemyśl, z jakiego materiału chciałbyś go wykonać. Uwzględnij takie aspekty jak wytrzymałość danego budulca, stopień izolacji oraz całkowity koszt jego zakupu. Dodatkowo weź także pod uwagę ogólną estetykę konstrukcji — zabudowa powinna pasować do pozostałych obiektów na działce i dobrze się prezentować. 

Z czego powinien być zbudowany garaż wolnostojący?

Według ogólnie przyjętej zasady garaż powinien być wykonany z tego samego budulca, z którego został wzniesiony dom. Przynosi to spore korzyści — zazwyczaj domy stawiane są z wytrzymałego materiału, a dodatkowo całość wykonana w podobnym stylu dobrze się prezentuje pod względem wizualnym. Jeżeli chcesz cieszyć się trwałym, solidnym i komfortowym garażem, rozważ takie materiały jak płyty betonowe, pustaki ceramiczne oraz cegły.

Jeśli natomiast planujesz nieco zaoszczędzić na pokryciu elewacji, możesz wykorzystać drewno lub blachę. Postawienie garażu przy wykorzystaniu tych materiałów w zupełności pozwala na to, aby spełniał on swoje podstawowe funkcje. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej budżetowe, a co więcej, nie musisz się wtedy przejmować kwestiami izolacji termicznej.

Jak wyglądają koszta?

Koszt wybudowania całej konstrukcji zależy od jego powierzchni oraz wykorzystanych materiałów. Ile średnio kosztuje garaż wolnostojący? Cena za najtańsze gotowe blaszane konstrukcje w 2021 roku to około 1500-4000 zł. Za bardziej solidne modele zapłacisz ok. 6000-8000 zł, a budowa osobnego, pełnowymiarowego, murowanego garażu na wzór domu, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Jaką wielkość powinien mieć garaż wolnostojący?

Jaką wielkość powinien mieć garaż wolnostojący? Obowiązujące przepisy określają jedynie minimalne wymiary. Wybudowane stanowisko postojowe powinno mieć szerokość co najmniej 2,5 m oraz 5 m długości. Dopuszczalna wysokość konstrukcji zaczyna się od wartości 2,2 m. Uwzględnij także przyjętą, minimalną wartość samochodu od boku ściany, która wynosi ok. 0,3 m. Pamiętaj jednak, że poszczególne marki pojazdów różnią się od siebie wymiarami.

Czy ocieplać garaż wolnostojący?

Jeżeli chcesz, aby garaż pełnił także inne funkcje poza przechowywaniem pojazdu, warto zainwestować w dobrej jakości izolację termiczną. Jak ogrzać garaż wolnostojący? W tym celu doskonale sprawdzą się płyty styropianowe lub te wykonane z wełny mineralnej. Aplikacja materiału grzewczego powinna odbywać się od wewnętrznej strony zabudowania. Ocieplenie garażu to doskonałe rozwiązanie podczas zimy, gdy temperatury znacznie spadają poniżej zera.

Opłaty i pozwolenia na budowę garażu wolnostojącego

Pamiętaj o kwestiach związanych z podatkiem — jakie są opłaty za garaż wolnostojący? W świetle obowiązującego prawa, zabudowa, która nie jest związana z gruntem i nie zajmuje przestrzeni większej niż 35 m² (np. garaż blaszany), nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Za garaż będący pełnoprawnym budynkiem, według przepisów przyjdzie Ci zapłacić ok. 8 zł za każdy metr kwadratowy jego powierzchni.

Czy garaż wolnostojący bez pozwolenia jest możliwy do postawienia? Okazuje się, że tak. Wszystkie budynki gospodarcze, wolnostojące oraz parterowe, nieprzekraczające powierzchni 35 m², nie wymagają pozwolenia na budowę. Istotny jest również fakt, iż łączna ilość garaży na jednej parceli nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² ogólnej powierzchni. Jedyne, co trzeba zrobić, to zgłosić plan budowy do właściwego urzędu.

garaż wolnostojący - samochód
Garaż wolnostojący dwustanowiskowy sprawdzi się jeśli masz duże podwórko

Sprawdź też: Porady, jak ozdobić ścianę. Pomysły, inspiracje, aranżacje

Budowa garażu to spore przedsięwzięcie, lecz nie musi od razu oznaczać ogromnych trudności, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Z wykorzystaniem wiedzy zawartej w tym poradniku z pewnością uda Ci się samodzielnie zaplanować i zrealizować swój projekt tak, aby spełniał wszelkie niezbędne wymogi. Powodzenia!

4
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dzień dobry, czy można garaż wolnostojacy dostawić jedną ze scian do ściany budynku gospodarczego?Czy musi być zachowana jakąś odległość garażu wolnostojącego na zgloszenie od budynku gospodarczego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *