1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Odwar – co to jest? Jak przygotować zdrowotny wywar?

Poradniki

2 lata temu

Odwar – co to jest? Jak przygotować zdrowotny wywar?

Rośliny Zdrowie
5
0
0
5
0

Odwar przygotowujemy w inny sposób niż napar czy macerat. Sprawdź, czym się on różni od wcześniej wspomnianych preparatów i przygotuj go samodzielnie! Przedstawiamy krok po kroku, jak zrobić odwar i dlaczego warto go stosować!

Co to jest odwar?

Odwar przygotowuje się w zupełnie inny sposób niż macerat czy napar. Do jego stworzenia wykorzystuje się zawsze znacznie wyższą temperaturę i zwykle inne części roślin. W ich skład zazwyczaj wchodzą twarde, zdrewniałe części naturalnych surowców, które wymagają intensywniejszej obróbki.

Odwar dębowy
Odwar z kory dębu znakomicie działa w przypadku stanów zapalnych skóry i błon śluzowych

Jeżeli zastanawiasz się, co wyróżnia odwar a napar – odpowiedź jest następująca: do odwaru stosuje się surowce o zwartej budowie anatomicznej, a do naparów – delikatne zioła pełne olejków eterycznych. Gdybyśmy spróbowali zamienić te składniki miejscami, nie wypuściłyby lub utraciłyby one właściwości, na których nam zależy.

Wywary przygotowywane w ten sposób są w obecnych czasach rzadkością. Znacznie łatwiej jest sporządzić napar, a macerat można przechowywać o wiele dłużej, dlatego to mało popularne rozwiązanie. Najłatwiej przedstawić to na przykładzie jak przygotowuje się wywar warzywny – tam każdy składnik potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, by być przygotowany, a ich trwałość nie jest zbyt długa.

Sprawdź też: Żel antybakteryjny domowej roboty — jak go zrobić? Podpowiadamy i doradzimy!

Pamiętaj o tym, że odwar to lek. Przed jego stosowaniem zawsze skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia dawki i częstotliwości przyjmowania go. Choroby są często przeciwwskazaniem do spożywania tego typu płynów, dlatego upewnij się, że możesz po nie sięgać. 

Odwar krok po kroku – jak go zrobić?

Jak zrobić wywar ziołowy? Niezależnie od wybranych składników, zasady jego przygotowywania są zawsze takie same. Sprawdź i przekonaj się, jakie to proste!

Czego będziesz potrzebować do stworzenia odwaru:

 • garnka z przykrywką z innego tworzywa niż aluminium,
 • wody,
 • materiału roślinnego,
 • filtru w postaci gazy lub płóciennej ściereczki,
 • termometru kuchennego,
 • pojemników do przechowywania lub naczynia do bezpośredniego spożycia/użycia.

W pierwszej kolejności należy przygotować główny składnik, czyli surowiec roślinny. Przykładowo, aby przygotować odwar z kory dębu, trzeba ją dobrze rozdrobnić, by wypuściła wszystkie składniki, na których nam zależy. Nie należy przejmować się drobnymi odpadkami – gotową miksturę i tak będziemy filtrować.

Odwar z kory dębu
Ważne jest, by przed przystąpieniem do przygotowywania odwaru dokładnie przygotować składniki

Przygotowane składniki umieść w garnku i zalej wodą (najlepiej w temperaturze pokojowej). Doprowadź mieszankę do temperatury około 90 stopni Celsjusza i w taki sposób gotuj pod przykryciem przez 5-45 minut w zależności od wybranego surowca. Im delikatniejszy i bardziej skory do wypuszczania soków lub olejków eterycznych materiał, tym mniej czasu w takiej kąpieli potrzebuje.

Sprawdź też: Jak suszyć zioła? Praktyczne porady dla każdego

Kiedy nasz odwar z kory wierzby, dębu lub innego drzewa – ewentualnie korzeń czy wybrana część rośliny jest już gotowa, należy odstawić miksturę pod przykryciem na kolejne 10-30 minut. To działanie ma na celu wyciągnięcie z surowca jeszcze więcej.

Ostatni krok to przelanie przez filtr naszej mikstury – gotowe!    

Z czego przygotować odwar?

Mikstury tego typu powinny być przygotowywane z korzeni, nasion, bulw, kłączy czy kory. Przykładowo, to, jak zrobić odwar ze skrzypu polnego czy wywar z wrotyczu, wygląda bardzo podobnie. Przygotowane rośliny należy zalać wodą na 24 godziny, po czym gotować przez 20-30 minut, przytrzymać pod przykryciem i gotowe!

Odwar ze skrzypu polnego
Odwar ze skrzypu polnego ma wiele znakomitych działań na nasz organizm

Odwar z siemienia lnianego natomiast wymaga gotowania pod przykryciem jedynie 15 minut, a tylko 5 minut wystarczy, by przygotować wywar z liści laurowych. Skutki uboczne zbyt częstego picia tego ostatniego preparatu mogą wywołać problemy żołądkowe!

Użytkowe preparaty, które możesz przyrządzić, to między innymi:

 • wywar z czerwonej kapusty – można za jego pomocą przeprowadzić ciekawe doświadczenie chemiczne. Jest bezpieczne w wykonaniu z dziećmi, jako ciekawostka – przepis z łatwością znajdziesz w internecie;
 • wywar z cebuli – na mszyce nie ma chyba nic lepszego! Już kilka ekologicznych oprysków wystarczy, a pozbędziesz się problemu;
 • wywar z czosnku – do podlewania kwiatów działa grzybobójczo, a nawet wspomaga walkę z niektórymi szkodnikami;
 • odwar z kory dębu – znakomicie działa zewnętrznie na stany zapalne skóry.

Sprawdź też: Las w słoiku – niezwykłe inspiracje do Twojego wnętrza

Z pewnością do odwarów nie należy stosować roślin takich jak jemioła, tatarak, liść podbiału, ślaz czy delikatnych roślin, jak mięta lub pokrzywa. Pod wpływem tak wysokiej temperatury ich zdrowotne właściwości znikną. Przeciwieństwem są zdrewniałe rośliny bogate w garbniki.

Jak długo można przechowywać odwary?

Odwar z wrotyczu, skrzypu polnego, kory dębu czy jakiegokolwiek innego składnika najlepiej wykorzystać od razu. Przechowywanie go nie jest zalecane. Maksymalna ilość czasu, na którą możemy sobie pozwolić, to 3 dni, jednak i w tym okresie odwar może się już zepsuć.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci, co to jest wywar i w jaki sposób go przygotować. Odwar to doskonały wybór, jeśli chcesz przerobić twarde surowce, które nie są aż tak bogate w olejki eteryczne. W jaki sposób przygotowujesz odwary? Czy masz swój ulubiony przepis na odwar? Z jakich roślin go przygotowujesz? Koniecznie daj nam znać w sekcji komentarzy! My oraz inni czytelnicy będziemy wdzięczni za Twoje wskazówki!

A jeśli chcesz poznać więcej łatwych przepisów – sprawdź następujące artykuły:

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *