1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Oprysk na kleszcze – czy warto go zrobić w swoim ogrodzie?

Poradniki

11 miesięcy temu

Oprysk na kleszcze – czy warto go zrobić w swoim ogrodzie?

Ogród Szkodniki
11
0
1
11
0

Czy robiłeś kiedyś oprysk na kleszcze w swoim ogrodzie? Uważasz, że to zbędna praktyka? A może jesteś wielkim zwolennikiem takiego zabiegu? W artykule opisujemy pokrótce, czy warto wykonywać oprysk na kleszcze w ogrodzie. Wyjaśnimy także, jak to zrobić.

W przestrzeniach miejskich coraz częściej możemy się spotkać z opryskami na komary i kleszcze. Mają one miejsce zwłaszcza w parkach oraz w okolicach zbiorników wodnych. Czy warto praktykować to także w swoim ogrodzie lub na działce? Odpowiadamy!

Oprysk na kleszcze – czy zrobić go w swoim ogrodzie?

Pamiętaj o tym, że kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Więcej o tych znienawidzonych pajęczakach przeczytasz w artykule: Kleszcze – co je odstrasza i jak z nimi walczyć? Powinieneś więc zrobić wszystko, by uchronić się przed tymi niebezpiecznymi stworzeniami. Specjalne opryski zdecydowanie Ci w tym pomogą. Mogą być zbawienne, zwłaszcza jeśli nie lubisz używać sprayów lub innych specyfików mających kontakt z Twoją skórą.

opryski na kleszcze
Kleszcze przenoszą choroby, dlatego dobrze z niim walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami

Oprysk na komary i kleszcze może przed nimi uchronić także Twojego psa lub kota. Oczywiście mimo to nie powinieneś zapominać o innych formach ochrony przed tymi pajęczakami, zwłaszcza jeśli wybierasz się na łąkę lub do lasu. Więcej o zapewnieniu bezpieczeństwa czworonogom piszemy w artykule: Co na kleszcze dla psa wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Jeżeli nie jesteś pewien, czy opryski na kleszcze i komary mają sens oraz czy warto je zrobić, odpowiemy, że naszym zdaniem – zdecydowanie tak. Obecne na rynku preparaty są neutralne dla naszego organizmu, a mogą uchronić Ciebie i Twoją rodzinę przed uciążliwymi komarami oraz niebezpiecznymi kleszczami

Kiedy i gdzie najlepiej wykonać oprysk na komary i kleszcze?

Bardzo często preparaty działają nie tylko na kleszcze. Najczęściej możesz się spotkać z opryskami na komary i kleszcze równocześnie. Aby były w pełni skuteczne – stosuj się ściśle do informacji zawartych w ulotce. Ogólne zasady są takie, że powinieneś unikać rozpylania specyfików niedługo przed deszczem – może on bowiem zmyć środek, a przecież zupełnie nie o to chodzi.

jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie
Kiedy najlepiej wykonać opryski na kleszcze?

Jeśli zastanawiasz się nad miesiącami, w których należy wykonywać opryski na kleszcze – postaw na te, kiedy tych pajęczaków jest najwięcej, czyli okres od kwietnia do września.

Sprawdź też: Na które rośliny odstraszające komary warto postawić?

W którym miejscu swojego ogrodu zastosować preparat na kleszcze? Zdecydowanie warto postawić na opryski drzew i ich okolic – kleszcze szczególnie lubią zacienione miejsca. Jednym z ich ulubionych miejsc bytowania są tuje, które przecież bardzo często znajdują się w naszych ogrodach.

O czym należy pamiętać podczas oprysku na kleszcze?

Podczas wykonywania oprysku na kleszcze powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim wybierz bezwietrzny dzień, aby repelent nie był rozwiewany, a osoby przebywające w ogrodzie lub jego pobliżu nie wdychały oparów zastosowanego specyfiku.

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

W czasie prac polegających na rozpyleniu preparatu poproś osoby przebywające w ogrodzie, by oddaliły się od miejsc, gdzie są przeprowadzane opryski. Jak już wspominaliśmy w naszym artykule – wybierz dzień, w którym na pewno nie będzie padać, bo deszcz może zniweczyć Twoją pracę.

oprysk na kleszcze_ubranie ochronne
Podczas przeprowadzania oprysku na kleszcze koniecznie zadbaj o odpowiedni strój

Zaopatrz się także w odpowiednie akcesoria: rękawice, okulary ochronne, dobrze, abyś nałożył także maseczkę ochronną. Dzięki nim bezpiecznie rozpylisz preparat w pożądanym miejscu.

Jak często powtarzać oprysk na kleszcze w ogrodzie?

Jak już wspominaliśmy – przed kleszczami szczególnie warto chronić się od kwietnia do września. Może się zdarzyć, że potrzeba zastosowania odpowiedniego preparatu pojawi się dopiero w maju – wszystko zależy od temperatur i pogody w danym roku. Jak często powtarzać oprysk na kleszcze w ogrodzie? Najlepiej byłoby powtarzać go co miesiąc, chyba że producent preparatu informuje o innej częstotliwości użycia repelentu.

Sprawdź też: Surmia – dekoracyjne drzewo, które odstrasza komary! Jak pielęgnować katalpę?

Wiesz już, że doskonałym preparatem na kleszcze może być ten zastosowany podczas oprysków w ogrodzie. Może uchronić przed tymi niechcianymi pajęczakami zarówno Ciebie, jak i Twoich bliskich oraz zwierzęta domowe. Czy zdecydowałeś się na ich użycie? A może stosujesz je regularnie? Podziel się swoimi wrażeniami w sekcji komentarzy!

Borykasz się z różnymi owadami i szkodnikami? Nasze poradniki pomogą Ci się ich pozbyć!

11
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *