1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Układanie paneli podłogowych z fugą – jak poprawnie zabrać się za montaż paneli z V-fugą?

Poradniki

2 lata temu

Układanie paneli podłogowych z fugą – jak poprawnie zabrać się za montaż paneli z V-fugą?

Budowa i remont
6
0
0
6
0

Panele są jednym z najpopularniejszych rodzajów pokrycia podłóg. Układanie paneli podłogowych z fugą można zlecić, ale dużo satysfakcji daje samodzielny montaż takiej podłogi – nie jest to trudne. Podpowiadamy, jak układać panele podłogowe z V-fugą.

Układanie paneli podłogowych z fugą – o czym warto wiedzieć wcześniej?

Panele podłogowe z fugą do złudzenia przypominają deski z naturalnego drewna – ten estetyczny wygląd to, poza funkcjonalnością i ceną, ich największa zaleta. Zanim jednak zabierzesz się za montaż, warto wiedzieć, czym jest V-fuga. W największym skrócie: jest to specjalne wykończenie paneli, polegające na wyfrezowaniu boków deski – można wyfrezować wszystkie boki albo tylko dwa. Fugę dobiera się albo idealnie pod kolor paneli, albo kontrastowo. V-fuga to nie tylko wykończenie estetyczne, ale także funkcjonalne: ta specjalistyczna farba zapobiega dostawaniu się wilgoci pod podłogę. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej wykorzystuje się ten typ paneli, bo wyglądają jak autentyczne drewno, prezentując się dużo lepiej, niż standardowe deski.

Do układania paneli podłogowych z V-fugą trzeba się przygotować na kilka dni przed ich planowanym montażem. Przede wszystkim należy panele rozłożyć w pomieszczeniu, w którym będą układane. Zabieg ten nazywa się leżakowaniem – czyli przejęciem wilgotności i temperatury powietrza z pomieszczenia. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że panele po ułożeniu nie zaczną „pracować”: materiał zdąży się bowiem dopasować do warunków panujących w domu.

Jak układać panele z fugą? Zacznij od przygotowania podłoża

Tak jak w przypadku każdego pokrycia podłogi, najpierw należy przygotować podłoże. Przede wszystkim musi być równe, suche i czyste. Pod panele należy położyć podkład dopasowany do konkretnych paneli i podłoża. Zwykle na opakowaniu paneli zawarta jest informacja od producenta, jaki typ podkładu wykorzystać. Jeśli podłoże nie jest idealnie równe, możesz kupić podkład z polistyrenu ekstrudowanego. W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego będziesz potrzebować specjalnego podkładu. To także dobry moment, żeby zastanowić się, czy chcesz kłaść pod panele matę wytłumiającą – izolacja akustyczna wpływa nie tylko na jakość podłogi, ale też na codzienny komfort użytkowania.

Sposób układania paneli: proces montażu i kierunek ułożenia

Jak układać panele z V-fugą? Nowoczesne panele podłogowe, także z V-fugą, kładzie się dość łatwo. Deski zwykle mają zamki, dzięki którym sam proces układania jest bardzo łatwy; nawet samodzielny montaż nie wymaga dużych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Panele po prostu zazębiają się jeden o drugi, a Twoim zadaniem jest je lekko dociskać i ewentualnie przycinać, jeśli są zbyt długie (zanim zaczniesz montaż, przygotuj sobie też narzędzia do cięcia). Zanim zaczniesz je układać, pamiętaj, żeby zawsze zostawiać odrobinę miejsca przy ścianie (ok. 1-1,2 cm), gdyż panele po ułożeniu mogą jeszcze trochę „pracować”. Szczelinę dylatacyjną przykryjesz później listwą przypodłogową.

Sprawdź też: Prawidłowe układanie paneli. Jak układać panele podłogowe?

Sam sposób układania paneli nie jest trudny, musisz natomiast wiedzieć, jaki jest poprawny kierunek ich ułożenia. Panele z V- fugą nie mają określonego kierunku, w którym koniecznie musisz je układać. Możesz zrobić to równolegle, jak i prostopadle do okna. Ważniejsza jest raczej wielkość pokoju i wzór paneli – odpowiednio ułożone mogą optycznie powiększyć albo zmniejszyć przestrzeń. Panele z V-fugą skutecznie imitują drewno, warto więc przy układaniu wydobyć z nich całe piękno.

Jak układać panele podłogowe, żeby wyglądały ciekawie? Klasycznie układa się panele jeden przy drugim, ale coraz częściej stosuje się przesunięcie co drugiego rzędu paneli o połowę lub nawet o ⅓ długości deski. To pozwala wydobyć piękną strukturę paneli, a dodatkowo fuga nie gromadzi się nadmiernie na jednej wysokości. Zanim podejmiesz decyzję co do ułożenia, wymierz pomieszczenie – czasami przesunięcie o ⅓ długości spowoduje, że przy ścianach zostaną krótkie, nieestetycznie wyglądające kawałki deski. Innym wzorem, który w ostatnich latach wrócił do łask, jest jodełka, która z pewnością prezentuje się wyjątkowo, wymaga natomiast odrobiny wprawy i dużo cierpliwości przy układaniu podłogi.

Panele podłogowe z fugą – do klasycznych czy nowoczesnych aranżacji?

Panele podłogowe z V-fugą są doskonałym zamiennikiem drewna. Podobnie jak deski drewniane rewelacyjnie dopasowują się do każdego stylu – są po prostu ponadczasowe. W stylu klasycznym i rustykalnym nadadzą salonowi czy kuchni przytulnego, nieco wiejskiego charakteru. Aranżacje nowoczesne, minimalistyczne lub loftowe często opierają się na używaniu naturalnych materiałów, a także na prostocie, dlatego tutaj panele podłogowe z fugą będą jak najbardziej wskazane. Podobnie w mieszkaniu w stylu boho, gdzie drewno powinno być podstawowym materiałem wykończeniowym – w otoczeniu kolorowych dodatków i roślin panele sprawdzą się doskonale. Deski podłogowe z V-fugą to zakup na lata, który będzie doskonałą, uniwersalną bazą dla wszelkich wnętrzarskich pomysłów.

Pozostałe zalety paneli podłogowych z V-fugą

Poza wyżej wymienionymi zaletami paneli podłogowych z fugą, takimi jak estetyka i świetny design, deski te mają jeszcze kilka istotnych atutów:

  • cena – panele kosztują znacznie mniej niż deska; ceny niektórych modeli zaczynają się już od 30 zł za metr kwadratowy,
  • konserwacja – nie trzeba ich często konserwować, tak jak np. deski drewnianej,
  • trwałość – są niezwykle trwałe i odporne, długo nie widać na nich śladów użytkowania,
  • łatwość w sprzątaniu – nie trzeba ani specjalnych środków, ani narzędzi do ich czyszczenia, a wilgoć nie przedostaje się w rowki paneli, gromadząc się pod podłogą,
  • prosty sposób układania paneli – nie trzeba profesjonalnej ekipy, żeby je zamontować.

Sprawdź też: Panele drewniane — jak właściwie zadbać o renowację paneli podłogowych?

Wiesz już, jak układać panele z fugą, znasz też ich zalety. Czas w takim razie wybrać kolor i zdecydować, w jaki wzór je ułożysz. Atrakcyjna cena i szybki montaż idą tu w parze z jakością: panele z V-fugą będą Ci służyły długo, a wielu Twoich gości nie zorientuje się nawet, że nie są deską z prawdziwego drewna!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.