estragon

Poradniki

17.09.2023 16:39

Kwiat estragon – jak wygląda roślina na przyprawę?

Ogród Rośliny
9
0
0
1 rok temu
Kwiat estragon – jak wygląda roślina na przyprawę?
9
0
0

Estragon to cenione zioło stosowane w kuchni, a także w ziołolecznictwie. Jak wygląda estragon? Czy jest to trudna w uprawie roślina? Poznaj szczegóły i rozpocznij własną uprawę.

Estragon to bardzo popularne zioło nazywane królem wśród przypraw. Ceniony jest za intensywny smak i aromat, a także za niewymagającą uprawę. Wykazuje działanie bakteriobójcze, rozkurczowe i przeciwzapalne. Właściwości estragonu wykorzystywane są w lecznictwie do łagodzenia różnych objawów. Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest estragon i do czego go używać, zapoznaj się z naszym artykułem.

Estragon – delikatny kwiat w ogrodzie i kuchni

Osoby, które uprawiają rośliny ziołowe w ogrodzie, z pewnością w swoim zbiorze posiadają estragon. Jeżeli nie, warto uzupełnić uprawę o cenione zarówno w kuchni, jak i lecznictwie zioło. Otóż estragon to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, rosnąca na terenach południowo-wschodniej Europy, a także Azji i Ameryki Północnej. To wieloletnia bylina nazywana bylicą draganek lub bylicą głupich. Stosowana jest w medycynie domowej do leczenia różnych objawów, a także w kuchni do przyprawiania dań. Estragon można wykorzystywać w formie suszonej, ale też użyć jego świeżych liści od razu po zerwaniu. Uprawiany jest w gruncie, a także w doniczkach.

estragon

Sprawdź też: Zamiokulkas: podlewanie, wymagania, pielęgnacja. Jak dbać o zamiokulkas? Najważniejsze zasady

Jak wygląda estragon? Zioło wyróżnia się bardzo specyficzną budową, gdzie na szczególną uwagę zasługuje jego najważniejsza część, jaką są liście. Wąskie o delikatnie zaostrzonych końcach liście, zwisają z długich oraz twardych łodyg. Co ciekawe, oprócz charakterystycznych dla tego zioła liści, estragon rozwija kwiaty. Kwiaty estragonu są barwy białej lub żółtej – niestety bardzo rzadko rozkwitają w pełni.

Poznaj estragon – historia i smak

Historia estragonu sięga starożytności, ale medyczne zastosowanie przypada na XIX wiek. W tym okresie roślina była nazywana wężowcem lub wężowym zielem i stosowana jako lek po ukąszeniach węży. Co ciekawe, to nazewnictwo nie zawdzięcza swojemu docelowemu przeznaczeniu, ale systemom korzeniowym, które wyglądem przypominały węża. Roślina znana była już w starożytności, kiedy to estragon wkładano do butów, aby zredukować bóle stop podczas długich pieszych wędrówek. Jako aromatyczna przyprawa estragon był stosowany w wielu europejskich i azjatyckich kuchniach. Poza tym na przestrzeni wieków był używany w medycynie ludowej przy bólach i zawrotach głowy, padaczce czy jako środek obniżający poziom cukru we krwi.

Reklama

Estragon jest intensywnym i bardzo aromatycznym ziołem, dlatego w kuchni jest dodawany do potraw w małych ilościach. Smak estragonu jest dominujący i bardzo charakterystyczny. Młode liście estragonu są delikatnie gorzkie i przypominają w smaku anyż. Starsze liście mają mocniejszy i bardziej gorzki smak. Z tego powodu lepiej unikać w potrawach starszych liści, a sięgać po młode.

kody rabatowe morele

Uprawa i pielęgnacja estragonu

Estragon, a dokładniej jego uprawa nie jest zbyt wymagająca i skomplikowana. Aktualnie najbardziej powszechna jest uprawa estragonu w ogrodzie, choć zdarza się też w doniczce. Zioło najlepiej toleruje stanowisko słoneczne lub lekko zacienione i osłonięte od wiatru. Bardzo dobrze rośnie w ziemi żyznej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej o odczynie pH między 6 a 7. Toleruje również ziemie uboższe wymieszane z gliną. Zioło nie lubi zastoju wody.

Estragon dostępny jest w postaci sadzonki i nasion. Roślinę można samodzielnie rozmnażać poprzez podział rozrośniętych korzeni lub poprzez gotowe sadzonki (nie zaleca się rozmnażania przez zebrane nasiona). Estragon sadzonki najlepiej wsadzić do gruntu w kwietniu lub w maju. Jeśli siejemy estragon z kupionych nasion, warto w kwietniu wsiać je do rozsady lub małych pojemników, a wyrośnięte młode rośliny przesadzić do gruntu lub do doniczki. Na okres zimy posadzone w gruncie zioło ścinamy i okrywamy przed przymrozkami.

Estragon podobnie jak inne zioła kuchenne można zbierać przez cały sezon. Do spożycia idealnie nadają się zarówno świeże liście, jak i suszone. Najlepszy termin na zbiór estragonu przypada na lipiec i sierpień – okres przed kwitnieniem. W tym okresie należy ściąć pędy, pozostawiając około 2-3 łodygi, aby roślina odrosła. Ścięte pędy estragonu związuje się w pęczki i suszy w ciemnych i przewiewnych miejscach.

Zastosowanie estragonu w kuchni

Estragon jak i przyprawy z estragonem (np. zioła prowansalskie) są stosowane w wielu kuchniach świata i to od wieków. Estragon suszony doskonale nadaje się do przygotowania ryb, baraniny, cielęciny, a także dziczyzny. Idealnie aromatyzuje masło ziołowe, farsze i smarowidła z twarogiem. Stanowi dodatek do sosów m.in. tatarskiego. W sezonie do wielu potraw można stosować jego świeże liście.

Świeży estragon, do czego użyć? Świeży estragon można dodawać do surówek, sałatek, a także do drobiu, jajek, ryb i cielęciny. Stanowi doskonały dodatek aromatyzujący smak zup oraz warzyw np. pomidorów, kalafiora czy marchewki. Poza tym estragon to przyprawa dodawana do octów ziołowych, nalewek, omletów, owoców morza czy dań z drobiu.

Właściwości zdrowotne estragonu

Estragon to doskonała roślina na przyprawę stosowana nie tylko w kuchni, ale też w leczeniu niektórych objawów i schorzeń. Zawiera cenne substancje wykazujące działanie lecznicze. W składzie zawiera olejek estragonowy, fitosterole, kumaryny czy flawonoidy. Działa bakteriobójczo, rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Estragon właściwości, które warto znać:

  • pobudza trawienie,
  • poprawia apetyt,
  • działa uspakajająco,
  • wspomaga leczenie stanów zapalnych żołądka i dwunastnicy,
  • działa moczopędnie,
  • wykazuje działanie wykrztuśne.

Warto wspomnieć, że estragon zawiera dużo witaminy C, dzięki czemu wzmacnia odporność i korzystnie wpływa na skórę oraz wzrok.

Estragon a rozmaryn – jakie są różnice?

Estragon a rozmaryn – bez wątpienia obydwie rośliny są doskonale znane w Polsce i wykorzystywane w kuchni do przyprawiania potraw oraz w leczeniu niektórych dolegliwości. Zioła różnią się nieco odmiennym wyglądem. Rozmaryn w przeciwieństwie do estragonu ma krótsze, wzniesione ku górze i bardziej sztywne liście osadzone na twardych łodygach. Dla przypomnienia estragon ma wąskie i lekko opadające liście z zaostrzonymi końcówkami. Kolejna różnica może być odczuwana w smaku ziół. O ile rośliny mają specyficzny, korzenny aromat, o tyle smak rozmarynu jest bardziej sosnowy i przypomina połączenie mięty oraz imbiru. Z kolei właściwości obu ziół są bardzo podobne – działają bakteriobójczo, moczopędnie, poprawiają trawienie i redukują stres. Zasadnicza różnica dotyczy też kwiatów roślin – estragon kwiaty ma żółte, a rozmaryn najczęściej niebieskie lub fioletowe.

estragon a rozmaryn
Źródło: zielonyogrodek.pl

Sprawdź też: Lawenda w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja. Wszystko o lawendzie

Jakie sadzić inne rośliny ziołowe w ogrodzie?

Czym zastąpić estragon? W zależności od przygotowywanej potrawy estragon można zastąpić innymi kuchennymi ziołami. Do drobiu, ryb, warzyw gotowanych na parze, makaronów czy grillowanego mięsa można użyć mieszkanki dwóch suszonych ziół – tymianku i oregano. Do dań kuchni włoskiej, ale też i polskiej doskonale sprawdza się bazylia, którą można dodać do sałatek, past czy zupy pomidorowej. Nie zapominajmy o natce pietruszki, która idealnie smakuje w towarzystwie czosnku, grzybów, makaronów czy owoców morza.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *