1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wygląda domek brda? Czy domki, które pamiętamy z dawnych lat, cieszą się nową świetnością?

Poradniki

2 lata temu

Jak wygląda domek brda? Czy domki, które pamiętamy z dawnych lat, cieszą się nową świetnością?

Budowa i remont
14
3
0
14
3

Domek brda to budynek, który może kojarzyć się z PRL-owskimi ośrodkami wczasowymi lub przedmiejskimi ogrodami działkowymi. Zabudowania letniskowe tego typu są obecnie doceniane i na nowo cieszą się popularnością. Jak wygląda nowoczesny domek brda?

Domek brda – jak wygląda? Czy jest funkcjonalny?

Domek, najczęściej budowany w otoczeniu lasów i jezior, który za czasów PRL-u stanowił chlubę polskich ośrodków wypoczynkowych. Jak wygląda domek brda? To budynek o mocno spadzistym, dwuczłonowym dachu, który jednocześnie pełni funkcję ścian. Stromy dach ma znaczącą zaletę – na jego powierzchni nie osadzają się liście, śnieg ani deszcz. Bryła domku swoim wyglądem przypomina trójkąt lub literę A. Wydawać by się mogło, że taka konstrukcja okaże się zbyt ciasna i mało funkcjonalna – nic bardziej mylnego. Powierzchnia typowego domku brda to około 40 m² i wykorzystuje się ją do maksimum możliwości. Na parterze zazwyczaj znajdują się salon, aneks kuchenny oraz łazienka. Antresola pełni funkcję sypialni – jednej większej lub dwóch małych.

Domek brda
Domek brda czyli budynki, które kojarzą nam się z dawnymi ośrodkami z PRL-a | Źródło: muratordom.pl

Czy potrzebujemy pozwolenia na budowę domku letniskowego typu brda?

Do budowy nowoczesnego domku brda nie jest potrzebne pozwolenie, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m². Stawiając wakacyjny budynek letniskowy bez podłączania instalacji, wystarczy zgłosić zamiar budowy do urzędu starostwa powiatowego, tak jak w przypadku altan czy obiektów gospodarczych. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli do domku brda zamierzasz podłączyć instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną oraz ogrzać budynek. Wtedy będzie to domek całoroczny, więc powinieneś uzyskać pozwolenie na jego budowę. W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie starostwa.

Jak zbudować domek brda?

Domek brda charakteryzuje się prostą, trójkątną konstrukcją i z powodzeniem można go zbudować metodą gospodarczą, czyli wykonać większość prac budowlanych samodzielnie. Niezbędny będzie projekt, którego cena mieści się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na podłączenie instalacji, warto zlecić jej wykonanie fachowcom. Prostszą i zdecydowanie szybszą alternatywą jest zakup domu prefabrykowanego. Prefabrykowane domki brda o drewnianej konstrukcji szkieletowej będziesz w stanie wybudować nawet w kilka dni. W szkielecie umieszcza się ewentualne instalacje oraz wypełnia się go materiałami termoizolacyjnymi.

Budowa domku brda
Budowa domku brda | Źródło: fachowydekarz.pl

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednia termoizolacja dachu, przez który może wydostać się najwięcej ciepła. Do ocieplenia domku warto wykorzystać wełnę mineralną, dobrze sprawdzającą się w konstrukcjach szkieletowych. Jeśli zdecydujesz się na całoroczny domek brda, kolejną decyzją, jaką będziesz musiał podjąć, jest wybór odpowiedniej metody ogrzewania. Budynek mogą ogrzewać panele grzewcze, grzejniki elektryczne lub nadający pomieszczeniom klimatu kominek. Częstym wyborem w przypadku budynków całorocznych jest instalacja ogrzewania centralnego wraz z piecem.

Zalety i wady domków typu brda

Konstrukcja drewnianych domków typu brda ma zarówno wady, jak i zalety, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o budowie. Większość z nich związana jest z wykorzystywanym budulcem. Drewniane zabudowania z jednej strony są stosunkowo tanie i szybkie w budowie, zaś z drugiej podatne na uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne.

Zalety

Kluczową zaletą domków brda jest ich konstrukcja, umożliwiająca szybką i łatwą budowę letniej rezydencji, a nawet budynku całorocznego. Specyficzny kształt domków przy odpowiedniej izolacji termicznej zapewnia niską bezwładność cieplną. Oznacza to, że latem do wnętrz domku nie dostaje się żar z zewnątrz, a zimą, mimo niskich temperatur, budynek nie będzie się wychładzał. Specyficzna konstrukcja nawet przy niewielkim metrażu domków typu brda, umożliwia wydzielenie stosunkowo dużej powierzchni użytkowej. Dobrze zagospodarowany budynek, często wyposażony w taras, stanowi komfortową, wakacyjną bazę noclegową. Atrybutem domków brda niewątpliwie jest ich klimat. Drewniana konstrukcja wybudowana w malowniczym otoczeniu przeniesie swoich gości do czasów dzieciństwa.

Drugie życie domku brda w lesie
Drugie życie domku brda w lesie | Źródło: morizon.pl

Zobacz: Jak zbudować dom w lesie? O czym warto pamiętać?

Wady

Drewniane budynki są podatne na działanie warunków atmosferycznych. Zmiany temperatury czy częste opady deszczu mogą mieć negatywny wpływ na ich trwałość. Konieczna jest regularna konserwacja drewnianych elementów. Co więcej, drewniana konstrukcja w połączeniu z wełnianą termoizolacją stanowi idealne miejsce dla gryzoni, które mogą spowodować wiele zniszczeń. W ochronie przed szkodnikami pomogą specjalne siatki, umieszczane najczęściej przy elewacji oraz w podłodze domku. Kolejną kwestią jest mała ilość naturalnego oświetlenia. W konstrukcjach starego typu wykorzystywano małe okna, które wpuszczały niewiele światła. Obecnie w nowoczesnych domkach drewnianych montuje się duże przeszklenia, zapewniające oświetlenie zarówno dolnej części rekreacyjnej budynku, jak i antresoli.

Wnętrze domku brda – aranżacje i inspiracje

Bardzo często wnętrza nowoczesnych domów drewnianych typu brda są surowe i monochromatyczne. Pozwala to na optyczne powiększenie przestrzeni. Wykorzystuje się betonowe podłogi, drewniane ściany oraz duże przeszklenia. Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja wnętrz w minimalistycznym, a zarazem przytulnym stylu skandynawskim. Jako dodatki nadające wnętrzu ciepła mogą posłużyć tekstylia z naturalnych tkanin i rośliny doniczkowe.

Propozycją dla osób, które preferują cieplejszy, bogatszy w ozdoby wystrój, jest domek w stylu regionalnym. Świetnie sprawdzą się w nim elementy folkloru góralskiego, na przykład rzeźbione, drewniane meble lub folkowe poduszki i koce. Oryginalnym pomysłem będzie połączenie PRL-owskiej historii domku brda z wystrojem jego wnętrz. W tym celu warto wykorzystać owalne, wiszące lampy, drewniane stoliki kawowe z cienkimi nogami i fotele w stylu vintage.

Wnętrze nowoczesnego domku
Wnętrze domku brda | Źródło: kobieta.onet.pl

Domek brda świetnie sprawdzi się zarówno jako wakacyjne lokum, jak i miejsce do całorocznego wypoczynku. Nostalgiczne, drewniane budynki są stosunkowo tanie, a zarazem funkcjonalne, co sprawia, że na nowo cieszą się popularnością.

Źródło obrazka głównego: hyta.pl

14
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.