1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Las w szkle, czyli las w słoiku – jak dbać? Jak samodzielnie zrobić?

Poradniki

3 lata temu

Las w szkle, czyli las w słoiku – jak dbać? Jak samodzielnie zrobić?

Dekoracja wnętrz DIY Rośliny
11
0
0
11
0

Las w szkle to świetna propozycja na upiększenie wnętrza pokoju nie tylko dla największych miłośników natury. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o ten miniaturowy ogród lub jak zrobić go samemu, sprawdź ten artykuł!

Las w słoiku – o co chodzi?

Las w szkle to kompozycja roślin przypominająca miniaturowy ogród, hodowana w zamkniętym szklanym naczyniu, zwykle w słoiku. Na dno słoju, terrarium lub innego naczynia wysypuje się glebę, w której następnie umieszczane są sadzonki lub egzemplarze już dojrzałe. Rośliny we wnętrzu terrarium nie są martwe – panuje w specyficzny ekosystem, który symuluje naturalne otoczenie.

Las w słoiku

Innym rodzajem tej aranżacji są otwarte lasy w szkle, czyli kompozycje umieszczone w posiadającym otwór szklanym naczyniu. W tej formie nie obowiązuje już specyficzny mikroklimat, natomiast ten typ pojemnika dobrze sprawdza się w przypadku flory pustynnej, czyli kaktusów, sukulentów lub innych roślin, na które zbytnia wilgotność podłoża wpłynęłaby źle.

Żywy las w szkle – jak to działa?

Warunki panujące wewnątrz naczynia pozwalają na wzrost roślin i utrzymanie ich cyklu życiowego. Taki „las” może być więc nawet długowieczny, by jednak mogło się tak stać, elementy tworzące kompozycje muszą być dobrze dobrane – tylko tak będą mogły rozwinąć się lub utrzymać w tym bardzo specyficznym miejscu. Pewnie zastanawiasz się: a co z powietrzem w szkle? Las, choć zamknięty w słoiku, wciąż musi przecież oddychać.

To oczywiście prawda, jednak roślinna kompozycja w środku naczynia nie potrzebuje powietrza z zewnątrz – niezbędny im do fotosyntezy dwutlenek węgla wytwarzany jest przez bakterie glebowe, znajdujące się we wnętrzu podłoża. Te z kolei pochłaniają produkowany przez roślinę tlen – tworzy się obieg zamknięty, w którym dobrze czują się obie strony gazowej „wymiany”.

Żywy las w szkle

Podobnie rzecz ma się z nawilżeniem gleby – znajdujących się za szkłem roślin najczęściej nie trzeba podlewać. Dlaczego? Obieg zamknięty w tym przypadku pozwala na niewytracanie wody przez podłoże. Woda w postaci pary wodnej ponownie skrapla się na ściankach słoika, a następnie z powrotem trafia do gleby i odżywia korzenie. W ten sposób w tym ekosystemie krążą też składniki mineralne. Jedynym składnikiem, którego brakuje do fotosyntezy, jest więc światło – a to z kolei dociera do wnętrza słoika z zewnątrz, dzięki przezroczystym ściankom naczynia.

Z egzotycznych ekspedycji do katalogów wnętrz. Jaka historia wiąże się z lasami w szkle?

Las w słoiku to ozdoba popularna w nowoczesnej aranżacji wnętrz, jednak samo tworzenie mini-ogrodów w szklanych naczyniach to nie jest nowe zjawisko. Hodowaniem w ten sposób roślin parali się w ubiegłym tysiącleciu dalekowschodni Azjaci, w szczególności Chińczycy i Japończycy. W Europie zaś korzenie tej sztuki sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to brytyjski lekarz i botanik, Nathaniel Bagshaw Ward, zauważył, że rośliny, które trzymał w szklanych kontenerach, rozwijały się lepiej od tych pozostawionych na wolnym powietrzu.

Czasy rewolucji przemysłowej nie były łaskawe dla środowiska naturalnego – unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia oraz kwaśne deszcze skutecznie uniemożliwiały roślinom zdrowy wzrost. Tymczasem egzemplarze zamknięte w terrariach zachowywały się jak w naturalnym lesierozwijały się, kwitły i nie wymagały niemal żadnych czynności pielęgnacyjnych, nawet podlewania.

Sprawdź: Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Botanik oczywiście szybko zdał sobie sprawę z zalet takiego rozwiązania i dostrzegł sposób na zastosowanie go także poza murami swojej pracowni. Już wkrótce ze specjalnych szklanych kontenerów zaczęli korzystać inni botanicy, którzy sprowadzali na Wyspy Brytyjskie nowe egzotyczne gatunki flory. Jeden z nich, George Loddiges, powiedział wówczas: „wcześniej traciłem dziewiętnaście z dwudziestu przywożonych z podróży roślin. Teraz dziewiętnaście to średnia liczba roślin, które przeżywają”.

Historia lasów w szkle

Z czasem las w słoiku stał się modną dekoracją pasującą do niemal każdego wnętrza. Kompozycja z różnorodnymi roślinami to uniwersalna ozdoba, którą do dziś wiele osób decyduje się postawić na półkach regałów, parapetach czy blatach biurek.

Jak własnoręcznie zrobić las zamknięty w szkle?

Lasy w słoiku jako popularne dekoracje prezentują się naprawdę pięknie – są niczym egzotyczne ekosystemy, których fragment możemy przenieść do własnego pokoju. Jeżeli ta perspektywa wydaje Ci się kusząca, warto pomyśleć o sprawieniu sobie własnego mini-ogrodu. Można kupić gotowy las w szkle, jednak znacznie ciekawiej jest wykonać ten obiekt samemu. Jak się za to zabrać?

Własny las w słoiku – od czego zacząć?

Najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody z tworzeniem własnego lasu w słoiku jest ogólne zaplanowanie kompozycji. Odpowiedz sobie na pytania: jak ma wyglądać cała konstrukcja? Jakich rodzajów roślin chciałbym użyć? Czy rozważam umieszczenie w środku dekoracji, a jeśli tak, to jakich? Całkiem możliwe, że w ostatecznym rozrachunku Twoja koncepcja ulegać będzie mniejszym lub większym zmianom, ale samo zarysowanie jej pozwoli Ci się dobrze przygotować i uniknąć zbędnych problemów w trakcie tworzenia.

Zobacz: Pilea peperomioides, czyli pieniążek. Odmiany rośliny, jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać – wszystko o pieniążku

Rośliny do lasu w słoiku – jakie wybrać?

W wyborze roślin do mini-ogrodu musisz być dość ostrożny. Pamiętaj, że cały ekosystem będzie zamknięty w słoiku – nie należy więc wybierać roślin ekspansywnych lub takich, które wymagają mnóstwo miejsca na rozrost korzeni. Musisz dobrać takie gatunki, które dobrze znoszą wilgoć, gdyż w stworzonym tak mikroklimacie będzie się ona utrzymywać na dość wysokim poziomie. Popularne gotowe aranżacje zawierają też elementy nawiązujące do runa leśnego, między innymi mech.

Rośliny do lasu w słoiku – jakie wybrać?

Tworzenie lasu w słoiku krok po kroku

Potrzebne Ci będą: słoik lub inne naczynie ze szkła (wraz z pokrywą/korkiem), wybrane rośliny, keramzyt, ziemia, oraz dekoracje. Dno słoju należy wysypać keramzytem lub kamieniami – pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w glebie. Gdy drenaż będzie już gotowy, wsyp ziemię do głębokości wystarczającej dla potrzeb roślin.

Możesz już zacząć sadzenie – najpierw umieść w słoiku największe egzemplarze. Przykryj je dodatkową warstwą gleby i sprawdź, czy są w niej mocno osadzone. Teraz możesz rozłożyć mniejsze rośliny, mech lub dekoracje. Podlej swój las wodą destylowaną lub deszczówką (nie używaj twardej wody!). Nie przesadź z ilością cieczy – nadmiar wilgoci może zabić posadzone rośliny.

https://www.youtube.com/watch?v=_-3aanLgSnw

Jeśli wydaje Ci się, że nalałeś zbyt dużo, pozostaw słoik otwarty na kilka dni, tak, by woda mogła swobodnie odparować. Naczynie warto też otwierać od czasu do czasu w pierwszych dniach od posadzenia roślin – to pomoże im zaaklimatyzować się w nowych warunkach.

Jeżeli chcesz, możesz dodać do ziemi trochę węgla aktywowanego, zmielonego na drobne ziarenka. Pomoże Ci on stworzyć w mini-ogrodzie jeszcze lepsze warunki do rozwoju roślin – krążąca w obiegu woda jest przezeń oczyszczana, co zmniejsza ryzyko tworzenia się drobnoustrojów, grzybów czy pleśni. Równomiernie pokryj nim warstwę keramzytu lub ziemi i gotowe!

Jak dbać o las zamknięty w szkle?

Większość lasów w szkle nie wymaga podlewania. Jeśli swój mini-ogród kupiłeś, wystarczy, że postawisz go w miejscu niezacienionym, ale i niewystawionym bezpośrednio na mocne promienie światła słonecznego. Jeżeli zaś zdecydowałeś się stworzyć własną kompozycję, musisz być nieco bardziej ostrożny. Obserwuj rośliny, regularnie monitoruj poziom wilgotności, szczególnie w pierwszych dniach aklimatyzacji aranżacji. Jak się za to zabrać?

Twoim wskaźnikiem będzie para wodna. Jeśli widzisz, że nagromadziło się jej wewnątrz naczynia tak dużo, że woda dosłownie ścieka po ściankach, a wokół roślin unosi się biała „mgła”, natychmiast interweniuj – odkorkuj słoik na minimum kwadrans, przetrzyj ścianki terrarium, a w razie potrzeby powtórz następnego dnia. Tak możesz pozwolić nadmiarowi cieczy odparować.

Podlewanie lasu w szkle

Jeżeli zaś nie zauważasz na ściankach naczynia oznak parowania lub grunt po dotknięciu wydaje się być suchy, oznacza to, że w obiegu znajduje się za mało wody. Podlej więc rośliny, przede wszystkim jednak uważaj, by nie znalazło jej się tam zbyt wiele. O idealnych warunkach można mówić wtedy, gdy na brzegach słoja widać osadzanie się pary wodnej, jednak brak tam większych, cięższych kropel.

Jeżeli zdecydowałeś się stworzyć las samodzielnie, a materiały do niego zaczerpnąłeś z własnego ogrodu lub dzikiej natury, uważnie obserwuj, czy nie zadomowiły się w nim żadne robaki. Wczesne wykrycie obecności niechcianych lokatorów pomoże Ci uchronić mini-ogród przed zniszczeniem. Jeśli zauważysz, że wewnątrz słoja latają małe owady, prawdopodobnie masz do czynienia ze zmorą wielu roślin doniczkowych, czyli ziemiórkami. Możesz pozbyć się ich za pomocą środka owadobójczego do zwalczania larw ziemiórek.

Nie tylko dekoracje, czyli inne zastosowania lasu w słoiku

Dla wielu osób las w szkle to przede wszystkim estetyczna ozdoba jednak to nie wszystko, do czego można wykorzystać tę kompozycję. Może ona nieść także walor edukacyjny. Stworzenie kompozycji tego typu to popularna forma pracy domowej, która ma pomóc dzieciom w zrozumieniu zależności w naturze i praw, którymi rządzą się ekosystemy. Jeśli ciekawi Cię świat natury, las w słoiku może być wdzięcznym polem do eksperymentów – wprowadzanie do ekosystemu nowych gatunków roślin pozwoli Ci zaobserwować, jak radzą sobie one w takim otoczeniu.

Edukacja dzieci

Na ogół niewymagający i łatwy do samodzielnego zbudowania – las w słoiku to doskonała dekoracja dla zabieganych. Polubią go także ci, dla których praca z roślinami to czysta przyjemność – stworzenie kompozycji oraz obserwowanie zachodzących w niej zmian może być dla nich źródłem olbrzymiej satysfakcji.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *