1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak naostrzyć nożyczki? Sposoby na ostrzenie nożyczek w domu

Zrób to sam

3 lata temu

Jak naostrzyć nożyczki? Sposoby na ostrzenie nożyczek w domu

Wyposażenie
17
3
1
17
3

Zastanawiasz się, jak naostrzyć nożyczki, nie mając w domu profesjonalnej ostrzałki? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Nie musisz wyrzucać stępionych nożyczek, aby kupić nowe. Do ostrzenia wystarczą przedmioty, które większość z nas ma w mieszkaniu. Sprawdź, jakie to proste!

Gdy chwytamy za nożyczki, zazwyczaj zależy nam na tym, żeby szybko i precyzyjnie coś wyciąć. Często jednak w domu możemy znaleźć wiele par nożyczek, które od dawna są stępione i nie spełniają już dobrze swojej funkcji. Korzystanie z nich może prowadzić do irytacji, jak również dawać niekorzystne efekty w postaci nierówno wyciętych elementów. W związku z tym warto zadbać przywrócenie nożyczkom dawnej świetności – zwłaszcza że ich naostrzenie jest bardzo proste.

Czym naostrzyć nożyczki? Niezwykle proste sposoby, które wykonasz sam w domu

Do ostrzenia nożyczek potrzebne będą przedmioty, które większość z nas ma w domu. Warto też dodać, że opisane poniżej sposoby sprawdzą się do wszystkich rodzajów nożyczek: zarówno standardowych do papieru, jak i do profesjonalnych nożyczek fryzjerskich lub krawieckich. Poniżej metody, jak je naostrzyć szybko i tanio. Najpierw jednak należy wspomnieć, że ostrzenie może okazać się skuteczniejsze po wcześniejszym namoczeniu narzędzia w roztworze solnym (w proporcji 3 łyżki soli na 0,5 litra wody) na około pół godziny.

Ostrzenie nożyczek folią aluminiową

Pierwszy sposób jest banalnie prosty i wymaga jedynie folii aluminiowej. Nie bez powodu jest to najpopularniejsza metoda na ostrzenie nożyczek. Kawałek folii aluminiowej należy złożyć kilkakrotnie, aby uzyskać grubszą warstwę. Następnie należy ją po prostu pociąć w cienkie i długie paski za pomocą stępionych nożyczek – narzędzie samo będzie się ostrzyć podczas przecinania. Im więcej ruchów zostanie wykonanych, tym nożyczki powinny być ostrzejsze. Warto zwrócić uwagę, aby wykonywać ruchy, które będą szlifować całe ostrza równomiernie. Po zakończeniu można przemyć nożyczki ciepłą wodą, aby zmyć resztki folii.

Sprawdź też: Ogarniamy kuchnię – organizery do szuflad. Jak z pomocą kilku elementów zaprowadzić porządek w szufladach kuchennych?

Ostrzenie nożyczek za pomocą papieru ściernego

Technika działania jest praktycznie taka sama jak przy metodzie z folią aluminiową. Tym razem potrzebny jest jednak papier ścierny (najlepiej o gradacji od 200 do 150). Kawałek arkusza należy złożyć na pół w taki sposób, aby warstwa ścierna znajdowała się od zewnętrznej strony. Następnie, tak jak przy pierwszym sposobie, należy pociąć dany materiał w długie i cienkie paski. W większości przypadków powinno wystarczyć od 10 do 20 takich ruchów. Na koniec warto przetrzeć nożyczki mokrą ściereczką i sprawdzić na innym materiale, czy efekt jest zadowalający.

Po każdej próbie naostrzenia nożyczek warto sprawdzić na kartce papieru, czy są już wystarczająco ostre

Jak naostrzyć nożyczki na szklanej butelce lub słoiku?

Kolejna metoda jest już o tyle inna, że nie opiera się na przecinaniu materiału. Ostrzenie nożyczek za pomocą szklanej butelki lub słoika polega na tym, aby nożyczkami wykonywać ruchy, które mają przypominać próbę przecięcia szkła. Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Użycie większej siły nie sprawia, że narzędzie naostrzy się lepiej. Ruch powinien być delikatny, ponieważ chodzi przede wszystkim o polerowanie za pomocą struktury szkła. Wystarczy z wyczuciem otwierać i zamykać nożyczki na szklanej powierzchni. Naturalnie warto potem przetrzeć nożyczki w celu pozbycia się szklanych drobinek.

Przecinanie śrubokrętu, grubej igły lub gwoździa

Zamiast szklanego słoika czy butelki bezpieczniejszym sposobem będzie użycie metalowego przedmiotu, np. śrubokrętu, grubej igły czy gwoździa. Technika wygląda podobnie – należy wykonywać delikatne próby cięcia, aby ostrza odpowiednio się polerowały. Pamiętaj przy tym, aby pręt przecinać prostopadle na całej długości ostrzy nożyczek. Im więcej takich ruchów, tym lepszy efekt można uzyskać. Nie zapomnij także, że po zakończeniu na ostrzach mogą pozostać metalowe opiłki.

Alternatywne sposoby – jak jeszcze można naostrzyć nożyczki?

Powyżej zostały wymienione najpopularniejsze sposoby na to, jak naostrzyć nożyczki. Istnieją jeszcze metody, które w pewnych przypadkach również mogą okazać się pomocne, jednakże są zdecydowanie rzadziej zalecane. Przeważnie charakteryzują się mniejszą skutecznością. Niemniej warto jednak przedstawić jak najwięcej opcji, które mogą dać nożyczkom drugie życie.

Sprawdź też: Czym jest passe partout i jak samodzielnie je wykonać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zastosowaniu passe partout

Zbędny pilnik do paznokci?

Warto wspomnieć o tym, że pilnik do paznokci może być wykorzystany jako ostrzałka. Jest to jednak mało polecana metoda do ostrzenia nożyczek. Po pierwsze, efekt z pewnością będzie nieco gorszy, niż w przypadku ostrzałki. Po drugie, bardzo prawdopodobne, że pilnik zostanie uszkodzony i nie będzie już nadawał się do użytku. Wobec tego jest to sposób raczej w wyjątkowych sytuacjach, gdy pod ręką nie mamy już nic innego, niż pilniczka, który i tak się już nie przyda.

Alkohol – odkaża, ale również ostrzy narzędzia?

Alkohol jest dobrym sposobem w przypadku czyszczenia i odkażania nożyczek do włosów. Warto jednak dodać, że w momencie usuwania osadu i zanieczyszczeń narzędzie może również stać się nieco ostrzejsze. Wystarczy zanurzyć nożyczki w alkoholu, a następnie za pomocą szmatki, ręcznika papierowego lub wacika oczyścić ostrza. Po powtórzeniu kilka razy tej czynności należy zetrzeć pozostały alkohol. Oczywiście nie jest to metoda, która przynosi ogromne efekty – jest to raczej dodatkowe działanie, które pozwala zachować dobry stan nożyczek.

Metody na naostrzenie nożyczek sprawdzą się nie tylko do standardowych nożyczek domowych, ale także do bardziej profesjonalnych, np. krawieckich czy fryzjerskich

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy ostrza nożyczek są dobrze dokręcone. Czasem wystarczy lekko przykręcić śrubkę, aby nożyczki znów płynnie przecinały materiał. Należy jednak pamiętać, aby nie zrobić tego zbyt mocno, ponieważ przez to także ostrza mogą się blokować.

Z naostrzonymi już nożyczkami można wykonać wiele ciekawych rzeczy. Wobec tego zachęcamy do sprawdzenia innych artykułów:

17
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *