1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile kosztuje remont kuchni? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Poradniki

1 rok temu

Ile kosztuje remont kuchni? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Budowa i remont Kuchnia
16
0
1
16
0

Ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku? Jakiego wydatku powinieneś się spodziewać, by cieszyć się wykończonym pomieszczeniem? Sprawdź aktualny cennik! Dowiedz się również, jak zaplanować remont kuchni w obecnym roku.

Przez ostatnie lata doświadczaliśmy raczej podwyżek cen za poszczególne materiały budowlane czy wykończeniowe. To samo zjawisko dotknęło kosztów robocizny. Obecny 2022 rok nie jest wyjątkiem, ponieważ za remont kuchni zapłacisz jeszcze więcej. Warto więc nie odwlekać w czasie jego przeprowadzenia, lecz poważnie zastanowić się nad zaplanowaniem go w najbliższych miesiącach. Ile kosztuje i ile trwa remont kuchni?

Koszt remontu kuchni – od czego zależy?

Jest kilka czynników, które decydują, ile dokładnie zapłacisz za remont kuchni. Oczywiście można oszacować wydatki na poszczególne materiały czy wykonaną robociznę, lecz zawsze musisz być gotowy na pewne odstępstwa związane z ostateczną ceną. Od czego więc zależy kwota przeznaczona na remont kuchni?

Przed rozpoczęciem remontu kuchni bardzo ważne jest przygotowanie planu
Zaplanuj dokładnie remont kuchni i oblicz koszt jego przeprowadzenia

Miejsce Twojego zamieszkania

Można oczywiście uśrednić ceny, które obowiązują w całej Polsce. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę, że sklepy mogą ustalać koszt poszczególnych materiałów w zależności od swojego położenia. Prawdopodobnie więcej zapłacisz w dużych miastach wojewódzkich (jak Warszawa czy Kraków). Podobnie też jest z cenami za robociznę. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont kuchni w bloku, to cena może wzrosnąć w zależności od piętra, które zamieszkujesz. Wnoszenie materiałów w budynkach bez windy może skutkować większymi wydatkami.

Sprawdź też: Wykończenie mieszkania w 2022 roku – porady. Ile kosztuje? Jak zaplanować wykończenie mieszkania?

Metraż kuchni

W naszym poradniku umieściliśmy przede wszystkim cenę za każdy metr kwadratowy (poszczególnych materiałów i robocizny). Dzięki temu nie będziesz miał problemów z obliczeniem, ile zapłacisz za remont kuchni. Postaramy się jednak oszacować cennik za wnętrze o konkretnym metrażu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zaplanować, ile pieniędzy prawdopodobnie przeznaczysz na prace remontowe w swoim mieszkaniu. Zasada jest jednak prosta – im większa powierzchnia, tym droższa wycena za remont kuchni.

Jakość materiałów, na które się zdecydujesz

W obliczeniach uwzględniamy ceny produktów ze średniej półki cenowej. Najniższe wartości dotyczą najbardziej budżetowych rozwiązań. Często jednak nie warto decydować się na najtańsze warianty, ponieważ ich żywotność może być dyskusyjna. Powinieneś dokładnie przemyśleć zakup poszczególnych materiałów, ponieważ zdarza się, że lepiej jest dopłacić do droższej propozycji rynkowej niż wymieniać dany element po krótkim czasie. Jeśli więc zależy Ci na satysfakcji z wykonanego remontu kuchni – a jednocześnie nie planujesz zatrudniać ponownie fachowców, którzy będą wprowadzać poprawki wynikające z niskiej jakości materiałów – znajdź produkty o dobrym stosunku ceny do wykonania.

Skorzystanie z usług architekta

Całkowity koszt remontu kuchni może wynieść Cię więcej, jeśli zdecydujesz się na dodatkowy wydatek związany z zatrudnieniem architekta wnętrz. Nie jest to oczywiście wymagane, aby skorzystać z usług tego specjalisty. Jeśli jednak nie masz pomysłu na zagospodarowanie swojej kuchni – a nie znasz się zbyt dobrze na materiałach wykończeniowych – możesz rozważyć tę opcję współpracy. Architekt zaoszczędzi Twój czas i zapewni gotowy projekt, który przekażesz wybranej ekipie remontowej. W zależności od doświadczenia tego specjalisty powinieneś przygotować się na wydatek od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wykonuj różne prace samodzielnie, a z pewnością obniżysz koszt remontu kuchni
Część prac możesz wykonać samodzielnie, więc obniżysz całkowity koszt remontu kuchni

Pamiętaj jednak, że nie musisz zatrudniać architekta do stworzenia dokładnego planu. Możesz skontaktować się z nim, aby przygotował jedynie kosztorys materiałów budowlanych i wykończeniowych. Dzięki takiej pomocy będziesz wiedział, w które produkty powinieneś inwestować, a za które nie warto przepłacać. Tym samym opłacenie architekta może szybko się zwrócić, gdyż za jego radą znacząco zmniejszysz wydatki na materiały – nie tracąc przy tym na ich jakości.

Ceny materiałów wymaganych do remontu kuchni w 2022 roku

Zebraliśmy obowiązujące ceny za remont kuchni w 2022 roku. Jak już wspominaliśmy, będą to orientacyjne kwoty podane w widełkach. Im więcej zapłacisz, tym prawdopodobnie produkt będzie lepszej jakości. Na ostateczną cenę danego materiału może również wpływać jego marka, więc niekoniecznie różnice w kwotach przekładają się na dysproporcję jego trwałości czy klasy.

 • płytki na podłogę: 50–200 zł/m2;
 • płytki na ścianę: 35–120 zł/m2;
 • klej do płytek: od 10 zł za kg;
 • fuga: od 17 zł za kg;
 • grunt do malowania: 5–8 zł/l;
 • farba do malowania: winylowa – 1,5–2 zł/m2, akrylowa – 2–2,5 zł/m2, lateksowa – 5–6 zł/m2, ceramiczna – 6–8 zł/m2;
 • oświetlenie: lampa – 200–350 zł, taśma LED z zasilaczem – 18–250 zł/5 m;
 • zlewozmywak: zlewozmywak – ok. 300 zł, bateria do zlewozmywaka – ok. 200 zł, akcesoria do odpływu (w tym syfon) – ok. 100 zł;
 • umeblowanie: zwykłe meble – 600–1800 zł za zestaw, meble pod wymiar – 600–1200 zł/mb, stół + cztery krzesła – 500–1600 zł;
 • sprzęt AGD: lodówka – 1200–2000 zł, zmywarka – 1000–1300 zł, piekarnik – 900–1200 zł, płyta indukcyjna – 800–1500 zł, okap – 300–500 zł;
 • ogrzewanie: grzejnik – ok. 500 zł;
 • drzwi i okno: drzwi – ok. 300 zł, okno – 800–2000 zł.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku

Jak widzisz, rozbieżności w cenach w niektórych przypadkach są bardzo duże. Taka sytuacja nie jest często bez znaczenia. Prawdopodobnie wydatek na droższe wyposażenie poskutkuje wyraźniejszym zadowoleniem na Twojej twarzy po zakończonych pracach wykończeniowych we wnętrzu. W dodatku będziesz cieszył się komfortem podczas codziennego przyrządzania posiłków. Pamiętaj jednak, że jeśli zapłacisz więcej za poszczególne elementy, to całkowity kosztorys za remont kuchni może znacząco podwyższyć swoją wartość.

Ceny robocizny remontu kuchni aktualne na 2022 rok

Niestety podrożały nie tylko ceny materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Również musisz spodziewać się większych wydatków na zatrudnienie ekipy remontowej. Tym bardziej powinieneś decydować się na usługi polecanych specjalistów, którzy wykonają wszelkie prace szybko oraz bez większych problemów. Zatem ile kosztuje remont kuchni, jeśli mowa o robociźnie?

 • skuwanie starych płytek – 41–60 zł/m2
 • zrywanie starych tapet – 8–11 zł/m2,
 • wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej (z materiałami) – 700 zł/pkt,
 • przeróbki instalacji elektrycznej – 70–120 zł/pkt,
 • wyrównanie powierzchni – 30–42 zł/m2,
 • montaż drzwi z ościeżnicą – ok. 300 zł,
 • układanie płytek na podłodze i ścianie wraz z fugowanie – 90–160 zł/m2,
 • gruntowanie ścian przed malowaniem – 5 zł/m2
 • malowanie sufitu lub ścian jednokrotne – 13–18 zł/m2,
 • montaż lampy – ok. 80 zł/szt.,
 • instalacja taśmy LED – 120–190 zł/m2,
 • sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych – 120–190 zł/m2,
 • montaż zlewozmywaka – ok. 250 zł;
 • montaż mebli – 50–80 zł za godzinę.

Posługując się powyższymi cenami za materiały oraz robociznę, możesz oszacować, ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku. Prawdopodobnie trudno Ci będzie wyliczyć dokładną wartość pieniężną, jaką przeznaczysz na tę inwestycję. Wspomniany już wcześniej architekt najpewniej zawęziłby ten przedział wydatków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam spróbował dokonać trafnych wyliczeń.

Sprawdź też: Koszt budowy domu 2022 – ile zapłacisz w obecnym roku?

Zwróć również uwagę na fakt, że cena za robociznę jest uzależniona od tego, w jakim stanie jest obecne wnętrze. Jeśli w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się starego umeblowania oraz skuć płytki ze ścian czy podłogi, zapłacisz dodatkowe pieniądze fachowcowi.

Remont kuchni w 2022 roku – ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 5 m2, 10 m2 i 15 m2?

Posiłkując się zebranymi cenami, bez problemu wyliczysz, ile kosztuje remont kuchni w bloku lub domu jednorodzinnym. Aby jednak ułatwić Ci to zadanie, postaramy się podać przykładowe kosztorysy za pomieszczenia o różnym metrażu. Pod uwagę weźmiemy remont kuchni o powierzchniach 5 m2, 10 m2 oraz 15 m2.

Zaczynając od najmniejszego metrażu, za remont kuchni o powierzchni 5 m2 zapłacisz najprawdopodobniej od 10 tysięcy złotych (bardzo budżetowe rozwiązania wykończeniowe) do nawet 20 tysięcy złotych. Średnia cena rynkowa za pomieszczenie o tej wielkości wynosi ok. 15 tysięcy złotych.

Za remont kuchni dwa razy większej, czyli o powierzchni 10 m2, musisz przeznaczyć średnio 25 tysięcy złotych. Minimalny wydatek sięgnie przynajmniej 15 tysięcy złotych.

Natomiast na remont kuchni o powierzchni 15 m2 wydasz w okolicach 32 tysięcy złotych. Przygotuj się jednak, że nawet przy wybieraniu najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku całkowity kosztorys wnętrza o tym metrażu wyniesie minimum 18–19 tysięcy złotych.

Możesz obniżyć całkowity koszt za remont kuchni

Jeśli zależy Ci na tym, aby obniżyć wydatki na remont kuchni, powinieneś zapoznać się z poniższymi wskazówkami. Dzięki nim uda Ci się zaoszczędzić zarówno na materiałach, jak i robociźnie.

Analizuj, które materiały warto kupować

Sposób ten dotyczy przede wszystkim kwestii związanych z wyborem materiałów. Postaraj się zbadać dogłębnie temat aktualnych cen rynkowych poszczególnych produktów oraz ocenić, które są warte inwestycji. Możesz poczytać opinie różnych osób, ponieważ nie ma niczego cenniejszego niż doświadczenie ludzi już korzystających z danych elementów wyposażenia. Przy starannej analizie prawdopodobnie uda Ci się obniżyć całkowitą wycenę za remont kuchni, ponieważ wybierzesz tańsze, ale równie dobre jakościowo materiały.

Wykonuj część prac samodzielnie

Skutecznym sposobem na obniżenie wydatków przeznaczonych na robociznę jest samodzielne wykonywanie części pracy. Możesz postarać się przygotować wnętrze przed rozpoczęciem prac fachowców. Na pewno usunięcie starych mebli z kuchni, skucie płytek czy zerwanie tapet to czynności, które nie sprawią Ci większych problemów. Doprowadzenie pomieszczenia do stanu surowego niewątpliwie obniży całkowite koszty remontu kuchni.

Ile trwa remont kuchni?

Remont kuchni jest czasowo uzależniony od tego, jakie dokładnie prace będą w tym pomieszczeniu przeprowadzone. Jeśli zamierzasz wykonać tylko drobne poprawki kosmetyczne (jak pomalowanie mebli kuchennych czy odświeżenie ścian), prace mogą potrwać maksymalnie kilka dni. Natomiast znacznie więcej czasu wymaga remont kuchni, która potrzebuje gruntownych przeróbek. Taka modernizacja może ciągnąć się nawet kilka miesięcy. Przygotuj się zatem na trudne warunki mieszkalne, gdy zdecydujesz się na całkowitą zmianę aranżacji wnętrza. Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ poświęcony czas i wydane pieniądze najprawdopodobniej przyniosą pożądany efekt.

Sprawdź też: Jaki jest koszt fundamentów? Tyle zapłacisz w 2022 roku!

Pamiętaj o dokładnym zaplanowaniu remontu kuchni

Tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę, jak istotne jest zaplanowanie wszystkich prac jeszcze przed rozpoczęciem remontu kuchni. Dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować, co jest do zrobienia w następnej kolejności. Przygotowany plan remontu ułatwi również pracę specjalistom, którzy nie będą musieli kontaktować się z Tobą przy każdym etapie wykańczania kuchni. Tym samym istnieje duża szansa, że szybciej skończą swoje zadania, a efekt będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Zaplanowany remont kuchni przełoży się też na łatwość radzenia sobie z problemami, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanych momentach. Nie muszą one bowiem wynikać z niestaranności pracy fachowców, lecz z naruszenia starych instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych. Dzięki przygotowanemu projektowi nawet kryzysowe sytuacje nie zaburzą pierwotnego zamysłu, bo specjaliści szybko wrócą na właściwe tory – oczywiście po usunięciu niemiłych niespodzianek.

Meble na wymiar podwyższają cenę remontu kuchni
Meble na wymiar będą droższe, lecz świetnie wypełnią wnętrze kuchni

Większa kontrola przy planowaniu remontu kuchni

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas cennik remontu kuchni na rok 2022 ułatwi Ci planowanie wykończenia własnych czterech ścian. Wszystkie obowiązujące obecnie kwoty, które umieściliśmy tutaj w jednym miejscu, niewątpliwie pozwolą na wygodne obliczenia. Dzięki podanym cenom za metr kwadratowy (czy metr bieżący, stawkę godzinową pracy fachowców itp.) możesz w przybliżeniu określić, ile pieniędzy musisz przygotować na remont kuchni. Pamiętaj jednak, że za niewielkie pomieszczenie zapłacisz przynajmniej 10 tysięcy złotych. Kuchnia o dużym metrażu może wynieść Cię nawet ponad 30 tysięcy złotych.

Podziel się z nami w komentarzu, co sądzisz o aktualnych cenach na rok 2022 za remont kuchni. Czy planujesz odświeżenie tego pomieszczenia w swoim mieszkaniu? A może jesteś chwilę po zakończonym remoncie? Czekamy z niecierpliwością na Twoje uwagi związane z wydatkami na poszczególne materiały oraz robociznę.

A jeśli interesują Cię tematy związane z aranżacją kuchni, sprawdź nasze inne artykuły!

16
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.