1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Oświetlenie solarne do ogrodu – jakie wybrać?

Poradniki

11 miesięcy temu

Oświetlenie solarne do ogrodu – jakie wybrać?

Ogród Wyposażenie
2
0
0
2
0

Oświetlenie solarne do ogrodu to doskonały sposób na dodanie nie tylko funkcjonalności, ale i uroku Twojej przestrzeni na świeżym powietrzu. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakie oświetlenie wybrać?

Ogród przy każdym domu to miejsce, które może służyć do relaksu na świeżym powietrzu i zachwycać swym pięknem. Warto jednak zadbać o to, aby była to przestrzeń, w której da się przebywać również po zmroku. Bardzo ekologiczny i ekonomicznym sposobem jest oświetlenie solarne zewnętrzne do ogrodu. Oto co warto wiedzieć o tym rodzaju lamp. 

Oświetlenie solarne do ogrodu jako ekologiczne rozwiązanie

Lampy solarne to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe. Są to specjalne lampy, które nie wymagają podłączenia do źródła zasilania. Same są w stanie wygenerować energię potrzebną do działania po zmroku. Do tego służy mały panel solarny umieszczony na ich górze, który w trakcie dnia przetwarza promienie słoneczne w prąd i ładuje baterię. Następnie po zmroku żarówka solarna jest zasilana przez wytworzoną za dnia energię elektryczną. 

oświetlenie solarne do ogrodu
Źródło: stbridget.uk

Sprawdź też: Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu

To w dzisiejszych czasach ma niemałe znaczenie. Przede wszystkim ceny prądu regularnie idą w górę i robią się coraz wyższe. Oczywiście lampy do ogrodu z reguły nie charakteryzują się dużym zużyciem. W ujęciu rocznym można jednak zaoszczędzić dość przyjemną sumę. Ponadto zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oznacza mniejszy udział paliw kopalnych w emisji szkodliwych spalin.  

Zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie

Oświetlenie zewnętrzne w postaci lamp solarnych ogrodowych ma całą masę zalet. Przede wszystkim są one oszczędne. Brak zużycia prądu oznacza tani i skuteczny sposób na oświetlenie ogrodu, czy też przestrzeni przed domem. Kolejna zaleta to mały wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu, że lampy do ogrodu generują potrzebną energię przy użyciu odnawialnych źródeł, jest ona zupełnie czysta.

Na plus jest też wygoda użytkowania. Takie oświetlenie do ogrodu działa praktycznie zawsze, nawet gdy dojdzie do awarii prądu w okolicy. Ponadto lampa automatycznie uruchamia się, gdy jest ciemno. Dostępne są nawet urządzenia wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki temu zużycie energii gromadzonej w baterii jest jeszcze mniejsze i lampa zadziała, nawet gdy dzień był pochmurny. 

Solarne oświetlenie przed domem może też świetnie się prezentować. Z tego powodu jest często wykorzystywane przy tworzeniu podejść do domu. W nocy potrafi doskonale oświetlić ścieżkę biegnącą od furtki do drzwi wejściowych. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie lampy solarnej do ogrodu?

Chcąc sprawić sobie oświetlenie solarne w ogrodzie, bardzo ważne jest przyłożenie się do wyboru odpowiednich lamp. Na co więc patrzeć? Najważniejsze są cztery kwestie. Mowa tu o mocy lampy, jej zużyciu energii, wielkości akumulatora oraz jego żywotności. To właśnie od nich należy zacząć poszukiwania odpowiednich lamp solarnych. 

lampy solarne
Źródło: gardeningknowhow.com

Szukając jednak jak najlepszego oświetlenia ważne jest, by nieco bardziej się przyłożyć. Mowa tu na przykład o sprawdzeniu, czy lampa jest wyposażona w dodatkowe funkcje. Jedna z najpopularniejszych oraz najbardziej istotnych to czujnik ruchu. Jego obecność w lampie pozwala znacząco wydłużyć żywotność baterii. Wszystko dzięki temu, że energia nie jest marnowana, gdy nikt jej nie potrzebuje. Jest to podejście bardzo ekologiczne, które jednak obecnie to wręcz standard. 

Jak łatwo zamontować oświetlenie solarne w swoim ogrodzie?

Tworząc oświetlenie do ogrodu lampy solarne, nie tworzą zbyt dużych wymagań w kwestii montażu. Jest on wręcz dziecinnie prosty. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju oświetlenia. Niektóre znicze solarne, czy mniejsze lampy wystarczy po prostu wbić w ziemię. Wtedy będą dobrze oświetlać ścieżki. Nieco większym wyzwaniem będzie na przykład latarnia solarna, czy też fontanna solarna. W ich wypadku montaż może wymagać przygotowania terenu. 

Odporność lamp solarnych ulicznych na uszkodzenia

Najmocniejsze lampy solarne służą nie tylko w ogrodach. Obecnie w Polsce można je spotkać przy wielu ulicach i chodnikach. Coraz częściej stosowane są latarnie solarne, które skutecznie oświetlają okolicę. Do tego generują znacznie niższe koszty utrzymania od tradycyjnych lamp. 

Solarne latarnie to coraz częściej stosowany przez samorządy sposób, gdy potrzebna jest redukcja zużycia energii elektrycznej. Oczywiście takie konstrukcje muszą być wykonane w odpowiedni sposób. Z racji na miejsce montażu i swą wysokość są bardziej narażone na różne uszkodzenia wynikające z warunków atmosferycznych. Ponadto mogą ulec różnym aktom wandalizmu. Cała konstrukcja, a w szczególności panel solarny jest jednak na tyle wysoko, że już to stanowi dobre zabezpieczenie. Z tego powodu lampy solarne uliczne potrafią wytrzymać naprawdę długo w jednym miejscu i oświetlać chodnik, czy też drogę. Dlatego można się spodziewać, że latarnie solarne będą coraz częstszym widokiem przy polskich ulicach. 

Żywotność zastosowanego akumulatora w lampach solarnych LED

Żywotność akumulatora w lampach do ogrodu LED zasilanych przez energię słoneczną jest mocno uzależniona od rodzaju urządzenia. Wpływ na to, jak długo może działać jedna lampa, ma między innymi jej efektywność energetyczna. Nie bez znaczenia jest także pojemność takiego akumulatora. Są to czynniki, które należy brać pod uwagę przy określaniu żywotności. 

Obecnie produkowane lampy solarne mogą się jednak pochwalić całkiem niezłą żywotnością. Bez problemów potrafią świecić przez cały noc i doładowywać się za dnia, nawet gdy pogoda jest nieco pochmurna. Dzięki temu nie trzeba się martwić o zapewnianie dodatkowe zasilania takim lampom. 

oświetlenie w ogrodzie

Sprawdź też: Mały ogród z tarasem w roli głównej – jak urządzić?

Jeszcze lepiej prezentuje się żywotność akumulatora w lampach, które nie są wiecznie uruchomione. Urządzenia, które wyposażono w czujnik ruchu, oszczędzają całą masę energii. Wszystko dzięki temu, że uruchamiają się tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie się w okolicy, przez co oświetlenie staje się faktycznie potrzebne. Taka oszczędność jest szczególnie przydatna w okresie, gdy słońce nie świeci tak często i tak intensywnie jak ma to miejsce latem. 

Źródło obrazka głównego: gardenesque.com

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *