1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Detektor kabli – by remont był bezpieczny!

Poradniki

2 lata temu

Detektor kabli – by remont był bezpieczny!

Budowa i remont Wyposażenie
2
0
1
2
0

Detektor kabli to bardzo przydatne, do tego stosunkowo tanie urządzenie, które pozwoli na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas prac remontowych wykonywanych samodzielnie. Przypadkowo przewiercone kable i rury odejdą w niepamięć!

Detektor kabli – co to jest i jak działa?

Produkt, który znajdzie zastosowanie podczas każdego większego remontu – detektor kabli. To innowacyjne urządzenie ułatwi Twoje życie. Inaczej wykrywacz przewodów – niezwykle przydatny, jeśli nie masz dostępu do planów infrastruktury sieci wodnej, gazowej oraz elektrycznej budynku, w którym mieszkasz.

Uszkodzenie przewodu może prowadzić do sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Urządzenie to pozwoli zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Detektor kabli wykrywa elementy, które znajdują się wewnątrz ścian. Urządzenia możemy podzielić na podstawie rodzaju instalacji (gazowej, elektrycznej oraz wodociągowej).

Detektor kabli
Detektor kabli, czyli urządzenie, które ułatwi ci pracę podczas prac remontowych | Źródło: muratordom.pl

Urządzenie działa dzięki zjawisku, jakim jest indukcja elektromagnetyczna, która odpowiada za wytwarzanie prądu elektrycznego. Wystarczy, że kable, przez które płynie prąd, znajdą się w pobliżu detektora. W ten sposób urządzenie uzyskuje wszystkie niezbędne informacje i może je następnie przekazać użytkownikowi. Istnieją również detektory, które w ścianie, podłodze czy suficie odnajdują metal.

Ile kosztuje detektor kabli?

Na pytanie, ile kosztuje detektor kabli, nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli detektorów w przeróżnych cenach. Zaczynają się od około 20 zł, ale możesz znaleźć modele nawet za ponad 3000 zł. Najtańsze produkty mogą błędnie wykrywać kable, lepiej więc zainwestować i postawić na nieco droższy model. Różnica polega na dokładności określania pozycji przewodów, ale i liczbie funkcji dodatkowych. Bardzo ważna jest też odległość, do jakiej detektor wykryje instalację. Tańsze modele mają zwykle mniejszy zakres głębokości pomiaru.

Sprawdź też: Zgniatarka do butelek – jaką wybrać? Sprawdź, jakie są ich rodzaje, co potrafią i poznaj orientacyjne ceny!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie detektora?

Który detektor kabli wybrać? Zawsze wybieraj urządzenia z najwyższą możliwą precyzją. Detektor kablowy o małej mocy znajduje zastosowanie tylko tam, gdzie dokładność wskazań nie jest istotna, a kable znajdują się bardzo blisko ściany.

Idealny detektor kabli – co powinien mieć? Przede wszystkim najlepiej, jeśli wybierzesz urządzenie wielozadaniowe. Niektóre wykrywacze mogą nawet wskazać rury napełnione wodą, drewniane listwy, a także metalowe profile szkieletu.

Sprawdzanie detektorem przed wierceniem
Sprawdzanie detektorem przed wierceniem

Przydatną funkcją jest również wykrywanie instalacji podziemnych. Gdy instalacja elektryczna jest zbyt daleko od podłoża, przeciętny wykrywacz kabli nie będzie w stanie jej odnaleźć. Bardziej rozbudowane detektory kabli dokładnie i bardzo precyzyjnie wyznaczają miejsce, w którym znajdują się przewody.

Detektor kabli – jak poprawnie korzystać?

Jak używać detektora kabli? To bardzo proste! Przede wszystkim na początek musisz naładować baterie. Zazwyczaj w detektorach kabli stosuje się baterię 9V. Następnie umieszczamy wykrywacz kabli przy badanej powierzchni i włączamy urządzenie.

Tańsze detektory kabli mają wielokolorowe diody, które zapalają się w momencie odnalezienia przewodu. Zielona dioda zaświeci się, gdy na danej powierzchni ich nie będzie. Z kolei czerwony kolor diody oznacza obecność prętów lub przewodów.

Sprawdzanie przewodów pod włącznikiem światła
Sprawdzanie przewodów pod włącznikiem światła

Niektórym z urządzeń towarzyszy także sygnał dźwiękowy. Nowoczesne wykrywacze kabli, zamiast światełek mogą pokazywać dokładną odległość w milimetrach na wyświetlaczu. Wskazują też materiał, z jakiego obiekt jest wykonany.

Detektor kabli to urządzenie intuicyjne w obsłudze. Jeśli planujesz większy remont, koniecznie wypróbuj to rozwiązanie – nie tylko ułatwia życie, ale także chroni przed niebezpieczeństwem. Szeroki zakres cen sprawia, że bez problemu dobierzesz odpowiedni produkt do swoich potrzeb. Zdecydowanie warto mieć detektor kabli w swoim domu!

2
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *