1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Które z krzewów ozdobnych wymagają najmniej wysiłku?

Ogród i balkon

3 lata temu

Łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Które z krzewów ozdobnych wymagają najmniej wysiłku?

Rośliny
12
0
0
12
0

Krzewy ozdobne podkreślą walory domu i urozmaicą każdy ogród. Jednak niewielu może sobie pozwolić na długie czy częste prace w ogrodzie. Chcesz przyozdobić dom, ale nie wiesz, które wybrać? Podpowiemy w naszym poradniku.

Krzewy ozdobne niewymagające wysiłku

Jeżeli chcesz uatrakcyjnić swój ogród bez konieczności zapewniania roślinom skomplikowanych warunków, postaw na krzewy łatwe w uprawie. Poznaj gatunki, które są nie tylko niewymagające, ale równocześnie prezentujące się nadzwyczaj dekoracyjnie. Stwórz z nich żywopłot lub posadź przy wejściu do domu i zachwycaj się nimi nie tylko w czasie kwitnienia.

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Jaśminowiec wonny często potocznie nazywany jest jaśminem. Długie, starsze gałęzie są sztywne i mają tendencję do tworzenia opadających, przewieszających się łuków. Niezwykle obfite kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca. Kwiaty są duże, w kolorze białokremowym i charakteryzują się intensywnym, przyjemnym zapachem. 

Największą zaletą jaśminowca, zaraz obok pięknego wyglądu, jest łatwa uprawa. Jego wymagania względem rodzaju gleby nie są duże. Może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym, choć w przypadku tego pierwszego kwitnienie będzie dużo bardziej imponujące. Co więcej, jest odporny na mróz oraz ataki szkodników.

jaśminowiec wonny
Kwiaty jaśminowca wonnego pachną niezwykle ładnie

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa prezentuje się nadzwyczaj imponująco, dodając uroku każdemu ogrodowi. Jest doceniana przede wszystkim ze względu na przepiękne kwiaty – zebrane w kuliste grona obsypują cały krzew. Występują w wielu wersjach kolorystycznych (m.in. błękitne i różowe), a barwa uzależniona jest od odczynu gleby. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do pierwszych mrozów.

Roślina najczęściej przyjmuje kulisty lub lekko stożkowy kształt. Hortensję posadź w miejscu półcienistym lub jasnym, zacisznym. Pamiętaj, aby dbać o stałe nawilżenie podłoża, gdyż krzew ten jest wrażliwy na przesuszenie. Ważne jest także regularne przycinanie oraz okrywanie na zimę.

Sprawdź też: Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na chłodniejszą aurę?

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Pięciornik krzewiasty jest bardzo wdzięcznym krzewem – kwitnie od maja aż do jesieni. Jego kwiaty są drobne i wyrastają licznie z końcówek rozłożystych, gęsto rosnących pędów. Występują w różnych odcieniach żółci, różu oraz bieli. Są niewymagające i bardzo szybko rosną, przez co często można je spotkać w przestrzeni miejskiej. Wykazują odporność na susze i upały, mrozy, zanieczyszczenia powietrza oraz ataki szkodników. Wrażliwe są w zasadzie jedynie na podłoże obfite w wapń, które może być przyczyną żółknięcia liści.

Potentilla fruticosa
Pięciornik krzewiasty jest bardzo łatwy w uprawie i niezwykle odporny na niesprzyjające warunki środowiska

Lilak (Syringa)

Kwitnienie popularnego w polskich ogrodach bzu, czyli lilaka, kojarzy się z majówką i jest zapowiedzią zbliżającego się lata. Charakterystyczne, bardzo dekoracyjne kwiatostany wyróżniają się także wyjątkowo przyjemnym zapachem. Występują w trzech wersjach kolorystycznych: białym, różowym i fioletowym. Ciemnozielone, dość duże liście opadają ku ziemi. Najważniejsze, aby pamiętać, że nie lubi on kwaśnej gleby oraz zbyt obfitego podlewania.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

Krzewuszka cudowna to prawdziwie bajeczna roślina, która zachwyci Cię swoim kwiatostanem złożonym z pięknych, dzwonkowatych kwiatków przybierających różne kolory. Jest on tak obfity, że spotykając te krzewy ozdobne, można odnieść wrażenie, iż ich gałęzie wręcz uginają się od nadmiaru kwiatów. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca/lipca, choć zdarza się, że roślina obsypuje się kwiatami ponownie jesienią. Nie ma dużych wymagań, możesz posadzić ją zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym. Preferuje gleby żyzne i wilgotne.

Krzewuszka cudowna
Nazwa zobowiązuje – krzewuszka cudowna to naprawdę niezwykle piękna roślina

Teraz już wiesz, jakie krzewy wybrać, aby cieszyć się ich pięknem przy stosunkowo małym nakładzie pracy. Zdecyduj się na jeden z wymienionych przez nas gatunków, a z pewnością będziesz zadowolony. Pamiętaj jedynie o wskazówkach dotyczących miejsc preferowanych przez poszczególne krzewy.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *