1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wodne ogrzewanie podłogowe — co musisz o tym wiedzieć?

Poradniki

2 lata temu

Wodne ogrzewanie podłogowe — co musisz o tym wiedzieć?

Wyposażenie
9
2
0
9
2

Wodne ogrzewanie podłogowe to świetny wybór efektywnego ocieplania Twojego mieszkania lub domu. Czy możesz osiągnąć odpowiednią temperaturę wnętrza bez obawy o wzrost ceny rachunków? Jeśli zależy Ci na wydajnym grzaniu, sprawdź podstawowe informacje na ten temat.

Wodne ogrzewanie podłogowe — co to jest?

Wodne ogrzewanie podłogowe to jedna z opcji ocieplania pomieszczenia, która polega na nagrzewaniu posadzki poprzez promieniowanie cieplne. Emisja płynie z wody włączonej do systemu płaszczyznowego. Ogrzewana jest ona za pomocą kotła lub pompy ciepła. Może to być dodatek do już istniejącego ogrzewania lub podstawowa, jedyna metoda grzania. 

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania i konwekcji. Ciepło emitowane jest spod podłogi w górę pomieszczenia, dzięki czemu różnica temperatury zostaje wyrównana. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego rozprowadza ciepło po rurach lub przewodach grzewczych jak w przypadku ogrzewania elektrycznego. 

Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe czyli efektywne ocieplenie twojego mieszkania | Źródło: muratorplus.pl

Kiedy zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe wodne, zastanów się, czy chcesz je zainstalować w konkretnych pomieszczeniach, czy na całej powierzchni. Pierwsza opcja jest bardzo popularnym wyborem szczególnie dla pomieszczeń, które są zwykle chłodniejsze od innych, jak na przykład kuchnia czy łazienka. Nie musisz się już więcej przejmować zimnymi kaflami. 

Wodne vs. elektryczne ogrzewanie podłogowe

Przeglądając oferty form ocieplania mieszkania, natkniesz się na różne rodzaje ogrzewania podłogowego — wodne, elektryczne, powietrzne lub na podczerwień. Dwa pierwsze typy są jednak najbardziej popularnym i częstym wyborem nagrzewania pomieszczenia — właśnie ze względu na ich montaż oraz efektywność działania. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne funkcjonuje poprzez wykorzystanie kabli, przewodów lub mat grzewczych zainstalowanych w podłożu. Przepływ prądu je nagrzewa, a następnie zachodzi proces wydzielania ciepła do pomieszczenia. Ten rodzaj ogrzewania często sprawdza się w remontowanych budynkach czy przy wyborze konkretnych pomieszczeń w domostwie. 

Instalacja takiej podłogówki jest prosta. Wystarczy, że zakupisz odpowiedni sprzęt, w którym znajdziesz elementy grzewcze oraz niezbędne narzędzia. Jeśli lubisz wykonywać tego typu prace samodzielnie, dołączona instrukcja pomoże Ci sprawnie zamontować ogrzewanie. Jednakże, koszty eksploatacji są znacznie wyższe niż ceny za prąd innych typów ogrzewania. Biorąc pod uwagę długie użytkowanie, zastanów się, czy ten rodzaj ocieplania pomieszczenia jest dla Ciebie właściwy. 

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? | Źródło: techsterowniki.pl

Wodne ogrzewanie podłogowe to tańsza alternatywa systemu grzewczego. Jego instalacja jest bardziej wymagająca ze względu na elementy potrzebne, aby cały proces działał prawidłowo. Niezbędne są:

  •  kocioł lub pompa ciepła, które nagrzewają wodę;
  •  rozdzielacz mający za zadanie rozprowadzić ciepło;
  • rury, które bezpośrednio ogrzewają podłogę.

Decydując się na wodne ogrzewanie, możesz mieć jednak pewność trwałości i jakości systemu, który będzie w świetnym stanie przez długie lata. Koszty jego utrzymania także nie uderzą Twojej kieszeni. Sam montaż jest dość drogi, ze względu na ceny zestawów lub poszczególnych elementów. Mimo to zdecydowanie warto w niego zainwestować, gdyż wkład pieniężny zwróci się dzięki niskim kosztom za samo użytkowanie. Najlepsze rezultaty otrzymasz właśnie za sprawą tego rodzaju ocieplania ze względu na niewielkie straty ciepła. 

Kolejną ważną informacją dotyczącą wodnego ogrzewania jest fakt, że możesz połączyć je z innymi instalacjami. I w tym przypadku jesteś w stanie wybrać, czy grzanie ma się odbyć w określonych miejscach w budynku. Częstym sposobem montażu jest jednak założenie centralnego ogrzewania z ocieplaniem podłóg oraz zainstalowanie grzejników na ścianie. 

Ile kosztuje montaż wodnego ogrzewania podłogowego?

Następny ważny krok to zainstalowanie systemu grzewczego, jakim jest ogrzewanie podłogowe. Koszt waha się w zależności od usługodawcy. W cenniku natkniesz się na dwa rodzaje liczenia kwoty za wykonanie serwisu. Jest to cena za metr kwadratowy lub cena za instalację pojedynczego obwodu grzewczego, która wynosi około 200 złotych. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe i chcesz zobaczyć dokładną liczbę, możesz skorzystać z kosztorysu wycenianego przez fachowców na życzenie klienta. 

Montaż ogrzewania podłogowego przez robotnika
Montaż ogrzewania podłogowego przez robotnika | Źródło: morizon.pl

Jeśli zdecydujesz się na ofertę liczącą koszt za metr kwadratowy, weź pod uwagę, że cena instalacji powinna zawrzeć materiały budowlane, hydrauliczne oraz izolacyjne, sterownik do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach, a także należne dla pracownika. Całkowita cena za usługę może więc wynieść około 100-2000 zł/m2. Trzeba również wziąć pod uwagę zakup i instalację rozdzielacza ciepła. Może to kosztować około 300-600 złotych. 

Zanim zamontujesz — co trzeba wiedzieć?

Jeśli posiadasz już zainstalowany kocioł lub pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe wodne będzie mogło zostać zamontowane jeszcze sprawniej. Zastanów się, w których pomieszczeniach chcesz zrobić podłogówkę — najczęściej są to łazienka, kuchnia i salon. Nie powinno się jednak korzystać z tego rodzaju grzania w spiżarni oraz miejscach, które planujesz wyłożyć dywanem. Wiążę się to także z kwestią estetyczną pomieszczenia, ponieważ musisz zdecydować się na konkretny rodzaj wykończenia posadzki, jednocześnie mając na uwadze względy wizualne wnętrza. 

Bardzo ważnym krokiem jest sporządzenie odpowiedniego projektu, który uwzględni takie elementy. Ponadto istotny jest czas, kiedy montuje się ogrzewanie podłogowe. Zwykle dokonuje się tego przy budowie domu. Zanim przyjdzie moment pracy nad podłogówką, trzeba osłonić budynek przed wpływem warunków atmosferycznych. Należy również w pierwszeństwie ukończyć wszelkie prace przy instalacji elektrycznej i wodnej. 

Instalacja podłogówki wymaga przygotowania właściwej warstwy izolacyjnej i grubszego podkładu wylewki. Odpowiednio zaplanuj wysokość pomieszczeń oraz wszelkich otworów, pamiętając o wyższym poziomie podłoża. Jeśli korzystasz z usług fachowca, który ma zamontować ogrzewanie, koniecznie informuj go o każdej zmianie, która mogłaby w jakiś sposób wpłynąć na izolację. 

Ocieplanie domu poprzez ogrzewanie podłogowe
Ocieplanie domu poprzez ogrzewanie podłogowe

Musisz też wiedzieć, że jeden obieg ogrzewania podłogowego nie powinien być dłuższy niż 150 metrów. W ten sposób minimalizujesz straty ciśnienia. W rozprowadzaniu ciepła pomoże Ci wylewka anhydrytowa. Jest to doskonałe wsparcie dla tego typu grzania ze względu na jej szczególne właściwości takie jak wysokie przewodzenie ciepła, konsystencja, która zapewnia perfekcyjną powierzchnię jastrychu, oraz wytrzymałość.

Weź pod uwagę cenę ogrzewania podłogowego. Jest to inwestycja, której koszt zwróci się po pewnym okresie. Jednak na samym początku należy przygotować się na liczne wydatki. Ocieplanie podłogowe odczuwa się intensywniej niż przy tradycyjnych formach ogrzewania, więc przy utrzymywaniu niższej temperatury, nadal będziesz cieszyć się komfortem płynącym z ciepła. Ponadto w większych pomieszczeniach ten typ nagrzewania okaże się niezwykle efektywny, co również musisz uwzględnić w fazie planowania. 

Jaką wybrać posadzkę pod ogrzewanie podłogowe?

Jednym z najlepszych wyborów posadzki pod ogrzewanie podłogowe jest podłoże z płytek ceramicznych. Świetnie sprawdzają się one przy tym rodzaju grzania, gdyż doskonale radzą sobie ze zmianami temperatury podłogi. Nie ma więc obawy o ich ewentualne uszkodzenie. Możliwość wyboru materiałów na posadzkę wciąż się jednak powiększa, dzięki rosnącej popularności podłogówek. 

Inną fantastyczną opcją są kamienie czy terakota, które również dobrze przewodzą ciepło. Klienci często decydują się też na laminowane panele lub drewniane deski warstwowe, na przykład wykonane z dębu.  Zanim wybierzesz dany materiał, pamiętaj, aby sprawdzić zalecenia producenta, czy jest on przeznaczony do ogrzewania płaszczyznowego. 

Posadzka
Posadzka pod podgrzewanie podłogowe | Źródło: pl.weber

Zwróć także uwagę na klej, który używa się do przyklejania płytek. Bardzo ważne, aby był odporny na wysoką temperaturę (do 50 stopni Celsjusza) oraz elastyczny. Panele czy płytki należy układać na podłodze niezwykle ostrożnie w taki sposób, żeby nie utworzyły się między nimi szczeliny powietrzne. Wpłynęłyby wtedy na większą izolację, ograniczając przewód ciepła. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, które przyczyniły się do wzrostu popularności tego rodzaju ocieplania. Atutem takiego systemu są tanie koszty użytkowania oraz jego wspaniałe działanie — każde  z pomieszczeń ogrzewane jest równomiernie. Ponadto to doskonały wybór dla alergików. Ogrzewanie odbywa się głównie przez promieniowanie, dzięki czemu pyłki i kurz nie unoszą się w powietrzu.

Przyjemnie ciepła podłoga
Przyjemnie ciepła podłoga

Inna zaleta ocieplania podłóg to jakość i trwałość takiej instalacji, która jest znacznie większa od tradycyjnego sposobu ogrzewania. Cały system obsługuje się banalnie prosto — wystarczy ustawić właściwą temperaturę i cieszyć się komfortem. Oprócz tego brak kaloryferów pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia oraz możliwości dekoracyjne wnętrza takie jak np. swobodne dosuwanie mebli do ściany. 

Wady ogrzewania podłogowego

Niestety, musisz również wziąć pod uwagę wady ogrzewania podłogowego. Należy ostrożnie obchodzić się z systemem, ponieważ w przypadku naprawy koszty są stosunkowo wysokie. W takim wypadku istnieje duża szansa konieczności ściągnięcia podłogi. Każdy element projektu pomieszczenia z taką formą ocieplania musi być bardzo dobrze przemyślany. Montaż podłogówki jest najbardziej opłacalny w przypadku nowo budowanych domów oraz mieszkań, a cena instalacji jest znacznie wyższa niż ta tradycyjna. 

Wodne ogrzewanie podłogowe to świetny wybór, który na przestrzeni lat okaże się niezwykle korzystny. Chociaż montaż jest dość kosztowny, zalety wodnego systemu ocieplania przyczyniają się do wysokiego poziomu komfortu zamieszkania. Otrzymasz więcej możliwości dekoracji, co stanowi doskonałe rozwiązanie, szczególnie gdy jesteś w trakcie budowania swojego przyszłego gniazdka. Ogrzewanie podłogowe to także zdrowsza i bardziej wydajna alternatywa, z której będziesz cieszyć się przez długi czas!

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *