Żel antybakteryjny podobnie jak płyn do dezynfekcji rąk jest łatwy w użyciu i stanowi podręczny środek odkażający. Możesz włożyć go do torebki oraz zabrać ze sobą w każdą podróż. Jak zrobić samodzielnie skuteczny specyfik bakteriobójczy?
Żel antybakteryjny — jak się do tego zabrać? Co potrzebujemy?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić żel do dezynfekcji rąk, powinieneś przygotować kilka składników. Do najważniejszego z nich należy wysokoprocentowy etanol lub izopropanol — co najmniej 60% stężenia alkoholu. Pamiętaj, że taki poziom będzie skuteczny, jeżeli zależy Ci na eliminacji szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i odkażeniu powierzchni. Wódka nie poradzi sobie zatem z całkowitą dezynfekcją. Najlepszym wyjściem będzie zakup butelki spirytusu rektyfikowanego.
Żel aloesowy jest kolejnym bardzo istotnym komponentem do stworzenia antyseptycznego środka. To zagęszczający element wykazujący korzystne właściwości przeciwbakteryjne, które usuwają ze skóry niedoskonałości lub zarazki. Ponadto zabezpiecza on ciało przed negatywnym działaniem alkoholu (m.in. chroni przed wysychaniem oraz pękaniem). Aloes utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia np. rąk, a także wspomaga ich pielęgnację.
Aby zrobić żel antybakteryjny, musisz zaopatrzyć się również w olejek zapachowy stanowiący następny ważny składnik kompozycji. Dzięki niemu zamaskujesz przytłaczający i ostry zapach alkoholu. Wystarczy kilka kropel olejku, a pozbędziesz się nieprzyjemnej wyrazistej woni. Ponadto naturalne produkty z tej kategorii wykazują ogromne właściwości przeciwgrzybicze i oczyszczające, a to znakomicie uzupełnia odkażające działanie spirytusu. Pamiętaj, że możesz łączyć ze sobą olejki. Najlepiej użyj tych na bazie pomarańczy, goździków, lawendy, cedru lub tymianku.
Jak zrobić żel antybakteryjny domowej roboty — przepis
Jak zauważyłeś, prosty skład jest połową sukcesu do wykonania skutecznego środka bakteriobójczego. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania specyfiku krok po kroku. Najpierw odmierz 100 ml etanolu (lub izopropylu) i wlej do miseczki. Następnie dodaj 20 ml żelu aloesowego, a całość dokładnie wymieszaj. Na samym końcu wkrop np. olejek z drzewa herbacianego bądź innego — mającego działanie antyseptyczne. Tak powstałą masę przelej do buteleczki z atomizerem. Jeżeli go nie posiadasz, użyj innego szczelnego pojemnika.
Może chcesz również samodzielnie stworzyć podobny środek dla dzieci? Żel do dezynfekcji rąk dla dzieci nie różni się znacznie składem od tego dla dorosłych. Czasem zawiera dodatkowe elementy mające na celu nadać przyjemny zapach i atrakcyjny kolor. Pamiętaj, aby kontrolować stosowanie płynów antybakteryjnych przez dzieci. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnemu włożeniu przez nie mokrych od płynu rąk do buzi lub potarcia nimi oka, co mogłoby skutkować nieprzyjemnymi objawami, np. ze strony układu pokarmowego.
Kiedy stosować żel antybakteryjny?
Żel i płyn do dezynfekcji możesz stosować zawsze, gdy musisz umyć dłonie, ale nie masz dostępu do wody oraz mydła. Oczywiście możesz ich również używać po spłukaniu rąk, dzięki czemu będziesz miał większą pewność, że w wystarczający sposób oczyścisz skórę ze szkodliwych drobnoustrojów. W przypadku zastosowania płynu antybakteryjnego pamiętaj, aby dokładnie osuszyć dłonie ręcznikiem papierowym. Zapobiegniesz jego rozcieńczeniu przez wodę, a tym samym zachowasz skuteczność działania.
Ponadto takich preparatów warto używać do dezynfekcji zanieczyszczonych powierzchni. Najczęściej są nimi włączniki światła, kierownica w samochodzie, stoły lub klamki. Dodatkowo płynem odkażającym możesz przecierać ekran telefonu komórkowego bądź tabletu. Jest to zalecane, ponieważ to właśnie na tego typu urządzeniach znajduje się znaczna ilość zarazków. Smartfon towarzyszy niemal każdej osobie w codziennym funkcjonowaniu, czasem nawet przez kilka godzin, co zwiększa liczbę drobnoustrojów. Pamiętaj zatem o regularnym czyszczeniu telefonu.
Zalety zrobienia żelu antybakteryjnego
Żel antybakteryjny domowej roboty stanowi znakomitą alternatywę dla gotowych tego typu produktów, które możesz kupić w aptece lub drogerii. Przede wszystkim dzięki samodzielnemu przygotowaniu kosmetyku zaoszczędzisz pieniądze. Co więcej, masz pewność, jak powstaje dany środek i czego użyto. Taki specyfik to także idealny dodatek do prezentu dla bliskiej Ci osoby. Ponadto sam czas wykonywania mieszanki jest świetną propozycją do spędzenia czasu w produktywny sposób.
Żel antybakteryjny bez alkoholu — jak go zrobić?
Należysz do osób, którym nie służy płyn antybakteryjny? Boisz się ewentualnego przesuszenia skóry? Jest na to sposób, a mianowicie możesz przygotować żel odkażający bez dodatku alkoholu. Musisz jednak wiedzieć, że jego moc antybakteryjna jest znacząco słabsza. Do stworzenia żelu potrzebujesz po 10-15 kropel każdego z olejków (lawendowego, cynamonowego, pomarańczowego i goździkowego) oraz 30-40 ml aloesu. Połącz ze sobą wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj. Pamiętaj, że okres przydatności kosmetyku wynosi ok. 3 miesięcy.
Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby
Samodzielnie przygotowany żel bądź płyn do dezynfekcji stanowi idealny środek do walki z bakteriami, zwłaszcza gdy nie masz dostępu do wody i mydła. Dzięki poręcznym rozmiarom zabierzesz go ze sobą wszędzie — do torebki lub samochodu. To także znakomite uzupełnienie ochrony po szybkim, mniej dokładnym umyciu dłoni. Jak widać, wystarczy kilka prostych składników, abyś stworzył antyseptyczny specyfik, z którym drobnoustroje nie wygrają. Użyj ulubionego olejku, a satysfakcja z wykonania kosmetyku będzie jeszcze większa.