1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepsze sposoby na przechowywanie butów

Poradniki

3 lata temu

Najlepsze sposoby na przechowywanie butów

Wyposażenie
6
0
0
6
0

By urządzić w przedpokoju czystą i wizualnie przyjemną przestrzeń, warto znaleźć odpowiedni sposób na przechowywanie butów. Organizacja obuwia ułatwi także codzienne korzystanie z niego. Jak się za to zabrać? Sprawdź ciekawe pomysły na przechowywanie butów.

Przechowywanie butów – o czym należy pamiętać?

Dobór prawidłowego sposobu przechowywania butów nie tylko przedłuży żywotność obuwia, ale i ułatwi utrzymanie go w czystości bez konieczności regularnego mycia. Pomaga także w uzyskaniu spójnej, estetycznej przestrzeni – zorganizowany, dobrze zaplanowany wystrój mieszkania ma znaczenie dla komfortu przebywania w lokalu i korzystania z niego na co dzień.

By mieć pewność, że przechowujemy buty w odpowiedni sposób, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Miejsce ulokowania obuwia nie powinno znajdować się blisko źródła ciepła, na przykład kaloryfera lub pieca – gorące temperatury mogą negatywnie wpływać na materiał, z którego wykonane są niektóre buty. Warto też zadbać o to, by obuwie nie znajdowało się w zasięgu dzieci lub zwierząt domowych.

przechowywanie butów - buty
Istnieje wiele sposobów na przechowywanie butów

Sprawdź też: Zabrudzone obuwie? Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić?

Metody przechowywania butów

Urządzając mieszkanie, często zastanawiamy się, jaki będzie najlepszy sposób przechowywania butów. Pomysły na to są zgoła różne, najczęściej jednak obejmują schowanie obuwia w szafie lub jego ekspozycję z pomocą stojaka w formie małego regału czy drabinki. Każda z metod ma swoje zalety, warto jednak wybrać tę, która najlepiej wykorzysta dostępną w przedpokoju przestrzeń i dopełni już obowiązujący w nim wystrój.

Szafa na buty

Szafa to ciekawy sposób na przechowywanie dużej ilości butów bez zaburzania estetyki wnętrza. Może przybierać ona różne formy, zazwyczaj jest jednak wyposażona w kilka rzędów półek zamykanych w całości. Takie rozwiązanie jest bardzo dyskretne, nie odwraca uwagi od wystroju przestrzeni oraz chroni obuwie przez ciekawskimi zwierzętami domowymi czy małymi dziećmi. Na rynku znaleźć można mnóstwo modeli tego mebla, dzięki czemu wpasowanie go w przestrzeń nie stanowi większego problemu.

Stojak na buty

Stojak na buty to jedno z najpowszechniej stosowanych w polskich domach rozwiązań problemu organizacji obuwia. Przechowywanie butów z jego użyciem jest bardzo proste i wygodne. Od obuwia nie dzielą nas drzwi szafki, wystarczy więc po nie sięgnąć. Stojak przyjmuje zwykle formę niewielkiego regału, niekiedy częściowo zabudowanego. Dzięki swojej prostej formie bardzo dobrze pasuje do wnętrz o oszczędnym wystroju, gdzie liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Szafka na buty z siedziskiem

Ciekawy pomysł na przechowywanie butów w przedpokoju to wprowadzenie do wnętrza pomieszczenia szafki na buty wyposażonej w specjalne siedzisko. To proste, ale bardzo praktyczne rozwiązanie ułatwi zakładanie butów w szczególności małym dzieciom oraz osobom, które z różnych powodów nie powinny się często schylać. Siedzisko może być niejako wbudowane w strukturę szafki lub stanowić z nią zestaw ruchomych elementów, które łatwiej ulokować w pożądanym miejscu.

Drabinka na buty

Drabinka na buty to doskonały sposób na przechowywanie butów w małym mieszkaniu. Zwykle jest dość wysoka, ale i cienka, więc nie zajmuje dużo miejsca i nie zagraca nawet mocno ograniczonej pod względem dostępnego metrażu przestrzeni. Rozwiązanie to jest oryginalne, a przy tym dość proste w formie, może więc dobrze wpisać się w wiele różnych stylów aranżacji – szczególnie dobrze może współgrać z wystrojem industrialnym, skandynawskim, rustykalnym i minimalistycznym.

Sposób ten jest również bardzo wygodny – sięgnięcie po buty osadzone na wysokich szczeblach drabinki jest znacznie łatwiejsze niż sięganie do niskiej szafki lub stojaka.

Przechowywanie butów w garderobie

Jeśli zależy nam na możliwie jak najbardziej dyskretnym rozwiązaniu, przechowywanie butów w garderobie wydaje się być najlepszą opcją. Taki zabieg pozwoli wizualnie odgracić przestrzeń przedpokoju, co w szczególności w mieszkaniach o niewielkim metrażu ma bardzo duże znaczenie zarówno dla komfortu użytkowania wnętrza, jak i dla jego estetyki. 

Przechowywanie butów w szafie pomoże również uzyskać wolne miejsce w przedpokoju. Swobodnie można tam wówczas urządzić przechowalnię butów dla gości lub umieścić tam dodatkowy stojak na odzież wierzchnią. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym może być również powieszenie na ścianie dużego, sięgającego podłogi lustra, które optycznie powiększy pomieszczenie oraz pozwoli zobaczyć, jak prezentują się założone buty.

Dlaczego odpowiednie przechowywanie butów jest ważne?

By obuwie na długo zachowało swój pierwotny wygląd i funkcjonalność, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Obejmuje ona również zatroszczenie się o właściwy sposób na przechowywanie butów. Szafa, drabinka lub stojak – prawidłowa organizacja przestrzeni przedpokoju jest tu absolutną podstawą. Dzięki temu uchronimy obuwie przed przypadkowymi nadepnięciami na nie lub zapobiegniemy uszkodzeniom ze strony zwierząt domowych.

przechowywanie butów - buty w szafie
Przechowywanie butów w miejscu do tego przeznaczonym zapobiega uszkodzeniom i zabrudzeniom obuwia

Sprawdź też: Modny korytarz – inspiracje na nowoczesny przedpokój. Pomysły, aranżacje

Istotna jest również ochrona przedmiotów przed brudem oraz kurzem. Przechowywanie butów w pudełkach, szafce lub w workach zapobiegnie powstawaniu na ich powierzchni przypadkowych zabrudzeń, na przykład w sezonie zimowym, gdy często zdarza się nam wrócić do domu w obuwiu zanieczyszczonym błotem i śniegiem. Brak możliwości osiadania na produktach kurzu ma zaś szczególnie duże znaczenie dla alergików – na przykład osób uczulonych na roztocza.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *