1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Dywan na szydełku krok po kroku! Jak zrobić dywan ze sznurka?

Zrób to sam

2 lata temu

Dywan na szydełku krok po kroku! Jak zrobić dywan ze sznurka?

Dodatki Wyposażenie
23
2
0
23
2

Dywan na szydełku ze sznurka nie jest aż tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać! Sprawdź, jakich materiałów będziesz potrzebować do jego stworzenia! Przeprowadzimy Cię przez cały proces szydełkowania krok po kroku! Owalny dywan ze sznurka na szydełku dla fanów robótek ręcznych!

Materiały potrzebne na dywan na szydełku

Chcąc stworzyć swój własny owalny dywan na szydełku, będziesz potrzebować jedynie dwóch elementów – bawełnianego sznurka oraz szydełka. Przydadzą Ci się również nitki w kolorze sznurka oraz igła. Możesz również zaopatrzyć się w kilka kolorów linek – zależnie jak chcesz, by wyglądał Twój dywanik.

Kolory sznurków są całkowicie dowolne! A jakiej ilości będziemy potrzebować na średniej wielkości dywanik? Jakie szydełko będzie odpowiednie?

Idealne szydełko

Do tego, jak zrobić dywan na szydełku, będziesz oczywiście potrzebować narzędzia do nawlekania kolejnych warstw. Szydełko odpowiednie do tego zadania może zostać wybrane według Twoich potrzeb. Jeżeli zależy Ci na tym, by stworzyć luźny, niezbyt zbity dywanik – wybierz większe szydełko.

Do w miarę luźnego splotu najlepiej sprawdzi się szydełko 10 milimetrów. Im mniejsze ono będzie, tym splot okaże się ciaśniejszy i bardziej zbity – nie zalecamy prób na szydełkach mniejszych niż 8–9 milimetrów.

Jak wybrać idealny sznurek, by stworzyć dywan na szydełku?

Najlepiej nadadzą się linki o grubości 5 milimetrów. A ile będziemy potrzebować tego sznurka bawełnianego? Owalny dywan na szydełku, schemat tego dodatku – jest niejednoznaczny. Możesz bowiem zrobić zarówno mniejszy, jak i większy!

Jeżeli zamierzasz korzystać z jednego koloru sznurka – będziesz potrzebować go nieco ponad 1000 metrów do stworzenia dywanika o średnicy 95-130 centymetrów. A jeżeli chcesz nieco zaszaleć i zrobić dywan na szydełku z pierścieniami w różnych barwach, najlepiej wypróbuj, ile sznurka zużyjesz na wewnętrzny okrąg. Kolejne warstwy idące ku zewnętrznej stronie będą wielokrotnością tej liczby. Takiej wielkości dywanik będzie ważyć nieco ponad 2 kilogramy.

Sprawdź też: Modne dywany 2022 – poznaj najmodniejsze wzory i kolory!

A gdzie kupić odpowiedni sznurek bawełniany? Świetnym pomysłem jest to, by wybrać się do hurtowni pasmanteryjnej – wtedy na własne oczy możesz zobaczyć, jak dokładnie wyglądają wybrane przez Ciebie kolory. Jeżeli nie masz takiego sklepu w swoim miejscu zamieszkania – nie ma się o co martwić! W internecie znajdziesz całe mnóstwo stron lub pojedynczych ogłoszeń, w których z pewnością wyszukasz to, czego szukasz. 

Dywan na szydełku krok po kroku

Teraz przeprowadzimy Cię przez cały proces, który rozpoczniemy od tego, jak szydełkować! Każdy kolejny krok postaramy się wyjaśnić jak najdokładniej, by Twój dywan na szydełku nie sprawił Ci najmniejszego kłopotu. Szydełka w dłoń! Zaczynamy!

Pierwszy krok – dobierz ścieg!

Ścieg, który wybierzesz, tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Najprościej będzie, jeśli zastosujesz słupki – dzięki temu dywan na szydełku nie sprawi Ci żadnych trudności. Możesz również wypróbować ścieg zwany jako „camel stitch” – on również nie jest zbyt skomplikowany.

W tym momencie możesz spojrzeć w internecie na to, jaki rodzaj szydełkowania najbardziej Ci odpowiada, a następnie wrócić tu po kolejne instrukcje!

Jeżeli masz już pomysł na ścieg, który najbardziej przypadł Ci do gustu, nie pozostaje nam nic więcej, tylko przekazać Ci to, jak zrobić dywanik na szydełku krok po kroku! 

Pierwsze kroki

Tak jak ze wszystkim – najtrudniej jest zacząć. Cuda ze sznurka bawełnianego są o tyle przyjemne, że zazwyczaj od razu załapiemy, o co chodzi! Aby rozpocząć szydełkowanie, chwyć za wybrany sznurek i zastosuj tak zwany „magic ring”.

Chwyt początkowy polega na tym, że łapiemy sznurek, pozostawiając około 10 centymetrów zapasu. Chwytając za linkę z drugiej strony, oplatamy ją wokół dwóch palców – wskazującego i środkowego dwukrotnie. Na naszej zewnętrznej stronie dłoni powinien powstać „X”. Teraz należy wziąć szydełko i przełożyć je pomiędzy naszymi „związanymi” palcami pod powstałą górną odnogą litery „X”, łapiąc dolną odnogę. Przeciągamy tak zahaczony sznurek na zewnątrz, wyjmujemy palec z naszego „X”, a następnie łapiemy oczko ze strony, gdzie linki mamy więcej i przeciągamy je podobnie jak dolną odnogę „X”.

Za miejscem, w którym posiadamy nasze naszycie, powstało kółeczko – wypełnimy je półsłupkami nawijanymi. Łapiemy trzykrotnie sznurek na szydełko, po czym je zakańczamy. Należy zrobić 12 półsłupków nawijanych. Po zakończeniu wszystkich nawinięć pociągamy za 10-centymetrowy sznureczek z początku, aby zniwelować dziurę pośrodku naszego dzieła – należy go wrobić w ten lub kolejny rząd przy pomocy mniejszego szydełka. Świetnie, jeśli przyszyjesz go od spodniej strony do reszty dekoracji – dzięki temu będziesz miał pewność, że dywanik nie popruje się.

Wykończenie pierwszego koła

W tym momencie warto byś zwrócił uwagę, czy Twój dywan na szydełku nie jest zrobiony zbyt ściśle. Poznasz to po zbyt dużym odkształceniu, które zacznie przypominać kształt miski, a nie prostej, płaskiej podstawy. Aby zapobiegać falowaniu się – delikatnie rozciągaj dywanik po każdym skończonym pierścieniu.

Jeżeli wszystko jest dobrze – przekładamy szydełko przez dziurkę, na której pracujemy, łapiemy pierwszy półsłupek pod dwiema pętelkami i robimy oczko ścisłe, posiłkując się sznurkiem ze strony, gdzie mamy go nadmiar. Nasze pierwsze koło jest gotowe! 

Aby kontynuować dywan ręcznie robiony na szydełku, musimy teraz wykorzystać pętelkę powstałą pod naszą dotychczasową dziurką, nad którą pracowaliśmy. By to zrobić, nawijamy dwa półsłupki nawijane, przekładamy je przez nową pętlę i lekko zaciskamy. Każdy kolejny krok to zawijanie po dwa półsłupki nawijane we wszystkich powstałych „warstwach”. Ten okrąg będzie mieć 24 półsłupki, a skończymy go w taki sam sposób, jak poprzedni.  

Trzeci i czwarty rząd – dywan na szydełku, schemat nieco zmienny

Jeżeli Twoje drugie okrążenie się zakończyło – czas na kolejne! W tym przypadku zaczynamy od tylko jednego półsłupka nawijanego, po czym nawijamy podwójny, pojedynczy, podwójny – na zmianę aż do końca pierścienia!

Pamiętaj, by zakańczając każdy okrąg, nie nawijać nic na pierwszą pętelkę, na której rozpoczęliśmy nowy rząd. Zapobiegnie to zawijaniu się dywanu w miejscach łączeń.

Po zakończeniu pierścienia jak zawsze wykańczamy pracę oczkiem ścisłym. Kolejny rząd rozpoczynamy od 2 półsłupków nawijanych, następnie należy zrobić dwa pojedyncze, jeden podwójny oraz dwa pojedyncze aż do końca pierścienia. 

Piąty, szósty i siódmy rząd – dywan na szydełku krok po kroku rośnie w oczach!

W tym kroku rozpocznij od nawijania 3 pierwszych pojedynczych półsłupków! Kolejny musi być podwójny, a następnie powtarzamy – trzy pojedyncze, jeden podwójny, aż do końca rzędu.

Szósty rząd tego, jak zrobić dywan na szydełku, rozpoczynamy od pojedynczego oczka. Kolejne musi być podwójne, następnie robimy pojedyncze półsłupki nawijane – cztery z rzędu, a w kolejnym podwójny półsłupek nawijany. Proces (4 pojedyncze + 1 podwójny) powtarzamy aż do obrobienia całego nowego koła. Na koniec mamy trzy pojedyncze półsłupki – je łączymy jak zawsze oczkiem ścisłym.

Teraz możesz zauważyć, że Twój dywan nieco się pofalował – dlatego kolejny okrąg składa się jedynie z pojedynczych półsłupków nawijanych.

Ósmy, dziewiąty i dziesiąty rząd

Kolejne okrążenie składa się z pięciu pojedynczych półsłupków nawijanych oraz szóstego podwójnego. Zakańczamy go jak zwykle – nie zapominamy o delikatnym rozciągnięciu robótki.

Dziewiąty rząd prawdopodobnie zmusi Cię do wymiany sznurka bawełnianego – ale do tego jeszcze dojdziemy. Sam okrąg zaczynamy od dwóch półsłupków nawijanych, następnie robimy podwójny półsłupek nawijany. Kolejno musisz robić sześć pojedynczych półsłupków nawijanych, po czym jeden półsłupek podwójny.

Sprawdź też: Wybieramy dywaniki do sypialni. Jakie dywaniki są modne i wpasują się do pokoju sypialnianego?

Kiedy skończył nam się sznurek – nic nie szkodzi! Wystarczy wziąć kolejny motek i za pomocą igły i nici zszyć ze sobą dwie końcówki różnych sznurków. Po zakończeniu rzędu jak zawsze stosujemy oczko ścisłe i rozpoczynamy 10 rząd!

Pierwszych siedem półsłupków jest pojedynczych, ósmy natomiast to dwa półsłupki nawijane. Tym sposobem obrabiamy cały pierścień. Jeżeli zechcesz w tym momencie zmienić kolor sznurka – nie dokańczaj rzędu oczkiem ścisłym.

Zmiana koloru pierścienia

W momencie, gdy zechcesz, by Twój dywan ze sznurka na szydełku zmienił kolor – to nic trudnego! Przełóż narzędzie przez oczko, na którym pracujesz, zahacz o pierwszy półsłupek, a następnie przeciągnij i stwórz pojedynczy łańcuszek z zupełnie nowego koloru. Nie zapomnij go nieco mocniej zacisnąć oraz pozostawić około 7 centymetrów sznurka na początku, tak jak to było w przypadku pierwszej linki.

Jeśli robisz to przy okazji rozpoczęcia jedenastego rzędu – świetnie! Teraz cały okrąg składać się będzie z pojedynczych półsłupków. Naddatek nowego sznurka wrób z lewej strony plecionki, natomiast ucięty nadmiar pierwszej linki schowaj przy zakończeniu, z prawej strony.

Dywan robiony na szydełku – kolejne rzędy

Kiedy skutecznie ukryliśmy nadprogramowe ilości sznurków – przechodzimy do rzędu dwunastego. Rozpoczynamy go jak zawsze łańcuszkiem. Pierwsze są cztery pojedyncze półsłupki, a następnie jeden podwójny. Dalej robimy osiem półsłupków pojedynczych i jeden podwójny aż do końca koła.

Trzynasty rząd rozpoczynamy podwójnym półsłupkiem oraz dziewięcioma pojedynczymi. Całość powtarzamy aż do końca. Rząd czternasty to jedynie pojedyncze półsłupki.

Piętnasty rząd powstaje od siedmiu półsłupków nawijanych, następnie jeden podwójny, po czym 10 pojedynczych półsłupków. Szesnasty rząd zaczynają dwa pojedyncze półsłupki, jeden podwójny oraz 11 pojedynczych półsłupków. Kolejno robimy na zmianę jedenaście zwykłych + jeden składający się z dwóch przewleczeń.

Dywan ze sznurka na wykończeniu

Dywan na szydełku w tym momencie powoli zakańczamy. Siedemnasty rząd rozpocznij od dziewięciu pojedynczych półsłupków, następnie zrób jeden podwójny – a później powtarzaj to według zasady 12 + 1. Kończymy oczkiem ścisłym.

Osiemnasta część to jedynie pojedyncze półsłupki nawijane. Kolejna warstwa rozpoczyna się oczkiem łańcuszka, trzema pojedynczymi, nawijanymi półsłupkami, następnie podwójny i według wzoru 13 +1. Dwudziesta to wzór 14 + 1, dwudziesta pierwsza składa się z pojedynczych półsłupków, dwudziestą drugą rozpoczyna 10 pojedynczych i jeden podwójny – dalej według wzoru 15 + 1.

By zakończyć dywanik, tworzymy kolejny rząd z pojedynczym oczkiem – jednak tym razem zamiast wyplatać w lewo – zaczniemy w prawą stronę. Przechodzimy szydełkiem przez łańcuszek, łapiemy nasz sznurek, przeciągamy przez ułożony wzór i mając dwie pętelki na szydełku, łapiemy po raz kolejny linkę, a następnie zawijamy ją przez dwie powstałe pętle. 

Przewlekanie w taki sposób powtarzamy dookoła całego dywanu. Ten sposób to tak zwane oczko rakowe. Na koniec przebijamy się szydełkiem jeszcze raz w to oczko, od którego zaczynaliśmy (tam, gdzie jest oczko ścisłe), i robimy luźną pętelkę. Szydełko wbijamy w pierwsze oczko rakowe od spodu, łapiemy pętelkę, zawijamy ja pod oczko i robimy pętelkę łańcuszkową tak, by była niewidoczna. Zaciskamy mocno, odcinamy końcówkę oraz doszywamy zakończenie.  

Dywan na szydełku skończony!

Teraz wszystko gotowe! Przebrnęliśmy przez cały dywan na szydełku! Jak zrobić, by służył nam przez lata? Na pewno nie zapomnij dokładnie doszyć za pomocą nitki i igły naddatków linek, które wplataliśmy w dywanik.

Dywan na szydełku jest dosyć ciężki, dzięki czemu nie ślizga się. Jeżeli jednak szukasz na to sposobu, co zrobić by dywan sznurkowy był całkowicie stabilny – zaopatrz się w matę antypoślizgową.

Sprawdź też: Kamienny dywan – jak wygląda? Gdzie go położyć i ile kosztuje?

Lecz czy tylko tak może wyglądać dywan na szydełku? Wzory dostępne w internecie dokładnie wskazują na to, że nie! My również z wielką chęcią pokażemy Ci przykładowe wzory na szydełkowe dywany! 

Inspirujące dywany sznurkowe!

Czas na nieco inspirujących przykładów! Znakomity dywan okrągły z frędzlami oraz cudowną aplikacją nada interesujący klimat każdemu pomieszczeniu! Spójrz tylko, jak niesamowicie prezentuje się ta propozycja!

Popularną opcją na dywan ze sznurka jest dywan na szydełku „miś”. A co powiesz na taką odmianę? Przesłodki lisek na prostokątnym dywaniku skradnie serce niejednej pociechy! Zobacz, z jaką precyzją został on wykonany!

A tu w tle dywan ze sznurka w podobnym stylu jak ten z naszego poradnika! Świetny dobór kolorystyczny ożywi z pewnością wnętrze i nada jej wyjątkowy charakter! Takie cuda ze sznurka bawełnianego są niesamowite!

A na koniec prześliczny ażurowy dywan na szydełku – czyż nie jest doskonały? Idealnie wpasuje się do wnętrz w stylu boho, dodając odpowiedni klimat jako schludny dodatek! 

A czy Ty masz już swój dywan robiony na szydełku? Bardziej podoba Ci się owalny czy prostokątny dywan na szydełku? Krok po kroku można zrobić każdy kształt, który tylko Ci się podoba! Podziel się z nami swoimi preferencjami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy – będziemy wdzięczni za każdą uwagę!

A jeśli dywan na szydełku DIY to nie wszystko, czego szukasz z kategorii rękodzieła – sprawdź koniecznie te artykuły:

23
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.