1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Odpowietrzenie podłogówki – jak przeprowadzić odpowietrzanie instalacji podłogowej?

Poradniki

3 lata temu

Odpowietrzenie podłogówki – jak przeprowadzić odpowietrzanie instalacji podłogowej?

Budowa i remont
3
2
0
3
2

Ogrzewanie podłogowe to praktyczny i wygodny sposób na dostarczanie ciepła do mieszkania, jednak i ono od czasu do czasu wymaga odpowietrzenia. Jak się za to zabrać? Po czym można poznać, że już czas na odpowietrzanie podłogówki?

Zapowietrzenie instalacji ogrzewania podłogowego – co to oznacza?

odpowietrzanie ogrzewania podłogowego

Choć instalacja ogrzewania podłogowego korzysta z wielu różnych charakterystycznych tylko dla siebie technologii, w kwestii zapowietrzania podlega takim samym regułom jak typowe grzejniki wodne. Zapowietrzeniem nazywamy stan, w którym zgromadzone w układzie grzewczym powietrze hamuje swobodny przepływ wody. Wypuszczenie gazu z instalacji zwie się odpowiednio odpowietrzaniem, a dokonuje się tego w celu poprawienia jakości pracy całego układu oraz zabezpieczenia go przed uszkodzeniami.

Po czym poznać, że ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone?

Zapowietrzoną instalację ogrzewania podłogowego można rozpoznać po dość widocznych objawach. Przede wszystkim jest to nierównomierne ogrzewanie budynku, wskutek czego w jednym z pomieszczeń może być bardzo ciepło, podczas gdy inne pozostanie niedogrzane. Podejrzenia powinny też wzbudzić nietypowe hałasy dobiegające z instalacji, między innymi stukotanie, bulgotanie, trzaski lub wyraźne, znacznie bardziej nasilone niż normalnie szumy.

Oczywiście żadna z tych nieprawidłowości nie jest charakterystyczna wyłącznie dla zapowietrzonej instalacji ogrzewania podłogowego, czasem powód może leżeć gdzieś indziej, niekiedy w bardziej poważnych usterkach. Na początku warto jednak wykluczyć zapowietrzenie jako przyczynę problemu.

Jakie mogą być przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego?

Każda instalacja grzewcza składa się z wielu drobnych elementów skręcanych, takich jak zawory czy śrubunki, których nawet niewielkie nieszczelności mogą stać się przyczyną poważniejszych problemów. Nie inaczej jest w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Kłopot często wynika z przedostawania się powietrza do wnętrza układu poprzez te przerwy. Gaz może przenikać również przez rury, jeśli wyprodukowano je z tworzywa sztucznego, lecz nie wyścielono specjalną, ochronną wkładką antydyfuzyjną.

odpowietrzanie ogrzewania podłogowego porady

Jeśli zapowietrzona instalacja pracuje nieprawidłowo, przyczyny warto poszukać również w innych elementach układu służących jego uszczelnianiu. Mowa tu w szczególności o pakułach konopnych, których fragmenty mogły znaleźć się w rurach, wskutek czego zaczęły gnić, tym samym wydzielając gaz – metan.

Dość często problem występuje, jeżeli pierwsze odpowietrzenie ogrzewania podłogowego było przeprowadzone w sposób niewłaściwy. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której z wnętrza instalacji nie usunięto gazu zbyt dokładnie, więc wciąż krąży on w układzie. Powodem zapowietrzenia mogło być również samo pierwsze napełnienie instalacji. W procesie tym ważne jest wtłaczanie wody tak, by nie zawierała pęcherzyków powietrza. Równie dobrze przyczyną może być więc pospieszne, nieostrożne napełnianie.

Zobacz: Tryb zimowy w oknach – jak uszczelnić okna? Oto sprawdzone sposoby

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe – jak sobie z tym poradzić?

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego należy zacząć od zlokalizowania tak zwanej skrzynki rozdzielaczowej. To właśnie z jej pomocą wykonamy całą pracę. Pozwoli ona na dostęp do poszczególnych pętli grzewczych rozdzielacza, zaworów spustowych, odpowietrznika i innych elementów, które wykorzystamy, by odpowietrzyć podłogówkę. Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego dla danej kondygnacji powinien się znajdować właśnie na niej.

odpowietrzanie ogrzewania podłogowego

Włączamy pompę instalacji podłogowej. Należy od razu ustawić ją na najwyższy bieg, a następnie zablokować zawory pętli. Należy tak zrobić ze wszystkimi pętlami grzewczymi rozdzielacza poza tą, na której odpowietrzeniem będziemy pracować. Teraz należy nasłuchiwać charakterystycznego świstu odpowietrznika. Kiedy nastąpi, oznacza to, że w elementach instalacji było powietrze i właśnie zostało z nich usunięte.

W całym tym procesie warto mieć oko na poziom ciśnienia w układzie grzewczym. Jeśli zaczyna drastycznie spadać, to znak, że przy odpowietrzaniu instalacji ogrzewania podłogowego udało nam się usunąć dużą ilość gazu. Spadek poniżej oczekiwanych wartości daje nam również znak, że system ogrzewania musi zostać uzupełniony odpowiednią ilością wody. Wtłoczenie jej jest bardzo łatwe – wystarczy ostrożnie otworzyć zawór dopustowy wody.

By skutecznie odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, nie wystarczy wyłącznie praca na jednej z pętli rozdzielacza – wszystkie czynności należy powtórzyć też dla pozostałych pętli grzewczych, a następnie dla reszty rozdzielaczy. Warto pamiętać, że samo odpowietrzanie ogrzewania podłogowego może nie wystarczyć, jeśli w skład naszej instalacji grzewczej wchodzą również grzejniki. Należy więc zbadać, czy problem nie leży w tych częściach systemu ogrzewania, a w razie potrzeby – odpowietrzyć kaloryfery.

Proces odpowietrzania podłogówki nie należy do najprostszych i może sprawić problem osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z tym zadaniem. Praca ta wymaga niemałej cierpliwości, jednak w tym przypadku nie warto się spieszyć – poprawne odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego pozwoli natychmiast cieszyć się ciepłem w każdym kącie mieszkania i oszczędzi problemów w przyszłości.

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *