1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Taras z deski kompozytowej – ile kosztuje, jak zrobić?

Zrób to sam

1 rok temu

Taras z deski kompozytowej – ile kosztuje, jak zrobić?

Budowa i remont Ogród
17
2
1
17
2

Czy taras z deski kompozytowej do wygodne rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Na jaki wydatek powinieneś się przygotować? Odpowiadamy!

Deski kompozytowe na taras mają wielu zwolenników. Nie należy się temu dziwić, biorąc pod uwagę korzyści z ich wykorzystania. Jak przygotować się do ich montażu i jak zrobić to krok po kroku? Dowiesz się z naszego poradnika.

Czy taras z deski kompozytowej to duży wydatek?

Taras kompozytowy to jeden z najczęściej wykonywanych tarasów w ostatnich latach. Na pewno wpływ na to ma bardzo estetyczny wygląd, stosunkowo łatwy proces samodzielnego montażu oraz brak konieczności wykonywania zabiegów takich jak na przykład impregnowanie, które jest niezbędne w przypadku drewnianych tarasów.

deski kompozytowe
Deska kompozytowa to bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie

Czy taras z deski kompozytowej to najtańsze z możliwych rozwiązań? Na pewno nie, ale zważywszy na wyżej wymienione plusy – na pewno warto poważnie przemyśleć inwestycję w kompozyt na taras. Przechodząc do konkretów – z wydatkami jakiego rzędu musimy się liczyć?

Sprawdź też: Pomysł na tani taras. Jak niedrogo zbudować i urządzić taras? Podpowiadamy!

Jeśli chodzi o koszt m² tarasu, to musimy liczyć się z wydatkiem 150-300 zł. Wszystko oczywiście zależy od klasy deski tarasowej oraz ceny użytych dodatkowych materiałów niezbędnych w procesie montażu. Natomiast jeśli chodzi o koszt robocizny – cena waha się pomiędzy 120, a 200 zł za m².  Podane przez nas wartości są oczywiście cenami przybliżonymi i mogą różnić się w zależności od regionu czy konkretnego sklepu oferującego materiały budowlane.

Deski kompozytowe – czym się charakteryzują?

Taras kompozytowy to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych zabiegów po montażu. W przeciwieństwie do tarasów z drewnianych desek, które trzeba regularnie pielęgnować. Jego ogromną zaletą jest na pewno trwałość oraz estetyczny wygląd idealnie wpasowujący się we wszelkiego rodzaju style architektoniczne i aranżacje ogrodowe.

Sprawdź też: Mały ogród z tarasem w roli głównej – jak urządzić?

Jakie deski kompozytowe na taras wybrać? Istnieją różne klasy desek nadających się do tarasów kompozytowych – mają one zróżnicowaną grubość ścianek oraz krawędzi. Różnią się także palnością, ścieralnością oraz kruchością. Do ich minusów należy zaliczyć to, że łatwo się nagrzewają, co może być szczególnie dokuczliwie w przypadku ciemnych kolorów. Warto tu także wspomnieć, że to doskonałe deski na balkon. Na pewno ich dużą zaletą jest to, że montaż możesz wykonać sam. Jak? Opisujemy to w dalszej części artykułu.

Taras z deski kompozytowej na gruncie lub wylewce kontra pływający taras z kompozytu. Czym się różnią?

Taras z deski kompozytowej na gruncie montuje się bezpośrednio na podłożu, najczęściej na punktowych słupach betonowych. W rezultacie koszt jego powstania może być niższy niż tarasu powstającego na wylewce. Jednak wykonanie punktowych pali betonowych bywa zbyt skomplikowane i konieczna może okazać się pomoc specjalistów.

deski kompozytowe idealnie sprawdzą się na tarasie i balkonie
Na jaki taras kompozytowy najlepiej się zdecydować?

Na pewno wynajem specjalnej firmy będzie konieczny w przypadku tzw. pływających tarasów z kompozytu. Sprawdzają się one szczególnie w miejscach, w których nie ma możliwości kotwienia się do ziemi, czyli na dachach budynków lub w przypadku tarasów, pod którymi znajduje się niewystarczająca warstwa gruntu, na przykład ze względu na garaż podziemny. W związku z tym – ze względu na zagrożenie uszkodzenia hydroizolacji – najlepiej zdecydować się na pływający taras z kompozytu.

Sprawdź też: Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Poradnik

Najłatwiejszy do wykonania wydaje się taras z deski kompozytowej na wylewce. Jak go wykonać? Czego potrzebujesz? Dokładną instrukcję znajdziesz w kolejnych akapitach.

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Instrukcja krok po kroku

Taras z deski kompozytowej na betonie to sprawdzone rozwiązanie. Możesz go z powodzeniem wykonać sam i to nawet w ciągu 1 lub 2 dni. Do tego musisz doliczyć tylko czas na wykonanie podłoża, czyli wylewki. Jak dokładnie to wszystko zrobić? Wyjaśniamy!

montaż tarasu kompozytowego nie jest trudny
Jak zrobić taras z deski kompozytowej?

Przygotuj podłoże pod kompozyt na taras

Pierwszym krokiem wykonania tarasu kompozytowego na wylewce, jest oczywiście przygotowanie wylewki betonowej. Dobrze, by miała ona niewielki spadek, który umożliwi odprowadzanie wody. Wartość około trzyprocentowa powinna być w zupełności wystarczająca. Przygotuj deski kompozytowe na taras i przystąp do kolejnych kroków opisanych poniżej.

Taras z deski kompozytowej na betonie. Kolejne etapy prac

  1. Przygotuj plan zawierający ułożenie desek kompozytowych. Będzie on szczególnie przydatny w przypadku nieregularnego kształtu tarasu, pozwoli także na optymalne rozłożenie legarów.
  2. Ułóż legary kompozytowe i przytwierdź je do podłoża. Powinny one być ułożone prostopadle względem planowanych desek kompozytowych, co około 40 centymetrów. Muszą znaleźć wszędzie tam, gdzie wypadają zakończenia i łączenia desek.
  3. Zamontuj deski tarasowe. Jak to zrobić? Należy przytwierdzić je do legarów za pomocą łączników. Zwróć uwagę, że producenci mają różne systemy klipów, zwróć na to uwagę podczas zakupów legarów oraz deski tarasowej.
  4. Dotnij deski oraz zamontuj maskownice. Docinanie desek kompozytowych należy wykonać na samym końcu. Jeśli istnieje taka potrzeba – przytnij wszystkie deski naraz, a następnie załóż listwę maskującą. Zapewni ona estetyczne wykończenie tarasu. 

Deska kompozytowa – taras modny i estetyczny

Deska tarasowa to pomysł na nowoczesny i efektowny taras. Świetnie sprawdzi się także na balkonie. Dostępna gama kolorystyczna pozwala dopasować jego barwę do elewacji budynku i cieszyć się wygodnym oraz pięknym tarasem w rozsądnej cenie. Taras z deski kompozytowej to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i estetyczny wygląd.

taras z deski kompozytowej to nowoczesne rozwiązanie
Coraz częściej możemy spotkać się z szarymi tarasami z deski kompozytowej

A Ty na jaki taras się zdecydowałeś? Czy Twoim zdaniem kompozyt na taras to dobre rozwiązanie? Jak sprawuje się Twój taras z deski kompozytowej na gruncie? A może postawiłeś na taras montowany na wylewce? Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami w sekcji komentarzy i ułatw tym samym wybór pozostałym czytelnikom. Twoje porady mogą okazać się niezwykle przydatne!

Nie jesteś przekonany do tarasu z deski kompozytowej? Chcesz dowiedzieć się, jakie zalety mają tarasy wykonane z innych materiałów? Zapraszamy do naszych poradników.

17
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *